26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

LESNICTVÍ: Duel s počasím

Každý, kdo se vydržel 16.5.2018 dívat na televizní duel (spíše thriller či horor), ve kterém Martina Spěváčková řídila souboj dřívějšího a současného ministra zemědělství Mariana Jurečky a Jiřího Milka (a jako svědek přihlížel místopředseda Pirátů Radek Holomčík), musel být ohromen tím, jaké podlosti je počasí schopno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 20.5.2018 20:50

A tak je to také s počasím a klimatem... Dzp.

SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Samovolně v čase a v prostoru vzniklá řídící struktura objektů a subjektů vesmíru, tedy věcí, zvířat, rostlin a lidí, nazvaná spontánní řád je neosobním fenoménem, přítomném na každém jeho místě. Vzniká prostřednictvím podobností v alespoň charakteristikách pravidel, kterými se její budoucí prvky řídí a podobnostmi v jejich chování k všemožným silám vesmíru, včetně například fyzikálních, chemických a na zemi i biologických. I ony zvláštními spontánními řády jsou.

Je to tedy jediná možnost existence všeho, co vidíme a jsme schopni vnímat, včetně nás samotných a našich myslí, které jsou spontánními řády vůbec nejsložitějšími. Jsou to spontánní řády informací, prostřednictvím kterých myslíme a adaptujeme se právě na spontánní řád světa a lidského světa. Organismy nejsou ničím jiným, než také jen druhem spontánních řádů, v tomto případě spontánně řízených DNA, která však je produktem spontánního evolučního procesu v čase a v prostoru také.

K. Janyška 20.5.2018 20:51

Re: A tak je to také s počasím a klimatem... Dzp.

Všechno tedy do sebe samovolně zapadá a adaptuje se a co ne a dostane se do dosahu, pak to také udělá. Samovolně a jen podle toho jaké adaptační možnosti v dané situaci jsou. Spontánní řád se upřesňuje a rozšiřuje a zahušťuje tímto způsobem a vykazuje tak sebepořádací, seberegulační a sebezáchovné vlastnosti.

Nejhustším a nejpřesnějším spontánním řádem je spontánní situace na Zemi. Až to vypadá, že se nacházíme v neuspořádanější části vesmíru, jakoby se spontánní řád vesmíru šířil od nás. Samozřejmě, ne naší zásluhou a ne kvůli nám. Je to naopak, proto jsme, neboť je tu nejsrovnaněji.

Co však z toho vyplývá pro lidskou situaci ? Nic menšího, než že lidská aktivita, ne záměry, plodí totéž co jakýkoliv jiný pohyb ve vesmíru, tedy spontánní řád, v tomto případě spontánní řád lidského světa. Ten spočívá v tom, že obchodem individualizovaní aktivní lidé jsou řízeni podobnými pravidly, které se v reji spontánního evolučního vývoje vyvinuly, jako odezva na jejich interakci.

Tento stav je nezdemontovatelný a lidmi neřiditelný. Jak by mohl být, vždyť jsme tohoto superprocesu plodem a produkty, ne autory. A to včetně naší schopnosti myslet a tvořit. Je možné, to pro nábožensky založené, že spontánní řád je nástrojem Božím, ale nic takového věda zatím ani nenaznačuje, takže jen v poměru 50 na 50.

Podrobnosti o aplikaci tohoto vědění na lidskou situaci popisuje kompozitivní teorie, tedy vědecký a jen vědecký, výklad lidského světa, jemuž vévodí ten od A.F.Hayeka, nositele Nobelovy ceny za ekonomii... Dzp.

Z. Lapil 19.5.2018 19:22

S tím vzděláváním ministrů opatrně

Mohli by přijít na to, že lesy jsou moc jehličnaté a pokusit se to napravit jejich vykácením a znovuvysazením.

A nedej pámbu, aby o čtyři roky později další ministr usoudil, že jsou moc listnaté a jehličnatější by byly lepší. I když je fakt, že to už by takový problém nebyl, sazeničky se likvidují líp, než vzrostlé stromy.

K. Janyška 19.5.2018 9:19

Nikdo nedělal nic, jen káceli. Nejvíce Babiš a jeho firma.

To potvrzuji, jsem z Jeseníků a vidím tu hrůzu z okna... Dzp.

P. Rada 19.5.2018 8:40

Počasí versus klima.

Pokud si autor není schopen ujasnit rozdíl mezi Počasím a Klimatem - může dojít i na situace hororu. Souhlasím přitom s úvodní myšlenkou Fukuyami o systémovosti a připomínám i pohled L.N.T. ..."Neboj se neznalostí - obávej se spíše falešného poznání které je vlastní příčinou zla"...

V systému příroda dnešní člověk totiž nejspíše nemá problém udržitelnosti lesnictví jedoduché řešení (např vymýcení kůrovce). To v případě autora proto, že chybné poznání (zaměnuje počasí a klima) vede k zlým interpretacím ohledně možnosti jak tlumit kůrovcovou kalamitu. Smrk totiž výkyv Počasí snadno ustojí ale na změnu Klimatu je naopak velmi citlivý. Při radikální změně klimatu (planetu čeká během století skok do prostředí které zde 10mil let nebylo) to už prakticky nelze. Člověk sice klima planety radikálně ovlivnuje (imise CO2) ale zároven nedělá prakticky nic pro změnu svého dominantního konzumního jednání.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

Autor se fakticky chová tak, jako by si usmyslel, že smrkové porosty lze podle dosavadní známé praxe úspěšně pěstovat v daleko teplejší a častěji a vytrvaleji sušší krajině např nížinného Španělska či Balkánu. To jsou totiž oblasti kam naše země klimaticky směřuje ale kam spolu s ní nemohou smrkové porosty prakticky vstoupit.

Autor si zřejmě nechce připustit, že podstatný problém je v klimatických okolnostech které spolu s kyselými dešti a monokulturností extrémě stresujíí a tím oslabují smrkové porosty čímž tuplovaně nahrávají kůrovcové invaznosti. Viz realita nezvládnutelnosti současného vývoje našich lesů - ale i nárůst kůrovcových kalamit v celém mírném pásmu. Přišlo to zvášt u nás trochu nečekaně protože se systém s měnícím se klimatem a monokulturním pěstováním na finanční výkon ukázal více nestabilní jak se zdálo ale to je právě o té zprvu uvedené závadě v systémovém myšlení která řadu podstatných vlivů doposud pomíjí.

R. Langer 19.5.2018 10:04

Re: Počasí versus klima.

Inu, Počasí je konkrétní, momentální a lokální součástí Klimatu, tedy jeho malou dílčí částí. A dokud Zelení sedmilháři nepřiznají, že ho neumí předpovědět ani na tři dny dopředu, budou o násobně složitějším globálnim klimatu celé Země lhát navěky. Nechápu, jak jim na to někdo vůbec může skočit. Vlastně chápu - Money money money, na tuhle písničku Zelení sedmilháři a jejich političtí poskoci dobře slyší. Kromě dutohlava Rady, ten to dělá z blbosti zadarmo. :-P

P. Lenc 19.5.2018 10:48

Re: Počasí versus klima.

Přesné zhodnocení pane Langře.Včetně "ekologa" Rady.

P. Rada 19.5.2018 10:50

Re: Počasí versus klima.

"Dutohlavost" se orijevuje třeba ím, že když o cizím nic dutohlavý neví a nezvlá adekvátně ergumentovat k tématu - dá na odiv to co mu fantazie nabízí - např pomluvy a prostinká témata ktrá v jaho hlavě převládají.

J. Lepka 19.5.2018 11:52

Re: Počasí versus klima.

Nikoliv, pane Rado, dutohlavost se m.j, projevuje i kategorickým odmítáním poznání, že teze o poroučení dešti, větru nefungují. A mimochodem, jak se váš světonázor poměřuje s faktem tzv. středověkého klimatického optima? To na činnost člověka shodit nedokážete ani vy!

P. Rada 19.5.2018 22:06

Re: Počasí versus klima.

Pane Lepko pokud jde o středověké teplotní optimum tak jste zapoměl uvést v ktetém místě se konalo. Dám Vám tedy vybrat ze souboru "světonázorů":

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

K. Janyška 19.5.2018 10:14

Re: Počasí versus klima.

A co je to spontánní řád, víte ? Není viditelnjěšího důkazu a průkazu o tom, že všechno podléhá spontánnímu řádu, než počasí a klima.

A vy o něm nic nevíte. To je ooostuuda... Dzp.

P. Rada 19.5.2018 11:01

Re: Počasí versus klima.

Pane Janyško opravdu nevím co si Vy představujete pod pojmem spontální řád.

V literatuře přírodovědné tento pojem nefiguruje a nalezl jsem ho jen u ekonoma Hayneka který ale nevysvětluje řadu poznatků o tom jak funguje svět a opírá se jen o empirii poznání které bylo jlk dispozici zhruba před stoletím.

zejména teorii chaosu a další výsledky vědění které od jeho doby zásadně pokročilo proto Haynek (jakkoli na svou dobu pokrokově smýšlející) zcela pominul. Jak čtu vaše stále se opakující hlášky nedostal jste se zřejmě v úvahích o mnoho dál.

J. Lepka 19.5.2018 11:55

Re: Počasí versus klima.

To nic, vy i on jste jen mimo, pravým myslitelem byl Jára Cimrman, který své převratné teze zformuloval ve své proslulé rovnici s dírou (kvůli níž ho ovšem malověrní nazvali pionýrem slepých uliček)!

K. Janyška 20.5.2018 9:47

Re: Počasí versus klima.

Járo ? Dzp.

K. Janyška 19.5.2018 21:29

Re: Počasí versus klima.

Spontánní, strýcu, spontánní... Dzp.

K. Janyška 20.5.2018 9:46

Re: Počasí versus klima.

Myslím, že nemáte ani základní vzdělání. Spontánní, spontaneita, tedy samovolnost.

Hayek za to dostal nobelovku, ale tím se netrapte... Dzp.

P. Rada 20.5.2018 14:00

Re: Počasí versus klima.

Nobelovku dostal H. za ekonomii ale přesto se jemu i ekonomům i po něm nedaří předvídat ekonomický vývoj a to považuji za dostatečně příznačné pro nedostateřný popis i vlastního oboru..

Žáddnou s přírodních věd Haynek neovlivnil ale panu Janyškovi to je jedno a celé přírodovědné poznání si nahradil jednou s tézí s ekonomie a troufá si dělat vývody na téma vzdělání. Já tvrdím, že takto lze spíše poukázat na to jak se chovají demagogové.

Za dnešní stav lesů přitom právě mohou demagogové kteří dlouhodobě podoně jak autor nerespektují rozdíl mezi klimatem s počasím. Nerespektují fakt, že strom jako jedinec dokáže být velice odolný oproti výkyvům počasí - třeba i o desítky stupnů celzia - ale les jako celk vykazuje naopak vysokou citlivost na změnu klimatu - les je svhopen růst jen do oblasti vymezené dlouhodobě dokonce na desetiny stupně.

Kdo si někdy udělal výlet do hor mohl si povšimnout jak ostrá jsou rozhraní pásem listnáčů, jehličnanů kleče a kamenné sutě.

Právěto posum klimatického rozhraní na které narazily smrkové stejnověké monokultury dnes jde!!!

K. Janyška 20.5.2018 18:07

Re: Počasí versus klima.

Mýlíte se, člověče. Přírodní vědy jsou podstatně jednodušší těch relevantních společenských. Jsou jen měřením a vážení. Ty společenské však jsou jízdou abstrakcí... Dzp.