11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mám nárok na bezstarostný život

Začalo to nevinně. Lidem se řeklo, že všichni bez rozdílu mají nárok na důstojné životní podmínky. Hezká myšlenka, proti které se dá sotva co namítnout. Kdyby při téhle myšlence zůstalo, všechno by bylo v pořádku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Klíma 27.12.2017 18:05

No, a máte to své sociální inženýrství nějak podložené?

Dejte sem prosím odkaz na vědecký výzkum, že matka má dítěti ve třech letech zmizet ze života.

Pět dětí paní Šichtařové je rovněž od vás rovněž hodně pitomé kritizovat. Porovnejte porodnost cikánů a Čechů a pochopíte, jak moc se průměrné IQ v Česku snižuje.

Takže: rodit by měla zejména matky inteligentní, kdežto v reálu je tomu naopak.

J. Vintr 27.12.2017 2:39

Re: Jesle jsou skutečně zvěrstvo!

Školka je taky zvěrstvo - pokud nejsou rodiče hlupáci, neschopní nic dítěti předat. Ale i to je asi min škodlivé

Z. Lapil 26.12.2017 0:16

Re: Autorka popisuje přesně situaci - jen poopravím...

Hayek(?) v úvaze pokračoval: transformovat důsledné sledování vlastního prospěchu v prospěch nejen souseda, ale i úplně cizího člověka, zajišťuje volný obchod. Naprosto sobecky se mu snažím udělat dobře čímkoliv, co já dokážu udělat a on dobrovolně(!!!) koupí.

Formulace biologova: "Staráme se jedni o druhé v nesmírně složitém systému zahrnujícím mimo jiné automaty na coca-colu u benzinových čerpadel". Lewis Thomas - Myšlenky pozdě v noci.

Z. Lapil 26.12.2017 0:09

Re: Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

Tak vás tu pěkně seřvali, já to zkusím napsat v klidu: paní Šichtařová dělá nějakou práci. Svoji práci mi nevnucuje, pouze je připravena mi ji poskytnout, budu-li já chtít. Máte dojem, že je na tom něco špatně?

Z. Lapil 26.12.2017 0:05

Re: S autorkou souhlasím

Vy jste můj člověk :-).

Z. Lapil 26.12.2017 0:03

Re: Ano, dnes si žijeme tak dobře

Ale přesně o tom paní Šichtařová píše: každý "má nárok", ale necítí povinnost si na nárokované vydělat. Kus problému je určitě i v tom, že existuje zákonná povinnost mít pěkné bydlení (například nikoliv ve sklepě), ale opravdu takové bydlení mnozí nezvládají finančně a jsou v pasti: dobře bydlet nedokážou a špatně nesmějí.

M. Mikulec 25.12.2017 21:16

Re: Ano.

V té době se do všeho vrtala strana a vláda: dnes je to horší- jsou to Instituce: banky vědí nejlíp, co s Vašimi penězi, školy vědí nejlíp, jak vychovávat Vaše dítě či vnuky, zdravotnický průmysl ví nejlíp, co dělat při Vašich nemocech (zdraví je pro medicínu imaginární pojem). Novináři vědí nejlíp, co si máme myslet!

M. Prokop 25.12.2017 21:14

Re: Autorka popisuje přesně situaci - jen poopravím...

Ty případy, kdy důsledné sledování vlastního prospěchu bude zohledňovat i zájem souseda, jsou pravděpodobně dost řídké. Spíš by se dalo počítat s tím, že by to mohlo být i na úkor toho souseda.

Nejsou holt všichni jako vy.

Já tu teorii prospěšnosti sobectví nezavrhuji, jen upozorňuji, že i ta má svá úskalí.

M. Mikulec 25.12.2017 21:12

Až na drobnosti

vřele souhlasím s článkem. Instituce vědí všechno nejlíp! Abychom se sami starali o své zdraví je tedy troufalost. Lékaři sice nevědí nic o výživě, od toho zde jsou odborníci z VŠ chemicko-technologické, ale budou nám předepisovat prášky jako roboti. Máme přece technologie, hurá- kam se hrabou moudrosti našich předků, kteří museli přežít tvrdé podmínky a vždy si poradili sami. Nemohli spoléhat na nikoho jiného. Ale také je nikdo neutáhl na vařené nudli a zachovali si zdravé a nezávislé uvažování. To je dnes ovšem moc pravicové, ba přímo extrémistické.

Moje babička nebyla u doktora 50 roků. Neměla žádnou zdravotní dokumentaci. Dožila se 88 let. Mně bude někdo s každou maličkostí posílat k doktorovi, jen proto, že si ho celý život předplácím???

M. Mikulec 25.12.2017 21:04

Re: Na sklonku minulého tisíciletí

Slyšel jste někdy o pozitivní diskriminaci? Občas se stane, že ten pozitivně diskriminovaný neunese náhle tu slávu a zemře zdrogovaný nebo je zastřelen kámoši stejné barvy pleti. Však si přečtěte něco od pana Ulče, ať se neztrapňujete nejapnými otázkami. :-)

R. Brzák 25.12.2017 20:10

Re: Autorka popisuje přesně situaci - jen poopravím...

Tak si pojďme hrát dál - co je to přílišné sledování vlastního zájmu? Dalo by se tak popsat důsledné sledování vlastního prospěchu, což mi diktuje, aby zohlednil nejprve svůj zájem, ale ideálně hned potom zohlednil i zájem mého souseda, se kterým potřebuji (pro svůj sobecký zájem) dobře spolupracovat a co nejlépe vycházet? Pro mne je spolupráce s dalšími lidmi prostě upřednostnění mého ega, tedy potřeby nejlépe prosperovat! Pro mne je i pomoc druhým lidem upřednostnění mé potřeby co nejlépe žít (tedy opět můj sobecký zájem), protože když budou mí sousedé ve velké nouzi, budou v ní ochotni i ohrožovat moji prosperitu - a když v krátkodobém sobectví se vůči nim připravím k obraně, z dlouhodobého hlediska prohrají moje geny, protože budu postupně takto vzniklými nepřáteli izolován - a nakonec jejich převahou zničen! Ovšem vymiňuji si nutnost vědět, co je ještě pomocí a co už je budováním závislosti, medvědí službou, danajským darem. A abych to věděl, nemohu jinak, než to zjistit na svém vlastním příkladě - tedy musím sám sebe co nejlépe poznat. A k tomu opět vede jen cesta naprostého přijetí sebe se všemi klady a hlavně nedostatky. A takové sebepřijetí je láska k sobě samému...atd atd až k JAKO SEBE MILUJ I...

Z. Koutecký 25.12.2017 18:54

Re: Ano, dnes si žijeme tak dobře

Víte, pane Vintře, jak se to vezme. Můj děda pracoval za Rakouska-Uherska a za 1. republiky na železnici jako obyčejný topič na lokomotivě. Babička byla samozřejmě doma. Postavili si v Rakovníku domek a vychovali čtyři syny, kteří všichni absolvovali reálné gymnázium v Rakovníku. Nouzí nikdy netrpěli, žádnou podporu nepotřebovali.Žili spokojeně na úrovni tehdejšího obvyklého životního standardu své třídy, děda se dožil 87 let. Můj otec jako poštovní asistent měl v době, kdy jsem se narodil v roce 1933 plat 1000 korun, to odpovídá dneska cca 16 tis.Kč. Maminka byla se mnou až do roku 1952 doma. Pak musela jít do práce, protože otce přeřadili komunisti na méně placené místo a moje vysokoškolská studia taky něco stála. Také spláceli hypotéku na domek v Praze.

Dnes jsou požadavky na životní standard jiné a málokdo je schopen na ten standard dosáhnout při jednom platu v rodině, natož se čtyřmi dětmi na krku. Vtip je v tom,že výše příjmů značně zaostala za výší konzumního standardu, i když v rodině pracují oba dospělí. Což mnozí řeší půjčkami, jejichž splátky cca milionu lidí dělají velké potíže,nebo sociální podporou.V tzv.vyloučených oblastech žije cca 100 tis. lidí, potíže s placením nájemného má cca 200 tis. lidí. Když uvážíte, že dluhy občanů jsou cca 1,3 bilionu Kč a dluh státu cca 1,7 bilionu Kč, tak zjistíte, že celý ten náš blahobyt je do značné míry na dluh.Více méně nesplatitelný. Celá ta EU se svými cca 300 biliony Kč dluhů, ani USA se 400 biliony Kč dluhů, nejsou na tom o moc lépe. Představa, že všichni ti, co jsou na tom finančně bídně budou podnikat je směšná.Dnes zhruba tolik podnikatelů jako začíná, na druhé straně také končí.

K. Filek 25.12.2017 18:43

Re: Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

Soudruhu bolševiku to jsi vymyslel sám samotinky.Z toho vymyšlení se ti určitě vypařil mozek.

J. Jurax 25.12.2017 17:59

Re: Mimořádně pěkně napsáno! Ale taková je demokracie

Taky pravda ...

L. Novák 25.12.2017 17:51

Re: Na sklonku minulého tisíciletí

A já si říkal, proč se ti bílí Američané ve filmech s těmi černými tak rádi objímají a podávají si ruce, či dokonce pldí děti. A ona je to propaganda? ;-)

L. Novák 25.12.2017 17:48

Re: Mimořádně pěkně napsáno! Ale taková je demokracie

Potíž je v krátké paměti voličstva. Protilátky se vytvoří, imunita zůstane nejdéle do konce života. Ale další generace už si to zase potřebují zažít znovu, pokud se nepoučí v historii. A vzdělávací systém státního školství jim v tom moc nepomůže.

J. Jurax 25.12.2017 15:59

Re: Autorka popisuje přesně situaci - jen poopravím...

No, hrajeme si se slovíčky, nicméně:

"Egoismus (z lat. ego, já) je moderní označení pro sobectví, obvykle ale s méně pejorativním významem. Znamená (přílišné) sledování vlastního prospěchu a zájmu, případně i na úkor druhých. Takový člověk se nazývá egoista, sobec."

Zdroj Wiki.

A. Nový 25.12.2017 15:57

Re: M. Pesat

t@d je nedovzdělaný komunistický pingl a bolševik.

J. Jurax 25.12.2017 15:54

Re: Na sklonku minulého tisíciletí

Cigarety z amerických filmů nezmizely úplně - ovšem kouří jen padouši. A padouch černoch je vskutku vzácný ...

R. Brzák 25.12.2017 15:52

Re: Autorka popisuje přesně situaci - jen poopravím...

Je sobecké něco, co člověka v dlouhodobém pohledu znevýhodní? Je možné milovat někoho, (tedy abych věděl, co to znamená skutečná zodpovědná láska) aniž bych miloval sebe (aniž bych nejprve upřednostňoval sobecky svůj zájem)? --

--toto jsou otázky, které musí vyřešit každý, kdo chce definovat sobectví...a aby to neměl tak jednoduché , může přemýšlet nad sobectvím instinktivním, sobectvím rozumově voleným a ještě k tomu sobectvím genů...

M. Prokop 25.12.2017 15:47

Re: Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

Bolševík ticháček. Nezaměnitelný.

M. Prokop 25.12.2017 15:46

Re: M. Pesat

Blbec prostý, vlezlý.

M. Prokop 25.12.2017 15:45

Re: A dokonce jsou i takové ženy,

Ani na profesionální přezíravost, což je IMHO příčina valné části těch domácích porodů.

M. Prokop 25.12.2017 15:44

Re: Na sklonku minulého tisíciletí

Konec konců, ta změna zobrazování proběhla s černochy. Z amerických filmů zmizely cigarety, černochů je procentuálně více než v populaci, vesměs "klaďaci", nejlépe od admirála výše.

M. Prokop 25.12.2017 15:41

Ano.

Zlom byl někdy koncem padesátých let dvacátého století nebo začátkem šedesátých. To začalo narůstat sociálno, navíc sociálno na dluh.

Do té doby se stát zadlužoval jen při válkách a jiných "mimořádkách". Od té doby sociálnem a systematicky.

P. Vaňura 25.12.2017 15:04

Jesle jsou skutečně zvěrstvo!

Nesrovnávat se školkou od tří let!

P. Vaňura 25.12.2017 15:02

To se týká VŠECH!

Stačí, když se něco zvrtne...

P. Vaňura 25.12.2017 14:58

Ten supersolidární sociální stát má ještě jednu nepěknou

vlastnost, je totiž nespravedlivý v tom, že nejenže neměří podle zásluh, ale dokonce, ač to hlásá, vůbec nedává všem stejně. Někdo je na tom výrazně hůře než jiný, ač by to mělo být třeba naopak!

P. Lenc 25.12.2017 13:45

Re: klobouk dolů paní Šichtařová

Dovolím se připojit.

J. Schwarz 25.12.2017 13:45

Pěkné!

Jenomže dnes se tomu neuvěřitelnému sobectví říká opravdová solidarita...