19.12.2018 | Svátek má EsterDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Na český stůl české potravinyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 22, poslední: 8.3.2018 9:39, přehled diskusí

Zbytečné kecy.:
Autor: L. Novák 475 Datum: 8.3.2018 5:22

Nemůžu kupovat české banány, olivy, citrusy a spoustu dalších potravin, které z Česka jednoduše být nemohou. Ty, co volají po "potravinové soběstačnosti" a odvolávají se na statistiky z dob komunistické totality, bych poslal nakupovat do socialistického obchodu - prázdného krámu, kde to, po čem byla poptávka, prodávali "pod pultem" (jen pro známé, příp. za úplatek)...

Re: Zbytečné kecy.:
Autor: M. Mikulec Datum: 8.3.2018 9:39

překmitlo to ale do extrému, že máme pokud možno minimum domácích potravin. Vám chyběla mrkev a rajčata z Holandska a jablka z Itálie? A pak si tu budeme hrát na ekologii, když jsou silnice plné kamionů zcela zbytečně, leč plánovitě?

Modrý Klokan:
Autor: P. Benda Datum: 6.3.2018 21:39

Celý váš článek je mlácení prázdné slámy a odvádění pozornosti do "bezpečného" jinam. Základní skutečné problémy jsou jen tři:

1) Dotační zemědělské strukturální programy: Panuje od vstupu do EU naprostá iluze v českých médiích. POUZE část dotací doputuje k zemědělci z fondu EU. V kterékoliv EU zemi. Další významná část z téhož dotačního programu, po vyčerpání "Bruselského fondu" "by měla" být uhrazena z národního zemědělského fondu. Západoevropské národní fondy jsou vždy naplněny a chybějící částky z EU fondů svým belgickým, německým atd. zemědělcům doplatí. Na rozdíl od českých zemědělců. V české praxi to znamená, že když požádá na dané dotační období např. 4.000 českých zemědělců o konkrétní dotaci na daný dotační program, může dotaci čerpat např. jen 1.000 zemědělců, kteří si požádali první.

2) VÝVOZNÍ EU KAUCE: když vám němci řeknou že za mizerné české brambory zaplatí max 2 Kč, chtěl byste je vyvézt třeba jinam, ne? Jenže pokud máte odběratele ve "třetí zemi" = mimo země EU, např. Egypt, Izrael, Rusko, Tunis, Sýrie... MUSÍTE předem složit vývozní EU kauci, před 10 lety to bylo 10 Euro za tunu brambor.

3)DOVOZNÍ CLA: když máte potravinářský provoz, umíte to, máte nějaké své plodiny a do finalizace produktu potřebujete dovézt za slušnou cenu např. hrozny. Nepředražené a kvalitní, takže ne např. z EU - Španělsko apod. - ale z "třetích zemí" - např. Moldávie Maroko..... NEVÍTE dopředu, jaké zaplatíte EU clo - až když zboží dovezete, a vzhledem k trvanlivosti potravin zpracujete nebo prodáte, teprve až POSLÉZE se dozvíte, jaké clo musíte za dovoz zaplatit EU. A to clo se mění např. MĚSÍČNĚ o desítky procent. Podle toho jak TO následně po obchodu spočítá jakýsi celní úřad v Brusele. nemusím pokračovat.... děs humus ústav choromyslných

Česká potravina:
Autor: J. Jurax Datum: 6.3.2018 18:12

je potravina vyráběná ze surovin z Polska či Slovenska, cukr je z Francie, dochucovadla a konzervanty jsou z Holandska a Německa, fabrika patří Italům a pracují v ni Ukrajinky. Nicméně samotná fabrika stojí na moravskoslovenském pomezí, takže nižší management jsou Moravané, vyšší ovšem Italové. A baleno je to do obalů vyráběných na Slovensku, na nichž na natištěna tradiční česká značka se šedesátiletou tradicí.

Ten zákon bude nejspíš samozřejmě na dvě věci - německou firmou vlastněný řetězec nabízí tuzemské máslo, čímž vyhoví zákonu. Ovšem chce za něj 59,90, kdežto za německé, které má taky v nabídce, 39,90. Které je kvalitnější nepoznáte, ovšem co si koupí 99 procent tuzemců je jasné - nakonec i to německé se dá mazat na chleba. A je vymalováno zákon nezákon.

Českost potravin:
Autor: V. Vérosta Datum: 6.3.2018 17:18

je mi s prominutím ukradená, hlavní je kvalita a tu lze spíš hledat u potravin z Rakouska, Slovenska či Maďarska, prostě mají výhodnější přírodní podmínky !

Re: Českost potravin:
Autor: M. Mikulec Datum: 6.3.2018 18:09

Jistě. Pokud si to zákazník může zjistit. Běžná lumpárna, která není protizákonná, je označení "Vyrobeno v EU". Což ani neznamená, že suroviny musí být evropské.

Záleží na ceně:
Autor: J. Kavalír Datum: 6.3.2018 11:28

Když má řetězec v nabídce například přebytkové máslo z Holandska s marží 20 % za 30 Kč a vedle toho máslo od Madety za 40 Kč, ovšem s marží 60%, po kterém asi zákazník sáhne? Nákupní cena je v obou případech 25 Kč. Jen jako příklad.

Re: Záleží na ceně:
Autor: M. Mikulec Datum: 6.3.2018 12:32

Jistě. Všichni se chovají ekonomicky, včetně zákazníka. Jenomže ta pravidla nastavují bohužel politici až v Bruseli (vidíme na dvojí kvalitě potravin všeho druhu): proto zákazník u nás nemůže dostat jinou nabídku než odpadkovou.

Re: Záleží na ceně:
Autor: J. Kavalír Datum: 6.3.2018 12:48

To, o čem jsem psal, nerozhodují politici, ale vedení konkrétního řetězce. A už vůbec se to netýká kvality. Je to jen o způsobu, jak lze nařízení o zastoupení českých potravin v nabídce jednoduše obejít.

Re: Záleží na ceně:
Autor: V. Kotas Datum: 6.3.2018 15:33

A to je ten problém, že nadnárodní společnosti, banky, mají vlastně politiky na šňůrkách. Místo aby politici určovali, co si mohou, nebo nemohou lichváři dovolit mimo své původní země.

Re: Záleží na ceně:
Autor: R. Chodovsky Datum: 8.3.2018 5:53

Opravdu si myslíte, že hlavní problém je: "... aby politici určovali, co si mohou lichváři dovolit."

Znamená to, že vznikne odbor, který nejprve rozhodne kdo je a není lichvář?

Re: Záleží na ceně:
Autor: V. Braun Datum: 6.3.2018 18:58

Jaká pravidla máte na mysli? Není dvojí kvalita potravin spíše znakem toho, že pravidla toto neregulují?

V ideálním světě:
Autor: M. Mikulec Datum: 6.3.2018 9:45

by domácí produkce byla požehnáním: žádná uhlíková stopa dovozu základních potravin z druhého konce Evropy, jen proto, aby se "kšefty hejbaly". Místo hluboko zmrazených a chemicky ošetřených potravin bychom jedli čerstvé a neošetřené, které se nemusely hrkat v kamionech. Místo stolního másla se zárukou 2 roky (to je většina dnes nabízeného másla) bychom jedli Čerstvé máslo.

Protože se tržní ekonomika bez přívlastků eurozemědělství vyhnula, máme tenhle paskvil. EU tržnímu zemědělství nepřeje. Eurodotace jsou to zlo.

Ta Holubova zelená podstata:
Autor: M. Prokop Datum: 6.3.2018 9:32

přece jenom vyjukla. :-P

Re: Ta Holubova zelená podstata:
Autor: M. Valenta Datum: 6.3.2018 10:15

Vy to s těmi zelenými máte podobně jako Zeman s pražskou kavárnou. Jeden pytel a šup tam s nimi.

Zemědělství záměrně likvidováno celých 28let,:
Autor: V. Kotas Datum: 6.3.2018 8:07

obchodní družstvo JEDNOTA vytunelována, většina zpracovatelského potravinářského průmyslu v cizích rukách. Žádná snaha státní správy poučit se u Rakušanů, o jejich chování k vlastním potravinám ani nemluvě. Dotace z EU, na nehospodaření to tvrdí. A kolonie se těžko zvedá k vlastenectví. O tom to je.

Re: Zemědělství záměrně likvidováno celých 28let,:
Autor: M. Prokop Datum: 6.3.2018 9:34

Když se zájmy velkých korporací srazí s šílením EU a zelenáčů, tak to zákonitě někdo odnese. A státní správa to jen zhorší a zdraží.

Jakou rozlohu by musela mít naše republika, :
Autor: P. Dvořák Datum: 6.3.2018 5:47

aby na místech kde to jde, volně pobíhaly všechny krávy, prasata, ovce, slepice?

Samozřejmě plus plochy nutné pro zajištění výživy obyvatel a zajištění zimních zásob krmení pro veškeré výše popsané živé "produkty".

Re: Jakou rozlohu by musela mít naše republika, :
Autor: M. Mikulec Datum: 6.3.2018 9:39

Kvůli pokřiveným eurodotacím tam zatím pobíhají koně.

Re: Jakou rozlohu by musela mít naše republika, :
Autor: P. Dvořák Datum: 6.3.2018 10:15

Na koně jsem zapomněl, ti samozřejmě také potřebují výběh.

Nicméně vzhledem k tomu, že stávající koňské výběhy při jiném zemědělském využití by naši republiku ani náhodou neuživily, otázka zůstává stejná.

Re: Jakou rozlohu by musela mít naše republika, :
Autor: J. Jurax Datum: 6.3.2018 18:16

Ale plocha by se našla a zájem by byl taky, ale díky dotacím, legislativě a pokřivenému eurotrhu se vyplatí plochu nechat ladem (to se taky dotuje), než ji hospodářsky využívat.

Postrádá iniciativa smysl?:
Autor: J. Vlačiha Datum: 6.3.2018 0:38

Z pohledu Agrofertu jistě ne.