18.12.2018 | Svátek má MiloslavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PRÁVO: OhrazováníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 5, poslední: 19.3.2018 9:00, přehled diskusí

Dík autorovi i turistům:
Autor: J. Kolouch Datum: 19.3.2018 9:00

Chtěl bych poděkovat autorovi článku i všem, kdo se zasazují o to, aby lidé mohli chodit do přírody a aby se neznepřístupňovaly další cesty.

Známe to dobře, jak si majitelé pozemků často počínají. A nejsou to jen "šlechtici". Tak například u restaurace Velká Klajdovka v Brně byla před touto restaurací cesta, po které bylo možno projít k lomu, který je v současnosti z velké části prohlášen za chráněné a zvláště cenné území. Krásná vyhlídka na Brno z této cesty byla zahrazena brankou a z pozemku před restaurací je parkoviště, sice z jedné strany (zatím?) přístupné, ale cesta již není průchozí.

Podobných příkladů je mnoho. Patří sem taky častá snaha obednit si pozemek tak, aby na něm cizí oko nemohlo spočinout, takže cesty jsou obehnány neproniknutelnými hradbami připomínajícími protihlukové bariéry u silnic, v lepším případě houštinou živého plotu.

Nemusí tak být vždy a všude. Třeba i v té proklínané západní cizině jsem viděl například ve Švýcarsku zahrádky obehnané nevysokým plůtkem, často živým, přes který je dobře vidět do těchto zahrádek, takže si člověk na cestě připadá jako v parku. Jde to i u nás, i když častější je případ výše zmíněný.

Tak ještě jednou dík všem, kdo se zasazují za to, aby se z našich měst nestali králíkárny, kde se chodí tunely, a kdo usilují o to, aby cesty v přírodě nebyly zneprůchodňovány.

Jak patrno:
Autor: J. Jurax Datum: 18.3.2018 17:24

vždycky bude platit, že všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější.

A že krajský úřad v Českých Budějovicích rozhodnutí o veřejné cestě zrušil, ale jeho zdůvodnění není veřejně přístupné je pozoruhodné, ač je právo na informace ... možná by bylo dobré vědět, komu z krajského úřadu ztučnělo konto ... :-)

Další doklad toho, že se schwarzenberští:
Autor: P. Harabaska Datum: 18.3.2018 10:04

úředníci vyvyšují nad běžné občany tohoto státu. Doklad toho, že tzv. šlechtici (zrušení již za předmnichovské republiky) plivají na tento republikánský stát, jeho občany a jeho právo. Kde jste, vy zastánci práva, kterým vadila privilegia kdysi soudruhů, když vám nevadí činy porušující právní předpisy prý demokratického státu? Tfuj a hanba.

Je s podivem jam malý zájem je o tuto problematiku:
Autor: I. Polák Datum: 18.3.2018 7:57

To pod článk buem o situaci "v Sýrii" by bylo mnohem více diskusí.

Při tom tady jde opravdu o hodně. Zahrazením turistické cesty to začíná a nemožností postavit další km jakékoliv dálnice to končí.

Je prima být důsledně pravcový a smět si se svým pozemkem dělat cokoliv, včetně oplocení. Ale až vám někdo znemožní k němu přijet...

Znám ještě podobný problém: Jak je to se vstupem na břehy vodních toků a ploch. A v cizině i břeh moře. Vznikají podobné problémy.

JUDr. Motejl,:
Autor: I. Novák 763 Datum: 17.3.2018 15:34

ještě ve funkci ombudsmana vydal útlou brožuru na téma Právo cesty, platné i v dnešním právním režimu. Bylo by dobré, kdyby tyto zásady a úpravu znali nejen veřejní činitelé a juristé, ale vešly i ve všeobecnou známost.

Podle jím zmiňované úpravy je právo cesty všude, kde je užívaná cesta v terénu zřetelná. Vlastník pozemku může s průchodem nesouhlasit pouze v krátkém termínu poté, co cesta začíná vznikat. Neučiní-li tak, dochází k právní fikci, že s průchodem přes svůj pozemek souhlasí a musí ji nadále umožnit. V první instanci o stížnosti rozhoduje místní obecní úřad, který zjišťuje zda v terénu zřetelná cesta v minulosti již byla či nikoli, při čemž není rozhodující zda je v takové kategorii vedena také v katastru nemovitostí nebo je tam zaznamenána.

O právu vstupu do lesa hovoří lesní zákon jasně. Dává právo do něj vstoupit každému bez omezení. S výjimkou obor v určité době a v době úředního zákazu.