23.5.2019 | Svátek má VladimírDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Když ne-nastanou deštěŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 38, poslední: 1.6.2018 10:21, přehled diskusí

No, jo.:
Autor: L. Severa Datum: 31.5.2018 15:42

Ovšem za komunistů jsme tu vodu melioracemi odváděli. Pokud někdo nevěří, ve starší detektivce "Poklad Byzantského kupce" Sovák v roli vědce (ve smyslu): "Jézéďáci nám půjčují traktory jen v noci, ve dne dělají meliorace". Na Znojemsku se dařilo okurkům, protože se říkalo, že tam trochu víc kopneš a je tam voda. Naši předkové na svahy vyzráli tím, volili způsob mez(zatravěná s keři nebo stromky)- rovinka(skoro), mez- rovinka, atd. Přišli soudruzi meze zmizely, ze svahu vznikla sjezdovka hlíny při přívalech.

Re: No, jo.:
Autor: P. Rada Datum: 31.5.2018 17:11

Polovina půdy na Jižní moravě je ohroženaa erozí. Místy už takto zmizela až půlmetrová vrstva kdysi nejvyšší bonity.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2041582-hrozba-jmenem-eroze-na-morave-je-ohrozena-uz-polovina-pudy

http://www.czba.cz/files/ceska-bioplynova-asociace/uploads/files/21_VPBPS2011_prochazkova.pdf

K dnešnímu strašení o bouřkách a krupobití na :
Autor: M. Krátký Datum: 31.5.2018 15:35

jihozápadu Čech -od rána sleduji www.ventusky.com - kapitola srážky a nad Šumavou se začíná objevovat mrholení v rozsahu srážek 0,8 mm za tři hodiny - zase to asi rosničkám nevyšlo. Jen ať prší dlouhodobě a drobně aby se to mohlo vsakovat - hezký den přátelé

Také znám pár zaniklých lesních rybníčků:
Autor: A. Alda Datum: 31.5.2018 11:08

a rozpadlých jezů a stavidel na lesních potůčcích.

Souhlasím s Vámi téměř ve všem, jen ne s tím harvestorem.

Nevlastním ani les, ani harvestor, ale z víceletého pozorování jsem dospěl k názoru, že probírka harvestorem je efektivní a šetrná, šetrnější než klasické kácení pilou. Také jsem si všiml, že je pro půdu lepší, když pro pokácené dřevo přijede třikrát obluda, než 700x malý traktůrek, který tahá kmeny ke kraji lesa po třech až pěti.

Re: Také znám pár zaniklých lesních rybníčků:
Autor: P. Rada Datum: 31.5.2018 13:51

"Probírka" je o vyřezávání vzrostlých stromů a ponechání podrostu co možná bez poškození. n tu je vhodnější motorová pila a běžný odtah.

Něco jiného je hormadná "těžba" kde má harvestor největší uplatnění pro svou sílu a těžební rychlost. s harvestorem na probírku to se jen tak nevidí - na lup to je naopak pomocník se kterým lze ukrást za den celé hektary lesa a zmitzet. Dopady jsou často o holinách, nelegální těžbě a mnohdy o do hloubky :

https://www.youtube.com/watch?v=2nxSTDUUmdY

https://www.youtube.com/watch?v=hGLSU5s-75I

https://www.novinky.cz/ekonomika/343080-nelegalni-tezba-dreva-roste-i-kdyz-pokuty-jsou-vyssi.html

Voda je základní životní potřebou::
Autor: B. Lukáš Datum: 31.5.2018 11:03

a je povinnosti státu zabezpečit její přiměřenou potřebu pro každého, tedy pro bohaté i chudé. Divokou privatizaci v 90. letech a prodejem vodního hospodářství zahraničním vlastníkům se cena pitné vody včetně jejího čištění zvýšila místy až 20. násobně , přičemž o žádném zlepšení hospodaření se nedá hovořit. Zákon "Trhu" se neopírá o exaktní vědy, je jen podmínkou nutnou (nikoliv postačující) k zabezpečení životních potřeb obyvatel. Toto platí zejména v obdobích živelných pohrom nebo i již současného zjevného sucha, kdy místo " posvátné krávy zákona Trhu", musí vzniklé problémy řešit stát, jinak bychom státní útvar včetně jeho volených orgánů měli jen pro okrasu.

Není to žádná povinnost státu.:
Autor: A. Alda Datum: 31.5.2018 11:13

Stát nemá povinnosti, má jen práva. Povinnosti mají jeho poddaní.

Začne-li nějaký představitel státu hovořit o povinnostech státu, VŽDY jde o způsob, jak ztlumit odpor občanů proti moci, kterou si stát chce zvýšit, samozřejmě na úkor těch občanů.

Stát naši předkové nezakládali pro zajištění vody, ale snesli ho a podporovali pro obranu před vnějším nepřítelem. Kdykoli na nás Němci zaútočili, moc českého knížete nad poddanými vzrostla. S vodou to nemělo společného nikdy nic.

Re: Není to žádná povinnost státu.:
Autor: M. Prokop Datum: 31.5.2018 20:56

Ten blb netuší, že cena vody se zvíšila proto, že jeho komunističtí soudruzi leta srali na údržbu sítí a investice.

tak Klause bych do toho netahal:
Autor: J. Kalina Datum: 31.5.2018 10:23

hlavně ten názor, že tomu jako prezident a předseda vlády nezabránil. 20 let se stavíme schválenou dálnici, samá blokace když jedni navrhují přehradu na zadržování vody, druzí tomu brání a lze si vzpomenou na větší či menší díla a opatření, která jsou neustále blokována. To současný člověk pomáhá přírodě tím, že vrací do oběhu uhlík, který ve své hlouposti před miliony let uložila do uhelných slojí. Kde ho ta kráva vzala, aby ho mohla uložit? Takhle se splést. To nemluvím o vápenci (není v něm jen vápník, víme?). Jestli ono se neotepluje prostě proto, že se více topí. Např.: na Slunci, v domech, autech, továrnách. Veškerá energie se mění na teplo. Kam se na hrabe CO2 a jeho skleníkový efekt. Zakažte vodní páru, ta se podílí na efektu 98%. Jenže to by zase nepršelo.

Jo, :
Autor: A. Alda Datum: 31.5.2018 11:14

s Vámi bych mohl pokecat v hospodě.

Článek:
Autor: P. Lenc Datum: 31.5.2018 10:03

již nadzvedl Radu, takže bude pravdivý.A reakce na Klause je tradičně úsměvná.

Výborné kriterium.:
Autor: A. Alda Datum: 31.5.2018 11:15

Říčanský Zázrak přírody starosta Kořen:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 31.5.2018 9:40

jenž je prý klasikem televizního zpravodajství z oblasti ekologie nechal pěšinky a stezky říčanského lesa přebudovat na 5 metrů široké silnice po vzoru Hostivařského lesoparku . Část lesa je bez života. Zvířata prchla před návalem cyklistů, kočárků a korzujících. Les schne, protože nezadrží vodu, která se odvalí po slilnicích do údolí. Ale hlavně, že všude projede hasičská technika, kdyby začal hořet.

Jen malá poznámka.:
Autor: M. Valenta Datum: 31.5.2018 9:37

Nikde jsem zatím nezaznamenal, že by Klaus navrhl investovat peníze určené na technologiích snižující CO2 emise do jiných oblastí ochrany životního prostředí.

Re: Jen malá poznámka.:
Autor: P. Lenc Datum: 31.5.2018 10:00

Vy speciálně "zaznamenáváte a nezaznamenáváte" vše kolem toho vámi nenáviděného Klause tak "důkladně", že jste se stal směšnou figurkou.Po "špinavých penězích" příklon k "diktátorům". Co bude příště, čím nás "poučíte"?

Re: Jen malá poznámka.:
Autor: M. Valenta Datum: 31.5.2018 10:11

Nechte se překvapit.

Re: Jen malá poznámka.:
Autor: P. Lenc Datum: 31.5.2018 10:17

Vy a překvapit? Moc si fandíte.

Re: Jen malá poznámka.:
Autor: M. Valenta Datum: 31.5.2018 12:11

No ptal jste se.

Re: Jen malá poznámka.:
Autor: P. Portwyn Datum: 31.5.2018 13:44

Hm. Možná se taky dozvím, že Klause "nenávidím", ale mne by taky zajímalo, kdy a kdy VK navrhoval investovat do drobné údržby krajiny.

Jak mám VK rád, tak např. jeho výrok, že nikdy nenaznamenal ničení přírody, považuju za úlet.

Re: Jen malá poznámka.:
Autor: M. Valenta Datum: 31.5.2018 14:28

To jsem si oddechl, už jsem skoro myslel, že se mi ty Klausovy výroky zdály.

Re: Jen malá poznámka.:
Autor: M. Prokop Datum: 31.5.2018 20:58

Investovat mají vlastníci, ne premiér, president nebo nájemci.

Re: Jen malá poznámka.:
Autor: P. Portwyn Datum: 31.5.2018 21:07

To je možné. Zajímá mne, kde a kdy VK navrhoval investice do drobné údržby krajiny (remízky apod.).

Souhlaste, člověče, uděláte dobře. On ovládá aspoň:
Autor: K. Janyška Datum: 31.5.2018 8:45

zhruba teorii spontánního řádu, kterým podnebí a počasí je. Vy evidentně ne... Dzp.

Musí navážet vodu v cisternách?:
Autor: P. Rada Datum: 31.5.2018 8:29

Neznám konkrétní situaci té lokality ale možností se mi jeví namísto navážení vody ji tam průběžně čerpat prostřednictvím energie ze solárů přímo přes měnič a el šerpadlo.

Solární energetika má v našich zeměpisných šířkách uhlíovou stopu čtvrtinovou a navíc by se tento systém stal nezávislým na distribučních nákladech za elektřinu i ceně ropy která průběžně roste. Při rozumné konstrukci by tedy měl dlouhodobě vycháze jak autonomní tak méně nákladný.

Většina lidí myslí ale jen bezprostředně a takto se paradoxně dlouhodobě připravuje až o svou existenci. Významným aspektem ale také může být, jak lidé v té lokalitě dokáží s vodou hospodařit (kapkové závlahy...) a zda funguje systém rozložení nákladovosti i změny hodnoty vody v průběhu roku.

Re: Musí navážet vodu v cisternách?:
Autor: M. Prokop Datum: 31.5.2018 8:42

To je klasika, neznáte, kecáte.

Re: Musí navážet vodu v cisternách?:
Autor: P. Rada Datum: 31.5.2018 13:33

Navrhl cestu k úspoře možná i Vaší peněženky - tedy v případě, že by jsete byl občanem oné obce nebo alespon přečetl co jsem napasal a reagoval věcně.

"Kecání" je pak spíše to co stupisdě předvádíte - tedy bezmyšlenkovitý stereotyp reakcí.

Pan Klaus:
Autor: A. Hrbek Datum: 31.5.2018 8:19

byl již počátkem devadesátých let vědeckou frontou důsledně informován o tom, že nás v příštích dvaceti-třiceti letech čeká sušší období a že se voda stane strategickou surovinou. Odmítl dělat jakákoliv opatření k zajištění dostatku vody v českých zemích s odůvodněním, že trh vše vyřeší. Navíc ve jménu svobody podnikání dovolil rabování podzemních zásob vody, zničení zádržné kapacity půdy a lesů.

Re: Pan Klaus:
Autor: P. Rada Datum: 31.5.2018 8:41

Ano měl informace, vybral si z nich je nty krteré se mu hodily a zabalil je do líbyvých vět o tom, že si nemusíme dělat starosti... - jen aby byl středem pozornosti. To mu vyšlo.

Dnes už jsou jeho projevy méně společensky nebezpečné prostě proto , že je více jen občanem, Za stavu kdy ale ve své společenské funkci na něco dokonce přísahal a v rozporu s tím dokonce lživě národ informoval jde spíše už o projev vlastizrádný.

Zrádné je žel i tom, že klimatické dopady uhlíku dnes vypuštěného do ovzdučí budou mít dopady ješte mnohařádově déle než je jakékoli presidentské období a že s hlediska všedního života obvykle nastanou tak nenápadně plíživě jak pomalu se začne vytrácet voda ve studních ..... až se najednou zjistí, že je pozdě.

Re: Pan Klaus:
Autor: M. Prokop Datum: 31.5.2018 8:43

Ta "vědecká fronta" se mi líbí, to byl nějaký pohrobek "národní fronty"?

Re: Pan Klaus:
Autor: J. Farda Datum: 1.6.2018 10:21

Vše pod heslem "Modrá, nikoli zelená planeta!" :-(