26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

Zadumání novoroční (2)

Slýchám rovněž ze zemí českých volání po přímé demokracii. Ne právě z nejvěrohodnějších úst, ale ponechme zatím tuto okolnost stranou. Nevím přesně, jak si navrhovatelé tu přímou demokracii představují, ale vyhlašovat referenda jak se právě komu hodí, k ní má k ještě dost daleko; jest nutno splnit určité podmínky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Berka 29.12.2017 16:30

Re: Kurňa tak bude teplo nebo zima? ;)))

No, ale to se ví asi tak 60 let, akorát někteří to jaksi nepostřehli a něco plácali o oteplování... Přichází doba ledová. Čím víc skleníkových plynů, tím lépe...

M. Prokop 29.12.2017 16:38

Re: Kurňa tak bude teplo nebo zima? ;)))

Je to jedno. Z globálního oteplení se staly klimatické extrémy, takže peníze z lidí na různé 3,14čoviny typu OZE lze tahat za jakéhokoliv počasí.

J. Franke 29.12.2017 15:26

Dobré ráno z oblačné Svobodné Republiky Králický Sněžník

No ráno... To jen našeptávač mi to tam prdnul a slovo odpoledne už by se do titulku zase nevešlo.

Ostatně čas je relativní, ne?

R. Neveselý 29.12.2017 15:32

Re: Dobré ráno z oblačné Svobodné Republiky Králický Sněžník

Pište SRKS, tomu každý rozumí :-)

J. Franke 29.12.2017 15:50

Re: Dobré ráno z oblačné Svobodné Republiky Králický Sněžník

To je fakt, ale když já jsem staromilec a plný název si naše republika nesporně zaslouží... ;-)

F. Doušek 29.12.2017 17:09

Re: Dobré ráno z oblačné Svobodné Republiky Králický Sněžník

Bať, to nejni jako "česko".

O. Uživatel 29.12.2017 15:33

Uživatel požádal o vymazání
R. Neveselý 29.12.2017 16:20

Re: Dobré ráno z oblačné Svobodné Republiky Králický Sněžník

A vyješ na něj.

O. Uživatel 29.12.2017 15:25

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 29.12.2017 16:39

Re: Budeme čekat také tak dlouho u komunistických lágrů?

Ještě déle.

M. Berka 29.12.2017 15:21

Aston dnes nepochopil...

Stejně jako politik se v čase může zmýlit i referendum, není v tom vůbec žádný rozdíl. Ovšem pokud se na něčem usnese občan, nese následky rozhodnutí on a to je OK. Pokud nese následky občan za politika, je to špatně... Politik z toho vychází většinou beztrestně nebo ještě s balíkem úplatků nebo s místem v Bruselu.

To občanovi rozhodně nehrozí. Zastupitelská demokracie obsahu zásadní systémovou chybu a tou je KORUPCE, ta je v jejím základu a je řešena jen "opravnými" prostředky a ty dost často nefungují...

K. Němec 29.12.2017 15:25

Re: Aston dnes nepochopil...

Včera a dnes píše za Astona pan Frýbort. Jinak je to tak, jak píšete.

J. Anděl 29.12.2017 16:13

Re: Aston dnes nepochopil...

"Občan" se na ničem neusnese, následky rozhodnutí nadpoloviční většiny těch, co přišli k volbám, nese i občan, který hlasoval proti. Hláška o usnášejícím se občanu je právě populismus. Není to přímo lež a pravdě se to podobá, ale chybějí některé detaily, po kterých realita hořkne, na rozdíl od sladkých slibů.

Nutno s tím počítat, model odspodu by byl dobrý, opravné možnosti referend také stojí za úvahu. V tom je článek pana Frýborta rozumný, přitom referendum zcela neodmítá.

M. Berka 29.12.2017 16:34

Re: Aston dnes nepochopil...

Někde je řečeno, že rozhoduje nadpoloviční většina? To může být nastaveno různě. Pořád lepší občané než mafie... Postřehli jste na Slovensku vyšetřování únosu Kováče mladšího? Slovenská "BIS" úkolovaná Mečiarem...

M. Zikmund 29.12.2017 15:17

Dost zralí na vstup, málo zralí na odchod

Všimněte si, jak nikdo nezpochybňuje referendum o našem vstupu do EU (jakkoliv tehdejší vláda vydala 10x více peněz daňových poplatníků pro podporovatele vstupu než pro oponenty), ale najednou se jako argument proti institutu referenda objevuje (i v tomto úvodníku) nebezpečí referenda o možném vystoupení z EU.

Referendum je součástí naší Ústavy. Naše vrchnost jej ale využívat nechce a pokud bude dotlačena k jeho zákonnému zpracování tak to provede tak, aby bylo referendum jen jako "demokratická" kulisa, jako něco, co sice máme, ale v podstatě to nemá smysl používat. Když měla vrchnost pocit, že "má rozhodnutí lidu" ve svých rukách, pak referendum uspořádala, když má strach, že by společnost rozhodla jinak, než je pro ni výhodné, pak je referendum najednou špatně a společnost je na něj nezralá. O tom to je a o ničem jiném. Řeči o nevyzrálé společnosti, těžko sestavitelné jednoznačné otázce, nedostatku informací atd., atd. jsou jenom výmluvy. Kdyby totiž tyto výmluvy platily, pak by neměly cenu žádné volby, ani prezidentské, ani parlamentní. Ty parlamentní se dají vyhrát i růžemi či koblihami, to referendum nikoliv. Ne že by kampaň před referendem nebyla plná zaváděcí, lživých a manipulativních informací, to samozřejmě bude stejně jako u každých voleb, jenže v referendu volič daleko přesněji ví, o čem hlasuje, než u parlamentních voleb, kde většina žádné volební programy stran ani nečte.

L. Kolman 29.12.2017 15:34

Re: Dost zralí na vstup, málo zralí na odchod

S referendy o závažných věcech, zvlášť u nás, bych byl dost opatrný. Tady se politika stala pro takové Okamuru, Ovčáčka, Zemana, Klause mladšího nebo Babiše závodem, v němž si plně saturovaní lidé hledají obětní beránky, aby mohli zůstat u moci. Navíc z řady médií přímo čiší touha po rozeštvávání lidí. Ti, kteří kumulují moc a kapitál, utvářejí mediální prostor a úspěšně zneužívají nejistoty ostatních a přetavují ji v paranoidní nenávist.

M. Zikmund 29.12.2017 15:50

Re: Dost zralí na vstup, málo zralí na odchod

Ale to platí nejenom dnes, ale platilo to vždy (i v době referenda o vstupu) a platit to bude také vždy. A platí to i pro ty, kteří dnes svou moc ztrácejí (i přes podporu ČT, ČRo, Bakalových médií). Vždy budou politicky a ekonomicky mocní schopni vytvářet a platit propagandu a mediální kampaně a společnost se s tím bude muset vyrovnat. V tom se přece referendum od běžných voleb neliší a právě v tom je ta kruciální otázka - proč zrovnas na referendum mají jeho odmítači jiné požadavky než na jiné volby? A odpověď - protože v referendu se lidé skutečně o něčem rozhodují, kdežto v jiných volbách ve skutečnosti nerozhodují o ničem (resp. rozhodují pouze o tom, kdo za ně bude rozhodovat podle SVÝCH potřeb).

O. Uživatel 29.12.2017 15:57

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 29.12.2017 15:34

Uživatel požádal o vymazání
J. Franke 29.12.2017 15:51

Re: Dost zralí na vstup, málo zralí na odchod

No... SRKS se vůbec nikoho neptala a je tady!!!

O. Uživatel 29.12.2017 15:54

Uživatel požádal o vymazání
J. Franke 29.12.2017 15:58

Re: Dost zralí na vstup, málo zralí na odchod

Ale kdepak, tehdy se nám postavili i bez rytířů!!!

M. Zikmund 29.12.2017 15:59

Re: Dost zralí na vstup, málo zralí na odchod

Až na to, že v současné době musí být nejdříve přijat zákon o obecném referendu - a o tom byla volební kampaň (alespoň ze strany SPD). Teprve až bude tento zákon přijat, můžeme se dohadovat, zda máme vypsat referendum o vystoupení z EU. Ale sopučasná demagogie pracuje tak, že zákon o obecném referendu odmítáme, protože by to mohlo znamenat referendum o vystoupení z EU či z NATO a to přece nikdo nechce, to je špatně - viz dnešní úvodník.

A když už jste nakousl, co se slíbí u voleb - sliboval někdo před volbami přijetí Lisabonské smlouvy? Nesliboval. Nikdo se na to občanů neptal a takto zásadní otázka nebyla rozhodnuta ani ústavní většinou. A dnes za to všichni neseme důsledky.

O. Uživatel 29.12.2017 16:07

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 29.12.2017 16:45

Re: Dost zralí na vstup, málo zralí na odchod

Jak výše píše pan Zikmund, zatím si věrchuška vyhlašuje treperendum jen tam, kde si je jista že výsledek potvrdí její přání. Vláda i Parlament.

Obecné referendum by se mohlo konat i tam, kde se vláda výsledku bojí, protože páše něco, co se občanstvu nelíbí.

Takže, pokud se opravdu chceme referendem k něčemu vyjadřovat, bez zákona to nepůjde. Současný stav je pro vládu velice výhodný, proto ty námitky.

Z. Koutecký 29.12.2017 23:50

Re: Dost zralí na vstup, málo zralí na odchod

Pro pořádání místních referend, pane Čepku, u nás platí zákon č. 22/2004 Sb. Rovněž pro referendum o vystoupení z EU by musel být přijat Parlamentem ústavní zákon, jehož přijetí vyžaduje souhlas 3/5 všech poslanců a 3/5 přítomných senátorů. Což se pravděpodobně nikdy nestane. Stejně jako asi nikdy nebude přijat zákon o obecném referendu. Čekají nás další důležitá rozhodnutí, jako vstup do eurozóny, fiskální unie, předání pravomocí v zahraniční politice do Bruselu, atd., tak jak se o tom píše v Bílé knize EK z března t.r. K ničemu z toho si nemohou naši politici dovolit uspořádat referendum.Plky pana Okamury nemají žádný praktický význam. Rovněž hádat se tady o referendech u nás nemá valný smysl. O celém tom plánu EU směřujícímu salámovou metodou k vytvoření jakési evropské federace budou rozhodovat především země, kde je uspořádání referenda o takových záležitostech mandatorní. EU to ví a láme si hlavu, jak v některých případech odstranit požadavek jednomyslnosti. Ožralý Schulz to už naznačil - ti co nebudou souhlasit vypadnou z EU. To se ovšem nelíbí Merkelové, která chce evropský superstát co největší. My budeme jen čekat, jak to dopadne. Jako vždy.

F. Šimek 29.12.2017 15:13

Divím se Prokopovi-opakuju : nejni blbej !

že furt přitakává tomu ponocnýmu, z kterýho padá jen...tak šup-šup-rukavice-mírně natvrdlý-koblihy a furt dokola......!!!

O. Uživatel 29.12.2017 15:14

Uživatel požádal o vymazání
L. Kolman 29.12.2017 14:57

Když tady padla řeč o Irech,

jsem si vzpomněl na nedávný pořad v televizi. O krizích a hladomorech v Evropě a vystěhovávání Evropanů do USA. Ti Irové platili v USA za nejpodřadnější národ, proto tvořili samostatné uzavřené komunity, jako třeba Číňané. Na všech vratech fabrik visely cedule, že Iry nezaměstnávají. Proto většina Irů, pokud vůbec sehnali práci, pracovala jako řidiči šalin. Dalo by se říct, že téměř všichni řidiči šalin a drožkaři byli irští přistěhovalci. To jen tak pro zajímavost.

O. Uživatel 29.12.2017 15:04

Uživatel požádal o vymazání