16.12.2018 | Svátek má AlbínaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Kolaps evropské energieŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 117, poslední: 16.4.2018 18:05, přehled diskusí

Německo, tedy EU:
Autor: M. Mikulec Datum: 16.4.2018 18:05

do čeho strčí čumák, to zkomplikuje, zdraží a ještě politicky korektně popíše, že to tak není. Německo v čele s klimakterickou vůdkyní je holé neštěstí. Němci mají jednu nepříjemnou vlastnost jít do extrémů. Když něco zmrvit, tak dokonale.

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: L. Písařík Datum: 16.4.2018 6:13

Pane Rado, a víte že si ten mobil dobít nepřijdu? Pokud dojde k Blackoutu, pak je jedno, zda ten mobil bude nebo nebude nabitý. Hádejte proč!

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: L. Písařík Datum: 29.3.2018 2:18

Garantuji vám, že pokud dojde blackoutu, nebude třeba mobil nabíjet. Mobilní síť taky potřebuje elektřinu, to jste nedomyslel, leda že by jela ze sluníčka a z baterek.

Pokud jste někdo byl v rozvojové zemi:
Autor: L. Písařík Datum: 29.3.2018 2:13

musel jste postřehnout, že tam se jinak, než na ohýnku nevaří. Palivem je ve všech případech dřevo. Diskutovat o nějakém snižování CO2 nemá význam, tyto země obvkle nemají žádný velký průmysl až na výrobu elektřiny a potravin.

Pro Pavla Radu ohledně Fermiho paradoxu:
Autor: M. Pivoda Datum: 2.2.2018 8:32

Rada: "... takovou civilizaci bychom při udávaném horizontu nástupu takto mocné technologie už ve vesmíru museli pozorovat."

Nemůžeme ty pokročilejší civilizace ve vesmíru dnes pozorovat, protože už se samy stačily vyhubit po dosažení patřičného stupně technologického vývoje.

A totéž velmi pravděpodobně čeká i naši velmi soutěživou civilizaci. Má totiž v rukách příliš silné zbraně při velmi primitivních motivacích (zděděných z dávných dob evoluce). Amen.

Pro redaktora Wagnera ohledně Petera Zingy:
Autor: M. Pivoda Datum: 2.2.2018 8:26

Problém je v tom, že redaktor Wagner z Neviditelného psa nedovede posoudit nízkou odbornost Petera Zingy a dovoluje mu proto zde šířit poplašné zprávy.

Pro V. Nováka:
Autor: M. Pivoda Datum: 2.2.2018 8:23

1. Vaše údaje jsou správné, pokud jde parametry jaderné fúze. Proto také ITER reaktor má vevnitř kolblihový prostor o průměru 4 metry (a jeho výstavba trvá tak dlouho).

2. Novák: " - už se to totiž tvrdí přes 50 let..". S tímto také souhlasím. Zapoměl jste ale provést výpočet exponenciálního vývoje informačních technologií za těch minulých 50 let až do dnešního dne - a vzít v úvahu změnu tohoto parametru v designu reaktoru. Dnešní počítače již dovedou dostatečně rychle vypočítat, kde na povrchu reaktoru je třeba zvýšit magnetizmus, aby zažehlou fúzi odtlačil od povrchu a zabránil jeho propálení. To stačí. Více se dozvíte někde v univerzitě třetího věku (pokud tam nevyučují čeští dogmatici).

Re: Klasický popírač?:
Autor: V. Němec Datum: 2.2.2018 8:17

Opět se mýlíte, pane Rado. Rezonance dvou vln dle páně Maxwella = vlnová teorie a absorbce fotonu tepelného záření = kvantová teorie není úplně "to samé" - zkuste rozdíl nastudovat zase vy. A mimochodem, jako odborník na radiové přijímače, jistě víte, že i u nich se projevuje různá citlivost na vyladění konkrétní stanice při rušení blízkým kanálem.

Pokud by panu Arrheniovi vyšlo totéž, co dnešním klimatickým modelářům, nejspíš by upadl v zapomění :-). Když se podíváte, co na tuto dobu predikují klimatické modely a srovnáte s realitou, zjistíte, že naprostá většina modelů jest mimo mísu!!! A to je predikce na pouhých cca 20 let! Takže reálná predikce na 100let dopředu je naprostý blábol.

Když vám dojdou argumenty k tématu, skočíte jinam? Obvyklá taktika "uhýbačů". Bohužel (pro vás) ve zpětných vazbách máte problém. V historii Země byly období, kdy měla teploty výrazně vyšší (i nižší) než dnes a zároveň i vyšší koncentrace CO2. Převaha zpětných vazeb by způsobila ohřev Země bez možnosti poklesu teplot. Realita byla ovšem jiná -> Z toho plyne, že buď vám nějaká záporná vazba chybí, nebo máte model systému chybně navržený. V obou případech jde o hrubou chybu. :-)

Re: Kolaps nebo spíše změna Evropské energetiky?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 1.2.2018 23:47

Rado, vy jste vážně na palici... :-O

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 1.2.2018 23:46

To je zase nějaká slovní hříčka z hlavy zeleného magora Rady... :-D

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 1.2.2018 23:45

To se říká lidem, kteří zbytečně žvaní blbosti. Kdyby zůstali u mlčení, mohli být za mudrce. :-P Ale to vy, Rado, asi už nikdy nepochopíte.

Kolaps nebo spíše změna Evropské energetiky?:
Autor: P. Rada Datum: 1.2.2018 23:39

http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/irena-financovani-obnovitelnych-zdroju-energie/

https://video.aktualne.cz/dvtv/nestavejte-novy-reaktor-v-dukovanech-budou-to-vyhozene-peniz/r~7541e942e1ac11e78337ac1f6b220ee8/?redirected=1517520378

Re: Klasický popírač?:
Autor: P. Rada Datum: 1.2.2018 23:35

Pane Němec elektromagnetické záření se rezonančně projevuje s principu stejně zas jako elektomagnetické i když se jedná o radiové či infračervené spektrum. Zkuste si alespon toto ale ujasnit sám. literatury je k tomu dost a dost už od dob pana Maxwela...

Pokud jde o zvýšení vlivu CO2 pak praktickým úkolem je hledání odpovědi na citlivostní odezvu pro zdvojnásobení koncentrace v atmosféře planety. Pokud se zas opřu o klasiky tak před stoletím vyšlo Arrheniovi prakticky to samé co dnes sofistikovaným klimatologickým modelům. Dnes se hovoří o nejpravděpodobnějším scénáři +4C v konci století - ale tím klimatický skok ještě nekončí. Oceány porostou i po ustálení teplot nejspíše ještě dalších 10tis let. Viz Clark a kol 2016.

To co je na reálné situaci spuštěné nárůstem koncentrace CO2 vedle nárůstu efektu šířky pásma podstatné ale tkví právě i v dalších zpětnovazebních efektech které jste pominul. Zejména ve změně albeda dříve zamrzlých oceánů, v nárůstu vlivu vodní páry a v nárůstu uvolnování uhlíku (CO2 + CH4) s permafrostu a půdy přičemž všechny tyto zpětné vazby jsou kladné a oproti nim působí zásadně jen efekt růstu intenzity vyzařování se čtrvrtou mocninou teploty.

Namísto výpočtů kde se dají udělat i hrubé chyby typu opomenutí některého s vlivů a které na tomto foru už to nelze praktikovat vůbec, se ale dá k vysvětlení použít i kontrola vypočítané citlivosti podle studia geohistorie - viz např událost PETM.

http://climatemap.blogspot.cz/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: P. Rada Datum: 1.2.2018 23:04

Pokud by Vás něco opravdu zajímalo jak deklarujete - pak by mělo být víc patrné, že reagujete na uvedené výše a nikoliv na svou fantazii o mé soběstačnosti.

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: P. Rada Datum: 1.2.2018 23:02

Rád by jste mě umlčel - že?

Re: Pro ty, co se skutečně zajímají.:
Autor: J. Lepka Datum: 1.2.2018 21:28

Milý Rado a kde vy berete přesvědčení, že OZE vyrábí zrovna v době, kdy to vy potřebujete? Není to náhodou tak, že jako nudící se důchodce čekáte na sluníčko, než naplníte pračku ? Víte, jsou kvanta profesí přímo závislých na nezávislé produkci elektřiny, protože pracují prostě v době kdy to nefouká a sluníčko je schované za terminátorem.

A věřte, že jako divadelní osvětlovač vím o čem mluvím.

Re: Pro ty, co se skutečně zajímají.:
Autor: J. Lepka Datum: 1.2.2018 21:21

Já bych doporučil, specielně kvůli zmatení pana Rady, přejít na termín používaný v 19.století :"mlno". Byla tím sice míněna statická elektřina, ale zase prakticky jinou neznali a nakonec ono je to fuk, jestli "šaustáte"ebonitovou tyč liščím ohonem nebo odháníte mraky a sníh od svých FV panelů.

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: J. Jurax Datum: 1.2.2018 20:58

Co je "stabilně obnovitelný ekonomický režim"?

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: J. Jurax Datum: 1.2.2018 20:57

Ale no jistě - zajímala by mne ekonomika té soběstačnosti a taky omezení té soběstačnosti. Patrně jste napojen na síť nebo máte dieselagregát nebo masivní akumulátory ve sklepení, aby byla elektřina i na svícení?

A ještě - Vámi propagovaná cesta je tak pro rodinný domek - dvanáctipatrový panelák se stovkou partají se takhle ošetřit moc nedá, i kdyby měl osluněné strany obložené fotovoltaikou a soláry na vodu.

Ono už i dnes lze mít ostrovní dům, k němuž nevede žádný drát ani trubka - ale cena je rovna minimálně pětinásobku běžného domu téže velikosti, potřebujete akumulační nádrž, vlastní studnu, plochu na biologickou čističku a soláry etc., případně tepelné čerpadlo nebo plochu na pěstování biomasy, kterou si přitápíte.

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: P. Rada Datum: 1.2.2018 19:02

Pokud bych kradl elektřinu a neplatil za ní - asi by šlo o parazitování.

Pokud jí spotřebovávám stále menší zlomek - např tak, že FV kryje chod el čerpadel, nepotřebuji boiler na teplou vodu... - je to podle mě o velké úspoře a počátcích osamostatnění.

Chápu ale, že vystupovat takto ze zástupu poslušně konzumních oveček zejména vůči těm závistivějším ale líným a neschopným..,jim může i velice vadít.

Závěrem jen podotýkám, že ten můj počítač má spotřebu zhruba jako tepelný výkon pretrolejky a navic k tomu milému popovídání s Vámi postačí k vytápění obývané místnosti.

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje:
Autor: P. Rada Datum: 1.2.2018 18:49

Jako scifi píšete o nadějných zítřcích pěkně. Jako důchodcre si ale pamatuji proklamace jaderných vědců o tom, že energie s jádra bude prakticky zadarmo - jen natahat dráty. Skutek ale utek a namísto toho někdo předpovídá ještě dokonalejší technologii.

O tom, že jadernou fůzi lze zařehnout přitom vůbec nepochybuji - pochybuji o tom, že to bude vůbec kdy celospolečensky efektivní.

Na druhou stranu dokonalý jaderný zdroj tohoto typu máme dennodenně nad svými hlavami a mnohdy známou technologii s důvodů pohodlnosti pálení fosilů nevyužíváme.

Jak po Vás tak čtu tak jsou ale asi i lidé kteří by ještě něco superdokonalejšího zejména co se týká rozměrů a láce měli rád pod svou kontrolou vůči ostatnímu obyvatelstvu.

Nejspíše jim to ale nevyjde a to už proto, že takovou civilizaci bychom při udávaném horizontu nástupu takto mocné technologie už ve vesmíru museli pozorovat.

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: V. Novák Datum: 1.2.2018 18:49

Drzost je vykládat o postavení se na vlastbí nohy a přitom parazitovat na stabilitě sítě. Jo, kdybyste se odpojil a parazitovat přestal - tak to byste byl frajer.

Ovšem taky byste touhle dobou seděl u petrolejky a neklapal do počítače...

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje:
Autor: V. Novák Datum: 1.2.2018 18:46

Problém s experimentálními fúzními reaktory je (přinejmenším od 60. let) ten, že jsou příliš malé, tudíž v nich nelze vytvořit a udržet plasma po dostatečně dlouhou dobu v dostatečném objemu, aby vytvořily více energie, než kolik je na jeho vytvoření třeba. Důvod je zřejmý - objem roste s trojmocí lineárních rozměrů, povrch s kvadrátem. Fúze probíhá a energie se uvolˇbuje v objemu, teplo uniká povrchem.

A to, že fúze bude zvládnuta do 20 let je nepochybně pravda - už se to totiž tvrdí přes 50 let... Vždycky 20...

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje:
Autor: J. Schwarz Datum: 1.2.2018 18:44

Dnešní důchodci se toho nedožijí, ani kdyby si zaplatili "péči" v nejlepších sanatoriích.

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje:
Autor: J. Schwarz Datum: 1.2.2018 18:43

O svoje zdraví ať se starají dnešní školáci, protože i ti budou rádi když se "dožijí" dostatku energie z fúzních reaktorů...

Re: V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje:
Autor: P. Zinga Datum: 1.2.2018 18:40

Pane Pivodo, ještě jednou: energetický hlad nebude určitě solárními panely do roku 2030 ukojen, i kdybyste celou zeměkouli založil panely! Nepřekonatelným problémem je jeho volatilita. A s tím nic neuděláte.

P.s:nezačněte mi tu, prrosím, básnit o lítiových akumulačních mrakodrapech!

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: P. Rada Datum: 1.2.2018 18:35

Technické zákonitosti chápu tím důkladněji čím častěji udržuji i tu svou rozvodnou sít - to mi věřte.

Ostrovní režim je přitom dost něco jiného, jak stabilně obnovitelný ekonomický režim - což zřejmě "nechápete".

.

To, že právě Vy jsi nejste vědom důsledků své rétoriky ani zásadního vlivu rozvodné sítě na efektivitu využívání, ani celospolečenských dopadů.... je o také tom nepochopení které ale svalujete kdo ví proč na mě.

Re: Miroslav Šejna - socialistický i zelený demagog:
Autor: P. Zinga Datum: 1.2.2018 18:34

Pane Nováku , může být, že pan Šejna je magor, ale určitě ne zelenej.

Pravděpodobně nejste schopen jeho stanovisko ke klimalarmismu pochopit.

Já se s ní hádám, ale nikdy mi nenapadlo ho označit za zeleného magora.

Re: Kolaps alarmistů se blíží?:
Autor: P. Rada Datum: 1.2.2018 18:22

Drzost není v odvaze postavit se na vlastní nohy. Spíše naopak!

Pokud navíc např dojde k blackoutu, třeba ještě rád přijdete za mnou na ostrůvek stability si dobít mobil... a když přitom nebudete vést "drzé" řeči dám tu službu nejspíše zdarma tak jak si lidé v nouzi vůbec mohou pomoci - ale musí být s čeho.

K té stabilitě dnes dominantní elektrorozvodné sítě jen dodávám, že při jejím event výpadku nemá nikdo s připojených doposud žádný zákonný nárok na jakoukoli reparaci. To je ale zlozvyk tradovaný už od totality.

Drzost spočívá tedy spíše v aroganci se kterou dodnes nechávají dotyční velkoměsto jako je Praha s milionem obyvatel viset nad propastí blacoutu jen na několika VVN vedeních bez adekvátního zálohování vnitřním zdrojem.

Ty zálohy by totiž sice šly zbudovat ale to by něco stálo - něco úměrně podobného jak mě investice do svébytnosti. Svoboda ale nebývá zadarmo - myslet si opak je o hlouposti a propagovat tu hloupost může být o té drzosti se kterou se třeba veřejně beztrestně lže i v nejvyšších státních funkcích.

V příspěvku níže hovořím o tempu technologického rozvoje:
Autor: M. Pivoda Datum: 1.2.2018 18:10

Nikoliv o klimatologii nebo úmyslech zelených. S tím mne nespojujte, prosím.

Ray Kurzweil předpovídá (s dosavadní přesností svých technologických předpovědí 86%) uspokojení energetických potřeb ze solárních panelů (do roku cca 2030). Jadernou fúzi sice nevylučuje, ale ta se prý nevyvíjí exponenciálním tempem - a je tedy mnohem hůře předpověditelná.

Nicméně chytřejší pánové z MIT (určitě chytřejší než agresivní čeští důchodci na NP) se domnívají, že jadernou fúzi zvládnou nejpozději do 20 let. Proč? Má k tomu dojít v důsledku zmenšení reaktorů (oproti mezinárodnímu projektu ITER, který se staví v Cadarache ve Francii).

V důsledku zmenšení fúzních reaktorů na MIT je možno snadno experimentovat a korigovat rychle chybné postupy. Takové experimentování u projektu ITER nejde, protože je příliš veliký. A připomenu ještě, že trvalo celé 3 roky, než bylo diplpmaticky usmlouváno a dohodnuto místo jeho postavení právě ve Francii.

Čeští důchodci (diskutující na NP) by se měli spíše soustředit na své osobní zdraví, aby se toho šťastného okamžiku, dostatku energie, ještě dožili.