19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jezte česky! Nebo bude zle

Ministr zemědělství Jiří Milek oprašuje myšlenku na minimální podíl českých potravin na pultech velkých obchodních řetězců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 24.3.2018 20:05

Re: Také k zamyšlení...

S tím nelze než souhlasit.

Vycházím z definice od A.Smitha z té jeho strašně dlouhé bichle O původu... Zpěváci a jiné profese nepřinášející bohatství národa, jsou ty krásné věci patřící k blahobytu, který si mohou dovolit jen bohaté státy. To bohatství sice nepřináší, ale je nesmírně důležité.

A otevřel bych jinou tématiku, kde je sporné tvrzení. Před cca 25 lety mě navštívil bratranec akademický malíř, který žil od 1948 v USA a měl docela i komerční úspěch. Dostali jsme se do debaty, jak co nejrychleji a nejlépe pozvednout úroveň města, na níž jsem se jako porevoluční komunální politik podílel. Zatímco já jsem zdůrazňoval technikálie, on strkal dopředu estetiku. Tu jsem já tehdy viděl na zadních místech (ne přímo tam!!). Jeho tvrzení, že když budou občané v hezkém estetickém prostředí, budou sami zvelebování požadovat, jsem moc nevěřil, ale postupem doby jsem uznal, že měl hodně pravdy. Máme začít od centra (náměstí) pospravovat fasády , lavičky, květiny, dlažba, pak přecházet v kruzích do okolních uliček. Ono to fungovalo. Pravda je někde uprostřed, zvelebování je jako stůl o mnoha nohách, a když ho chcete pozvednout, musíte nakonec pozvednout všechny nohy. Ale ta estetika hraje významnou roli, mnohdy podceňovanou.

Taky už vyrážím za zábavou :-)

O. Uživatel 24.3.2018 17:42

Uživatel požádal o vymazání
Z. Rychlý 24.3.2018 17:10

Re: Také k zamyšlení...

Nemůžu mávnout rukou nad faktem, že horníci (těžce protěžovaní minulým režimem) v celém regionu poletí na dlažbu, protože výroba oceli se přesunula do Asie a uhlí tam dodává Australie, kolem dokola samý větrník a uhelné elektrárny mají utrum. Ano, můžu se jim vysmát do ksichtu a říct: Máte problém hoši. Měli jste po večerech navštěvovat universitu a studovat etnologii. Když ten obor zvládli maturanti, co neumějí trojčlenku, tak byste to zmákli taky.

Něco bych těm horníkům nabídnout měl, jinak spadnou pod sociálku i s rodinami. Naštěstí nejsem v situaci místního komunálního politika, kterému tu otázku dozajista pokládají. Když se ho zeptají - co nám radíš chytráku, co se dušuješ u voleb, jak nám pomůžeš?

Z. Rychlý 24.3.2018 17:09

Re: Také k zamyšlení...

Pane Chodovský, vidím, že můžeme zasypávat argumenty dosyta, chtělo by to sedět někde u piva, hrdélka by nám vysychala samou argumentací, museli bychom je zavlažovat, oj!

V jedné věci se mýlíte hluboce. Asi jde o rozdílné pochopení definice bohatství národa - bohatství skutečně vzniká jen výrobou zemědělskou či průmyslovou. Přimhouřil bych oko nad službami pro onu výrobu, třeba brusiče nástrojů (to zahrnuji do průmyslové výroby), nebo i distribuci výrobků. Ovšem služby, které slouží jen pro pohodlí např. holič, bohatství netvoří. Abyste holiči zaplatil, musí být váš zdroj s kořeny v zemědělství, nebo průmyslu. Dva holiči se mohou navzájem holit do halelujá, ale na chleba si mezi sebou nevydělají. Bohatství nevytvoří.

Ve vaší poslední větě je jádro problému. Můžeme tvrdit co chceme, ale vyspělé civilizace to nejen tvrdí, ale i dělají - berou úspěšným a přerozdělují o 100 šest přes sociální systémy. Správný bojovník proti ochranářství přece musí z logiky věci říct: Konec sociálním podporám, konec pomoci neúspěšným, ať si najdou neúspěšní zdroje sami svou pílí a umem. Obíráme tím zbytečně úspěšné, snižujeme ji příjem a podporujeme neúspěšné. Když konec ochranářství, které nám zdražuje věci, tak pořádně a zgruntu. Tím bychom se vrátili do časů F.Bastiata, a poučky by naskočily a měly 100% platnost. Jenže ta sociální podpora tu prostě je a já bych ji zgruntu nerušil. Omezit, to určitě ano. Případně ji jinak strukturalizovat, třeba s ohledem na strukturu odvětví.

O. Uživatel 24.3.2018 15:46

Uživatel požádal o vymazání
Z. Rychlý 24.3.2018 15:05

Re:

Přesto má pověst pomalu euroskeptika !! Ten člověk má snad magické schopnosti.

Z. Rychlý 24.3.2018 15:03

Re: Stále dokola:

Absolutně souhlasím. Polovina všech ukořistěných daní ze všech evropských států jde do zemědělství, ve formě dávek a dotací. Třetina na platy a důchody bruselských úředníků a poslanců, zbytek jde na rozvojové fondy, které tak vehementně vyrovnávají ekonomiky, a přitom se ani trochu nepřiblížily, spíš naopak.

Něco je špatně, soudruzi (soudružko z NDR)!

Z. Rychlý 24.3.2018 14:51

Re: Také k zamyšlení...

Stále se vyhýbáte a směřujete jen k láci. Když však nemáte příjem, nekoupíte si ani laciné tričko z Asie, ani rohlík od místního pekaře. Podnikatel v Prostějově zavřel krám a všechny propustil. Bývalí zaměstnanci nakupují ze sociální podpory, či z příjmu finanční poradkyně (bývalé švadleny). Sice mají levné spotřební zboží k mání, ale když oni by rádi koupili i něco luxusního, třeba klukovi lyžařský výcvik, ale zrovna jak na potvoru nic takového laciného z Číny nevedou. A finanční poradkyni (bývalé švadleně) se s prodejem finančních produktů kamarádkám z dílny spíše moc nevede. Všechny holky jsou sice vděčné za laciné tenisky a trička z Asie, ale do nákupu životního pojištění se zrovna nehrnou. Trochu to zlehčuji těmi příklady kvůli názornosti, ale opravdu ne každý má na absolvování VŠE v Praze. Jak vypadá limita, ke které tohle směřuje?

A k tomu si přidejte tento problém. Bohatství národa tvoří pouze a jen výroba. Zemědělská nebo průmyslová. Veškerá terciální sféra tedy zkráceně služby, ty tohle vytvořené bohatství pouze přerozdělují. Je to jistě těžké zjednodušení, ale tím, že si navzájem utřeme zadky, se národ neobohatil, a my také ne, byť jsme si třeba i navzájem zaplatili. Jestliže výrobu s lehkostí, až lehkomyslností předáme jiným, tak se připravujeme o prostředky k bohatnutí celého národa. Zase mě napadá jen nepřesné přirovnání, ale smysl v tom je, když sedlák prodá koně, bude se mít chvíli dobře, ale budoucnost je nejistá. Pořád mi z toho leze to, že chránit celá odvětví nějaký smysl má. Ale nevím jak to provést správně. Na to se mě neptejte, nevím. Jen vidím problém, kde vy žádný nevidíte. Jak píše Bastiat Něco je, a něco není vidět. Pravda bude někde mezi.

M. Mikulec 24.3.2018 13:08

Re: Opravdu by mě zajímalo

Souhlasím s Vámi, pane Hašku. Ekonomické je i ekologické a když si můžu vybrat třeba místní ovoce nebo dovezené a dozrálé v kamionu, volba je jasná. Jsem ovšem člověk, který čte složení, původ a zajímá se. Jenomže když je EU jenom o penězích, jasně že jde kvalita do háje.

M. Mikulec 24.3.2018 13:04

Stále dokola:

Dotace jsou svinstvo a eurolumpárna. Kvůli nim máme přeplněné silnice kamiony a jistě si toho všimnou občas i ekologové. Politici ovšem vytipovali viníky- kuřáky, tak mohou kamiony brázdit Evropu, jak libo. Kvůli dotacím nejíme čerstvé, ale dovezené (chemicky ošetřené a zmrazené) potraviny, nebo spíše otraviny.

Jakápak Unie, když každý stejně kope sám za sebe a čím víc křičí, tím víc dotací si vymůže.

P. Papež 24.3.2018 12:45

Hlavně je potřeba donutit lidi jíst pečivo Penam, Vodnanske kuře, Kostelecké uzeniny a ještě výrobky z mlékáren, vlastněných Babisem. Pak bude v Čechách ráj na zemi, hlavně pro Burese.

O. Uživatel 24.3.2018 9:35

Uživatel požádal o vymazání
Z. Rychlý 24.3.2018 8:09

Re: Také k zamyšlení...

Soustřeďujete se pořád na cenu a vyhýbáte se otázce příjmu. Otázka je přitom jednoduchá. Jak tedy přispívá globální konkurence laciného zboží zvyšování tuzemských příjmů v odvětvích vhodných pro méně kvalifikované? Jeden příklad za všechny nemůže pokrýt myšlenku, ale zkusím. Jak se zvýšily příjmy (nejen) prostějovských švadlen, když čelily zdrcující asijské konkurenci? Znovu vás chci upozornit, že mi je jejich osud lhostejný, nejsa odborář, ani lidumil z plezíru. Šly dělat finanční poradce?

O. Uživatel 24.3.2018 7:31

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 24.3.2018 0:37

Re: Na to, abychom byli patrioti místních potravin, jako

"A když budou mít obchodní řetězce takovou konkurenci, samy se přizpůsobí."

No, možná. Ale spíš zalobují u našich zákonodárců, aby se jim nešahalo na zisky a aby se to té konkurenci znechutilo. A zákonodárci a jejich rodné strany dobře vědí, odkud víc pokape.

J. Jurax 24.3.2018 0:33

Re: Tak jsem to okouknul v Bille,

U nás mají v Kauflandu erteple z Francie - ale nevalné chuti.

J. Jurax 24.3.2018 0:32

Re: Opravdu by mě zajímalo

Zemědělské dotace v EU jednotné zdaleka nejsou a i ty normy mají místní specifika.

Jenže velice velmi zjednodušeně řečeno - kupujete-li mrkev z Itálie, tuzemský zemědělec tu svou neprodá, neplatí tudíž daň a je na dávkách placených i z Vašich daní, kdežto ten italský ty daně platí v Itálii. Takže ono jde spíš o to, aby tuzemské firmy odvádějící zde daně měly práci. A aby nebyly ničeny dotovanými dovozy - v EU se spletitě dotuje kde co - ne o vyzdvihování kvality toho tuzemského.

A protože všechny velké řetězce u nás jsou cizí koncerny, mají přirozený zájem prodávat co nejvíc ve velkém vyráběné potraviny ze své země - pokud je to pro ně výhodné - a mají ekonomickou sílu to tvrdě prosadit.

V našem malém městě kdysi okresním je pekárna pekoucí mimo jiného i koblihy - ale ve všech supermarketech u nás jsou balené nebo rozmražené a dopečené koblihy německé firmy, vyráběné ovšem v Polsku (podle předpisu je to na štítku u nich uvedeno) a tedy zdálky dovážené. Na ty pravé čerstvé nesmíte do hypersuper, ale do malých obchůdků. A jsou o trošku - o korunu padesát - dražší.

J. Jurax 24.3.2018 0:14

Ehm - česká potravina

Česká potravina - základní suroviny se dováží ze Slovenska a Maďarska, dochucovadla a konzervanty jsou z Německa a Holandska, potravinová barviva z Dánska, balí se to do škatulek z Polska a vyrábí to Ukrajinky ve fabrice patřící italskému nadnárodnímu koncernu. Fabrika stojí na moravskoslovenském pomezí, voda a střední management je místní, vyšší management italský.

Ale je to pravá česká potravina, protože to má starou českou značku s tradicí od roku 1906 a ta fabrika je na Moravě.

P. Bělohlav 23.3.2018 23:14

Kvalita

by nutně vzala za své, viz výrobky ( třeba uzeniny, výrobky z kuřat ) skupiny Agrofert, které pravidelně propadají v testech. Pokud bude

náš velkopodnikatel mít zajištěn odbyt a vymýcena bude konkurence, co by se namáhal s kvalitou, jen zisk bude motivovat.

Z. Rychlý 23.3.2018 18:52

Re: Docela dobře chápu negativní

I to je možné. Ale běžnou regionální ekonomiku tvoří lidé, kteří se vzájemným obchodem a službami podporují a tvoří místní komunitu. Když si všechno koupí z tramtárie, protože je to laciné, pak bude mít místní komunita problém. Já měl na mysli , že dáte vydělat blízkému sousedovi. Jestli z toho zbohatne, no tak zbohatne, je-li to košer, já bych mu i zatleskal. Může se z něj také stát zbohatlický k*k*t s pozlacenými klikami, ale alespoň z něj nebude proletář.

Z. Rychlý 23.3.2018 18:40

Re: Také k zamyšlení...

Vy chodíte bos ?? Dělám si srandu, ale nemluvíte vůbec o vaší příjmové stránce, máte si čím na ty boty vydělat? Ke všemu, co vy produkujete totiž máte konkurenci, která je kupodivu rychlejší a levnější (a co horšího, třeba nějak protěžovaná tamním státem). Opravdu si hravě najdete náhradu za produkty, které vám bere konkurence? Vy možná ano, jste mladý, schopný, vy se hravě předěláte. Někteří lidé si ale na své limity sáhnou a .... Pokud je jich stovka, čert je vem, ale pokud jsou jich desetitisíce - je to společenský problém, který musí vyspělá společnost řešit , a který bude potřeba financovat. Já to neřeším, ani nechci, je to na mě moc složité, ale je to celospolečenský problém, ne, že ne.

Mít všechno spotřební zboží za hubičku nemusí být nejlepší strategie. Dokážou si všichni, nebo alespoň většina zajistit vlastní příjem v takové ostré konkurenci? Aby si mohli to laciné zboží koupit? Nejsem si tím tak jist jako vy.

Š. Hašek 23.3.2018 18:32

Re: Opravdu by mě zajímalo

Nikdo Vás k ničemu nenutí. Nikdo Vám nic nenařizuje. Jste zřejmě rád, že normativy jsou jednotné. Teď ještě doladit, aby Plznička vyrobená v Portugalsku byla "levnější" než ta echt domácí.

Já jen špitnul, že taková "organizace krajiny, polí, políček", kdy pro mrkev musí kamion 698 km daleko a gauneři se hádají kolik dají dotací na tu mrkev a kdo ji dostane a kolik zaplatí spotřebitel (zákazník jest jiná sorta!!!) ......... to je úplně na houno.

A taky slepice vyrostou určitě levnějc za humnama, než ve Španělsku. Zkr. A nemá to nic společného s nějakým plánováním Teličky, úplně naopak!!! To jako tady máme poušť a nic tady neroste? Možná máme línou mládež a blbé socpolitiky, kteří zařídili, že opravdu vysadit česnek na Hané je blbost. Možná. A teď nás budou soclido poučovat!

P. Szirotný 23.3.2018 17:23

Opravdu by mě zajímalo

jestli zdejší diskutující chodí po supermarketech a poctivě sledují informace o původu zboží. Pokud ano, jsou zřejmě podivnou malou podmnožinou drtivé většiny nakupujících. Když potřebuje běžný zákazník dejme tomu mrkev do polévky, prostě si jí koupí. Kdo má opravdu hluboko do kapsy, asi se orientuje převážně podle ceny. Převážná většina ostatních podle kvality a menší skupina lépe situovaných či kvůli svému životnímu stylu sáhne po nějaké "biomrkvi". Ale proč proboha řešit jestli mrkev vyrostla v Česku, Polsku, Španělsku nebo třeba v Brazílii ? Vyzdvihování kvality český potravin je podle mě jen určitý druh nezdravého nacionalismu. Kdyby naše potraviny byly opravdu tak výjimečné, jistě by o ně byla minimálně v EU rvačka a nestíhali bychom je produkovat. A tak to jistě není. Normy kvality potravin jsou v EU jednotné, zemědělské dotace taktéž. Nařizovat povinné množství českých potravin v supermarketech je prostě zhovadilost. Jen další sociální inženýrství levičáků. Už nám regulují kdy nesmíme nakupovat (státní svátky) a teď by nám rádi nařídili co smíme nakupovat.

P. Lenc 23.3.2018 14:55

Re: Tak jsem to okouknul v Bille,

Taky se se ženou podivujeme odkud že nám ta zelenina odevšad chodí.A nejen zelenina.Nakonec, čím by se živila ta evropská armáda kamionů, že?

R. Langer 23.3.2018 14:50

Re: Ano, hloupí lidé, a jsou jich miliardy, vůbec netuší,

Ano, jen hloupý člověk si myslí, že je ředitelem zeměkoule. Není. Ale není ani nutno psát to tak vzletně. ;-)

Š. Hašek 23.3.2018 12:27

Re: S chápáním věcí a problémů na naší planetě jsem

Zde jsem nesvůj, když bramboračku mám vařit z nizozemské mrkve a petržele. Jsem asi obchodně vopožděnej.

A fazole jsou jen a jen sicilské. Nekecám. Aspoň, že červená řepa je z Polska, ti ji umějí. No nic. A co křen, bude od Kolína???

Š. Hašek 23.3.2018 12:12

Tak jsem to okouknul v Bille,

přímo k článku.

V celém regálu se krčil jen česnek z Polabí.

Úplně vobyčejnská mrkev, zelí, ředkvičky, ........ byly dovezeny z okruhu 1500 km, pod heslem brusele. Asi v Belgii je víc úrodné půdy a teplejc.

Jo, na erteple jsem se nekouk, tak ty možná byly od Pejřimova. Abych nekřivdil.

Ať žije Telička a Jourová! Zkr.

J. Schwarz 23.3.2018 11:11

Re: Na to, abychom byli patrioti místních potravin, jako

To podepisuju. My tady vyrábíme předpisy šité na míru silným zahraničním kapitálovým skupinám a přitom se tváříme, že je to v zájmu "ochrany spotřebitele". Hygienické a veterinární předpisy se stále zpřísňují, aniž by si někdo dal tu námahu a vyčíslil, k jaké že to "újmě" v důsledku nedostatečnosti původní legislativy docházelo.

J. Schwarz 23.3.2018 11:07

Re: Docela dobře chápu negativní

Jenom jestli si ten "zbohatnuvší soused" nedoveze kde co "z tramtárie" a vám nabídne tak možnost umýt mu halu obloženou italským mramorem, popřípadě očistit boty z argentinské hověziny.

J. Fridrich 23.3.2018 10:51

S chápáním věcí a problémů na naší planetě jsem

S chápáním věcí a problémů na naší planetě jsem nikdy neměl výrazné problémy, ale nyní mám a hned několik. Nevím, proč by mělo být Rakouské, Německé, Polské kuře nějak horší, než to České - platí to i o jiných potravinách a výrobcích - konkurence může přece naše výrobce zdravě " povzbudit ".

Další otázka je, proč páchá naše Západní civilizace sebevraždu ? A další otázka je, proč o mnoha reálných problémech dnešní doby nemohou novináři a redaktoři normálně psát-informovat, prý je to NEKOREKTNÍ....