17.6.2019 | Svátek má Adolf



DISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


AUSTRÁLIE: Včely



Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 20, poslední: 26.6. 2018 21:13, přehled diskusí

Tak dneska:
Autor: Z. Matylda Datum: 26.6.2018 21:13

jsem se při čtení orosila a pevnou rukou Zvířetník zavřela. Páč já jsme alergik a následky jsou nepředvídatelné.

Ty veliké včely:
Autor: Z. Iva Datum: 26.6.2018 19:37

se v Česku jmenují drvodělky, jsou opravdu obrovské. https://cs.wikipedia.org/wiki/Drvodělka

Re: hezký den:
Autor: Z. Iva Datum: 26.6.2018 19:35

Rojící se včely nepíchají - jednak mají jiné starosti (næsledují novou královnu), druhak jsou plné medu, který ukradly v domovském úle a mají co dělat, aby vůbec letěly.

Moc hezký a:
Autor: Z. Olčava Datum: 26.6.2018 18:58

zajímavý článek.

A já se ještě náramně pobavila na odkazech, napřed jak Alex málem včelařila a tam ještě jeden odkaz, jak Alex hubila vosy. No řeknu vám, už dlouho jsem takhle hrozně neřvala smíchy. Díky Alex a všem tam diskutujícím, jestli smích prodlužuje život, budu tady nejmíň do sta.

to jsem tedy ntetušila...:
Autor: M. Crossette Datum: 26.6.2018 17:56

že existuje tolik druhů včel a že jich v Austrálii mate tolik! Takže moc zajímavý článek Jirko, zase jsem o něco chytřejší. O Killer bees, tedy těch zabijáckých jsou tu zprávy už několik let, že se do US posunují z Mexika (tedy už v některých státech i jsou). A jsou tak agresivní, že hrozí nebezpečí že zdecimují roje nosných včel. Jak zmiňuje Beda, úbytkem včel hrozí lidstvu hladomor, protože se zatím nepovedlo najít umělé opylení. Tedy ve velkém, ne jen pyl přenášet štětečkem na pár květů, ale třeba na celém ovocném stromě.

Také se mi nejvíce líbí včela-medvídek :) A ty úžasná spirálová hnízda. Nám letos zase velký keř cesmíny bzučel divokými včelami a spoustou čmeláků. Ti asi před třemi roky téměř zmizeli, ale už jsou zase tady, čemuž jsem ráda.

No a sexuální život včel - hezky jsi ty zajímavosti přeložil :)! Vlastně je v přírodě hodně tvorů (asi spíše hmyzu), kdy sameček za svoje páření zaplatí životem. Kudlanka nábožná, kde samička partnera dokonce sežere. Nebo samečci cikád a myslím, že i motýlů (a teď těch včel)zemřou a asi je takových "chudáků" víc.

Hezké fotky !

Re: hezký den:
Autor: Z. Lika Datum: 26.6.2018 16:07

Dej mi příklad.

Ale buď hledám googlem (zadám např. "zvířetník alex včely" - bez uvozovek, a mám tě), anebo prostě probírám rubriky zvířetníku po stránkách, není jich v archivu zase tolik.

Najdu vždy, pokud mám aspoň tušení, co hledám. Mmch, je to příklad záludnosti tvrzení, že na internetu najdu "všechno". Protože musíš předem aspoň trochu tušit, co hledáš.

Re: hezký den:
Autor: M. Beda Datum: 26.6.2018 14:37

jo takto jsem zvědavá na odpověď od Liky - už jsem několikrát ztroskotala :-(((((((((

opakovaně jsem letos:
Autor: M. Beda Datum: 26.6.2018 14:36

z různých zdrojů slyšela, že je letos včel hrozně málo, že ubývají - a že jejich vymizení by mělo v horizontu určitých let (ne úplně krátkém, ale taky ne zas až tak dlouhém) katastrofální důsledky pro lidskou rasu, až s jejím vyhynutím!!! je to opravdu možné?????????????

fotodokumentace krásná, nejvíc se mi líbí ty blue-banded - a samozřejmě MEDVÍDEK!!!

Re: Omlouvám se Jiřímu - OT:
Autor: M. Beda Datum: 26.6.2018 14:26

z Drdndy mám radost (srdíčko)

Re: hezký den:
Autor: A. Lex Datum: 26.6.2018 14:19

Liko, a co když neznám ani název ani datum, jenom cosi tak přibližně nebo svůj nick ;-), pod kterým to vyšlo? Je nějaká mantra, jak se dá hledat na Zvířetníku?

Re: hezký den:
Autor: Z. Lika Datum: 26.6.2018 13:10

Díky, Alex, za připomenutí - ten článek je zde:

https://1url.cz/2t7Cw

Jinak k vyhledávání - do googlu jsem zadala "jak jsem málem včelařila" :-) Je to nejrychlejší :-)

opět...:
Autor: Z. Jitur Datum: 26.6.2018 12:22

...velmi poučné i zajímavé čtení

Re: hezký den:
Autor: A. Lex Datum: 26.6.2018 12:01

Hi, hi, Liko, kdysi jsem na Zvířetník psala článek "Jak jsem málem včelařila". Vyšel 20. 4. 2015. Já neumím na Zvířetníku hledat v archivu, takže nemohu dát odkaz :-(.

Re: hezký den:
Autor: T. Zana Datum: 26.6.2018 12:00

Tak roj jsme potkali nedávno... Nějak mi nedošlo, že slyším hučet včely a nejsme pod lípou, teda až za chvíli. Včelky kroužily nad cestou, uhnout se moc nedalo. Proplížili jsme se jak indiáni ;-)

Jo a vlastně před lety v práci - měli jsme okna do malého dvorku a do toho dvorku - nevím jak a proč, v centru Prahy - se nastěhoval roj. Tehdy je odchytávali snad hasiči.

Re: Omlouvám se Jiřímu - OT:
Autor: Z. Lika Datum: 26.6.2018 11:35

Tak to je dobrá zpráva :-)

Omlouvám se Jiřímu - OT:
Autor: Z. Inka Datum: 26.6.2018 10:44

včera u nás byli mladí a tak jsem se zeptala ne Drndu, protože i když k nim jezdíme dost často, neměla jsem příležitost ho vidět, neb je stále někde na rajzu. Měl zakázané schody a nechával se nosit, momentálně už i po schodech lítá jako poděs. Jenom když jedou na dva dny na Lužnici zůstává doma, jinak lítá stále povenku, často i v lese, žije na plný plyn. Nožička je trochu kratší a malinko jiný úhel, ale opírá se o ni a na jeho specifické chůzi prý není poznat, že by měl nějaký jiný problém.

Re: hezký den:
Autor: Z. Lika Datum: 26.6.2018 10:01

Pařezy a staré kmeny jsou prostě nejlepší. Většinou je snaha pařez celý vydobýt nebo jinak zničit, ale podle mě je to škoda - dají se naočkovat houby, hmyzáci se taky přidají...

Při čtení článku jsem si uvědomila, že jsem vlastně nikdy neviděla roj. Ne že bych o to stála. Mám ráda včeličky jednotlivě na pampeliškách :-)

Re: hezký den:
Autor: A. Lex Datum: 26.6.2018 9:55

Vedle zahrady jsem přestěhovala ze zahrady pařez z borovice, vysoký asi dva metry. Byl porostlý břečťanem a dělal parádu až do dne, kdy jsem se o něj opřela a on na mne spadl. Naštěstí se kácel pomalu, stačila jsem uskočit. U země (i pod něj) byl rozežrán velkým mravencem dřevokazným.Snažila jsem se vyrýt celé hnízdo a kmen vyvezla za zahradu. Torzo už také žije bohatým hmyzím životem :-) včetně mravenců. Zatím se nikam nerozšířili, drží se svého óbr pařezu.

Jirko:
Autor: A. Lex Datum: 26.6.2018 9:44

díky za článek. To včelí "hard porno" jsi odkoukal, nebo přeložil z odborného tisku a vtipně upravil ;-) ? Na fotkách se mi nejvíc líbí včela-medvídek a velice zajímavé jsou spirálovité plástve.

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 26.6.2018 6:45

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům... :o)

Včelí a čmeláčí domečky jsou v posledních letech moderním (a sympatickým) trendem na českých zahradách. Já ty "naše" nutím pracovat :o) - žádné kupované domečky, ale dva tlející vysoké pařezy po starých višních. A že to v nich žije...