16.12.2018 | Svátek má AlbínaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZDRAVOTNICTVÍ: Lékaři úpí pod novou byrokraciíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 52, poslední: 15.1.2018 8:36, přehled diskusí

Re: :
Autor: R. Tichý Datum: 15.1.2018 8:36

Zavést si do ordinace internet, pořídit počítač a naučit se na něm pracovat. Nynější nářky, že jim je 60 a nic nového se učit nebudou jsou směšné.

Re: :
Autor: L. Novák 475 Datum: 14.1.2018 22:55

Jak se proboha měli připravit? 8-O

Re: pokud je v zákoně o el. receptech:
Autor: L. Novák 475 Datum: 14.1.2018 22:54

Blbý zákon lze ignorovat. Takových je v Česku velké množství. Víte třeba, že za neodevzdání neplatného pasu, pokud ho držíte v šuplíku doma, vám hrozí vysoká pokuta? Takových blbostí nacpali socialisté a jejich koaly do zákonů tuny...

pokud je v zákoně o el. receptech:
Autor: S. Ševeček Datum: 14.1.2018 22:18

stanovena sankce za neplnění zákona, ministr by neuplatňováním sankce zákon porušoval.

To se může?

Re: je to alarmujicí:
Autor: J. Jurax Datum: 14.1.2018 22:02

Jenže elektronický recept není pro lékaře příjem navíc, ale výdaj navíc, finanční i jiný, aniž by lékaři přinášel něco navíc.

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 14.1.2018 21:58

Ano.

Tahle funkce ovšem co vím, v systému pro lékaře dostupná není. Ale mohu se mýlit, znalejší nechť mne opraví.

Re: Ajťák, který nezvládne přátelské rozhraní je nedůvěryhod:
Autor: J. Jurax Datum: 14.1.2018 21:56

Ehm - Cortana v této zemi z vůle Microsoftu nefunguje ... :-)

Jak často voláte na SÚKL? A z čeho soudíte, že za to, že na SÚKL neberou telefon může ausgerechbet ajťák?

A nedejž bohové, aby se Vašich vizí s asistentkou někdo chytil - lékaři by si museli pořídit další hardware a software za svoje, zadarmo by dostali kulové ...

A ještě - možná nechápete, ale tady nejde o meziksicht byť cortanový, ale o princip a užitnost. Meziksicht není nejdůležitější součást systému.

Mimoto - užíváte-li W10 a jejich nastavení, jistě jste již požádal jejich autory, aby Vám dali vysokoškolský diplom do úschovy. Asistentka na to není a helpdesk Microsoftu nepatří k nejužitečnějším a nejoperativnějším ...

Re: Recept:
Autor: J. Jurax Datum: 14.1.2018 21:42

Proč brání - protože tak jak píšete systém v ČR fungovat nebude. Od toho tu taky není.

A v tom našem novém systému by Váš doktor v Brazílii dovolenkující musel mít aspoň laptop s patřičným softwarem, musel by se patřičně připojit a napsat elektronický recepis. Bez toho byste dostal kulové.

U nás, v malém moravském městečku to funguje tak, že ráno zavolám svému praktickému lékaři, že mi docházejí pilulky, a odpoledne si na procházce vyzvednu lék v lékárně polikliniky na jméno. Možná by to šlo i se SMS, nezkoušel jsem. Elektronický recept na tom, kromě znamenitého klnutí dotyčného lékaře, nic nevylepšil.

:
Autor: R. Tichý Datum: 14.1.2018 21:19

Je to stejna buzerace, jako v jinych oborech v CR. Lekari meli 10(?) let na pripravu....

Re: L. Novák 475kg zlehčuje:
Autor: P. Skřivan Datum: 14.1.2018 21:06

Ajťáci, tedy co to dělali, se bránit možná moc nebudou. Jak je v našich krajích zvykem, často to reálně dělá UK levná pracovní síla. Ta se zásadně nehádá, páč jde o nejlevnější nabídku na trhu. :-)

Jiná věc jsou ty manažéři, který shrábnou zbytek. :-)

Re: Všechny užitečné vynálezy:
Autor: P. Skřivan Datum: 14.1.2018 21:02

Trochu přeháníte. Ono totiž většina lidí neví, že dneska je to s tím Internetem a počítačem tak, že někdy ho potřebujete a proto ho máte. Prostě když jste plátce DPH, tak měsíčně asi přiznání a kontrolní hlášení ručně psát nebudete. Kdyby jo, tak to opravdu dá dost práce, kromě toho tedy, že to papírově poslat ani nesmíte. Pokud si to necháte vygenerovat automatem, tak to máte za pět minut.

U doktorů je to tak, že pokud chcete peníze od pojišťoven, tak bez PC jste vedle. Pokud chcete aktuální databázi léků, tak to samé: jako papír si to z netu stáhnete jak ? No a erecept je jenom další taková věc.

Mimochodem: věděl jste, že recept se tiskne tak, že se tiskne do očíslovaného formuláře, což není na nastavení tisku úplně snadné ? :-)

... tím neobhajuji nesmyslnou metodu a kvalitu realizace.

Recept:
Autor: M. Stehlik Datum: 14.1.2018 20:57

Jsem zijici ve svedsku asi v cervenci lonskeho roku jsem zjistil ze mam uz jenom par prasku na muj visoky krevni tlak byl patek vecer poslal jsem smsku memu lekari a on mi napsal ze je s manzelkou v brazilii napsal sem mu co potrebuji a asi za 10 minut mi potvrdil ze recept je odeslan v sobotu rano sem si svoji medicinu vyzadal v lekarne, mimochodem ten recept si muzu vybrat v kazde lekarne ve svedsku. Proto nechapu proc se tomu v cesku tak brani. Omlouvam se vsem za moji uz ne dobrou cestinu diky . Milan

L. Novák 475kg zlehčuje:
Autor: M. Pivoda Datum: 14.1.2018 19:16

Systém a jeho chování určují prvky a jeho vazby. Ty prvky jsou jak technické, tak i lidské. A mezi těmi prvky systému by mělo být uživatelsky přátelské rozhraní (user-friendly interface). Jenže na školách o informačních technologiích se učí jen ta technická stránka celého systému (teorie informace, algoritmy, ...). A právě proto volám k zodpovědnosti Jeho Magnificenci Jiřího Zlatušku atp.

Pomíjím hrubé profesní chyby, jako například když konzultant z PC Dent lékaři doporučuje, aby si lékař stáhl již přidělený certifikát: ze svého počítače na flešku. A chce za tuto nesmyslnou radu zaplatit. Ano, takovou chybu může udělat nějaký nezaškolený brigádník. --- Já ovšem kritizuji architekturu celého systému.

Samozřejmě, ajťáci se budou bránit, že se čeští politici nedokázali včas dohodnout a tím ajťákům nezbyl potřebný čas pro návrh životaschopného systému s uživatelsky přátelským rozhraním. Takže co?

Re: Bludy:
Autor: L. Novák 475 Datum: 14.1.2018 18:24

Už to udělali jiní. ;-) Jestli mi doktorka příště nedá recept hned, když si pro něj přijdu (a chvilku počkám), ale odkáže mě na další den a bůhvíco ještě, tak je ten celý systém jednoduše na hovno.

Re: Všechny užitečné vynálezy:
Autor: L. Novák 475 Datum: 14.1.2018 18:19

No jo, oni ti soudruzi mají blbost jako podmínku svého levicového vidění. :-D

Někdy v roce 1985 se do jednoho soc-prc podniku Tesla o.p. distribuujícího elektroniku a součástky musel zavést "moderní" organizační automat Consul. Veliký jako kráva a musely ho obsluhovat dvě zaučené úřednice. Místo toho, aby jedna fakturantka napsala fakturu a poslala zákazníkovi se zbožím, musela nejdřív napsat kódy jednotlivých položek rukou na papír, pak ty dvě u organizačního automatu musely vytahat děrné štítky a nakrmit jimi ten automat. No a když všechno dobře dopadlo, tak z něj vylezla faktura ve třech kopiích nabouchaná tiskárnou jako z psasího stroje. Pokrok byl veliký, akorát že to polovinu pracovní doby nefungovalo a fakturantka musela zase psát ty faktury ručně.

No a lidí bylo potřeba na stejnou práci 3x tolik. Tak funguje socialismus, když vládne vláda blbů.

Už je to tady zase zpátky - po čtvrtstoletí... :-P

Re: Doktor, který nezvládne PC je nedůvěryhodný:
Autor: L. Novák 475 Datum: 14.1.2018 18:08

Před 28 lety stálo PC 100 tisíc Kč. A doktoři byli státní...

Je vidět, že víš, o čem tady žvaníš. :-P

Re: Vraťte mi školné - požadavek českých ajťáků:
Autor: L. Novák 475 Datum: 14.1.2018 18:05

No jo, jak to do rukou dostanou státní úředníci, je zle...

Vraťte mi školné - požadavek českých ajťáků:
Autor: M. Pivoda Datum: 14.1.2018 17:13

V této zemi byly investovány miliony/miliardy do informatizace společnosti. Jako daňový poplatník chci vidět nějaké výsledky.

Jeho Magnificence Jiří Zlatuška by nám to měl vysvětlit.

Re: Bludy:
Autor: M. Prokop Datum: 14.1.2018 15:48

Agent Rudolf blábolí vždy, pokud narazí na něco týkající se svobody.

Re: Doktor, který nezvládne PC je nedůvěryhodný:
Autor: M. Prokop Datum: 14.1.2018 15:46

Vypsání jo, však taky ho obvykle lékař pošle z PC na tiskárnu. Jde ale jen o vypsání a tiskárnu?

Re: Doktor, který nezvládne PC je nedůvěryhodný:
Autor: M. Prokop Datum: 14.1.2018 15:45

V pořádku, je dobře, že takových je většina. Ale proč to nařizovat i těm, kdo jsou jiní?

Co změní těch dle vás "pár jedinců"?

Všechny užitečné vynálezy:
Autor: M. Prokop Datum: 14.1.2018 15:42

se prosadily prostě tím, že byly levnější, komfortnější, případně levnější a komfortnější než starší používané postupy či prostředky. Velmi přirozeně.

Novinka je, že se nám soudruzi, ať už místní či bruselní, snaží vnutit "vydobytky", které nejsou levnější a komfortnější. To pak přirozeně musí nařídit a sankcionovat. K naší škodě, ovšem.

Ajťák, který nezvládne přátelské rozhraní je nedůvěryhodný:
Autor: M. Pivoda Datum: 14.1.2018 13:34

V roce 2018 bych očekával, že lékaři dostanou do mobilního telefonu osobní asistentku (Siri, Cortana, Alexa, ...) specializovanou na elektronické lékařské recepty, která lékaře vyzpovídá a sama pak za lékaře provede nudnou a časově náročnou práci.

Například nutnost držet půl hodiny u ucha telefon, než se lékař dovolá na SÚKL, je důvod ke zbavení ajťáka vysokoškolského diplomu a také důvod zbavení ministra ministerského postu.

Jsme již ve 21. století. Ehm?

No :
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 14.1.2018 13:01

Elektronizací bank jsme nastoupili cestu elektronického socialismu,elektronizace veškereho života je zdá se nevyhnutelná , a děs v očích mnohých jde až tak daleko že otvírá dveře muslimskému obyvatelstvu "Křestané"aby naředilo původní osazenstvo EU a jistou barbarizací zvrátili vědou řízené budoucno.

Re: :
Autor: P. Rudolf Datum: 14.1.2018 10:26

Ano, jedna z obrovských výhod e-receptů. Lékař si u nedisciplovaných pacientů zkontroluje, zda se jeho medikací řídí a když si přijdou stěžovat, tak jim rovnou nakope p*del.

Re: Bludy:
Autor: P. Rudolf Datum: 14.1.2018 10:18

Tak to, co píšu, zkuste vyvrátit, aby vaše nevzdělanost nebila až tak do očí!

Re: Doktor, který nezvládne PC je nedůvěryhodný:
Autor: J. Pražák Datum: 14.1.2018 7:20

PC se u nás rozšířily před 28 lety. Tedy když byl tehdy lékař úplně těsně po absolutoriu, tak mu je dnes cca 55 let. Když umíte na PC vy, tak je evidentní, že to zvládne i každý doktor.

Vypsání receptu na PC je násobně rychlejší, než ručně.

Z čeho soudíte, že doktor musí zvládat více než já???

Re: Bludy:
Autor: P. Szirotný Datum: 13.1.2018 23:47

Ajta krajta. Takže konečně máme jasno. Máte problém s Babišem. Nejde o e-recepty. Takže i kdyby "vláda bez důvěry trestně stíhaného premiéra" zavedla absolutní dobro v naší zemi, bude to špatně. Na to asi není argument.

Re: je to alarmujicí:
Autor: P. Szirotný Datum: 13.1.2018 23:32

Zkuste si vzpomenout na argumentaci zejména obdvodních lékařů, když se zaváděly regulační poplatky. Budeme spíš účetní, nebudeme mít čas léčit, apod. Jakmile ale zjistili, že regulační poplatky jsou příjmem navíc do jejich kapsy, veškeré protesty utichly a vše fungovalo bez problémů. A kdyby jím to blbí socani ve svém svatém tažení za "bezplatné zdravotnictví" nezkazili, mohly se jim plnit kasičky dodnes.

Re: Doktor, který nezvládne PC je nedůvěryhodný:
Autor: P. Szirotný Datum: 13.1.2018 23:25

Moje obvodní lékařka důchodového věku má veškerou evidenci na PC a přes PC taky tiskne recepty. Doposud jen ty klasické, ale jestli na nich bude místo toho čárový kód je mi fuk. A co se týká věku a technologií. Moje matka v 70 letech používá PC zcela běžně. A můj tchán ve svých 81. letech frčí na Facebooku, Youtube, apod. O mailech ani brouzdání po webu ani nemluvě. Takže kecy o chudácích doktorech důchodového věku, kteří nemají PC (je asi pro ně příliš drahý) a vůbec ho neumí požívat prostě neberu. Můžou být ojedinělé případy, ale zákony se nemůžou přijímat podle toho, že na ně pár jedinců není připravených.