6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

MIGRACE: Libyjské patálie aneb O trojím obklíčení

Italům trvalo dost dlouho, než se rozhodli po vzoru Britů či Francouzů vytvořit svou vlastní koloniální říši. No, není divu; k sjednocení sbírky vévodstvíček, knížectvíček a jiných takových útvarů na Apeninském poloostrově došlo až po půli devatenáctého století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 14.8.2018 2:46

Re: Naivita nebo schválnost?

Jak vím? Semtam si něco přečtu ... mimochodem, Vy víte, že to spunktoval SSSR? Máte odkaz, literaturu - mohl byste mi doporučit ... přece jenom nevím všechno ... :-)

J. Vintr 13.8.2018 23:18

Re: Naivita nebo schválnost?

Jak víte, že to nespunktovali Rusáci? Na převrat v takové dost nestabilní zemi stačí v podstatě dvě věci, vhodná "ideová" záminka a pak nějaké ty zbraně do správných rukou. V obojím jsou Rusi machři. Ostatně podobně u nich začínal bolševický režim

J. Jurax 13.8.2018 22:33

Re: PRAPOR carabinieri :-)

No, pletete-li si naivitu a ateismus, ani nejryzejší víra v jakéhokoliv boha Vám už nepomůže, to jsou příznaky degenerace mozkových buněk ... :-)

A k té "ignoranci boje o přežití mezi národy" - nekázal Ježíš lásku? Tudíž humanismus všechny objímající? Miluj bližního svého jako sebe samotného - a každý člověk je tvůj bližní, byť možná zbloudilý ... to mně ateistovi věřící vždycky otloukají o hlavu - jenže to mi s bojem moc nejde dohromady ... :-) ...

Naštěstí historie poučí, že ono se to s tou láskou k bližnímu tak doslova zas nemyslelo - hlavně se musel správně definovat bližní a pak už to šlo samo ... :-)

J. Jurax 13.8.2018 22:18

Re: Je to stále dokola o stejném,

Protože tam, kde má šíření křesťanství smysl - kde křesťané nejsou nebo je jich malinko - to bylo a je celkem o hubu.

J. Jurax 13.8.2018 22:15

Re: Je to stále dokola o stejném,

No, víte, všude mne bezvěrce, ateistu a neznaboha přesvědčují, že křesťanství je nejlepší, neboť jest humanistické. Ježíš kázal lásku, že ano. A že z toho plyne náš laskavý humanismus.

Jenže humanisté ohánějící se porozuměním a láskou ke všem lidem a věřící v sílu křesťanského se pak proberou v karavanách otroků, střežení jsouce barbary, co nejsou na tak vysoké kulturní úrovni a mají tudíž všeobjímající humanismus za politováníhodnou změkčilost slabochů určených k porobě.

Pohříchu dlužno říct, že pro děj popsaný v předchozím odstavci nenalézám v historii precedens. Tak blbí naši předkové, ač v Ježíše věřící, přece jen nebyli. Srotili se pod praporci - dokonce ne nutně s křížem - a barbary vpadnuvší jim do země a plenící jejich statky pobili a zahnali.

To až teď nám - tedy naštěstí ne všem, ale bohužel těm co vládnou a ovládají média - ten humanismus imputovaný křesťanstvím nějak leze na mozek ...

J. Jurax 13.8.2018 22:00

Re: Je to stále dokola o stejném,

Ehm - křesťanství do toho nepleťte. To s tím nesouvisí. Doby, kdy vousatý dobyvatel přebrodiv se na pláž vetkl kříž a kopí s praporcem do písku a zabral zemi ve jménu křesťanského boha a krále či královny jsou cca půl tisíciletí za námi.

A šíření konzumu - inu, co se vyrobí, musí se taky prodat a zkonzumovat, jsouc ovšem řádně zaplaceno. Jinak jsou otřesy - říká se tomu krize z nadvýroby.

J. Jurax 13.8.2018 21:52

Re: Uvědomujete si, že jsem napsal do jisté míty totéž?!

V míru byla výroba syntetického benzinu ekonomicky neobhajitelná. A dodnes je - zatím.

Nicméně to je odvislé od toho, jak vysoko se vyšplhají ceny ropy.

J. Jurax 13.8.2018 21:49

Re: Naivita nebo schválnost?

No, rusáci převrat v Etiopii nespunktovali, nicméně je pravda, že ti důstojníci svrhnuvší císaře k marxismu daleko neměli - jednak to bylo takové módní a jednak tam bylo velké sociální pnutí a chudoba - v takových podmínkách jsou levicově či marxistické recepty najmě v nevzdělané populaci chytlavé.

No a pak už SSSR přichýlil levicový režim do své medvědí náruče, neboť s imperialismem třeba bojovat a revoluce podporovat ... a to se Somálskem byla jen jedna z mnoha zástupných válek mezi velmocemi ...

J. Jurax 13.8.2018 21:42

Re: Dostupné zásoby ropy..

Jojo, ropa dojde do třiceti let. A je to určitě pravda, protože se to říká už půlstoletí ...

J. Jurax 13.8.2018 21:20

Technická

V článku psáno - cituji - "Vidíte, vidíte, Taliáni, co jste si spískali. Měli jste být opatrnější s propouštěním svých kolonií do nezávislosti. V Libyi dnes nemusely provozovat vládu lupičské bandy a náboženští zběsilci. Místo dvou rozkmotřených a přitom bezmocných vládiček by k udržení pořádku stačil jeden prapor carabinieri ... " - konec citátu.

Leč Wiki říká - cituji - " Po druhé světové válce bylo území bývalé Italské severní afriky rozděleno na historické regiony Tripolsko (pod vládou Britů), Kyrenaika (pod vládou Britů) a Fazzān (pod vládou Francouzů). Poté, co došlo v roce 1949 k rozsáhlým nepokojům, rozhodla OSN o plném osamostatnění Libye. Toto rozhodnutí bylo naplněno roku 1951, kdy spojením Fezzánu, Tripolska a Kyrenaiky vznikl nezávislý federativní stát Libye jako Libyjské království pod vládou krále Idrise I. emíra Kyrenaiky a Tripolska." - konec citátu.

Takže Taliáni za to propuštění do nezávislosti moc nemůžou, o Libyi přišli už v roce 1943 celkem nedobrovolně a na další události tamtéž už vliv neměli ...

P. Han 13.8.2018 19:59

Re: Pane Frýborte,

A co tím chcete sdělit? V Íránu za šáh-in-šáha Rezavého Pohlavího taky chodily dívky do školy, na rozdíl od následující vlády islámských fanatiků. V Afghánistánu za krále rovněž.

K. Janyška 13.8.2018 19:46

Civilizace je procesem přeměny divocha v občana,

ne skupinami lidí... Dzp.

P. Han 13.8.2018 19:17

Re: Naivita nebo schválnost?

Ehm, promiňte mi, při svém vzdělání, ale mám takový úporný dojem, že ti mladí důstojníci, svrhnuvší císaře Haile Selassieho, krále králů, Lva dobyvatele z kmene Judova, byli marxisté od samého počátku. Docela bych se divil, kdyby jim západní státy poskytly podporu. Nemluvě o tom, že císaře svrhli v roce 1974, zatímco v Eritreji se to řezalo od 50. let. Samostatnost sice mají až od r. 1993, ale celých těch 20 let od zániku císařství se jim dařilo bránit se před komunistickou vládou. Ano, ani současná eritrejská vláda nestojí za nic, ale to je v Africe zvykem, ne?

F. Navrátil 13.8.2018 17:47

Re: Naivita nebo schválnost?

Likvidovat požár přiléváním benzínu není nejlepší způsob hašení. Takového hasiče můžeme přesněji nazývat pyromanem.

F. Navrátil 13.8.2018 17:45

Re: Naivita nebo schválnost?

Asi jste nepochopil, že v Etiopii císař zanedbal potřebné reformy polofeudálního systému. Převrat provedli mladí armádní důstojníci a teprve, když západní státy odmítly pomoc a naopak podporovaly separatistické tendence, přijala vojenská vláda pomoc Ruska a Kuby. Jak by asi dopadlo demokratické obsazení křesťanské země islámskými radikály, to si snad umíte představit. Výsledkem útoku proti Etiopii je klanová válka v Somálsku a vznik neživotaschopného rozvráceného státu Eritrea.

M. Drašner 13.8.2018 17:17

Re: A tohle napsal Komenský v roce 1623?

To skutečně nebyl. Někde jsem četl, že ho Poláci dodnes nemají rádi, protože napsal horoskop švédskému králi Karlu X. Gustavovi, kdy vpadnout do Rzeczi Pospolité (ta válka se nazývá Druhou nebo Malou Severní válkou (1655-1660).

J. Kanioková 13.8.2018 16:50

Přesně !, 1*

R. Langer 13.8.2018 16:47

Re: PRAPOR carabinieri :-)

Moudrá slova...

P. Vaňura 13.8.2018 16:16

Nějaká ropa mohla být do Německa opravdu propašována,

ale těžko to někdo mohl dělat ve větším měřítku. Hitler na nedostatek benzinu z velké části dojel. Ofenziva v Ardenách se např. mohla zdařit jen tehdy, pokud by se Němcům v amerických uniformách podařilo obsadit americké sklady benzinu. Nakonec i kvůli nevelkému množství maďarské ropy se Hitler na jaře 1945 pustil do nezdařené Balatonské operace, která vyčerpala jeho poslední rezervy. V Ardenách přešli Američané do protiútoku za dva týdny, Rusové v Maďarsku už za dva dny...

V. Novák 13.8.2018 15:30

Re: Ty dodávky ropy za války Hitlerovi by mě zajímaly, KUDY

dodatek: vzhledem k tomu, že nacisti neměli dost valut a platit za životně důležitou surovinu padělky z Dachau si netroufli - můžete hádat, čím platili a proč to zvlášť Židy tak zajímá...

V. Novák 13.8.2018 15:26

Re: Ty dodávky ropy za války Hitlerovi by mě zajímaly, KUDY

Dodávala Standard Oil of New Jersey přes pobočku Standard Oil na ostrově Aruba v Nizozemských Antilách a přes neutrální Španělsko.

Zajímavé, ale poněkud cynické čtení: http://zidovskelisty.blog.cz/1012/ekonomicke-aspekty-druhe-svetove-valky

V. Novák 13.8.2018 15:20

Re: Naivita nebo schválnost?

Takže SSSR může za to, že USA vyzbrojili Somálce, ti vtrhli do Etiopie a dostali přes hubu - načež se začali maazat radši mezi sebou a Somálsko roztrhali na několik útvarů z nichž jeden má dokonce některé charakteristiky státu - kromě uznání a přijetí do OSN.

No jo, kdyby SSSR nevyzbrojil Habešany, Somálci by je s americkými zbraněmi slavně porazili, křesťany vyřezali - a svět by šel dál správnou cestou, že, lepkavý pane?

J. Sova 13.8.2018 14:07

Re: Je to stále dokola o stejném,

To, co píšete, nemůže nijak zabránit šíření křesťanství. Svědci Jehovovi tak činili a činí stále. S jednou takovou jsem se setkal již v roce 1962.

Křesťan nemůže utrpět žádnou újmu.

Lk 10,19 "Hle, dal jsem vám moc šlapat po hadech a štírech a po veškeré síle nepřítele, takže vám v ničem neuškodí."

P. Grigar 13.8.2018 13:50

Re: PRAPOR carabinieri :-)

.. i tato, v poslední době znovuobjevovaná filosofie má svoje hluchá místa, ovšem pořád je nejblíž mému vidění světa. Ještě v dobách, kdy jsem se o ni nezajímal, jsem z vlastních zkušeností přišel na to, že každý můj náraz čumákem do zdi vždy následoval po nesprávném zhodnocení reality. A=A...

V. Student 13.8.2018 13:37

Re: Je to stále dokola o stejném,

Asi ze stejného důvodu jako ostatní, tedy kvůli drastickému úbytku elitního duchovenstva, začasté vlivem internačních táborů v celém ostbloku, v SSSR a ČSSR zejména. A také různým výnosům a nařízením, které činnost církví velmi účinně blokovaly. Výkon činnosti pouze se státním souhlasem, kdy za zneužití funkce duchovního bylo považováno i "kritizování veřejných věcí atd." Např. Řeckokatolíci by mohli o r. 1950 vyprávět, co s nimi režim provedl.

Jak to, že o těchhle věcech nic nevíte?

V. Student 13.8.2018 13:21

Burcujete dobře, ale zbytečně.

Obávám se, že zbytečně. Příspěvky pod vaším článkem jsou takovým mikrosvětem, který ale dobře ukazuje filozofii hlavních hráčů; ukázat co všechno vědí, z druhých udělat blbce, a hlavně neřešit problém. Copak to, to my opravdu nemůžeme, ale oni ano. Jenže na to kašlou.

P. Vaňura 13.8.2018 12:59

Ty dodávky ropy za války Hitlerovi by mě zajímaly, KUDY

se dopravovala?

Jinak, výhodnost syntetického benzinu je dána cenou ropy, uhlí a náklady přískušné technologie.

V. Vaclavik 13.8.2018 12:56

Re: PRAPOR carabinieri :-)

".. jako jediná možná alternativa se mi jeví objektivní vnímání reality světa."

chytremu napovez: aynrand.cz

blbeho nakopni: 0

J. Vintr 13.8.2018 12:48

Re: Naivita nebo schválnost?

Přesně tak. Američani vždycky jen snaží hasit (se střídavým úspěchem či neúspěchem) požáry, které podpálili Rusáci.

J. Lepka 13.8.2018 12:20

Re: Naivita nebo schválnost?

Podle vás tedy za vše mohou USA, protože vyzbrojili Somálce? Tedy ne rusáci, co dříve spunktovali převrat v Etiopii a nacpali do hlavy tamějších pošahanců marxismus a poté jim vyzbrojili armádu ??? DTTO všechny další africké státy, Angolou počínaje, Zimbabve konče.