25.6.2019 | Svátek má IvanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Proč chybí vážná diskuse o ekonomických tématech?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 122, poslední: 28.5.2018 21:19, přehled diskusí

Hlavně chybí vážná diskuze o spontánním řádu lidského světa:
Autor: K. Janyška Datum: 28.5.2018 20:56

a kompozitivní teorii vůbec. Bohužel, tu nezvládá ani IVK, až má člověk pocit, že vznikl na podporu ruských zájmů a ne na prezentaci špičkové společenské vědy.

A přitom spontánní řád lidského světa je jedinou možností existence lidstva a kompozitivní teorie vždy nejvýše možným veděním lidstva a to jen a výhradně na vědecké bázi... Dzp.

No...:
Autor: J. Kohoutek Datum: 28.5.2018 18:22

to jste mě pobavil. "komplikovanou matematikou"

Klausova klasika...:
Autor: I. Hendrych Datum: 28.5.2018 17:04

Ochrana přírody znamená útok na svobodu člověka...takže v rámci své svobody se lidstvo raději samo zlikviduje.

Re: Klausova sobeckost...:
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 17:31

Klausova narcistická sobeckost zřejmě považuje cizí jím přímo neovlivnitelné za ohrožující. Na jeho klimatikých postojích je to asi nejvíce zřejmé. Na druhou stanu ale právě komplikované procesy dokáže mistrně zneužívat ke svému zviditelnění.

Existuje ale i ekonomický výklad světa ve kterém jsou hodnoceny vedle přímých finančních i přínosy širší a dlouhodobé od ekosystémových služeb. Např. že zaprší vhodnou měrou v obvyklou dobu... a nebo i to, že si po procházce zdravým lesem připadám zdravější... Je přitom příznačné, že hodnota ekosystémových služeb se úhrnem udává násobně vyšší než celosvětové HDP. (Nátr "Příroda nebo člověk" která dostala i cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu):

https://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=216344

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-11/ceny-josefa-hlavky.html

Re: Klausova klasika...:
Autor: M. Prokop Datum: 28.5.2018 18:41

Lidstvo zlikvidují aktivity melounů.

Re: Klausova klasika...:
Autor: R. Langer Datum: 28.5.2018 19:26

O nic jiného jim ani nejde...

Re: Klausova klasika...:
Autor: S. Donát Datum: 28.5.2018 20:23

Tak potom si konečně planeta Země oddychne :)

Proč?:
Autor: D. Polanský Datum: 28.5.2018 16:20

Protože celá ekonomie víceméně stojí na vodě. Jak praví analytici, možná že benzín bude dražší, ale možná že zůstane i na stejné úrovni a dokonce je možné, že i půjde cenově dolu. Taková křivka, maková a každý může vykládat co chce.

Bavoři mají pro tuto příležitost pěkné pořekadlo,:
Autor: F. Houžňák Datum: 28.5.2018 16:35

tedy Bauernregel neboli lidovou pranostiku, o předpovědi počasí: Kräht der Hahn auf dem Mist, ändert sich das Wetter oder bleibt es, wie es ist.

Re: Proč?:
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 17:13

Ekonomika nestojí tak úplně "na vodě". Základem pro ni může být efektivita těžby energií, dostupnost surovin a další fakta popisující parametry. Meze růstu ale ekonomové ala V.K. nechtějí respektovat. Zároven je pro pochopení jevů podstatné, že nemusí být pravdou že ekonomicky silnější člověk je ve velmi širokých mezích nutně i štastnějším. Meze růstu dali ale ekonomickému uvažování přesto rámec:

http://sustainable.unimelb.edu.au/sites/default/files/docs/MSSI-ResearchPaper-4_Turner_2014.pdf

Problém ekonomiky tedy s principu tkví i v neovlivnitené emotivitě subjektů kterých se týká. Viz modní vlny, osobní míra spokojenosti atd. Přesto je možné racionální prognozování - které ale sotva kdo chce brát v úvahu podobně jak nechceme např znát dartum svého onemocnění až úmrtí. Před léty to v češtině popsal Kašík a dodnes má tento přístup své základní teze opodstatnělé:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

https://medium.com/insurge-intelligence/the-new-economic-science-of-capitalisms-slow-burn-energy-collapse-d07344fab6be

Jinak mnozí ekonomové (sám jím jsem):
Autor: D. Stirský Datum: 28.5.2018 15:44

mají občas komplex z toho, že je jiní Vědci (fyzika, matika, astronomie, genetika, biologie...) neberou moc vážně. A tak celou ekonomii zaplevelili složitými teoriemi a komplikovanou matematikou. Jenže jaksi zapomínají, že chování 7 miliard lidí či chování jedince matematikou popsat prostě moc nejde. A k tomu ještě věštit do budoucna! To vše umí snad jedině Bůh. Zaplať bůh, mým oborem je účetnictví, kde MD = D resp. aktiva celkem = pasiva celkem musí platit vždy. A bohorovně tvrdit že ekonomie je základ všeho, tak to přesně říkali marxisté. Ekonomická základna podle nich určuje vše, věci jako morálka, právo, náboženství - toť jen nadstavbová veteš.

Re: Jinak mnozí ekonomové (sám jím jsem):
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 16:06

S tou ekonomií jako základem pro život můžete mít pravdu v případě, že máte na mysli ekonomii přírodní která poměřuje na kilogramy a jouly.

Ekonomika lidská založená na fiktivním měřítku v peněžním vyjádření které produkuje samo sebe zásadně jen kladnou úrokovou měrou ... má paradoxně přes veškerou principielní problematičnost pro lidstvo momentálně daleko vyšší význam jak cokoli fyzikálně popsatelného.

Tato bublina však může splasknout ze dne na den a i když jsou si toho mnozí vědomi - tak sotva kdo umí pozměnit náš motivačně založený extenzivní systém na rozumnou míru stability. Vládne nám totiž dominantně emotivita a nikoliv rozum a pro ekonomy toto pravidlo obvykle platí dvojnásob.

Re: Jinak mnozí ekonomové (sám jím jsem):
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.5.2018 16:25

Jestliže nebude peněžní vyjádření postaveno na nějaké fikci, tedy nebude vymyšlené u stolu a závislé na dotacích a subvencích, pak to bude celkem dobré měřítko.

V přírodě, jak píšete, to funguje. Prostě něco, za něco. Člověk je jen součástí přírody a pravidla pro něj platí stejně.

Někdy, tedy často, je to na vás vidět,:
Autor: F. Houžňák Datum: 28.5.2018 17:22

že jste ekonom a ne odchovanec věd exaktních.

Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: D. Stirský Datum: 28.5.2018 14:18

1. V různých zemích je tolik jaderných zbraní, že by Zemi dokázaly zničit několikráte. 2. Nedostatek vody. 3. Velké rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi. 4. Hrozící přelidnění. 5. Zadlužení zemí, a to včetně USA atd. Jednou to prasknout musí a pak Bůh s námi.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.5.2018 14:35

Jak tak na to koukám, všechno jsou to takové socialistické problémy.

Jeden za všechny - hrozící přelidnění. Můžete nastínit jakým výpočtem jste se dopočítal nějakého hraničního počtu? A jste si jist, že se země, při překročení daného počtu, rozletí do všech stran vesmíru?

Takže vaše dojemná starost o zemi, je jen egoistická starost o sebe sama. A, prosím, uvědomte si jedno, egoismus je vlastnost dobrá a ne špatná.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 15:34

Egoismus (sobectví na úkor druhých) může být tak akorát pro egoistu vlastnost momentálně dobá - k přežití skupiny na které je ale i jednotlivec závislí však pravidelně nevede.

V přírodě proto naprosto převažují vztahy souřadné až symbiotické při kterých se navzájem podporují dokonce geneticky naprosto odlišné organizmy.

I pan R.Ch... by zde nebyl - pokud by mu trávení či imunitu ... nezajištovali naprosto geneticky odlišné formy života jejihž četnost v jeho organismu dokonce řádově převažuje nad jeho vlastními bunkami. Nic na tom nemění ani jeho sobecká rétorika, nevědomost až hloupost.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.5.2018 15:43

A oni to dělají z altruismu? Chtějí, abych dobře trávil a je to pro ně naprosto nevýhodné.... no vy jste srandista.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 16:09

Skuste si přestat dělat "srandu" - a pročíts si alespon knížku "10% člověka". Je tam popsáno jak cizorodé bakterie dokonce mění naše nálady.

Ano - altruismus považuji za životaschopnou formu společenského jednání. Dá se to doložit na teorii her.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.5.2018 16:27

Máte pravdu, pokud bude pro egoistu výhodnější chovat se jako altruista, zcela jistě a neomylně to udělá.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 16:52

Egoista to naopak neudělá velmi pravděpodobně proto, že zájmy celku (natož dlouhodobé) prostě pro dominanci emotivity egoisticky působících vjemů nevnímá.

Odlišujme přitom přirozený pud sebezáchovy a přirozené uvědomování si vlastní odlišnosti od okolí - od egoismu jako stavu extrémního (patologického) pocitu jedinečnosti kterému by okoli mělo jen sloužit.

Mýlíte se, celé dějiny lidstava jsou dějinami boje SKUPIN:
Autor: P. Vaňura Datum: 28.5.2018 16:47

o místo na slunci. Hrdina se ve válce obětuje pro SVOU SKUPINU a v neprospěch skupiny jiné.

Altruismus je pozitivní ve vztahu k VLASTNÍ SKUPINĚ, ale ta může být i docela malá (rodina)!

Už jsem tady napsal, že tygří samci zabíjejí mláďata cizích samců, aby nekonkurovaly jejich vlastnímu potomstvu. Toto se samozřejmě vyvynulo evolučně, bylo to pro rod dotyčného tygra výhodné...

Mimochodem, některé státy byly ZALOŽENY na trvalé:
Autor: P. Vaňura Datum: 28.5.2018 16:49

existenci válečného stavu.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: D. Stirský Datum: 28.5.2018 15:36

Tak nevím. Zadlužení USA je socialistický problém? Jaderné zbraně? Všichni vyšilují z migrantů, jak nás ohrožují. Ale to, že máme zbraně schopné zničit několikráte doslova celou planetu, z toho jsme v klidu? Přelidnění: třeba Egypt měl za starověku 1 - 2 mil obyvatel. Dnes, nemýlím-li se, 100 mil. Přitom rozloha je stále stejná: delta + nilské břehy.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: R. Chodovsky Datum: 28.5.2018 15:49

Tak zadlužení USA považuji za typicky socialistický problém.

Zbraně asi ne, viďte... ale nevím, zda jsou zbraně za něco zodpovědné.

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: S. Donát Datum: 28.5.2018 20:25

Díky těm zbraním, o kterých mluvíte, se méně válčí.

Prosimvás, furt s tím přelidněním,:
Autor: F. Houžňák Datum: 28.5.2018 14:55

jednu z nejvyšších hustot obyvatelstva na metr čtvereční má Singapur, a chudo tam zrovna není. Nejde o přelidnění, ale poměr vyprodukovaných a potřebných statků nutných pro život v tom či onom místě. To je tak, když přírodovědně nevzdělaní lidé o něčem mluví.

Přelidnění je vždycky RELATIVNÍ, tedy vzhledem k dosažené:
Autor: P. Vaňura Datum: 28.5.2018 15:01

ekonomické úrovni daného regionu. Velmi často vede ale k válkám na život a na smrt. Poměrně nedávným příkladem je občanská válka v Rwandě, viz Jared Diamond, Kolaps.

Re: Přelidnění je vždycky RELATIVNÍ, tedy vzhledem k dosažené:
Autor: P. Rada Datum: 28.5.2018 15:39

Války jsou spíše důsledkem společenské nestability mnohdy ale vázané na nestabilitu prostředí. Celá planeta přitom v součastnosti začala dokonce s řady hledisek vykazovat nestabilní projevy:

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

Re: Pro mne jsou hlavní dnešní porblémy tyto::
Autor: M. Prokop Datum: 28.5.2018 15:32

Jaderné zbraně udržely mír hodně dlouho.

Vody je pořád stejně. Rozdíly taky byly vždy.

Tak snad jen to přelidnění trochu hrozí, pro blbou politickou korektnost a krmení černoušků.