11.12.2018 | Svátek má DanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: O poznáníŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 5, poslední: 10.1.2018 8:14, přehled diskusí

Oheň:
Autor: L. Písařík Datum: 10.1.2018 8:14

Ovládnutí ohně byl ten první a nejdůležitější čin, který uvedl lidstvo na začátek cesty k dokonalosti. Do té ještě mnoho chybí a těší mně, že pořád ještě lidstvo usiluje o rozšíření poznání.

No jo,:
Autor: J. Lepka Datum: 1.1.2018 16:14

Řekové měli svého Dea ex Machina, my neznabozi umělou inteligenci. Žel většina lidstva je na úrovni, že jejich veškeré snažení řídí Bůh nebo i myšlenka, ať už jakéhokoliv ritu a v jeho (jejím) jménu jsou ochotni páchat neuvěřitelná zvěrstva.

Maslowova hierarchie potřeb je třeba aktualizovat:
Autor: M. Pivoda Datum: 1.1.2018 11:26

Hlubuček: "Pravěký člověk měl starost hlavně o to, aby se najedl, nic ho nesežralo a rozmnožil se. ..."

No ano, ale dnes jsme my lidé již poněkud pokročili.

Maslowova hierarchie lidských potřeb (z 20. století) v podstatě říká, že člověk musí jíst, pít, bydlet a pak teprve se může zabývat vědou, kulturou a politikou. Ale tato moudrost nepokrývá vše.

Já, při svém třináctiletém pobytu na vědeckém pracovišti během českého reálného socialismu, jsem přišel k závěru, že tu Maslowovu hierarchii potřeb bude teba aktualizovat. Totiž, že člověk musí nejen jíst, pít, bydlet, ale také mít zajištěnu odborářskou rekreaci, a pak se teprve může zabývat vědou, kulturou a politikou.

Jak jsem na to přišel? Mému kolegovi, úspešnému rekreačnímu docentovi Mikulcovi, totiž tehdy na jiném pracovišti v úplně jiném vědním oboru nabízeli i docenturu, pokud přejde na jejich pracoviště a bude je tam patřičně rekreačně ošetřovat.

poznávání:
Autor: J. Klepal Datum: 1.1.2018 11:20

Nepochybně poznání, jak svět funguje, stojí za současnou relativní snadností života a jeho vysokou úrovní. Nutno však zdůraznit, že je to výsledek vědecké metody poznání a kritického myšlení. Proto je nutno uvést na pravou míru i tvrzení o Koperníkově poznání, že Země není středem vesmíru. Ve skutečnosti Koperník pouze navrhl helicoentrický systém s kruhovými dráhami planet s horšími předpověďmi, než poskytoval dosud používaný Ptolemaiův systém. Až Keplerovy zákony s eliptickými dráhami planet dávaly předpovědi lepší, navíc přímý důkaz otáčení Země kolem své osy podalo teprve Foucaultovo kyvadlo. Darwinův princip přírodního výběru netvrdí, že se člověk vyvinul z opice, ale že opice má s člověkem společného předchůdce, toho má člověk ostatně se všemi tvory.

Holt část lidstva propadla:
Autor: P. Zinga Datum: 1.1.2018 9:42

něčemu, čemu Němci říkají "Wohlstandverwahrlosung", neboli zpustnutí, zblbnutí z přežranosti. Trápí ho dobré bydlo. Atd. Žádný proces, který by vedl k výšinám, spíš naopak.