10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

BIG BEN: Co vlastně je ta „liberální demokracie“?

Nenápadně nám ji kdosi propašoval do politického slovníku a asi rok ji už vídáme a slýcháme čím dál častěji z klávesnic a úst nápadně si ideově podobných politiků, politologů a akademiků, včetně (a vehementně) jednoho mimořádně proslulého teologa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 1.3.2018 7:22

Re: Zakaria -

Zdroj citátu? Zní to podezřele - kdo to napsal o Zakariovi?

M. Jandáková 28.2.2018 23:18

Re: Zakaria -

No alespoň používá pravdivou řeč, v tomto odstavci.

J. Kanioková 28.2.2018 22:54

1*, díky autore..

J. Kanioková 28.2.2018 22:52

Zakaria - fakt "demokrat

J. Kanioková 28.2.2018 22:51

Zakaria -

"Při projednávání svého případu proti demokracii v americkém stylu Zakaria obdivuje Evropskou unii jako příklad toho, jak může být "nedemokratická tvorba politiky" vhodnější než tvorba demokratické politiky. Zatímco mnozí ve Spojených státech a Velké Británii si stěžují na takzvaný "deficit demokracie" v EU a na nadměrnou a naléhavou byrokracii Bruselu, Zakaria má spoustu obdivu v byrokracii EU. Je to efektivní, tvrdí, "právě proto, že je izolován před politickými tlaky." Zakaria tvrdí, že ekonomické reformy uskutečněné v Evropě za posledních deset let byly možné pouze kvůli "tlaku" a "moci" Bruselu."

Uff... takt "demokrat"..

J. Kanioková 28.2.2018 22:46

Jo, jo.... kdo nejde s námi... atd.

J. Kanioková 28.2.2018 22:44

Ko ko ko ko dák

jen se nafukujte, ať už konečně prasknete

J. Kanioková 28.2.2018 22:43

Blbost

Vždyť možná ještě dodnes soudí či učí na právnické VŠ lidi vystudovaní za socíku.

M. Jandáková 28.2.2018 22:26

Re: Po ovoci poznáte strom.

Všichni jsme překvapeni. A jak tu stojíme, s otevřenou pusou, slyšíme první nadávky na svou adresu...

M. Jandáková 28.2.2018 22:23

Po ovoci poznáte strom.

To píšete totéž, co je v článku. A já to napíšu taky: )

Objektivní prozkoumání předpokládá vytvoření si odstupu od zkoumaného předmětu. Jenže jako antikomunista rychle zjistíte, že se o žádné vytváření odstupu od tzv. "liberální demokracie" nemusíte vůbec snažit. Ten rozdíl prostě přirozeně existuje. Když si prohlížíte "produkci" těch, kdo se "liberální demokracií" zaštiťují, znovuobjevujete ovoce z komunistického stromu.

J. Václavíková 28.2.2018 22:10

Re: Liberální demokracie

Nejděsivější je, že vy a vám podobní vůbec netuší, o čem je řeč.

J. Kanioková 28.2.2018 22:09

Přesně !

J. Kanioková 28.2.2018 22:03

Ano

J. Kanioková 28.2.2018 22:00

Liberální demokracie

Liberální - to je tak nějak - free. DÉMON v demokracii.

Srovnání socialistického člověka s "liberálně demokratickým" člověkem je trefné. Termín "liberální demokracie" se používá místo LEVICOVÉ demokracie. Tato demokracie už dávno přestala být liberální. Liberalismus je chvála svobody, ale je varováním, proti čemu směřuje tento trend - liberální demokracie.

Nejděsivější je podobnost, což je vidět stále víc a víc: liberální demokracie - se všemi pastmi krásných sloganů - se prezentuje jako ideální řešení, bezalternativní a kdo není s námi, prý nerozumí moudrosti dějin, podle nichž je liberální demokracie vyvrcholením pro lidstvo. Ale je to utopická ideologie. Bez zásad, a proti smyslu lidské existence, ... A existuje mnoho ohrožení, mnoho ..

R. Legutko - jeho kniha The Demon in Democracy: Totalitarian Temptations in Free Societies (Démon v demokracii. Totalitní pokušení ve svobodných společnostech)... je nejradikálnější kritikou liberální demokracie od žijícího autora. Legutkova kritika liberální demokracie je platónsko-aristotelská a hlavní tezí jeho knihy je podobnost komunismu a liberální demokracie. Nejsou sice totožné, stále lepší je žít v liberální demokracii než v komunismu, ale v mnohém se podobají!!!

Legutko v úvodu konstatuje, že ho tato heretická myšlenka napadla v sedmdesátých letech, kdy se poprvé dostal na Západ. Tehdy zjistil, že většina západních liberálních demokratů je smírná vůči komunismu, protože často považovala antikomunisty za nebezpečnější a bláznivější než komunisty. Tento jejich postoj ještě zesílil po pádu komunismu, kdy jak "východní", tak západní liberální demokraté začali bývalé komunisty, překabátěné v sociální demokraty, považovat za dobré partnery, zatímco antikomunisty za hrozbu. Všiml i dalších podobností – liberální demokraté chtějí měnit model rodiny stejně jako komunisté, navíc jsou i proti tradicím a historické paměti. Chtějí tvořit NOVÝ svět, dobrý podle nich začíná až s nimi.

M. Prokop 28.2.2018 21:52

Re: Liberální demokracie

Jo to je ta, kde si A a B mohou svobodně odhlasovat okradení C. :-P

M. Prokop 28.2.2018 21:51

Re: Roman Joch

To by ovšem chtělo sjednotit pojmy, hlavně to, kdo jsou vlastně oni "liberální demokraté". Obávám se, že nejde o demokraty a už vůbec ne o liberály. Nejspíš nějací zelenorudí dobroserové.

M. Jandáková 28.2.2018 21:31

Re: Roman Joch

..."A Legutko si všiml i dalších podobností – liberální demokraté chtějí měnit model rodiny stejně jako komunisté tok sibiřských řek, navíc jsou i proti tradici a historické paměti. Chtějí vytvořit nový svět, dobré podle nich začíná až s nimi. Po tomto úvodu Legutko rozvíjí podobnosti liberálně-demokratického a komunistického režimu v pěti kapitolách – historie, utopie, politika, ideologie, náboženství."

...

M. Jandáková 28.2.2018 21:30

Roman Joch

Liberální demokracie se podobá komunismu.

..."Legutkova kritika liberální demokracie je platónsko-aristotelská a hlavní tezí jeho knihy podobnost komunismu a liberální demokracie. Nejsou sice totožné, stále je lepší žít v liberální demokracii než v komunismu, ale v mnohém se podobají. Legutko v úvodu konstatuje, že ho tato heretická myšlenka napadla v sedmdesátých letech, kdy se poprvé dostal na Západ.

TEHDY ZJISTIL, že většina západních liberálních demokratů je mírná vůči komunismu, protože často považovala antikomunisty za nebezpečnější a bláznivější než komunisty. Tento jejich postoj ještě zesílil po pádu komunismu, kdy jak polští, tak západní liberální demokraté začali bývalé komunisty transformované v sociální demokraty považovat za vhodné partnery, zatímco antikomunisty za hrozbu."

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/liberalni-demokracie-se-podoba-komunismu-fpv-/recenze.aspx?c=A170219_224822_pozice-recenze_lube

A. Pakosta 28.2.2018 21:27

Re: kolovratek hrajici si na natvrdleho

Ano, vystihl jste to přesně, od Boha práva nejsou, jen povinnosti. Starozákonní Bůh praví "Nezabiješ", nikoliv "máš právo na život", a

to moje "právo na život" je udržitelné jen do té doby, pokud ostatní budou respektovat přikázání "nezabiješ". A zcela obdobně je to s ostatními "právy". Fungují jen do té míry, dokud je kolem jedince komunita, ochotná a schopná jeho práva respektovat a garantovat. Ale pokud takové okolí není, nezbývá než o svá práva včetně práva na život bojovat s nadějí, že vyhraju....

P. Rudolf 28.2.2018 21:20

Re: Blbost

A profesorka Kaňoková z Babovřesk to okamžitě vědecky vyvrátila.

J. Kanioková 28.2.2018 21:11

Blbost

S. Ševeček 28.2.2018 20:46

liberální demokracii

vymysleli literální demokrati.

J. Václavíková 28.2.2018 20:18

Re: Hlupáčku

,,někdy též ústavní" Račtež se doučit čtení.

J. Václavíková 28.2.2018 20:15

Re: Liberální demokracie

http://slideplayer.cz/slide/3627476/

J. Václavíková 28.2.2018 20:15

Liberální demokracie

je v zaužívané politologické terminologii běžně užívaný termín pro demokracii západního typu. Cituji:

Co v současnosti chápeme pod pojmem liberální demokracie?

Je to demokracie nepřímá postavená na zastupitelském principu.

Pravidelně se konají volby a občané jsou si politicky rovni (všeobecné volební právo).

Je to demokracie konkurenční → existence politických stran, které mezi sebou soutěží. Vládnoucí moc je omezena, existují zde záruky ochrany občanů před státem → ochrana lidských práv a svobod, vláda zákona. Tržní hospodářství.

J. Jurax 28.2.2018 20:13

Re: Hlupáčku

Nesmíte Wiki slepě věřit.

Zkuste namátkou třeba http://virtually.cz/clanky2/3392.html ... :-)

J. Václavíková 28.2.2018 20:07

Re: Link již nefunguje. Zde je alternativní:

Ano, Zakaria předkládá hlubokou analýzu jak demokracie samé, tak jejích východisek a šancí. Teď je otištěn tento jeho článek v Respektu:

https://www.respekt.cz/tydenik/2018/9/necekane-ohrozeni?issueId=100289

Jen ocituji úryvek, související s probíraným tématem:

Před více než dvaceti lety jsem v eseji pro časopis Foreign Affairs varoval, že svět čelí vážnému problému – „neliberální demokracii“, kdy zvolené vlády systematicky zneužívají svoji moc a omezují svobody. Později jsem vyjádřil obavy, že se po této cestě může vydat i Amerika.

P. Čech 28.2.2018 19:52

Re: Hlupáčku

Všechny tyto přívlastky (liberální,ústavní a pod) jsou nesmyslné. Ve spojení s pojmem "demokracie" neznamenají žádnou zvláštní demokracii, jsou pouze jedním ze stavů demokracie. Ano, je rozdíl mezi demokracií přímou a zastupitelskou. Není však rozdíl mezi demokracií zastupitelskou, parlamentní ani liberální. Všechny tato přívlastky popisují jednu demokracii jako takovou

P. Čech 28.2.2018 19:47

Názvoslovný nesmysl.

Co je to ta "liberální demokracie"? Názvolovný nesmysl bez jakéhokoliv vnitřního významu. Nesmyslné slovní spojení, užívané pouze politiky a novináři k zastírání skutečných stavů věcí. Co to je "liberální"? Pojem "liberální" znamená svobodomyslný, nezaujatý,velkorysý, umírněný. Tyto slovní přívlastky však popisují jakoukoliv demokracii a netvoří žádnou demokracii zvláštní Jedná se o stejný nesmysl jako demokracie sociální, socialistická, občanská, lidová a pod. Tyto přívlastky ve spojení s pojmem "demokracie" pouze ohlupují ovčany, kteří věří, že se jedná o něco zvláštního. Nic více a nic méně.

V. Klepetko 28.2.2018 19:13

Link již nefunguje. Zde je alternativní:

https://ulozto.cz/!Dg73DK2D/fareed-zakaria-budoucnost-svobody-pdf