19.10.2018 | Svátek má MichaelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: VměšováníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 39, poslední: 8.8.2018 21:19, přehled diskusí

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.8.2018 15:21

No, je to názor k zamyšlení ...

V poslední době si stále častěji..:
Autor: P. Grigar Datum: 8.8.2018 13:50

.. kladu otázku, kdy už naše civilizace sebere dostatek odvahy k uznání nutnosti obnovení koloniální správy těchto problémových oblastí, kolonialismus verse 2.0..

Izolovat se od nich je neproveditelné a existence pod jejich tlaky je neúnosná, nezbývá než "Pax Romana".

Hanzelka a Zikmund kdysi v debatě odmítli, že by se ještě někdy chtěli projet Afrikou... "po pádu kolonialismu by to bylo o život!"

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.8.2018 15:10

Jenže ustavit koloniální správu proti černouškům s asagaji (to je oštěp), máte-li pušky případně i zadovky či opakovačky, děla a nakonec i kulomety a ti černoušci žijí na technologické i společenské úrovni raného evropského středověku je něco dost jiného než dnes, kdy černoušci mají pancéřovky, kulomety a kalašnikovy i obrněné vozy a hlavně ideologii národní nezávislosti, pod jejímiž praporci jsou schopni sjednocení proti bílým kolonizátorům. A pochopitelně by měli politickou podporu v OSN a i v zemích potenciálních kolonizátorů. Svět je dnes složitější.

A lidská práva jsou lidská práva a taky kdo by to všechno platil.

Re: :
Autor: J. Lepka Datum: 8.8.2018 18:59

Ve zkratce je to problém toho, že dřívější kmenové potyčky, řešené luky a oštěpy dostaly jinou dimenzi kalachem. Jiná věc je, jak se tam ty mašinkvéry dostaly.

Re: :
Autor: P. Grigar Datum: 8.8.2018 19:31

.. jistě, míříte na soudruhy z Moskvy či potažmo z Kominterny, ale nebyli jediní. Za prachy se zbraně prodávají bez ohledu na politickou orientaci. Střílí se tam i z našich 58" nebo 26"...

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.8.2018 20:02

Nejen kalachy. Když pán platí, obchodník se zbraněmi dodá i onačejší výzbroj.

Re: V poslední době si stále častěji..:
Autor: P. Grigar Datum: 8.8.2018 16:41

.. tak komplexní problém jakým je záchrana naší civilizace nelze řešit izolovaným opatřením. Koloniální správa nad oblastmi neschopnými koexistence je cílem, nikoli prostředkem. K tomu lze dojít pouze systematickým narovnáváním vytvořených deformací, tady i tam. OSN ztratila své opodstatnění a není samofinancovatelná. Většina zbraní se vyrábí mimo problémové oblasti, které nejsou schopny regenerovat svoje síly v případě zbrojního embarga v kombinaci s opotřebovávací válkou.

Suma sumárum, vše, co přestává vyhovovat novým požadavkům, je načase změnit. Letadlo musíte jednou za čas podrobit generálce a modernizaci systémů, jinak se z něj stává veterán...

"Proč se musíme pořád plést do záležitostí :
Autor: B. Hamal Datum: 8.8.2018 13:09

Blízkého východu a Afriky?"

Nejspíš to bude bude tím, že nám nic jiného nezbývá. Například nepřestaneme-li obchodovat s Íránem, uvalí na nás Trump sankce.

Technická!:
Autor: J. Farda Datum: 8.8.2018 11:49

Pro pořádek - "Eto vašo dělo" řekl Brežněv Dubčekovi krátce (v Čierné?) před poskytnutím internacionální pomoci. To by si pamětník těch dob pan Černocký mohl ještě pamatovat... :-)

Re: Technická!:
Autor: J. Kombercová Datum: 8.8.2018 11:51

Přesně tak. Krátce poté nám ovšem poslal svoje děla na tankovém podvozku.

Re: Technická!:
Autor: L. Severa Datum: 8.8.2018 14:19

Pro naprostý pořádek. Brežněv to řekl již někdy daleko dřív, tuším že někdy na jaře. Asi v reakci na žalování soudruhů, kterým se jaksi Dubček nezdál.

Re: Technická!:
Autor: J. Farda Datum: 8.8.2018 15:18

Děkuji, asi ano, to to letí, to to letí ... :-)

Oni by sem lezli, i kdybychom si jich nevšímali:
Autor: J. Vintr Datum: 8.8.2018 10:38

Největší chybou je takzvaná humanitární pomoc. Jednak zavinila přemnožení tamějšího obyvatelstva, jednak v nich vzbudila dojem, že v Evropě a v Americe je ráj. Vojenské angažmá, jakkoliv neobratné, alespoň zaměstnává většinu tamních lidí jinými problémy.

Re: Oni by sem lezli, i kdybychom si jich nevšímali:
Autor: F. Svoboda Datum: 8.8.2018 19:04

Udeřil jste hřebík na hlavičku. Vaše první věta je zásadní a popisuje hlavní příčinu nynější tzv. imigrační krise, terorismu a dalších souvisejících jevů !!!

autorovi :-) :
Autor: M. Vondráček Datum: 8.8.2018 10:25

Stejnou otázku si jistě kladl i Nevil Chamberlain před tím , než podepsal Mnichovskou dohodu .

Protože jde o válku středověku s novověkem.:
Autor: K. Janyška Datum: 8.8.2018 9:24

Civilizovaných s necivilizovanými. A to se nás sakra týká. Podporujme USA za každou cenu. A s morálkou to nemá co do činění. USA jsou přirozeným vrcholem procesu civilizace a brání ji a civilizované. Nic jiného jim ani nezbývá. Nám také ne... Dzp.

Re: Protože jde o válku středověku s novověkem.:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.8.2018 10:22

Konkrétně zde se nás nic netýká.

Zvláště, pokud USA tam mají za spojence každou pětiletku tu opačnou stranu. A s nima i naše přifařené "kontrolní sbory".

Ale třeba byste, pokud by Vám bylo dvacet, tam (daleko) rád padl "na poli cti a slávy".

Re: Protože jde o válku středověku s novověkem.:
Autor: J. Vintr Datum: 8.8.2018 10:45

To si mohli říkat i cestující na horních palubách Titaniku, dokud tekla voda jen do podpalubí ...

Re: Protože jde o válku středověku s novověkem.:
Autor: K. Janyška Datum: 8.8.2018 19:27

Ano... Dzp.

Liberálové se do ničeho nevměšují.:
Autor: M. Prokop Datum: 8.8.2018 7:54

To dělají socani, za liberály se vydávající.

Re: Liberálové se do ničeho nevměšují.:
Autor: R. Langer Datum: 8.8.2018 9:02

Přesně!

Re: Liberálové se do ničeho nevměšují.:
Autor: J. Krásenský Datum: 8.8.2018 9:17

Ovšem dnes se liberálové snaží ovládnout celu společnost i soukromí a intimní život. Socani i náckové a fašisti vyšli také z liberálních hodnot.

Re: Liberálové se do ničeho nevměšují.:
Autor: P. Lenc Datum: 8.8.2018 9:47

Přesné.

Re: Liberálové se do ničeho nevměšují.:
Autor: K. Janyška Datum: 8.8.2018 21:01

Vůbec nevíte, že liberalismus je výsledkem vývoje lidského světa a že nazývat se liberálem může jen ten, který ho repektuje a zná, jak tato hodnota hodnot vzniká. Tedy jen a jen znalec kompozitivní teorie. Ne, hlupáci, kteří se za liberály prohlašují a myslí si, že ho jsou schopni docílit svými prakticky marxistickými postupy a postoji.

Liberalismus tkví totiž v právní doména jednotlivce, která ho chrání a která mu zároveň zakazuje páchat u soudních procesu stanovené nesprávné chování k ostatním... Dzp.

Proč se musíme pořád plést do záležitostí Blízkého východu :
Autor: J. Lepka Datum: 8.8.2018 6:41

a Afriky? Protože se tam jako první začali plést rusáci se svou zastydlou imperiální politikou 19. století.

Re: Proč se musíme pořád plést do záležitostí Blízkého východu :
Autor: Š. Hašek Datum: 8.8.2018 9:49

Vy jste mně ale žertéř!

Možná jste měl na mysli CCCP a takovou tu "humanitárně imperiální politiku" USA.

Najděte si konflikt v Afghánistánu od převratu Babraka Karmala. Zjistěte si, na jaké straně potom byly USA, dnes zas na opačné ........ . USA nejde o žádný mír!!! Tam ho stejně nedosáhnou, kontrolují vždycky jen záhumenek nějaké základny, dál by je podřezali jejich minulí spojenci (ti hodně fousatí). Nechutná "legrace s mírem".

A potom mi napište, zda byste svému jedinému synovi raději neusekl několik prstů na pravé ruce - pokud by měl povinně narukovat na "mírovou misi" do těch hor, spolu s USA. Též si povšimněte, že dnes se jedná jen o šikovně kamuflovanou "soukromou akci" USA, tedy "jako NATO". To je dnes moderní a mírotvorné, stejně jako španělské stíhačky u hranic Ruska.

Re: Proč se musíme pořád plést do záležitostí Blízkého východu :
Autor: J. Lepka Datum: 8.8.2018 18:56

Já vím velmi dobře, co jsem měl na mysli, nepokoušejte se mi podsouvat vaše představy. Ruská imperiální politika se bez skrupulí překabátila na národně osvobozenecký boj s masivní podporou těch vůdců, co projevovali přízeň rudým idejím. Jiná věc je, že kolikrát to bylo jen zbožné přání Moskvy. Pozoruhodné na tom je, že většina těchto států rychle a bystře změnila sponzory, když se SSSR hospodářsky zhroutilo.

:
Autor: J. Jurax Datum: 8.8.2018 15:51

Ale jděte ... podporu tzv. národně-osvobozeneckých hnutí stěží můžete nazvat zastydlou imperiální politikou 19. století.

A ta národně osvobozenecká hnutí mají některá prapůvod už ve dvacátých a třicátých letech minulého století - a to měl SSSR jiné starosti - mj. s "národně-osvobezeneckým hnutím" uvnitř vlastních hranic.

Re: :
Autor: J. Lepka Datum: 8.8.2018 18:51

Ano a také v té době davy užitečných id i otů propagovaly komunismus jako nejlepší společenský systém. Ale co, je to váš pohled na problém, já mám jiný. Nicméně důkazy o pumpování peněz, zbraní a munice do kdejaké lokální potyčky kdekoliv v rozvojovém světě jsou dodnes k dohledání a m.j. jsou to dodnes nezaplacené pohledávky. Horší ovšem je, že svět je stále rozku r vený, akorát původní nacionální podtext v konfliktech se změnil v náboženský. Inu víra jako víra.

Přebrept na závěr?:
Autor: J. Housa Datum: 8.8.2018 6:26

" ... už se konečně ti šílení liberálové, posedlí myšlenkou šíření „dobra“ do celého světa, probudí?"

--------------------------------------------------------------

Věta jest nesmyslná, protož ti údajní liberálové, šílení myšlenkou šíření .... prý dobra :-) , jsou ve skutečnosti asociálové, despoti, psychopati, posedlí myšlenkou rozvratu, ovládání, vraždění, zmaru. Mimoto mají nepochybné strategické zájmy. O žádné plánované dobro nikdy nešlo a nejde, o šílenství také nikoliv, vše se koná promyšleně a plánuje desítky let dopředu.