16.12.2018 | Svátek má AlbínaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Pohraničí v exekuci rovnou prodejmeŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 63, poslední: 13.3.2018 13:16, přehled diskusí

Nedovedeme těm místům DÁT SMYSL. :
Autor: I. Poljaková Datum: 13.3.2018 13:08

Ti před námi, ať mluvili česky, německy či jinak, to uměli....

Jsem ze Sudet:
Autor: M. Prokš Datum: 6.3.2018 16:57

Dobrý den,

Pocházím ze Sudet a moje rodiče a sestra tam žijí. Já jsem za školou a následně prací odešel do Prahy a pak do Plzně kde jsem založil rodinu a tím jsem tu zakotvil. Nedokážu říci zda ty tzv. Sudety jsou tak zadlužené a proexekuované jak píše článek. Nicméně je neoddiskutovatelným faktem urbanizace a centralizace. Drtivá většina průmyslu je v centrech, na okrajích skoro nic. Maximálně montovny - čest výjimkám. Ty montovny jsou z velké míry zahraniční a jedou na pobídkách. Když přijde krize, nebo pobídky skončí, tak končí nebo se redukují i montovny. Zemědělství díky mechanizaci, hystorickému vývoji a tomu jak jsou nastaveny dotace v ČR a nejspíše v EU jako takové, vede k tomu, že dominují velkostatkáři z velké míry na pronajaté půdě. To vede k tomu, že obyvatelstvo má na periferiích problém najít rozumně placené zaměstnání a my "mladí" (je mi 40 let) prostě jdeme za školou do center a už tam zůstáváme.

Vzhledem ke vzdálenosti a neatraktivitě kraje nemovitosti prakticky nemají cenu a jsou neprodejné. Z toho těží obchodníci s chudobou, skoupí někde nemovitosti a sestěhují tam hnědočechy a ostatní dávkaře. Pak těží z příspěvků na bydlení a tak, čímž tu obec zabijou už úplně.

Jediné co by to mohlo možná pomalu a za dlouho změnit je uvolnění podnikání. V zemědělství si bez dotací skoro neškrtnete a na jejich zvládnutí v tom musíte umět v první řadě chodit a mít na to aparát. To jde přímo proti malému zemědělci, jednomužné firmě i proti malým rodinným farmám. V ostatních oborech průmyslu a služeb to není o moc jednodušší, splnit veškeré povinnosti a ještě mít čas na samotné faktické podnikání a rizika s ním spojená - třeba když sem tam někdo nezaplatí nebo s několikaměsíčním skluzem.

V pohraničí to nikdy nebyl ráj na zemi. Ve středověku bylo osídleno a ti lidé ho budovali po stovky let. Pak ale obě války a komunisti se na tom zle podepsalo. Komunisté drželi pohraničí přes dotované podniky. To se v devadesátkých zhroutilo a do dnes není plán ani vůle ho oživit.

Re: Jsem ze Sudet:
Autor: J. Jelínek Datum: 6.3.2018 18:25

Jenom k těm montovnám. Co to proboha je? Nebo jinak - jaká fabrika není montovnou? Hutě? Doly? Chemička? A čím jsou tyto "nemontovny" odolnější vůči krizi?

Re: Jsem ze Sudet:
Autor: K. Podroužková Datum: 6.3.2018 19:05

Prvovýroba nebo těžba surovin nejsou montovny. Vyrobená ocel se vyveze a zpracuje na díly, které se vrátí zpět ke smontování. Poslední krok může dělat kdokoli, Čech, Bulhar nebo Číňan. Výroba dílů (a především) vývoj je práce s vyšší přidanou hodnotou, kterou nemůže dělat každý, proto je vůči krizi odolnější. Vyžaduje ovšem kvalifikované pracovníky.

Re: Jsem ze Sudet:
Autor: J. Svoboda Datum: 6.3.2018 21:08

Pravda, pane. Když něco nevím, zeptám se. Nemontovnami jsou podniky s pokud možno největší přidanou hodnotou jejich práce. Jejich výhodou je také snadnější přizpůsobení změnám trhu a větší volnost v podnikání. Nemontovny však také vyžadují kvalitnější vzdělání zaměstnanců.

Pro doplnění vašeho vzdělání: Nejsvinutějším podnikem typu montovna je Amazon. Jeho výsledkem je degradace české krajiny a vydírání českých zaměstnanců.

Re: Jsem ze Sudet:
Autor: V. Braun Datum: 6.3.2018 18:42

Prošel jsem si podobnou cestou, dokonce platí i to o sestře a rodičích, nyní tedy již jen mamince, s tím rozdílem, že jsem zakotvil v Praze. Osobně to s podniky v pohraničí tak tragicky nevidím. Ano, hodně jich zkrachovalo, ale to ve městech taky. Nyní je i v pohraničí prosperujících podniků hodně a pokud už mám mezi příbuznými nebo bývalými známými nějaké nezaměstnané tak spíše nezaměstnané volbou než nutností.

Jinak ovšem s vaším příspěvkem souhlasím, pane Prokši, pohraničí, a nejen pohraničí, by určitě prospělo zjednodušení řady předpisů. Osobně nevěřím úředníkům zaklínajícím se požadavky EU třeba na hygienické předpisy, moje zkušenost je taková, že co si můžeme našimi zákony a vyhláškami zkomplikovat daleko nad požadavky EU to si zkomplikujeme, zatímco třeba v Rakousku řadu věcí farmáři a řemeslníci neřeší a řešit nemusí.

Ano, paní.:
Autor: A. Alda Datum: 6.3.2018 16:11

V řadě míst mimo Prahu se dostáváme na úroveň druhé poloviny 19. století.

Bohužel,:
Autor: P. Lenc Datum: 6.3.2018 15:23

je to tak.Ale na druhou stranu, zadlužit se je lehké a svědčí to o jednom.Myšlení je pro mnoho lidí daleko těžší, než podepsat kus papíru.

:
Autor: P. Chládek Datum: 6.3.2018 15:16

Trochu přehnané. Treba by stačilo zavést tělesné tresty pro notorické dlužníky. Za každou exekuci pět a dvacet měsíčně do zaplacení...

A co třeba potrestat věřitele?:
Autor: A. Alda Datum: 6.3.2018 16:12

Stačilo by stanovit, že co bylo zaplaceno nad 10 % výše než byla výše půjčky, je neexevovatelné.

Re: :
Autor: J. Svoboda Datum: 6.3.2018 21:09

Pane, nemaje co říci, je lepší mlčet.

:
Autor: P. Chládek Datum: 7.3.2018 7:34

Proč tedy nedržíte kušnu....

Dobré čtení. A pravdivé.:
Autor: P. Klíma Datum: 6.3.2018 13:03

Složitý problém bývalých Sudet:
Autor: I. Mertl Datum: 6.3.2018 10:41

má několik příčin. Je to především, snad z devadesáti procent, vyhnání původního obyvatelstva s důsledky: místy v lesnatých oblastech absolutní vylidnění, katastrofální rozpad průmyslu i zemědělství, poválečné rabování, náhradní obyvatelstvo, naverbované do těchto oblastí, včetně Cikánů, bez kořenů v oblasti. Tyto škody ve výši několika státních rozpočtů ČR nebyly dosud plně odstraněny. Dnes navíc platí, že se často jedná o venkovské oblasti s nedostatkem pracovních míst, díky přetrvávající nízké úrovni zalidnění i nezajímavé pro vnitrozemské a centrální orgány.

Re: Složitý problém bývalých Sudet:
Autor: P. Boublíková Datum: 6.3.2018 10:56

K těm kořenům: nevím, zda je ta oblast postižena neustálou migrací víc než jiné, ale pokud se tam někdo usadil po válce, tak během 70 let, to jest během tří generací, už by jeho potomci mohli mít docela pevné kořeny :-)

Re: Složitý problém bývalých Sudet:
Autor: M. Prokop Datum: 6.3.2018 11:57

Mohli. Ale evidentně nemají.

Re: Složitý problém bývalých Sudet:
Autor: A. Trick Datum: 6.3.2018 12:15

Na to jste přišel jak, že nemají?

Re: Složitý problém bývalých Sudet:
Autor: I. Novák 763 Datum: 6.3.2018 12:47

Jak na to přišel? Stále dokola si to čte a poslouchá od pražských mudrců.

Re: Složitý problém bývalých Sudet:
Autor: A. Trick Datum: 6.3.2018 11:05

Kam na ty blbosti chodíte?

Re: Složitý problém bývalých Sudet:
Autor: I. Mertl Datum: 6.3.2018 14:38

Moje rodina ze Sudet pochází a dobře to tam znala z doby před válkou a krátce po ní, a mne tam osud opakovaně zahnal. A znám ještě několik pamětníků odtamtud, Čechů i Němců, Vaše blbosti.

Jste z Prahy?:
Autor: H. Malichová Datum: 6.3.2018 9:20

Jste z Prahy.

V prvních volbách po převratu,:
Autor: P. Zinga Datum: 6.3.2018 9:04

to jsem ještě dělal užitečného idiota ČSSD, mi občan řekl: Myslíte-li své programy vážně, tak usilujte o naše připojení k Sasku".

Jednoho realitního makléře:
Autor: M. Valenta Datum: 6.3.2018 9:00

na poli mezinárodních realit, především těch anektovaných, bych znal. A jelikož je už po volbách a dotyčný už ony voliče nepotřebuje, tak byste se mohli dohodnout. Kupců on má jistě dostatek.

Nikdo by to nechtěl!:
Autor: K. Podroužková Datum: 6.3.2018 8:52

Původní obyvatele jsme odsunuli, zlatokopům domy darovali, hospodářství znárodnili. Vesnice na konci světa mívala tři hospody, taneční sál, obchody a prosperující hospodářství. Uživili se i bez dotací. Bydlívalo tam 150 lidí, dnes jich zbylo 30. Většina z nich jsou potomci zlatokopů. Přišli k hotovému, bez vztahu k půdě, povzbuzováni předchozím režimem. Nevytvořili nic, vybydleli jeden dům a šli dál. Hospody zanikly, pole schramstlo družstvo. Jeden po druhém šly domy k zemi. Některé zachránili chalupáři. Po generace si tamní obyvatelé zvykli, že se o ně vždycky někdo postará, rozhodne za ně, pomůže jim a zbaví je odpovědnosti za jejich činy. Nelze se dnes divit, že hledají bezpracnou pomoc u věřitelů a lichvářů. Myslíte, že by někdo o takové území vůbec stál?

Žvaníte,:
Autor: A. Trick Datum: 6.3.2018 9:06

nic zadarmo nebylo. A zapomínáte na globalizaci, vyšší produktivitu zemědělství a stěhování z vesnic do měst.

Re: Žvaníte,:
Autor: J. Lepka Datum: 6.3.2018 10:53

Jo, to všechno pos.ali komunisti!

Re: Žvaníte,:
Autor: I. Novák 763 Datum: 6.3.2018 12:50

Jenže před "sameťákem" tam už tohle všechno celkem dobře fungovalo. Mnohdy lépe než v tom pozlaceném srdci naší republiky.

Re: Žvaníte,:
Autor: I. Mertl Datum: 6.3.2018 14:42

Ale kdež, akorát některé ty kostely a vysídlené domy už spadly!

Re: Žvaníte,:
Autor: K. Podroužková Datum: 6.3.2018 15:05

Nemovitosti včetně vybavení (vše, co Němci nemohli odvézt) dostali, nikomu za nic nezaplatili. Zahrady byly vzrostlé, nic nesázeli, jen sklízeli. To je rozdíl proti tomu, když něco musíte vybudovat, postavit, vypiplat... Globalizace nemůže za zadluženost místních. Komunisté podporovali sever a západ Čech, místní průmysl dostával pro svoje zaměstnance byty, přípěvky k platu... byly to preferované oblasti, kde si lidé zvykli na štědré ruce strany. No a stejně to nepomohlo, spíš naopak jim to uškodilo. Najednou s překvapením stojí před tím, že za všechno se platí.

Re: Nikdo by to nechtěl!:
Autor: J. Jelínek Datum: 6.3.2018 9:14

Pan Trick má pravdu. Zadarmo fakt nic nedostali. Totiž dosídlenci, nepleťte si je s se zlatokopy a revolučními gardisty, to byla jiná sorta.