26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Proč chybí vážná diskuse o ekonomických tématech?

Vážná ekonomická diskuse nejen u nás, ale i v celé Evropě chybí, protože zásadní ekonomické téma (tím není, kterou dálnici postavit či jak velké subvence dát „zelené“ energii) je – pro dnešek, snad ne pro zítřek a doufejme, že určitě ne pro pozítřek – rozhodnuto.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 28.5.2018 16:44

Slovo "značné" je velmi relativní,

zkuste si srovnat množství vyrobeného plutonia třeba s množstvím takového lanthanu na Zemi, abych použil nějakého exota a ne třeba křemík.

P. Vaňura 28.5.2018 16:43

S těmi jadernými zbraněmi je to asi pravda

Politici nevěděli, co by jaderná válka udělala ale patrně by devastovala válčící země a zůstaly by neválčící. Změnilo by to poměr sil.

P. Vaňura 28.5.2018 16:36

Transurany (lehčí) dovedeme připravit v dost značných

množstvích a praktický význam mají některé obrovský (plutonium). Ale používá se třeba i kalifornium.

F. Houžňák 28.5.2018 16:35

Bavoři mají pro tuto příležitost pěkné pořekadlo,

tedy Bauernregel neboli lidovou pranostiku, o předpovědi počasí: Kräht der Hahn auf dem Mist, ändert sich das Wetter oder bleibt es, wie es ist.

F. Houžňák 28.5.2018 16:33

Přečtěte si Egypťana Sinuheta a vždycky si

před spaním opakujte Kaptahovo poučení: O budoucnosti nikdo nic neví. Jistě, za tisíc let si budete stavět z transuranů ploty, nebo taky jezdit na velbloudu a chcípat hlady. Takhle se můžete posmívat všemu, nesvědčí to ovšem - no, asi uhodnete o čem.

O. Uživatel 28.5.2018 16:27

Uživatel požádal o vymazání
F. Houžňák 28.5.2018 16:27

Dobře, tedy: "nový prvek" znamená něco,

co má v jádře takový počet protonů, který nemá žádný ze známých prvků. Pokud to rozšíříme na antihmotu, tak i antiprotonů. Počet protonů (atomové číslo či protonové číslo) v jádře charakterizuje prvek a určuje jeho místo v periodické tabulce prvků íměni Mendělejeva, počet neutronů (při stejném atomovém čísle) pak jednotlivé isotopy stejného prvku. A my známe prvky s atomovým číslem od 1 do asi 103, a mezi nimi jsou lautr všechny "normální" prvky až do uranu (A=92), žádný nechybí. Fyzika (teoretická jaderná) nám říká, že nezná žádnou zásadní překážku toho, aby ke každému prvku existoval "antiprvek" s jádrem z antiprotonů a antineutronů, akorát že je neumíme připravit a pak eventuelně udržet. To ovšem nejsou, v našem reálném světě, žádné "nové" prvky, to jsou "staré" prvky-exoti, kteří okamžitě anihilují. Svými vlastnostmi (chemickými, a to je to, co v "reálném" světě a reálném použití charakterizuje prvek) se nemají lišit od prvků našich, neanti. Celá antihmota je ovšem záležitost jaderné fyziky a ne chemie. Taky když někdo hovoří o "novém" prvku, nemyslí antihmotu, ale nový transuran, kterého se podařilo v nějakém urychlovači připravit pár atomů. Pro bližší informace použijte intěrnet, "periodická soustava prvků" či nějaký anglický/německý/ruský atd. ekvivalent, podle toho, jaké jazyky ovládáte.

O. Uživatel 28.5.2018 16:25

Uživatel požádal o vymazání
D. Polanský 28.5.2018 16:20

Proč?

Protože celá ekonomie víceméně stojí na vodě. Jak praví analytici, možná že benzín bude dražší, ale možná že zůstane i na stejné úrovni a dokonce je možné, že i půjde cenově dolu. Taková křivka, maková a každý může vykládat co chce.

P. Rada 28.5.2018 16:19

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto:

Tvrzení, že mír udržely jaderné zbraně můžete udělat nejspíše jen proto, že v kritickou chvíli si jedinci udrželi "rozum" na uzdě.

Nemámli pravdu, domyslete si jak by asi dlouho trvala civilizace pokud by co by se záhy stalo že by by kde kdo měl k dispozici jadernou pumu či jinou zbran hromadného ničení. Třeba jeden ze sta lidí - a pak stále více...

Pro Vás a vám podobné to ale může být příliš obtížný úkol na představivost a proto jsem rád, že tak ničivou zbran k dispozici právě Vy nemáte.

P. Rada 28.5.2018 16:09

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto:

Skuste si přestat dělat "srandu" - a pročíts si alespon knížku "10% člověka". Je tam popsáno jak cizorodé bakterie dokonce mění naše nálady.

Ano - altruismus považuji za životaschopnou formu společenského jednání. Dá se to doložit na teorii her.

P. Rada 28.5.2018 16:06

Re: Jinak mnozí ekonomové (sám jím jsem)

S tou ekonomií jako základem pro život můžete mít pravdu v případě, že máte na mysli ekonomii přírodní která poměřuje na kilogramy a jouly.

Ekonomika lidská založená na fiktivním měřítku v peněžním vyjádření které produkuje samo sebe zásadně jen kladnou úrokovou měrou ... má paradoxně přes veškerou principielní problematičnost pro lidstvo momentálně daleko vyšší význam jak cokoli fyzikálně popsatelného.

Tato bublina však může splasknout ze dne na den a i když jsou si toho mnozí vědomi - tak sotva kdo umí pozměnit náš motivačně založený extenzivní systém na rozumnou míru stability. Vládne nám totiž dominantně emotivita a nikoliv rozum a pro ekonomy toto pravidlo obvykle platí dvojnásob.

O. Uživatel 28.5.2018 15:49

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 28.5.2018 15:47

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto:

Mám za to že sice ty rizikové faktory pojmenováváte zprávně ale opomíjíte fakt, že celoplanetárně může takové "prasknutí" probíhat v průběhu několika lidských generací. Lidé si toho pak ve své většině prostě ani nemusí všimnout a i tak nastane svým způsobem konec jedné významné epochy. Na toto téma vyšla knížka skupiny autorů s příznačným názvem "Něco překrásného se končí":

https://www.databazeknih.cz/knihy/neco-prekrasneho-se-konci-kolapsy-v-prirode-a-spolecnosti-44446

D. Stirský 28.5.2018 15:44

Jinak mnozí ekonomové (sám jím jsem)

mají občas komplex z toho, že je jiní Vědci (fyzika, matika, astronomie, genetika, biologie...) neberou moc vážně. A tak celou ekonomii zaplevelili složitými teoriemi a komplikovanou matematikou. Jenže jaksi zapomínají, že chování 7 miliard lidí či chování jedince matematikou popsat prostě moc nejde. A k tomu ještě věštit do budoucna! To vše umí snad jedině Bůh. Zaplať bůh, mým oborem je účetnictví, kde MD = D resp. aktiva celkem = pasiva celkem musí platit vždy. A bohorovně tvrdit že ekonomie je základ všeho, tak to přesně říkali marxisté. Ekonomická základna podle nich určuje vše, věci jako morálka, právo, náboženství - toť jen nadstavbová veteš.

O. Uživatel 28.5.2018 15:43

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 28.5.2018 15:39

Re: Přelidnění je vždycky RELATIVNÍ, tedy vzhledem k dosažené

Války jsou spíše důsledkem společenské nestability mnohdy ale vázané na nestabilitu prostředí. Celá planeta přitom v součastnosti začala dokonce s řady hledisek vykazovat nestabilní projevy:

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

D. Stirský 28.5.2018 15:36

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto:

Tak nevím. Zadlužení USA je socialistický problém? Jaderné zbraně? Všichni vyšilují z migrantů, jak nás ohrožují. Ale to, že máme zbraně schopné zničit několikráte doslova celou planetu, z toho jsme v klidu? Přelidnění: třeba Egypt měl za starověku 1 - 2 mil obyvatel. Dnes, nemýlím-li se, 100 mil. Přitom rozloha je stále stejná: delta + nilské břehy.

M. Prokop 28.5.2018 15:35

Re: Mýlíte se, právě problém plastů ukazuje na debilitu EU

Kazí vám ekoracketeering?

P. Rada 28.5.2018 15:34

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto:

Egoismus (sobectví na úkor druhých) může být tak akorát pro egoistu vlastnost momentálně dobá - k přežití skupiny na které je ale i jednotlivec závislí však pravidelně nevede.

V přírodě proto naprosto převažují vztahy souřadné až symbiotické při kterých se navzájem podporují dokonce geneticky naprosto odlišné organizmy.

I pan R.Ch... by zde nebyl - pokud by mu trávení či imunitu ... nezajištovali naprosto geneticky odlišné formy života jejihž četnost v jeho organismu dokonce řádově převažuje nad jeho vlastními bunkami. Nic na tom nemění ani jeho sobecká rétorika, nevědomost až hloupost.

M. Prokop 28.5.2018 15:34

Re: Klaus proti Klausovi a hned 4x

Já se o něj nesnažím.

M. Prokop 28.5.2018 15:32

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto:

Jaderné zbraně udržely mír hodně dlouho.

Vody je pořád stejně. Rozdíly taky byly vždy.

Tak snad jen to přelidnění trochu hrozí, pro blbou politickou korektnost a krmení černoušků.

O. Uživatel 28.5.2018 15:31

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 28.5.2018 15:25

Uživatel požádal o vymazání
P. Vaňura 28.5.2018 15:22

Že to jde doplnit jenom "NAHORU," nad nejtěžší

zatím připravený prvek Oganesson (analog radonu) s atomovým číslem 118.

P. Vaňura 28.5.2018 15:19

Periodická soustava je opravdu zaplněna celá, některé

prvky ale musely být připraveny uměle, protože v přírodě NEMOHOU existovat (promethium, technecium, strašně nepatrně by jich mohlo být v uranové rudě). Je prokázáno, že "mezi" prvky už jiný být nemůže (skoro sto let).

Další prvky, těžší než uran, jsou postupně připravovány uměle.

M. Pivoda 28.5.2018 15:03

Pro T. Hraje podruhé

Tzv. umělá inteligence proniká úplně do všech odvětví i oborů, a proto má nejvyšší tržní potenciál ze všech možných technologických inovací.

Výzkum umělé inteligence, který zázrakem přežil v Kanadě na Univerzitě v Torontu (a nikoliv v USA na respektované Carnegie Mellon University!) představuje specializovanou inteligenci. Zatím má hodně daleko do obecné umělé inteligence, o jejíž aplikaci jsem se pokoušel před 30 lety na VUT Brno. Ale ta UI vydělává už peníze, docela velké peníze už dnes: například rozpoznávání obrázků, samořídící automobily a také pračka T. Hraje.

F. Houžňák 28.5.2018 15:01

Když jste si to ověřoval, můžete nějaká ta bílá místa

jmenovat? Dám to příště studentům do písemné zkoušky, aby si taky užili a zasmáli se.

P. Vaňura 28.5.2018 15:01

Přelidnění je vždycky RELATIVNÍ, tedy vzhledem k dosažené

ekonomické úrovni daného regionu. Velmi často vede ale k válkám na život a na smrt. Poměrně nedávným příkladem je občanská válka v Rwandě, viz Jared Diamond, Kolaps.

F. Houžňák 28.5.2018 15:00

Známe všechny, ale úplně všechny fyzikální vztahy,

které potřebujeme k životu na Zemi, a to v blahobytu. Známe i mnohé fyzikální vztahy, které nám jsou v běžném životě pro kočku. A ty, co neznáme (a tudíž nemůžeme využívat, protože o to a o nic jiného jde), nám jsou momentálně lhostejné, ať už jsou tak či onak. V chemii byly objeveny všechny relevantní prvky a další (transurany) dovedeme v mizivých množstvích připravit, ale praktický význam teď žádný nemají.