26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PRÁVO: Platit, nebo neplatit první tři dny nemoci?

Zejména v období chřipkové epidemie, která v minulých týdnech zachvátila prakticky celou republiku, mnoho nachlazených a nemocných lidí – většinou zaměstnanců, řešilo, jak se zachovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 8.3.2018 21:44

Re: řešení

Jistě. Ovšem k tomu je třeba mít zaměstnance na nějaké té úrovni.

V jedné takové firmě jsem pracoval přes deset let, už v devadesátých. Možnost jsem nevyužil ani jednou.

Z. Frys 8.3.2018 21:17

Od té doby

co nemusím povinně platit nemocenské "pojištění", ho neplatím a jsem spokojený. Zajistil jsem se jinak. Ještě kdyby mě stát propustil z platby povinné důchodové a zdravotní daně, byl spokojený ještě daleko víc, byl bych daleko menší nevolník...

Š. Hašek 8.3.2018 17:00

Re: řešení

S tím "bez krácení příjmů", bych byl opatrný. Zamyslete se nad tím, kolik profesí je možno vykonávat pouze tak, že práci musí udělat ihned někdo jiný - i třeba v přesčase a tedy dráže.

Jinak souhlas s tím, že beze mzdy je možno ponechat zaměstnance s chřipkou krátce doma, lepší než ho vláčet po čekárnách a platit mu potom nějakou nemocenskou podle lékařského papíru.

J. Holíček 8.3.2018 16:55

Re: Mně se to zdá být jasné...

Téma je nemocenské pojištění, ne poplatky. Ale trváte-li na tom, tak jde podle mě o nesystémové řešení a podobně to nalezl Ústavní soud. Na poplatcích mně ani tak nevadila sama úhrada (co to je 30 Kč?), jako neregulace jejího využití. U "soukromých" lékařů šlo o zvýšení jejich příjmů, ne o zkvalitnění ošetřování.

Mám k tomu zábavnou zkušenost. Za éry poplatků mě moje ošetřující vždycky měřila tlak, aniž jsem to potřeboval nebo vyžadoval. To proto, že změření tlaku bylo mezi úkony, zakládajícími nárok na poplatek - neboť třeba prosté napsání receptu bylo "zdarma." To jsem jen zavolal a převzal mezi dveřmi bez úhrady. Teď mně tlak neměří a jsem tomu rád. Poplatek neplatím a v ordinaci se nezdržuju.

P. Aron 8.3.2018 15:57

řešení

Řešení není jednoduché, ale některé velké firmy mají tzv. sick days. A menší firmy pokud tam jsou dobré vztahy, jde to zaměstnanec také tři dny vyležet bez neschopenky a bez krácení příjmů.Ono k tomu přistupuje i to, že když na Vás skočí pořádná viroza tak vám jen cesta k lékaři nepřidá a v čekárně opět nakazíte další lidi.

M. Prokop 8.3.2018 15:45

To je nějaký komouš či co, ten Lanz.

"Tím ovšem pojištěnec přijde o ne nevýznamnou část své odměny za práci."

O žádnou odměnu za práci nepřijde. Nepracuje.

Mohl by přijít o pojistné plnění, u toho ovšem záleží na definici. A definice říká že nastává po třetím dni.

Jelikož jsem pracoval v továrně, navíc kamarád je praktický lékař, od něhož jsem o simulaci taky dost slyšel, tak ty tři dny dost chápu.

I. Schlägel 8.3.2018 15:39

Re: Mně se to zdá být jasné...

Poplatek 30 Kč u lékaře, mimo jiné, zavedla pravice, levice je zrušila. Atd., atd. Žádná ruka společná a nerozdílná. Tím netvrdím, že pravice nemá sklony k populistickým řešením, nicméně na socialisty opravdu nemá. Obecný problém je ten, že tyto a podobné záležitosti řeší stát prostřednictvím politiků, kteří jsou z povahy svého způsobu obživy nuceni kupovat si voliče dárečky v podobě "zařídíme, zaplatíme". Bez osobní zodpovědnosti za svá chybná rozhodnutí.

J. Holíček 8.3.2018 15:32

Re: Mně se to zdá být jasné...

Pane Schlägele, ten přebytek tam byl prakticky po celou polistopadovou dobu. Z hlediska politiků je to výhoda, protože pojistné na nemocenské není ani formálně chráněno, takže se přebytek může použít na cokoliv dalšího. To se přece hodí, zvlášť, když ještě první 3 dny nezaplatíme a 14 hodíme na zaměstnavatele. U důchodů je to od jisté doby složitější, jenže tam to ale od jisté doby pro změnu ani nepřichází v úvahu.

Pokud jde o socialistické zdravotnictví, tak původní pravidla nastavila tak zvaná pravicová vláda a nadale ten socialistický charakter opatrují tak zvaní levicoví a pravicoví zástupci lidu rukou společnou a nerozdílnou.

J. Holíček 8.3.2018 15:03

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.

Ano, pane Kulheime, musím rovněž vyslovit spokojenosta dík nad kultivovanou debatou. Pokud se však se mnou budete souhlasit, tak bych tu dnešní uzavřel pro její zřejmou kontraproduktivnost (čímž nechci tvrdit, že nemáte mít poslední slovo. :-)), Jen bych vaší pozornosti rád připomenul počáteční impulz a nadpis celého vlákna. Z toho rezultuje a trvá můj názor, že TAK ZVANÁ pravice ve vašem pojetí způsobila, že máme premiérem osobu, která nejen "spolupracovala", ale aktuálně brutálně zneužívá svoji "demisní" funkci. A tak zvaná pravice, dělá co? Řeší stereotypně minulost. Příjemný večer přeji.

A. Pakosta 8.3.2018 14:35

K meritu článku o tom, jak poslanci řeší naši nemocenskou

...považuji za potřebné podotknout, že páni poslanci sami v nemoci berou dále plný plat včetně všech náhrad. A nejen v nemoci - klidně mohou půl druhého roku absentovat v práci bez udání důvodu - a pořád za plný plat - viz pan ČUBA. Rovněž pan doktor RATH, když byl ve vazbě, dál pobíral plný poslanecký plat včetně cestovních (i ostatních) "náhrad"

Prostě někteří jsme si rovnější...

Š. Hašek 8.3.2018 14:02

Re: Takže buď platí,

Špatně jste četl moji poznámku.

A nenadávejte, že je "všechno tak drahý"! A asi si myslíte, že úhrada placené dovolené je "zadarmo" od socialistů.

I. Schlägel 8.3.2018 14:00

Re: Mně se to zdá být jasné...

Na přebytku nemocenského pojištění to nemění nic. Stejně jako onen přebytek neřeší nemocné finance českého socialistického zdravotnictví. Tak že díky za přebytek, i málo je více než nic. Uvidíme, jaký bude onen zázračný přebytek, až poleví nebo skončí ekonomická konjunktura.

J. Kulheim 8.3.2018 13:39

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.

Pane Holíčku, děkuji, že spolu solidně diskutujeme. Máme každý jiné myšlení. Tak to v životě chodí. Člověk s pravicovým smýšlením chce co nejvíc sám rozhodovat o svém životě. Být co nejméně závislý na společnosti a zejména na státních institucích.Hledá pomoc u sebe a své rodiny.

Sedlák žil a přemýšlel tak, jak život šel. Věděl, že život není o tom co chci, ale o tom na co je možné. Věděl, že jsou roky úrodné a roky horší. Věděl, že větru dešti poručit nelze. Věděl, že je velmi pravděpodobné, že onemocní nebo zestárne a nebude pracovat. Nikdy ho nenapadlo, že by mu někdo něco musel dát. Lidé si pomáhali navzájem protože věděli, že jednou budou rádi, když jim někdo pomůže v nesnázích.

Levicově myslící člověk je přesvědčený o tom, že stát má povinnost o něho starat. Ale čím víc rozhodují úřady o životě občanů, tím více jim hrozí nebezpečí korupce a rozkrádání. Občan je pouze pasivní příjemce moudrých rozhodnutí státu. Já nechci, aby tom co smím nebo nesmím rozhodovat nějaký Špidla nebo Junker.

J. Holíček 8.3.2018 12:40

Re: Mně se to zdá být jasné...

A co to mění na přebytku nemocenského pojištění, které spravuje jiný rezort?

J. Holíček 8.3.2018 11:53

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.

Pomáháte si nálepkou levicovosti, která o tom vůbec není a v gejzíru slov jen ozřejmujete své představy, resp. postoje a zamlžujete podstatu. Nejsem levičák ani pravičak, ale selsky uvažující nezávislý občan. Nejsem ovce, která musí jít za beranem a opakovat jeho bečení (mantru). Až nebudu státu platit pojištění, tak od něj nebudu nic chtít.

Nejsem rab, který svému pánu důtky líže, kterými tolikrát byl bit (Svatopluk Čech, Píseň otrokova).

I. Schlägel 8.3.2018 11:28

Re: Mně se to zdá být jasné...

Hlavně víme o tom, že přebytkové rozhodně není české zdravotnictví.

I. Schlägel 8.3.2018 11:25

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.

Bravo. Pěkný den.

I. Schlägel 8.3.2018 11:22

Re: Takže buď platí,

I ty dvě tisícovky jde ošéfovat. Rozumnou formou zdravotního připojištění. Problém je v tom, že státní zdravotnictví stejně jako ostatní státem provozované kratochvíle rozumnou svoji formu z podstaty nemají a mít nikdy nebudou.

J. Kulheim 8.3.2018 11:21

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.

Myslím, že mezi námi je rozdíl v tom, že já jsem člověk pravicového smýšlení a vy levicového. Máme každý jiné priority a jiný žebříček hodnot. Vy preferujete to, aby se o vás někdo staral a nevadí vám, že vám berou svobodu nakládat se svými penězi.

Já mám na první příčce svobodu jednotlivce, chce se sebe a svou rodinu postarat sám. Po státu požaduji, aby se staral pouze o to co si nedokážu zajistit sám nebo za pomoci rodiny. To je zejména vnější a vnitřní bezpečnost, infrastruktura. Na to chci platit daně. Moderní sociální stát by se měl umět postarat o lidi, kteří mají pro ně těžko řešitelné problémy. Chci nést za svoje omyly odpovědnost sám. Nechci nést následky omylů jiných.

Oba systémy mají své výhody a nevýhody. Ale není možné vzít výhody obou a dát je dohromady. Je pořebné si uvědomit, že prosperitu není možné zajistit v dirigistickém státu, který nařizuje kdo co smí a co nesmí. Stát pouze zajišťuje službu a já mu za ni platím. Nechci platit za to, aby mne někdo buzeroval. Přerozdělováním peněz stát nebohatne. Brát peníze těm, kteří tvrdě pracují a dávat je různým neziskovkám, Babišům a p. je nemravné. Chtít se mít dobře a chtít na to cizí peníze je pro mne hrozné. Pro lůevicově myslícího člověka je to správné. Náme přece stejné žaludky.

Indispoziční volno neznám. Z naší rodiy nikdo něco takového neměl. Jak se to léčí? U nás když se někomu nechtělo pracovat, tak se to léčilo bičem a půstem. Můj stařeček nevěděli ani co je to indispozice. Nikdy touto nemocí nebo co to je, netrpěli. Makali, abychom se měli lépe jako oni.

A. Zajícová 8.3.2018 11:12

Re: Mně se to zdá být jasné...

Přesně tak. A hradit to musí pojišťovna, nikoliv zaměstnanavatel. Dále by měla pojišťovna nahradit zaměstnavateli i náklady spojené s absencí zaměstnance...například platby přesčasů bulalovo kolegů.

J. Holíček 8.3.2018 11:09

Re: Takže buď platí,

Vzhůru do Severní Koreje! To by se tak socanům líbilo, dávat si k večeři Andrejovu kachničku. A ještě v hospodě!

B. Rameš 8.3.2018 10:48

Re: Takže buď platí,

Proč tak málo? Dvanáctihodinová pracovní doba a volno jen v neděli, na pracující lid musí bejt přísnost. Povinné brigády samozřejmostí.

J. Holíček 8.3.2018 10:27

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.

U OSVČ to tak dokonce je. :-)))

J. Holíček 8.3.2018 10:19

Re: Mně se to zdá být jasné...

A vy snad nevíte o tom, že nemocenské pojištění je přebytkové?

P. Lenc 8.3.2018 10:18

Re: Takže buď platí,

Přesné, stejný názor můj i mé ženy.A k tomu byl vychováván i syn.

J. Holíček 8.3.2018 10:15

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.

Proč chodím k volbám? Abych se měl líp nebo hůř? Proč chodím k volbám? Aby mně politici krátili nemocenskou?

To, o čem píšete vy, je věc politiků jak to vyřeší a jaká pravidla nastaví oni. Když už chcete mluvit za ně, tak se zamyslete nad tím, proč je tomu tak, jak popisujete. Zamyslete se nad tím, proč doktor klidně vystaví neschopenku tomu, komu nemá...Slyšel jste někdy o indispozičním volnu?

Š. Hašek 8.3.2018 10:02

Re: Takže buď platí,

Přesné.

A znovu připomínám - oddělit záchranu života/zdraví od "náhradního platu" (kdy mám chřipku!!!). Plat je plat, pracuji. Jinak mám mít našetříno!!! Tento fakt, tuto variantu stejně ale přijme jen 18% procent voličů, tak nic.

Já bych dokonce zavedl neplacenou dovolenou. To by se děly věci s naší ekonomikou a štrasbrusel by jen zíral! No nic.

P. Lenc 8.3.2018 9:43

Re: Takže buď platí,

Ano, ale to je na těchto levičácích krásné, jak umí hrát na city.Divím se, že tam není nějaký chudobou donucený pracující důchodce.

J. Schwarz 8.3.2018 9:43

Re: Mně se to zdá být jasné...

Jenže povinné ručení je vypočteno tak, aby pojišťovny v žádném případě neprodělávaly. Ergo i nemocenskou by bylo třeba "upravit" tak, aby příspěvky stačily na pokrytí nároků. Ideální by bylo, kdyby účast na nemocenské byla dobrovolná i pro zaměstnance.

J. Schwarz 8.3.2018 9:37

Re: Skvělý příklad toho, proč vládne Babiš bez důvěry.

Nemocenská nemá se zdravím nic společného - jde jen o jakési pojištění výpadků příjmů. Proč to nezařídit tak aby účast na tomto "výdobytku" byla dobrovolná, participanti by si pak mohli zvolit jakákoli pravidla rozdělování. Klidně i takové, že případný marod dostane dvojnásobek mzdy už když se mu zdá, že mu možná bude zítra špatně. Taková parta si ale bude muset své libůstky hradit sama. Je to snad dostatečně liberální, nebo ne?