23.5.2019 | Svátek má VladimírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


Referendum skoro upečenéŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 398, poslední: 13.6. 2018 23:36, přehled diskusí

Re: Jde nyní o to, zda v tom plnícím peru od Kimovy sestry:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 13:45

Proč by měl mizet inkoust? Stačí dohody nedodržovat, což Kimové předvedli už několikrát.

Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Varadinková Datum: 13.6.2018 13:30

Včera byl v Událostech, komentářích Dušan Tříska. Říkal v podstatě totéž, co v tomto rozhovoru:

...Ta země prožívá obrovský boom, vyvíjí se složitě, bláznivě, komplikovaně, nesneslo by to žádná kritéria. Já šířím brutální privatizační propagandu. Včetně kupónovky. Připomínám, že jsem tam měl projev, který by byl nemyslitelný v Československu ještě v říjnu 1989. Atmosféra při přednášce byla úžasně svobodomyslná, pak úžasně otevřená diskuse, to nenahrajete. Posluchači byli určitě kádrovaný a zápaďáci o nich budou tvrdit, že i indoktrinovaní. Ale oni ten stranický odznak sundají stejně rychle, jako u nás lidi odložili stranický legitimace....

https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/87672/transformace-v-kldr-probiha-uplne-jinak-nez-si-predstavujeme-rika-ekonom-dusan-triska.html

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Varadinková Datum: 13.6.2018 13:33

Ještě pro zdejší kádrováky, co si odplivnou, aniž by klikli na odkaz, uvádím, jak se tam ten Tříska dostal:

...Jako někdejší strůjce privatizace u nás jsem každou chvilku, stále méně často, zvaný nejrůznějšími institucemi, abych pohovořil o odstátnění hospodářství. V tomto případě to byla Evropská unie, respektive Německo, které se rozhodlo, že na Korejský poloostrov vyveze svoje sjednocovací know-how a transformaci řekněme reálného socialismu. Celý svět má teď pocit, že Severokorejci jsou na řadě. A Klaus kdysi řekl, že tam musí poslat radikálního Třísku. Tak poslali. Byli jsme tři experti, Švéd, Rakušák a moje maličkost, a měli jsme jim říct, co by s tím šlo dělat....

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: H. Omar Datum: 13.6.2018 13:56

1) Mainstream, tomu nevěřím.

2) Ano to samé se říkalo o SSSR. Gulagy tam rozhodně nikdo neviděl.

3) A teď vážne. Budu rád pokud se smlouva naplní.

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 13:33

Tak uvidíme, kdy (zda) budou vidět výsledky.

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Varadinková Datum: 13.6.2018 13:47

Ony už nejspíš i vidět jsou (přiznávala je dokonce "svým způsobem" i reportáž České televize). Prostě i ten Kim musel dospět k závěru (naprosto logickému), že komunismus je ekonomicky neudržitelný a proto se vydal čínskou cestou. K tomu ale neodmyslitelně patří obchodování s okolním světem, čemuž ovšem brání americké sankce. Proto je pro Kima tak důležité navázat co nejlepší vztahy s Trumpem.

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 13:51

Možné to je, ale počkám si, až a zda to bude vidět.

Oni Kimové už několikrát došli k závěru a potom bylo vše jinak.

Nemám to vidění budoucnosti jako Netzer. :-P

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: P. Jirkovský Datum: 13.6.2018 13:55

Pan Tříska k dotazu (blbému) moderátora (blbého) taky poznamenal, že by nedokázal rozeznat, jestli to auditorium není jen stafáž. Osobně, aniž bych pro to měl jakýkoli důkaz, si myslím, že ne. Místním ideologům je jistě jasné, že tolik let vytvářená propast mezi (technologicky především) vzdělanou malou část občanů a masou totálně nevzdělaných a mohutně indoktrinovaných "ostatních" je tak hluboká a široká, že nejde jen tak překlenout. Takže doufají, že si ze sdíleného vědění vezmou to, co bude pouze jim ku prospěchu. Do jaké míry je to oprávněné také nevím, ale letitá zkušenost mně říká, že vyprdnout se na spadlou tašku ze střechy pár let může znamenat potřebu stavět novej barák, jakkoli je ta dírka po té první tašce malá. Takže jsem, jako obvykle v takových případech, historický optimista a kulturní pesimista.

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Varadinková Datum: 13.6.2018 14:22

Já bych ty "indoktrinované ostatní" zase tolik nepodceňovala. Není důvod si myslet, že průměrný Korejec má nižší IQ, než průměrný Čech.

O tom, jak to tam vypadá, víme jen z mediální propagandy. A zejména jak to vypadá v jejich hlavách (co oni režimu zbaští a co nikoliv), o tom už nevíme vůbec nic.

Máme o nich podobně zkreslené představy, jako měli zápaďáci o nás. Když se třeba ptali, jestli může na obchodní jednání přijet žena, jestli jí tu nehrozí nějaké nebezpečí:-)))) To bylo někdy počátkem 90. let. Kdyby se zeptali o pár let dříve, tak jediné nebezpečí jí hrozilo v tom, že nesežene menstruační vložky:-)))) Západní představy o tom, jak to v komunistické zemi vypadá, byly tehdy velmi zkreslené směrem k horšímu. Ostatně stejně jako představy dnešních mladých lidí zde, bez vlastních zkušeností, indoktrinovaných jen novodobou propagandou.

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: H. Omar Datum: 13.6.2018 14:37

ANo nevíte nic.

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 14:54

Ale jak tak v plurálu píše, je jich víc.

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Varadinková Datum: 13.6.2018 15:04

Zato Prokop s kašpárkem jsou oba přímo experti na to, co se děje v hlavě průměrného severokorejce. Nebo si to aspoň o sobě myslí. Pročpak asi? Baštili snad oni sami ten komunismus tak, jak předpokládají, že ho dnes baští ti indoktrinovaní Korejci?

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: V. Novák Datum: 13.6.2018 15:07

Prokop s Homarysem by měli obnovit starý tradiční slovanský duál - aby bylo jasné, za koho píšou.

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: H. Omar Datum: 13.6.2018 15:10

No vy píšete za zelené teplé mozečky. :))))

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: P. Jirkovský Datum: 13.6.2018 15:12

Nepodceňuju je a nemyslím si, že by to byl problém IQ. Takovej Falmer nebo Skála, Grebeníček atd. jistě mají IQ dost nad průměrem. Spíš jsem měl na mysli přísně selektované informace a rigidní systémy "vzdělání".

Re: Jak to vypadá v KLDR?:
Autor: M. Varadinková Datum: 13.6.2018 15:28

Skutečnost, že se jim daří mizerně, zatímco u jejich jižních sousedů se lidem daří mnohem lépe, ale žádnou indoktrinací nepotlačíte. Ani když se informace o této skutečnosti šíří jen "šeptandou". A soudě podle svědectví toho Třísky, tak ani jejich elity už komunistické ideologii dávno nevěří. Jde jim o to, o co šlo i našim komunistům - přikročit ke změně včas a takovým způsobem, aby oni sami neskončili na kandelábrech, ale naopak z toho ekonomicky profitovali.

Tak koukám, že s jednáním Kima a Trumpa:
Autor: M. Berka Datum: 13.6.2018 12:39

nemá problém Jižní Korea, nemá problém Japonsko, nemá problém Čína, nemá problém Rusko, ale problém má "pro bruselská" civilizace.... :))))))) Neklamná známka toho, že to Trump dělá dobře.

Re: Tak koukám, že s jednáním Kima a Trumpa:
Autor: S. Lazárek Datum: 13.6.2018 12:44

Hmmmm, na idnes píšou něco jiného....

Re: Tak koukám, že s jednáním Kima a Trumpa:
Autor: H. Omar Datum: 13.6.2018 13:27

To je mainstream. :)

Re: Tak koukám, že s jednáním Kima a Trumpa:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 13:19

Ať udělá dokoliv, je to špatně, když udělá opak čehokoliv, je to taky špatně.

Půvabné je, že se prezidentem může stát člověk, který A) sdělí lidem jasně a stručně, proč ho volit, B) je zcela mimo všechny politické struktury, C) zcela okázale kašle na mediální mainstream. Tím jasně a stručně je myšleno přímočaře, bez krasoduchých slintů politické korektnosti a ohledů na politologické poučky. Vymezil si hřiště do situace: ať udělám cokoli, tak budu mít mizerná hodnocení hlavního proudu, což je důvod, proč mě volili “obyčejní”. Obyčejnými myslím lidi, kteří chodí do práce, vychovávají děti, financují současný svět a je jim spíláno těmi, které si financují, že platí málo a jsou přízemní.

Re: Tak koukám, že s jednáním Kima a Trumpa:
Autor: V. Novák Datum: 13.6.2018 13:50

Nevím už kde jsem to četl: "Nejdřív jasně vyhrávala Hillary. A pak přišli volit Američani po práci...".

Re: Tak koukám, že s jednáním Kima a Trumpa:
Autor: M. Krátký Datum: 13.6.2018 14:59

100% souhlas - hezký den ( to mi připomíná jeden starý český vtip na WC v západní Evropě : VŠICHNI JSTE VOLOVÉ SERVÍT )

Hollywoodskou show:
Autor: P. Hofman Datum: 13.6.2018 12:19

uspořádanou Doníkem ve prospěch toho severokorejského skřeta a svého vlastního imidže, bere autor úvodníku jako nějakou světovou událost, řešící problém Korejského poloostrova. Nic není vzdálenějšího pravdě, než právě toto.

Jen pro pořádek: rozhodující mocností při řešení této složité situace na Korejském poloostrově je Čína, pak rusko, Japonsko a Jižní Korea. USA jen zprostředkovaně a jen do té doby, dokud tam zachovají svou silnou vojenskou (odstrašující) přítomnost. Čína a rusko nedovolí, aby se Korea sjednotila pod daleko rozvinutější Jižní Koreou, tudíž pod vlivem USA. Japonsko se bojí, aby se USA nestáhly, neb pak by bylo proti ev. útoku Severni Koreje, podporované Čínou a ruskem, téměř bezbranné. O Jižní Koreji v tomto směru zbytečno uvažovat, ta by byla naprosto bez šance.

Z toho vyplývá, že USA z této oblasti odejít nemohou, neb by ji předaly do rukou Číny a ruska. Proč by se pak Kim zříkal atomovky?!

Ale kulisy vybrali pěkné, to zase jo...

Re: Hollywoodskou show:
Autor: R. Tesařík Datum: 13.6.2018 12:26

Kyselý hrozny, co...

Re: Hollywoodskou show:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 13:20

PŠM ... :-P

Re: Hollywoodskou show:
Autor: V. Novák Datum: 13.6.2018 13:11

V mezinárodní politice hraje (všimněte si - hraje!) dojem velkou roli. A v korejské vnitřní politice ještě větší.

V KLDR je z Kima mírotvůrce, který přinutil USA sednout si k jednacímu stolu a jednat s KLDR jako rovný s rovným. Od vzniku obou Koreí se žádnému Severokorejci nic takového nepovedlo. A vlastně žádnému Korejci, protože Jižní Korea je americký protektorát - a to nejen z pohledu severokorejské propagandy.

Reálně se snížilo napětí, k válce je zase o kousek dál a všichni v okolí si můžou oddechnout.

Už to, že se jednání uskutečnilo a nikdo nepráskl dveřma a Trump s Kimem si nezačali poměřovat velikost červených tlačítek, je úspěch tak velký, že násobně překrývá Trumpův úlet se smlouvou s Íránem.

Jak to nakonec dopadne, netuší nějspíš nikdo. Ani Jeho Veličenstvo Kim III. Ale je to pokrok a naděje...

Re: Hollywoodskou show:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 13:23

Protektorát ve smyslu toho, že potřebuje americkou ochranu.

Což proti protektorátu (v zde obvyklejším významu slova) nejdříve Ruska (SSSR), posléze Číny, potřebuje.

Re: Hollywoodskou show:
Autor: S. Netzer Datum: 13.6.2018 13:31

Asi proto že "potřebují americkou ochranu", jsou Jihokorejci radostí bez sebe, že Trumpeta zruší vojenská cvičení s Jižní Koreou jak KLDR požadovala, ale Kim nezastaví jaderné zkoušky trvale, nedovolí jaderným inspektorům vstup do země, nezničí své balistické rakety a neposkytl žádné podrobnosti o svém jaderném programu. - https://1url.cz/Ttyvn

Re: Hollywoodskou show:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 13:36

Že mne ani nepřekvapuje, že seriosní komentátoři i politici s napětím očekávají, co z celé věci bude a vy to víte. :-P

Re: Hollywoodskou show:
Autor: R. Tesařík Datum: 13.6.2018 13:41

Nemá ráda Trumpa a rozumí všemu.