11.12.2018 | Svátek má DanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Čtyřrozměrný model životaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 29.12.2017 22:49, přehled diskusí

Re: Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne.:
Autor: o. istvanfy Datum: 29.12.2017 22:49

Možno sa mýlim, ale zdá sa mi, že v 4-rozmernom priestore by mohli existovať 4 rôzne rukavice. V 5-rozmernom 8 a.t.ď.

Re: Úžasné!:
Autor: o. istvanfy Datum: 29.12.2017 22:39

Matematika je jediný taký obor. A to len preto, že žije vo vymyslenom svete. Napriek tomu (alebo práve preto) je jej prínos pre ostatné obory nenahraditeľný.

Re: K narážce na kliatology.:
Autor: P. Rada Datum: 29.12.2017 19:34

Ano už dávno se modelování stmosférických procesů omezuje na nespojitou sít výpočetních bodů ve kterých se využívají soustavy už běžných diferenciálních rovnic popisujících dynamiku chování atmosféry. Toto vše ovlivnují ale i zcela nepředvídatelné jevy jako sopečné či sluneční erupce, lidká činnost atd.

Pokud jde o vývoj počasí pak věřím, že i Vy jse TAK progresivní, že využíváte výsledky takto sestavených programů a jen si přitom zřejmě neuvědomujete, že s principu jsou takto sestaveny a že analogiky jsou koncipovány programy klimatologické ale jen na daleko větším měřítku.

V obou případech s principu nejde o jistoty stavů v konkrétním čase a místě - naopak vždy jede jen o pravděpodonostní vyjádření zprůměrovaných jevů ve velké oblasi za rozsáhlý časový úsek.

Konkrétněji pak třeba vyjde s 90% jistotou, že při daném imisním scénáři ... bude v konci století teplota na planetě za průměrné 30tileté období vyšší o 4C. Toto dnes nejpravděpodobnější považji na rozdíl od Vás už za krajně vysoké riziko katastrofického civilizačního vývoje. Ti co si důsledky takových scénáře uvědomují o tom natočili pro tu lidověji založenou část populace ilustrativní film na téma "Je s námi konec?" a pochbuji, že by toto mohl změnit náhled na svět přes zde diskutovanou jeho čtvrtou dimenzi.

https://www.csfd.cz/film/455787-je-s-nami-konec/prehled/

Re: Ctyrrozmerny dum:
Autor: P. Rada Datum: 29.12.2017 19:06

Jaksi scifi je i světově proslulá počítačová hra rozvíjející u hráče kreativitu na bázi proměnných sestav krychliček ze kterých je tvořen její neobvykle rozlehlý a přitom variabilní svět.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Minecraft

Re: K narážce na kliatology.:
Autor: J. Schwarz Datum: 29.12.2017 18:25

Chcete snad naznačit, pane Rado, že v klimatologickém modelování "vjedci" již ustoupili od používání spojitých funkcí? Že by byli až TAK progresivní? Pak se nedivím rozptylu jejich výsledků...

Ctyrrozmerny dum:
Autor: J. Sinnreich Datum: 29.12.2017 16:57

Teserakt, neboli hyperkrychli jako stavebni prvek popisuje ve scifi povidce "Domecek jako klicka" Robert Heinlein. (Tezka planeta, Edice 13, sv 116, Praha 1979 ).

Re: K narážce na kliatology.:
Autor: L. Písařík Datum: 29.12.2017 11:56

Dík za informace, ozvu se až všechno přečtu.

Re: K narážce na kliatology.:
Autor: P. Rada Datum: 29.12.2017 11:45

Pane Písaříku tvrzení ..."Klimatologum jejich modely jaksi nefunguji,"... jste zde nadnesl Vy a zároven Vy jste se vyhnul nezbytné kvatifikaci pro posouzení. Proto tvrdím, že jde o pomluvu.

Pokud bude te mít "uzavřenou soustavu" - tak jak Vy jste představu o nyní nyí nadnesl - tak Vám dávám zapravdu, že v ní se mohou opravdu dít na podnět "dvacet milontin" velmi rozmanité a nekauzální jevy včetně lidských klevet.... Něco jiného by bylo ptát se na zdvojnásobení koncentrace - což se daleko častěji modeluje a s čím počítal už na počátku století Svante Arrhenius jehož dobrý odhad se dnes s moderní technikou jen upřesnuje.

Pro příklad výsledků klimatologických modelů uvedu prognozu vývoje teplot a hladin oceánů dokonce až na desetitisíciletí dopředu. Nejzajímavější přitom bude právě vývoj hned v prvém století. Od mířy jejich vytěžení doposud závisí další scénář vývoje.

https://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Méně filozofických úvah, více :
Autor: D. Polanský Datum: 29.12.2017 11:01

názornosti a konkrétnosti. Tady je můj skromný příspěvek k zobrazení čtyřrozměného světa H. Minkowského:

http://dusanpolansky.cz/clanky/minkowski.html

Re: K narážce na kliatology.:
Autor: L. Písařík Datum: 29.12.2017 10:47

Ještě bych přidal efekt motýlích křídel, v Costarice uhyne polovina motýlů a v důsledku toho roz/zamrzne Severní ledový oceán. To je taky moc pěkné jako četba pro dospívající dívky.

Re: K narážce na kliatology.:
Autor: L. Písařík Datum: 29.12.2017 10:44

Pane Rado, prosím, ten důkaz, pěkně prosím, fakta. Že po zimě nastává jaro ví dnes i dítě v MŠ. Ale co třeba takový CO2, důkaz si představuji, že v uzavřené soustavě (skleník), zvýšíte počet molekul CO2 o, dejme tomu - dvacet milontin a rostliny v něm se upečou.

Kdo a kdy takový pokus dělal?

Re: Na mě trochu silný kafe.:
Autor: L. Písařík Datum: 29.12.2017 10:36

Ani já jsem už diferenciální rovnice v životě nepotkal. Pracoval jsem jako stavbyvedoucí, potom jako stavitel. A pokud se týká žen, označil bych je jako ní = nevypočitatelná náhodná proměnná - nikdy na stejnou situaci nereagují úplně stejně a nevím, zda to není jejich silná strana, poslední dobou zjišťuji, že v každém oboru a odvětví je více žen, než mužů, že by se všichni muži stali politology a filosofy?

Vtip od Renčína:
Autor: J. Hajský Datum: 29.12.2017 10:10

Napadá mě nádherný vtip od Renčína:

Na obrázku vinný sklep a přichází návštěva. Pod tím napsáno:

"Stréců, sů tu nějací fyzici a že prý ještě neviděli čtvrtý rozměr. Tož dajtě jim cucnůť"

Re: K narážce na kliatology.:
Autor: P. Rada Datum: 29.12.2017 8:51

Pane Dolníku otřel jste se o klimatology nekorektně a to prostě proto, že v systém který klimatologové popisují je deterministicky chaotický a tedy zásadně odlišný od toho co se autor snažil geometricky uchopit, či od linearity, nelinearity ba dokonce spojjitosti funkcí na které jste sám navázal.

Klimatické modely ale i v tomto determonisticko chaotickém systému FUNGUJÍ a dá se to nejlépe dokázat na jejich zpětné interpretaci v pojetí pravděpodobnostního vytýčení araktoru. Právě toto pravděpodobnostní pojetí v popisu reality zřejmě nedokážete akceptovat a tak jsete se uchýlil k nedomyšlené pomluvě.

Re: Na mě trochu silný kafe.:
Autor: V. Dolnik Datum: 29.12.2017 7:47

Ale treba statistiku jsem se musel naucit sam.

Re: Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne.:
Autor: V. Dolnik Datum: 29.12.2017 7:46

Myslite kolik se vejde andelu na spicku jehlu? :-) To byl pokus o vtip. Jaky vypocet mate na mysli? Ja zadny takovy neznam, ale to neznamena, ze neexistuje. At uz jde o cokoliv, pak to, ze se neco vyjadrit nejakou rovnici, znamena, ze nekdo vytvoril nejaky model. NIc proti modelum. Klimatologum jejich modely jaksi nefunguji, ale treba pro odhad chovani plynu vystacim s tradicni a jednoduchou stavovou rovnici idealniho plynu a nepotrebuji Benediktovu rovnici. Ale to jsem odbehl. Takze jaky vypocet mate na mysli?

Re: Na mě trochu silný kafe.:
Autor: V. Dolnik Datum: 29.12.2017 7:34

Nejste sam, kdo v zivote uz nikdy nepotkal dferencialni rovnice. I kdyz verim. ze par lidem se to povedlo. Ale pocitat hamiltoniany, to se snad nikomu po skole nepostestilo, snad jen kratce Dr. Merkel, takze doufam, ze kvantova chemie z povinnycb predmetu pro chemiky vypadla.

Úžasné!:
Autor: V. Student Datum: 29.12.2017 6:59

Matematika je jedním z posledních oborů, které si ponechávají schopnost čisté pravdivosti. Lež je zatím stále vždycky odhalena. Jaký rozdíl oproti vědám založeným na kecání a kecání...!

Na mě trochu silný kafe.:
Autor: P. Maleček Datum: 29.12.2017 6:13

Zvlášť na šestou hodinu ranní. Však se dodnes budím orosem hrůzou při vzpomínce na to, když jsem se v časech studií snažil proniknout do záhad diferenciálních rovnic.

Tenkrát mě zachránil tvrdý, ale k pochopení nevedoucí dryl. A diferenciální rovnice? Ty už jsem už v životě nikdy nepotkal. Za to to věčný trápení se ženskejma.

Až vážení matematici tuhle ženskou rovnici vyřešíte - to pak před vámi smeknu. Proti tomu je čtvrtý rozměr jasný jak facka.

Bod je samozřejmě:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 29.12.2017 3:36

libovolnědimenzionální objekt s délkou O ve všech n dimenzích. Ve skutečnosti ani bod si neumíme představit a vypomáháme si představou malé kuličky ve třídimenzionálním a malého kroužku ve dvoudimenzionálním.

Jo a asymetrie je zvláštním případem symetrie.

A opravdu pestrá strava je nahodilé střídání stravy pestré s nepestrou.

Re: Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne.:
Autor: P. Dvořák Datum: 29.12.2017 3:10

Reálně neexistuje. Dobrá. Ale neprovádí se náhodou nějaké výpočty pomocí čtvrtého rozměru?

Nadhera. }:
Autor: M. Jandáková Datum: 29.12.2017 2:10

Nadhera. }

Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne.:
Autor: V. Dolnik Datum: 29.12.2017 1:13

1) Ctyrrozmerny prostor realne bud neexistuje anebo existuje, jen my jej nevnimame svymi smysly.

2) Ve ctyrrozmernem prostoru jsou leva a prava rukavice stejne. Podobne treba L-alanin a D-alanin a spousta dalsich isomeru opticky aktivnich latek.

3) Bez ohledu na nase smysly priroda rozlisuje opticke antipody, takze napr. bilkoviny (nejen) naseho tela jsou tvoreny vyhradne L-aminokyselinami.

4) Jestlize priroda rozlisuje opticke antipody, ktere jsou ve ctyrrozmernem prostoru stejne, pak dochazim k zaveru, ze nejde o pouhe selhani nasich smyslu, ale ctyrrozmerny prostor realne neexistuje.