27.6.2019 | Svátek má LadislavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Proč chybí vážná diskuse o ekonomických tématech?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 122, poslední: 28.5. 2018 21:19, přehled diskusí

Jak to vidím já?:
Autor: M. Pivoda Datum: 28.5.2018 21:19

Na každou blbost nemusím reagovat.

Hlavně chybí vážná diskuze o spontánním řádu lidského světa:
Autor: K. Janyška Datum: 28.5.2018 20:56

a kompozitivní teorii vůbec. Bohužel, tu nezvládá ani IVK, až má člověk pocit, že vznikl na podporu ruských zájmů a ne na prezentaci špičkové společenské vědy.

A přitom spontánní řád lidského světa je jedinou možností existence lidstva a kompozitivní teorie vždy nejvýše možným veděním lidstva a to jen a výhradně na vědecké bázi... Dzp.

Re: Dovětek:
Autor: R. Langer Datum: 28.5.2018 20:46

Jo, ale ropa není hlavní důvod. :-P

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: S. Donát Datum: 28.5.2018 20:25

Díky těm zbraním, o kterých mluvíte, se méně válčí.

Re: Klausova klasika...:
Autor: S. Donát Datum: 28.5.2018 20:23

Tak potom si konečně planeta Země oddychne :)

Re: P R O B O H A ... !:
Autor: Z. Rychlý Datum: 28.5.2018 20:06

Já to vím taky, ale já byl nemusel být tak kulantní jako paní K. Někdo tu napsal, že jste Kajan v bleděmodrém. Souhlasím.

Dovětek:
Autor: M. Pivoda Datum: 28.5.2018 19:57

Dlouhodobý trend je ale v obou případech zřejmý a neodvratný.

Ano. Ropa i mužský pohlavní orgán dočasně stoupnou:
Autor: M. Pivoda Datum: 28.5.2018 19:33

Ha. Ha. Ha.

Re: Ekonomická diskuse chybí protože i "ryba smrdí od hlavy":
Autor: R. Langer Datum: 28.5.2018 19:33

Na nemyslící jedince škoda jinak reagovat. A hlavně EROI! :-D

To jsou bezduché výkřiky, Zelení soudruzi. :-P

Re: Pro Z. Lapila:
Autor: R. Langer Datum: 28.5.2018 19:31

Ropa stoupá. Očekáváte že Venezuela bude taky stoupat? :-D

Re: Pro Z. Lapila:
Autor: M. Pivoda Datum: 28.5.2018 19:27

Umělá inteligence jsou počítačové programy a ty lze namnožit v neomezeném počtu kusů. Drahý je první kus, ostatní jsou prakticky zadarmo.

Roboti, inkarnace umělé inteligence, jsou sice relativně drazí ale jejich náklady budou klesat jako u jiné technologie - viz progresivní pokles ceny mobilních telefonů během posledních dvaceti let! A roboti mohou pracovat 24 hodin denně a nestávkují.

Minimální nepodmíněný přijem je zatím stále ve stádiu experimentování s cílem zjistit, co praktického od toho lze v budoucnosti očekávat. A to je dobře se aktivně připravovat na budoucnost.

Dovětek: Současné problémy Venezuely souvisí sice se socialismem v té zemi, ale primárním a hlavní příčinou byla závislost Venezuuely na ropě, o které se mylně předpokládalo, že nikdy neztratí na své hodnotě.

Re: Klausova klasika...:
Autor: R. Langer Datum: 28.5.2018 19:26

O nic jiného jim ani nejde...

Re: Pro Z. Lapila:
Autor: Z. Lapil Datum: 28.5.2018 18:57

Ad 1/ Souhlas. Možná bych si rejpl, že nepodmíněný příjem není cesta k socialismu, ale rovnou socialismus, ale prosím - to nechme na jindy

Ad 2/ Já si pořád myslím, že trh nedovolí předimenzovanému vstupu umělé inteligence právě proto, že bude jednak drahá (možná bych se divil, kolik aut na světě nemá antibloky nebo dokonce okna - nová jsou drahá a bez nich to jde taky), jednak - všimněte se, jak moc jdou na odbyt ruční výrobky, od sousedovic vajec (dobře, tak vajec sousedových slepic) přes bastlení starých aut (nová jsou moc drahá) až po zdroje energie (cyklista se obejde bez motoru).

Pro Z. Lapila:
Autor: M. Pivoda Datum: 28.5.2018 18:42

1. Podnikatelé inovátoři mohou fungovat jen tržní ekonomice. Tady není nic dalšího k diskuzi. Nikdy jsem nenavrhoval cestu k nedostatkovému socialismu. Inovátoři podnikatelé posilují konkurenceschopnost země!!! Já jsem se někdy (v roce cca 2000) osobně Václava Klause ve Zlíně ptal na jeho postoj k českým inovacím (tzn. jak je urychlit ve smyslu Josepha Schumpetera). Klaus tehdy reagoval, že v Česku není třeba v tom směru nic podstatného měnit. To byla ale Klausova vážná chyba.

2. Můj spolužák, který (v době českého reálného socialismu) prodával české strojírenské výrobky do Egypta mne informoval, že tam měli nezaměstnanost cca 50%. A proto mu také v Egyptě argumentovali, že pro ně je levnější zaměstnat místní lidi s lopatami, než kupovat české strojírenské výrobky. To je tedy známý problém. Příchod aplikací umělé inteligence ten problém jen zvýrazní. Přemýšlejte proto, prosím, v předstihu co s tím, než ten problém vypukne v plné síle. To je také smysl mých diskuzních příspěvků na Neviditelném psovi.

Re: Klausova klasika...:
Autor: M. Prokop Datum: 28.5.2018 18:41

Lidstvo zlikvidují aktivity melounů.

Re: Co je to tedy ekonomie?:
Autor: Z. Lapil Datum: 28.5.2018 18:22

Matně si vzpomínám, že tabulku prvků kompletně vytvořil právě Mendělejev, a to, že ji udělal perfektně, naznačovalo mimo jiné to, že tam měl několik málo volných míst (snad dvě) pro prvky, které "zcela jistě existují, ale ještě je nikdo nikdy neviděl". Jeden z nich snad byl rádium, ale to spíš odvozuju než že bych si něco takového pamatoval.

Další věc je, že lze (teoreticky donekonečna? Nevím, proč ne, ale to u mně zas tolik neznamená) uměle připravovat (nebo vyrábět? Zatracenej Zeman, s tím Novičokem mě naprosto zmátl) další a další "větší" - správněji těžší - prvky, nejspíš asi dost nestabilní na to, aby se rozpadly dřív, než je někdo identifikuje.

Doufám, že jste se v té poslední větě neutopil :-).

No...:
Autor: J. Kohoutek Datum: 28.5.2018 18:22

to jste mě pobavil. "komplikovanou matematikou"

Re: Pro T. Hraje:
Autor: Z. Lapil Datum: 28.5.2018 18:09

Troufnu si tvrdit, že sebeinteligentnější ruka inovátora bídně zhyne, když se jí inovované nepodaří prodat.

Napadlo mě: vy jste velký propagátor umělé inteligence (proč ne), ale uvědomujete si, že často v rozvojových zemích nahrazují lidské ruce pokročilou (ne nutně inteligentní) technologii, protože A/ jsou levnější B/ investor dá radši vydělat zástupu chudých nosičů než jednomu řidiči.

Ad absurdum dovedeno při stavbě Hladové zdi v Praze, inteligentně použito ve 30. letech při stavbě Brněnské přehrady: "Stavba přehradní hráze probíhala v době hospodářské krize. Cílem proto bylo, zaměstnat na ní co nejvíce dělníků za použití minimálního množství mechanizace. Součástí stavby byl pouze jeden kompresor, malý parní jeřáb a dvě větší míchačky na beton, který se rozvážel v ručních dvoukolových vozících a také se ručně pěchoval."

Zdroj: http://www.brnenskaprehrada.cz/p_hist.html

Re: Částečná pravda, jako vždy u VK.:
Autor: Z. Lapil Datum: 28.5.2018 17:54

Ten předpoklad úplně chimérický nebude. Sám píšete, že se lidé zbavují odpovědnosti a nechávají to na jiných, nepochybně moudřejších, a to je, říkám já, stát. To že lidé věří, že Babiš bude lepší šéf, než byl Sobotka (nebo Kalousek, znamená, že chtějí měnit ředitele, nikoliv firmu.

Pan Klaus má pravdu v tom, že momentálně otázka nezní - hodně zjednoduším - JESTLI dotovat. Zní CO dotovat.

Re: Klausova sobeckost...:
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 17:31

Klausova narcistická sobeckost zřejmě považuje cizí jím přímo neovlivnitelné za ohrožující. Na jeho klimatikých postojích je to asi nejvíce zřejmé. Na druhou stanu ale právě komplikované procesy dokáže mistrně zneužívat ke svému zviditelnění.

Existuje ale i ekonomický výklad světa ve kterém jsou hodnoceny vedle přímých finančních i přínosy širší a dlouhodobé od ekosystémových služeb. Např. že zaprší vhodnou měrou v obvyklou dobu... a nebo i to, že si po procházce zdravým lesem připadám zdravější... Je přitom příznačné, že hodnota ekosystémových služeb se úhrnem udává násobně vyšší než celosvětové HDP. (Nátr "Příroda nebo člověk" která dostala i cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu):

https://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=216344

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-11/ceny-josefa-hlavky.html

Někdy, tedy často, je to na vás vidět,:
Autor: F. Houžňák Datum: 28.5.2018 17:22

že jste ekonom a ne odchovanec věd exaktních.

Nejde o význam, jde o množství, no tak to srovnejte:
Autor: F. Houžňák Datum: 28.5.2018 17:21

třeba s vápníkem, když se vám lanthan nelíbí. Ten je důležitější, bez vápníku bysme tady nebyli, ale plutonium nepotřebujeme. A pak zauvažujte o tom, co je to "značné" množství.

Re: Proč?:
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 17:13

Ekonomika nestojí tak úplně "na vodě". Základem pro ni může být efektivita těžby energií, dostupnost surovin a další fakta popisující parametry. Meze růstu ale ekonomové ala V.K. nechtějí respektovat. Zároven je pro pochopení jevů podstatné, že nemusí být pravdou že ekonomicky silnější člověk je ve velmi širokých mezích nutně i štastnějším. Meze růstu dali ale ekonomickému uvažování přesto rámec:

http://sustainable.unimelb.edu.au/sites/default/files/docs/MSSI-ResearchPaper-4_Turner_2014.pdf

Problém ekonomiky tedy s principu tkví i v neovlivnitené emotivitě subjektů kterých se týká. Viz modní vlny, osobní míra spokojenosti atd. Přesto je možné racionální prognozování - které ale sotva kdo chce brát v úvahu podobně jak nechceme např znát dartum svého onemocnění až úmrtí. Před léty to v češtině popsal Kašík a dodnes má tento přístup své základní teze opodstatnělé:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

https://medium.com/insurge-intelligence/the-new-economic-science-of-capitalisms-slow-burn-energy-collapse-d07344fab6be

Re: P R O B O H A ... !:
Autor: M. Pivoda Datum: 28.5.2018 17:04

Vážená paní Kanioková:

Musím vás odkázat na kostel nebo nějakou motlitebnu.

Bůh vševědoucí určitě ví, co jste tím svým výkřikem "Proboha!" chtěla říci, já bohuřel ne.

Klausova klasika...:
Autor: I. Hendrych Datum: 28.5.2018 17:04

Ochrana přírody znamená útok na svobodu člověka...takže v rámci své svobody se lidstvo raději samo zlikviduje.

Zkuste si porovnat význam plutonia s významem:
Autor: P. Vaňura Datum: 28.5.2018 16:59

lanthanu!

Promiňte, ale já jsem tomu porozumněl opačně:
Autor: P. Vaňura Datum: 28.5.2018 16:56

Samozřejmě, technické inovace trh (a svět) mění.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 16:52

Egoista to naopak neudělá velmi pravděpodobně proto, že zájmy celku (natož dlouhodobé) prostě pro dominanci emotivity egoisticky působících vjemů nevnímá.

Odlišujme přitom přirozený pud sebezáchovy a přirozené uvědomování si vlastní odlišnosti od okolí - od egoismu jako stavu extrémního (patologického) pocitu jedinečnosti kterému by okoli mělo jen sloužit.

Mimochodem, některé státy byly ZALOŽENY na trvalé:
Autor: P. Vaňura Datum: 28.5.2018 16:49

existenci válečného stavu.

Mýlíte se, celé dějiny lidstava jsou dějinami boje SKUPIN:
Autor: P. Vaňura Datum: 28.5.2018 16:47

o místo na slunci. Hrdina se ve válce obětuje pro SVOU SKUPINU a v neprospěch skupiny jiné.

Altruismus je pozitivní ve vztahu k VLASTNÍ SKUPINĚ, ale ta může být i docela malá (rodina)!

Už jsem tady napsal, že tygří samci zabíjejí mláďata cizích samců, aby nekonkurovaly jejich vlastnímu potomstvu. Toto se samozřejmě vyvynulo evolučně, bylo to pro rod dotyčného tygra výhodné...