17.6.2019 | Svátek má AdolfDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: KůrovecŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 42, poslední: 20.6. 2018 3:33, přehled diskusí

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.:
Autor: L. Písařík Datum: 20.6.2018 3:33

A která to byla vláda, co vymyslela, kolik biosložky se bude přidávat do PH ? A naplánovala to tak, že domácí produkce biosložky nestačí a musí se dovážet? A žádná jiná vláda se dosud neodvážila tu zhovadilost zrušit, aby na ni nevyrazili zemědělci s podávkami a cepy.

:
Autor: P. Papež Datum: 18.6.2018 22:52

Tuhle hovadinu mate z vlastni hlavy, nebo jen papouskuje "odborníky" z neziskovek, parazitujicich v tomto státě?

:
Autor: P. Papež Datum: 18.6.2018 22:48

Umět číst je dost důležité. Prectete si článek ještě jednou, než začnete napadat autora.

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné...:
Autor: P. Han Datum: 18.6.2018 17:05

Takže co byste s tím tedy dělal, abychom zachránili lesy dřív než v roce 2300? Tedy abychom je zachránili, dokud to ještě jde? Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: Z. Lapil Datum: 18.6.2018 16:16

Jo, souhlas, ale zatímco se klimatologové hádají, co se má, neřku-li kdysi mělo udělat, já si musím s velkou vodou poradit tady a teď.

Zpátky k lesům: lesníkům je jedno, jestli se tam ty brouci berou skrzevá aktivitu Slunce, spalovny odpadu nebo je tam jako mandelinky nasypali Američani, oni je musejí nějak eliminovat tady a teď, aby nepřišli o les.

Kromě toho mi pořád přijde rozumnější přizpůsobovat se skutečnosti (a díky za každou rozumně pravděpodobnou věštbu: "brouci dorazili a budou tu dlouho"), než se pokoušet měnit klima o kterém poctivě vím jedině to, že si posledních několik miliard let dělalo, co ho zrovna napadlo. Připomínám, že k tomu, aby bylo zacvičeno s globální teplotou, stačí pořádný výbuch sopky (Krakatoa v r. 1883 snížila podle Wikipedie teplotu o 1,2K na několik let).

Re: To je v kostce vlastně vše podstatné.:
Autor: V. Kotas Datum: 18.6.2018 15:57

Takže nejen do lesa demokracie nepatří. Vždy jen odbornost a poctivá práce.

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: P. Rada Datum: 18.6.2018 14:59

To, že příjde nějaká "povoden" a poteče Vám proto nutně "do bot", je důsledek fyzikálního jevu - radiačních vlastností plynů - známého už celé století a vyčísleného už S, Arrheniem v té době.

Dodnes klimatologové důsledky jen upřesnují v řadě scénářů které jsrte zřejmě ignoroval až do doby než začlo "téci do bot".

Re: Už zase lžete?:
Autor: P. Rada Datum: 18.6.2018 14:51

Ekoterorista je s definice člověk který specifické ekologické aspekty zneužívá k násilnému jednání - terorizování - širokého okruhu společnosti. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekoterorismus)

Vám zřejmě už jen psaná informace ale přijde jako násilí pro které radíte hned střílet - že?

Tak mi spíše vychází jako vzor ten Babiš který otrávil spodní vody na polovině česka, tuneluje evropské fondy a lesy kácí bez toho že by je byl schopen zalesnit a Vy jen jako ujetý hlupák nechopný používat namísto afektivity argumenty či alespon soudnost.

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.:
Autor: P. Rada Datum: 18.6.2018 14:42

Pane Prokope pokud věcně nic konkrétního a ověřitelného neuvedete - nic se nikdo nedoví.

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné...:
Autor: P. Rada Datum: 18.6.2018 14:41

Pane Kotas ta ryclost šíření kůrovce je jen zdánlivě velká. Kůrovec byl a je v porostech všude LATENTNĚ. Tedy ve své formě kdy taktak přežívá . Podobně jak naše bílé krvinky. Také je máme všichni a obvykle o nich nevíme. Kdž ale dojde i u lidí k poranění, nemoci, zánětu či až alergické reakci - namnoží se. Také zpravidla zprvu plní pozitivní roli - tedy sežrat z tím zničit poškozenou tkán a odkápnout jako hnis... ale při přemnožení jako alergie dokonce zahubit i svého genetického nositele. Přemnožený kůrovec je tedy zároven oznamovatelem míry nerovnováhy v systému a snaží se s polu s dalšími urychleně proměnit dřevní hmotu na nový půdní substrát.

Právě proto opakuji: ZÁKLADNÍ VINU NENESE KŮROVEC ALE VÝRAZNÁ ZMĚNA PODMÍNEK JEHO ŠÍŘENÍ. Smrkové porosty jako dlouhodobě stresované od kyselých deštů až po letitá sucha jsou tak oslabené, často stejnověké a monokulturní proto je kůrovec napadá velmi snadno a to zejména u monokultur přeroste do lavinovitosti i třeba tam, kde dříve býval vzácný. Běžnou obranou je v přírodě diverzifikace typů dřevin i rozmanitost věková. To ale nevyhovuje lidskému požadavku na maximalizaci produkce dřevní hmoty. Je s tím prostě moc ruční práce a proto se s kůrovce stal u dřevařů-lesáků nepřítel číslo jedna.

Faktem, který by měl "trknout" i pana lesáka Mrkvu je situace kdy se začínají rozpadat nikoliv jen smrkové lesy - zde je to jen nejmarkantnější i laikům - ale podobně špatně je na tom borovice čená a problémy se vyskytují i u dalších dřevin které nestíhají měnit své působiště oproti rychlosti nástupu klimatické změny. Nejnověji se v cizině píše i o Baobabu.

Sucho a borovice: ... http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2507236-temer-vsechny-nejstarsi-a-nejvetsi-baobaby-planety-nevysvetlitelne-umiraji

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si:
Autor: M. Krátký Datum: 18.6.2018 14:36

minulý týden jsem to zde popisoval - kůra napadeného smrku se oloupala a na místě společně se slabšími větvemi spálila - silné větve si babky odnesly v plachtě na zádech domů. Včera jsem se byl v tom lese projít - je tam bordel po strojním kácení - les rozoraný kubíky větví na hromadách, o nějakém využití ani památky, že by za nimi jely drtičena štěpku ani náhodou !!! Inu Státní lesy ČR !!!

Už zase lžete.:
Autor: A. Alda Datum: 18.6.2018 14:19

Velkoplošná těžba se dnes vyskytuje pouze a výhradně jako kůrovcová nebo kalamitní asanace. A to už hodně dlouho. Ale Vy pořád opakujete argumenty ze 70. let. A teď do toho ještě taháte Babiše a zneužívání eurodotací.

Babiš není nebezpečí - není ideolog. Nebezpečí jsou ekoteroristi, jako například Vy.

To je v kostce vlastně vše podstatné.:
Autor: A. Alda Datum: 18.6.2018 14:16

Nekrafali jim do toho ekoteroristi, nesvazovaly je idiotské zákony, nařízení a vyhlášky, měli dost dělníků na odkornění dřeva na místě.

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: M. Valenta Datum: 18.6.2018 13:45

A čo "rozumjetě" pod slovom pást se pán Prokop?

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: Z. Lapil Datum: 18.6.2018 13:32

Nezlobte se na mě, ale když mi teče do bot, tak pádím na kopec, případně utěsňuju okna a dveře. To, že je třeba stavět přehrady, je mi pro tu chvíli dost jedno.

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: M. Prokop Datum: 18.6.2018 12:59

Lidí je stále víc a víc a nechtějí se jenom pást. Co s tím?

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.:
Autor: M. Prokop Datum: 18.6.2018 12:58

Zemědělskou produkci znásobila umělá hnojiva a nové odrůdy.

Jo, o podílu na škodách napáchaných zelenáči nic slyšet či vidět nechcete.

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si:
Autor: M. Prokop Datum: 18.6.2018 12:55

1. Nebyli zelení a jim podobní ochránci kůrovce.

2. Měli k tomu jenom tužku, papír, svoje nohy, pár koní a chlapů s pilou - no a to je přesně to, co je potřeba. Hlavně nemuseli "soutěžit" každý strom, takže než se vysoutěží, kůrovec vyletí několikrát.

3. Dřevo se nedopravovalo na velké vzdálenosti, navíc neopracované.

Re: Jak je možné že ještě v době nedávné, si:
Autor: R. Langer Datum: 18.6.2018 12:01

Zelený sedmilhář Rada vám to vysvětlí raz dva...

Re: :
Autor: R. Langer Datum: 18.6.2018 12:00

Kdepak, ty jeskyně mají Zelení sedmilháři vyhlédnuté hlavně pro ty ostatní. :-D

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: R. Tesařík Datum: 18.6.2018 11:56

No a co?

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: R. Tesařík Datum: 18.6.2018 11:55

Prostě jste se planetárně rozmách.

Jak je možné že ještě v době nedávné, si:
Autor: V. Kotas Datum: 18.6.2018 11:31

lidé/lesáci/hajní, dovedli s kůrovcem poradit a měli k tomu jenom tužku, papír, svoje nohy, pár koní a chlapů s pilou ? A dnes, v době všemožných technológií informačních, dopravních, zpracovatelských, se kůrovec ( dokonce 2druhy ) šíří téměř tryskovou rychlostí.

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: M. Valenta Datum: 18.6.2018 11:21

Měl jsem na mysli zalesnění planety ne české hospodářské lesy i když i za ně díky.

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: M. Valenta Datum: 18.6.2018 11:18

Pane Háne, reagoval jsem obecně na pana Prokopa, ne na kůrovce.

Re: Babiš vládne už 5 let - chtivost lidská však dále.:
Autor: P. Rada Datum: 18.6.2018 10:50

Dávám zapravdu, že je nesmyslné si usmyslet, že zejména osobní automobil několika-řádově náročnější na potravu/energii jak hromadné dopravní prostředky ba kterýkoli živočich může bez vlivu na okolí trvale udržitelně fungovat. Popleteno to ale máte v hlavě ohledně údajné "zelené politiky".

"Zelená revoluce kterou vše začalo (https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_revoluce) totiž svého času zejména v některých zemích dokázala znásobit zemědělskou produkci. To za stavu, kdy jim tehdy sověti i arabové začali diktovat cenu ropy. Nebylo proto divu, že se nastolil nápad krýt nedostatek paliv ze zemědělských přebytků.

Fakt, že se tehdejší námět dál ukázal časem neefektivní, ještě neznamená, že se kryje s dnešní zelenou politikou ve smyslu programů pol stran. Pro podobnost v názvech ale na to mohou ti kteří rádi plivají dál plivat jen aby nebylo vidět na jejich vlastní podíl na problému. Jako průměrní občané ČR se totiž zejména vzhledem k produkci HDP řadíme v přepočtu na hlavu mezi největší znečištovatele atmosféra skleníkovými plyny na světě a to se příslušností k národnosti zřejmě potažmo týká jak mě tak i pana Prokopa. Jeden u nás ale tvrdohlavě nechce o svém podílu nic slyšet.

Re: :
Autor: M. Prokop Datum: 18.6.2018 10:31

Už máte vyhlédnutou nějako pohodlnou jeskyni?

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: M. Prokop Datum: 18.6.2018 10:29

Čest a sláva ochráncům přírody, kteří pro ni něco dělají (občas i já).

Hanba vyžírkům, kteří pod zelenými záminkami buzerují a cucají lidem peníze.

Lesů je u nás více, než kdy dříve (nechcete-li se vracet do doby prafotra Čecha).

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: P. Han Datum: 18.6.2018 10:29

Pane Valento, v článku se píše o rozšíření kůrovce v Čechách a na Moravě, a co by se s tím mělo dělat. Tady u nás a teď. Tady těch vašich 8 mld lidí fakt nenajdete.

Re: Kalamitu způsobily dva druhy kůrovců?:
Autor: P. Rada Datum: 18.6.2018 10:28

Pane prokope klima se opravdu mění průběžně ale posledních 10tis let se drželo v toleranci +-0.5C a tato míra stability umožnila vznik zemědělství a tím ustáleného života až civilizací. Dnes už ale jsme s této tolerance venku a co hůře tempo změny je řádově vyšší jak za poslední desítky milionů let:

Teploty v geologicé minulosti

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Teploty v historické minulosti

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg