19.10.2018 | Svátek má MichaelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Hoří, hoří! Bude lépe?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 16, poslední: 10.8.2018 7:38, přehled diskusí

Lesní i jiné požáry jsou v přírodě běžné odjakživa:
Autor: L. Novák 475 Datum: 9.8.2018 9:30

Problém je především s hloupými lidmi, včetně kuřáků, kteří nedomýšlejí důsledky, které jimi založený požár může mít v hustě civilizované oblasti. V přírodě požár vznikne nejčastěji zásahem blesku. Člověk umí požár založit mnohem snáz.

A s oteplováním má údajně zvýšený počet požárů společného jediné - člověk představuje rizikový faktor, co se požárů týče. A to dnes už nejezdí na železnici parní lokomotivy, které byly svého času jednou z hlavních příčin vzniku požárů v blízkosti železnice.

V Kalifornii je problém to, že každý chce bydlet:
Autor: F. Houžňák Datum: 8.8.2018 11:54

uprostřed lesa plného různého křoví, protože to je pěkné a "přirozené". A hasí se malé požáry, aby to křoví náhodou neshořelo. A pak to jednou neuhasí a je z toho požár velký, a shoří i ty pěkné baráčky uprostřed toho krásného lesa. Nemlich to samé je to v Coloradu.

Pane Hrbku,:
Autor: V. Chladný Datum: 8.8.2018 10:19

máte to nějak popletené. Odborníci chtěli a stále chtějí se změnami klimatu bojovat. Vládní "ekonomové" je nepopírali, jen se na ně chtěli přiopravit.

pane Chladný:
Autor: M. Šejna Datum: 8.8.2018 11:01

tak v tom případě nebyl Václav Klaaus vládním "ekonomem". Ten totiž proslul prohlášením, že ledovce tají jen ve filmech Al Goreho a že on nikde žádné globální oteplování nevidí.

Ledovce tají každé léto:
Autor: F. Houžňák Datum: 8.8.2018 11:54

a v zimě zase namrzají.

Re: Ledovce tají každé léto:
Autor: M. Šejna Datum: 8.8.2018 19:13

ale jen ve filmech Al Goreho.

Re: Ledovce tají každé léto:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.8.2018 7:38

Al Gore je podvodník.

Jsem náchylný věřit, že jde o koordinovanou akci :
Autor: K. Janyška Datum: 8.8.2018 9:22

zločinců z Bilderbergu... Dzp.

Pani autorko, :
Autor: J. Huml Datum: 8.8.2018 3:36

diky za Vas prispevek k te nynejsi suche, ohnive, bourlive situaci. Jsem velice potesen, ze navrhujete byt pripraveni, a celit dnesni situaci chranit majetek, zivoty a take zver. Zeleni - nezeleni, jen prosim ruku na srdce: byli vedci, a nebylo jich malo, kteri navrhovali pripravit se ponekud drive, nez nase ztraty budou velice bolestne. Nedostalo se jim naleziteho oceneni. Snad neni uplne pozde.

Re: Pani autorko, :
Autor: A. Hrbek Datum: 8.8.2018 8:55

Již od konce osmdesátých let upozorňovali odborníci hlasitě na důsledky postupné změny klimatu a zvyšování teploty v ČR a že je třeba se na ně připravit. Byli vládnoucími "ekonomy" vysmáti s tím, že k žádným klimatickým změnám a ke zvyšování teploty nedochází, a že, i kdyby docházelo, tak se trh s tím úspěšně vyrovná. Dokonce jsme tyto blbosti za státní peníze vyváželi do celého světa.

Máme co jsme chtěli.

Pozdě je již dávno a bude nás to stát obrovské peníze.

Re: Pani autorko, :
Autor: M. Krátký Datum: 8.8.2018 9:22

neviděl bych to tak černě - nedávno jsem dočetl krásnou knihu Věnná města českých královen ( autorce se omlouvám - její jméno si nemohu vzpomenout ) a v té knize se obšírně a nádherně píše nejenom o královnách. U některých jsou vsunuty i běžné postřehy z tehdejšího Českého království a několikrát je zde uvedeno, že v roce YXZ a pak zase bylo obrovské sucho, neúroda, hlad protože nepršelo od května do listopadu - takže nic nového pod sluncem - prostě statistické výkyvy. Hezký den. Já sám ( intenzivní chatař na Sázavě od roku 1946 ) si pamatuji, že jsme jako malí kluci přecházeli řeku a nenamočili jsme si ani trenýrky - tam, kde dnes bývá vody běžně do pasu - a za tu dobu jsem vyrostl až na 191 cm.

pane Krátký:
Autor: M. Šejna Datum: 8.8.2018 11:08

sucha občas bývají. Jen nebývaly v minulosti tak často. Sucho jsme v posledních letech zažili v roce 2010, 2015 a letos. Takže v průměru každé 4 roky.

Bohužel se zatím nevyplňuje představa některých klimatologů, že s teplým klimatem přibude více atmosferické vlhkosti a bude tedy víc pršet. Vyplňuje se naopak alarmistická předpověď, že s vyššími teplota bude větší sucho.

Re: Pani autorko, :
Autor: A. Hrbek Datum: 8.8.2018 11:13

Vážený pane Krátký a další!

Statistické výkyvy jsou, podle Vaše pojetí, od určité průměrné hodnoty. Jsou však i statistické odchylky od trendů, a to je současný případ. Trend zvyšování průměrném teploty v ČR je naprosto nezpochybnitelný.

Také pamatuji vedra v roce 1946 (díky kterému byla neúroda obilí a museli jsme ho dovážet) i v dalších letech, ale usuzovat z jednotlivostí není vždy nejlepší. A ono těch teplotních "rekordů" je v poslední době trochu moc.

S pozdravem

Re: Pani autorko, :
Autor: P. Lenc Datum: 8.8.2018 9:42

Jistě pane Hrbku.Doporučuji vám přečíst si příspěvek pana Krátkého pod vámi.Plně se s ním ztotožňuji.I já si pamatuji jako kluk a nejsem opravdu mladý, kdy v Oslavce u které jsme měli chatu tekl potůček a louka byla tak vyprahlá, že jsme do puklin strkali ruce.A svého času jsem četl knihu od našeho klimatologa o počasí v českých zemích od 9st.Nebylo to pěkné čtení.Roky sucha střídaly záplavy, byly hladomory atd.A vaše rozhořčení přesměrujte na komunisty, kteří odvodňovali, likvidovali jezírka a kdejakou mokřadu atd.

Re: Pani autorko, :
Autor: R. Langer Datum: 8.8.2018 9:48

Přesně tak. Také může poděkovat Zeleným za odlesnění Šumavy, to má pochopitelně na naše vodohospodářství též nezanedbatelný vliv.

Re: Pani autorko, :
Autor: J. Síbek Datum: 8.8.2018 10:02

Včera nám čt.ukazovala hladový kámen vyčuhující nad hladinu (z roku 1921) tuším Labe?

Ovšem v témže roce roce zaplavila povodeň většinu níže položených domů v našem městě a v několika přilehlých obcích přišla polovina obyvatel o střechu nad hlavou.

Je zajímavé,že počet obětí v Řecku několikanásobně přesahuje počet obětí v USA.Řekové také chtějí zbourat stovky nelegálně postavených staveb v souvislosti s požáry.V jedné vypálené vesnici vznikl požár od hořícího transformátoru coíž asi s klimatickou změnou nemá nic společného.