23.1.2019 | Svátek má ZdeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


JAZYK: Braňme češtinu před aktivistyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 43, poslední: 14.6.2018 22:18, přehled diskusí

a ještě pro pobavení:
Autor: P. Gábriš Datum: 14.6.2018 22:18

výrok slovenského národovce L. Štúra z roku 1846 (pro ty mladší, kteří to už nevědí: Štúr byl přibližně něco jako Palacký a Jungman na Slovensku, byl taky poslancem Uherského parlamentu, zasloužil se o kodifikaci spisovné Slovenštiny) - jeho pohled na Angličtinu: "Anglická reč je najväčšia na svete motanina. Povstala ona z reči starobritskej, rímskej, francúzskej a všelijakých rečí a rozličnorečí germánskych: anglosaskej, normanskej s prevládaním germánčiny. Na tento spôsob tam tiež nárečia sa zrodiť nemohli, ale sa zrodila reč jedna zbalamútená, a táto je aj vo spisoch v zemi Anglickej k úžitku."

:
Autor: V. Klíma Datum: 14.6.2018 21:36

Krasne, rozumne, pravdive vyjadreni.

Neco jako zduvodneni svedskych heraldiku a faleristu, proc by svedska armada nemela na sve vlajce odstranovat lvovi varlata.

Myslite, ze je fasisticka pseudolidskopravni bestie poslechla?

Souhlasím:
Autor: J. Krásenský Datum: 14.6.2018 16:55

braňme češtinu a pokusme se navrátit i slovům původní význam.

Re: Souhlasím:
Autor: M. Prokop Datum: 14.6.2018 21:18

Vtutochvílijetootom že už je pozdě. :-P

Buďte rád za ... :-P

Spolu:
Autor: J. Kohoutek Datum: 14.6.2018 12:07

Spolu s prezidentem Obamou se na schůdcích letadla objevila i jeho žena Obama.

:
Autor: V. Klíma Datum: 14.6.2018 21:39

A zamavala spolu se stryckem Obamou i jejich tete Obama, coz vzbudilo usmev na rtech jejich dedeckovi Obamovi i jejich babicce Obama.

Souhlasím.:
Autor: A. Alda Datum: 14.6.2018 11:50

Ale je to na nás - žádný úřad nám jazyk nezvezme a žádná televise nezprzní, to si můžeme udělat jen my sami.

Není záchrany:
Autor: P. Flener Datum: 14.6.2018 9:47

Nové generace jsou většinově nevzdělané, pologramotné, nečtou, jen koukají do mobilů a na televizi, kde dobrou češtinu neuslyší, denně jsou bombardováni odpornou angličtinou, anglickými neposlouchatelnými skřeky. Jako kdyby jiné jazyky neexistovaly.

Když jsem nedávno v televizi slyšel, že do studia přišla "hostka", místo host, tak jsem si musel málem zavolat pohotovost. Nevím jak může Ústav pro jazyk český spoustu podobných zrůdností připustit - a si už i tam jsou blbci......

Re: Není záchrany:
Autor: P. Zinga Datum: 14.6.2018 15:43

Jsou.

Hostka?:
Autor: G. Kovář Datum: 14.6.2018 18:25

Mužský ekvivalent by měl být Hostec!

Re: Hostka?:
Autor: P. Han Datum: 14.6.2018 20:37

Hostec do domu, Bůh do domu! (Aneb koho Bůh miluje, toho hostcem navštěvuje.)

CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?:
Autor: K. Janyška Datum: 14.6.2018 9:23

Vzděláním je to, co se dostane do hlav dětí, studentů a ostatních lidí, z platných informací o světě, přičemž je úplně jedno odkud. Není nic tragičtějšího, než tzv. vzdělání informacemi irelevantními.

Z hlediska oborových znalostí a rozšiřovaných technických informací není problém tak velký. Všichni souhlasí s tím, že jedna a jedna jsou dvě a suma dalších takových a daleko složitějších vědomostí je přijímaná všemi jako samozřejmost a je to tak logické a v pořádku, pokud tedy nemluvíme o technice a strategii vyučování. Jsou to vědecky podložené a šířené poznatky a zkouší se z nich.

Avšak z hlediska předání informací vyššího řádu, tedy vědění o lidském světě a principech, na kterých vyrostl a stojí je situce tristní a právě obrácená, než by měla být.

Žákům, studentům a ostatním je vtloukáno do hlav, že lidský svět je organizací ovládanou lidmi a veškeré školní snažení je směrováno k tomu, aby do takového světa byli připraveni vstoupit a uměli se v něm pohybovat. Jenže takový svět neexistuje.

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?:
Autor: K. Janyška Datum: 14.6.2018 9:23

Věc se má úplně obráceně. Lidský svět je totiž spontánním řádem lidské interakce, tedy je řízený spontánními silami a to je jedinou možností přežití lidstva. A to je tak neuvěřitelné a složité, že to lidi nejsou schopni vůbec bez předpřípravy pochopit. A na školách neprobíhá ani ta. Nejsou učitelé a dokonce ani učitelé učitelů, tedy profesoři vysokých škol, kteří by takovému paradoxu rozuměli.

Celou velmi složitou problematiku však popisuje na vědecké, a jen na vědecké, bázi tzv. kompozitivní teorie, tedy suma informací, navzájem provázaných a neodporujících si, získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd. Viz slavná kniha Kontrarevoluce vědy myslitele myslitelů, nositele Nobelovy ceny. A.F Hayeka. Dzp.

:
Autor: V. Klíma Datum: 14.6.2018 22:17

"Vzdelani je to, co v cloveku zustane, kdyz zapomene latku ze skoly"

K. Capek

(lepsi definici vzdelani neznam)

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?:
Autor: I. Novák 763 Datum: 14.6.2018 13:58

"Hleďme si sobě své mateřštiny. V ní je vzdělanost naše. Ne podle množství různých vědomostí, nýbrž podle toho jak s větší či menší jasností umíme mysliti a myšlenky své sdělovati, měří se nyní vzdělanost. Tu pak ovšem nestačí snad ona znalost mateřštiny, které jsme nabyli v rodině nebo i ve škole. Mateřštině nutno doučovati se po život celý" Copyright Jan Neruda.

Tímto citátem, recitovaným vyvolaným žákem, byla zahajována každá hodina českého jazyka p. prof. Dr. Bohuslava Pernici na Základní škole v Praze Vršovicích "U Nádraží" v letech 1957 - 59.

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?:
Autor: K. Janovská Datum: 14.6.2018 14:24

...a co ten copyright?:-)

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?:
Autor: K. Janyška Datum: 14.6.2018 19:12

Je to jen a jen můj vlastní text... Dzp.

Ano, s tím souhlasím. Vraťme zpět povinné klasické :
Autor: K. Janyška Datum: 14.6.2018 9:21

psací písmo. Vraťme se ke kořenůn češství obecně... Dzp.

Re: Ano, s tím souhlasím. Vraťme zpět povinné klasické :
Autor: M. Krátký Datum: 14.6.2018 9:42

a přidávám s dovolením. Mám tři nádherné vnučky 4+6+10 roků. Ta nejstarší Barborka je v podstatě premiantkou čtvrté třídy, ale psát psacím písmem jí moc hezky nejde - podle mě by se dalo říct až hrůza Škoda, že české školství přistoupilo na tyto zrůdnosti

Re: Ano, s tím souhlasím. Vraťme zpět povinné klasické :
Autor: K. Janyška Datum: 14.6.2018 19:13

Dokonce na návrh jakéhosi neomarxistického mladého skoroděcka... Dzp.

Jak má ta obrana vypadat?:
Autor: V. Braun Datum: 14.6.2018 9:14

Nic proti pěkné češtině, ostatně Čapka mám rád, i když už dlouho jsem si od něj nic nepřečetl jak teď o tom uvažuji. Nic ni proti podobným článkům. Jen mne zaujala výzva pana radního na konci - tak ji braňme. I ptám se, jak má taková obrana češtiny podle pana radního vypadat? Osobně nemám rád takové bojové výrazy, protože to vede k "bojovým" akcím typu zákazu používání nepřechýlených ženských jmen, resp. nařízení, že ženská jména se smí používat jen v přechýlené podobě, což svého času platilo v médiích i pro jména cizinek a bylo úsměvné sledovat jak redaktoři přechylují třeba jména sportovkyň. Podle mého názoru, ať si každý, v tomto případě každá, zvolí v jakém tvaru chce svoje jméno.

Re: Jak má ta obrana vypadat?:
Autor: J. Vlček Datum: 14.6.2018 11:55

Pane Braune, nejlepší způsob, jak bránit svůj mateřský jazyk, je začít u sebe. Stačí, když se ve své řeči vyvarujete nejrůznějším jazykovým zvrhlostem, jak třeba uvedl pan Flener příklad z televize, že tam přišla hostka. Další příklady si jistě dokážete dosadit sám.

Re: Jak má ta obrana vypadat?:
Autor: P. Zinga Datum: 14.6.2018 15:40

Pane Braune, podle jména nemáte zřejmě češtinu v krvi, jinak byste chápal, že i přechylování má svou jazykovou logiku.

Co žiju, přechylovalo se a nikomu to nevadilo.takže jsme koukali na Lorenovou či Bardotovou a poslouchali Fitzeraldovou. I u psaného jsme hned věděli, že se jedná o ženu, což u nepřechylovaného hned jasné není. A-želbohu-často ani u viděného.

Nepřehánějte ten rádoby liberalismus. Ten ostatně tkví v něčem jiném a nikoli v nepřechylování či individuální poznávací značce auta. To poslední nesvědčí o svobodymyslnosti, ale o buranství.

Nejen, že nám to nevadilo,:
Autor: J. Kanioková Datum: 14.6.2018 20:26

chce mě trefit šlak, když někde čtu o někom s mužským jménem, a často nejsem schopná dlouho odhalit, jde-li o ženu či muže.

To považuji za příšernost !

Re: Jak má ta obrana vypadat?:
Autor: M. Prokop Datum: 14.6.2018 21:21

Agatha Christie té přechylovací mánii unikla i za bolševíka.

tak napr. Cernousek:
Autor: M. Pesat Datum: 14.6.2018 9:05

"Nejlépe je to vidět na příjmeních tvořených přídavnými jmény zpodstatnělými. Pokud se nějaká holka provdá za pana Černého, Malého nebo Bílého, tak se bude jmenovat Černá, Malá, Bílá a nikoli Černého, Malého nebo Bílého."

tak napr. Cernousek, v Olomouci je hospoda, majitel se jmenuje Cernousek, hospoda "U bileho Cernouska" :-).

Cest :-)

A ještě k -ová::
Autor: D. Stirský Datum: 14.6.2018 8:10

Někteří si pomateně myslí, že to znamená, že Svobodová patří panu Svobodovi. Obrovský omyl! Jednak by se musela jmenovat Jana Svobodova a pak: museli bychom mít paní Stirského, Černého, Veselého... Což nemáme! Čili jde jen o "zpřídavnění" příjmení do ženského tvaru. Mnozí si myslí, že čeština je díky přechylování jakýsi vidlácký a nesrozumitelný jazyk. Opět omyl! Zcela stejně přechyluje i jazyk vzdělanců - latina. Třeba: novus, nova, novum, magnus, magna, magnum... A i latina má pády, stejně jako čeština. Jen šestý a sedmý splynuly do ablativu. Čili právě většina slovanských jazyků má v mnohém velmi blízko k latině. A přechylovala i němčina: Mozartova maminka byla pro mnohé Frau Mozartin, postupně to vymizelo. Čile nejde vůbec o nějaký český výmysl!

Re: A ještě k -ová::
Autor: J. Sova Datum: 14.6.2018 8:19

Jana Svobodova - dříve se to tak psalo. Podívejte se do stoletých novin.

Re: A ještě k -ová::
Autor: Z. Nítkovská Datum: 14.6.2018 9:03

Nebylo to tak, že forma s krátkým a označovala svobodnou ženu?

Re: A ještě k -ová::
Autor: P. Harabaska Datum: 14.6.2018 9:41

Svobodova/Svobodová. - Výsledek vývoje pravopisu. Ono se také dříve česky psalo vuol a dneska se píše vůl.