26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

POLEMIKA: Boji o Hrad formalismus škodí

Druhé přímé prezidentské volby klepou na dveře. V této souvislosti mne zaujal článek exministra Jana Kalvody Pravidla rošťárny. A přiznám se, že mne jeho rázné závěry a conto „udělování“ poslaneckých a senátorských nominací do boje o Hrad zaujaly značně negativně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Novák 12.12.2017 7:23

Re: Okecat se da všecko,

točíme se v poněkud začarovaném kruhu: může například dojít k tomu, že občan O zvolil senátora, senátor dal podpis kandidátovi A a občan O dal podpis kandidátovi B...a možná i kandidátům C a D...

proto se přimlouvám za širší pojetí senátorského (poslaneckého) podpisu. jde o nominaci, nikoli o volbu.

B. Rameš 11.12.2017 11:07

Nejdřív jsem byl mocně proti

možnosti jedince podpořit více kandidátů. Zdálo se mi to, jako že každý poslanec nebo senátor má právo hlasovat pro jednu až x vzájemně si odporujících verzí zákona. Nebo, chcete-li, jako fandit Spartě, Slavii a Baníku současně. Pak jsem si ale uvědomil, že nejde o kandidáty, ale o nominanty - takže asi jako bych měl říci, koho bych rád viděl soutěžit v Lize mistrů - kdo pak vyhraje, to už je otázkou kvalit příslušných týmů. Tady, myslím, je možné podpořit více nominantů, aby prošli mezi kandidáty, volit pak lze samozřejmě již jen jednoho z kandidátů.

M. Jandáková 10.12.2017 23:09

.

Nevím, jak by bylo možné pokládat za elitu ty, kdož si vystačí s autorem článku zmíněným "co není zakázáno, to je dovoleno". S tím si vystačí lůza (jakkoliv tento výraz nesnáším, zde jej pokládám za vhodný). Elita reprezentuje, krom vysokých profesních kvalit, také vysokou míru odpovědnosti (a z ní vyplývající sebezdrženlivosti) a etiky.

.

M. Jandáková 10.12.2017 23:04

Re: Nevidím to tak.

...se usvědčujete...

M. Jandáková 10.12.2017 23:03

Nevidím to tak.

Podle mě nejde o přístup formalistický, ale etický.

.

Větou "Máme zde přece svobodu, každý poslanec si může podpořit, kolik kandidátů uzná za vhodné a kolik jeho svědomí unese." usvědčujete z nepochopení pojetí svobody. Svoboda neznamená DĚLAT SI CO CHCI. Svoboda je poznaná nutnost. A je nutností senátora, aby svým jednáním reprezentoval i dobré mravy.

M. Prokop 10.12.2017 20:44

Re: Zákon bude vždy nedokonalý.

Jo, nic.

Několik poslanců a senátorů se podepsalo více kandidátům a máme jich celkem 9. Což mně nesere zdaleka tak, jako že do jednoho stojí za prd.

Š. Hašek 10.12.2017 18:50

Re: Zákon bude vždy nedokonalý.

Aha, pokud bude mít každý navrhovatel presidentského kandidáta možnost jen jednoho jediného podpisu, tak nebudou kandidáti/bude nuda v televizi.

Mám nejasný dojem, že máme k dispozici asi tak 8000000 navrhovatelů/podpisů. No nic.

M. Prokop 10.12.2017 15:52

Re: Tento výklad zákona

Taky to tak vidím.

M. Prokop 10.12.2017 15:51

Re: Zákon bude vždy nedokonalý.

Třeba se domnívají, že by voliči měli dostat možnost vybírat mezi více kandidáty.

P. Rudolf 10.12.2017 7:23

Re: Okecat se da všecko,

Existuje jedno zásadní nepochopení mezi pojmy "navrhnout kandidáta" a "podepsat se pod jeho petici". To první umožňuje zákon pouze v jednom případě, u toho druhého je to jedno.

Navíc, není nic podivného na tom, když si bude volič přát, aby se voleb zůčastnilo víc (z jeho pohledu) kvalitních kandidátů, přičemž v momentu přidání svého hlasu pod petici ještě naprostá většina vůbec netuší, kdo všechno bude kandidovat, kdo do prezidentského klání opravdu projde, natož koho z těch úspěšných pak bude skutečně volit.

P. Rudolf 10.12.2017 7:07

Re: Takže

No, když tak soudí nějaký Richter, tak to určitě bude richtig.

J. Karlík 10.12.2017 6:43

Re: Okecat se da všecko,

Vsak právě proto by měli podpisy šetřit, podepisují i jménem svých voličů. A přitom leckdo zde "logicky" uvádí, že i občan se může podepsat více kandidátům. Kolika kandidátům by se musel podepsat, aby se jeho podpisy vyrovnaly jednomu podpisu senátora? A dále, podpora sice není volba, ale podporovat vice kandidátů mi přijde poněkud zvláštní, koho podporují, toho také volím. V praxi to vypadá, jako anketa Zlatý slavík.

A. Richter 10.12.2017 5:12

Re: Takže

Maradona a Rudolf jsou nejlepší! Akurát Ruda o trochu míň.

*8-D

P. Dvořák 10.12.2017 1:22

Re: Okecat se da všecko,

Evidentně nemáte dojem, že hlas poslance nebo senátora není totéž jako počet hlasů, které získal ve volbách.

Znáte nějaký stát, kde se to takto počítá?

Š. Hašek 9.12.2017 21:10

Zákon bude vždy nedokonalý.

Horší je, když zákon má fakt mezery. Že platí "vpravo i vlevo".

Já se k té vyhlášce (autorem PČR) na pravidla ankety na presidenta ČR/že vůbec někdo bude brán v potaz (!!!!!!!!!!) postavil tak, že jsem nyní podepsal jen jednomu. Minule nikomu. Nemám na podpisy kopírku.

Minule snad za "nejasné", okopírované podpisy byl i někdo vyřazen, asi žádná škoda. Dneska ti demograté v senátu (jména známa) podpisují jak na autogramiádě.

M. Prokop 9.12.2017 20:59

Re: Okecat se da všecko,

Poslance volí x voličů, senátora y voličů. Jejich jménem podepisuje.

P. Khail 9.12.2017 19:22

Re: Tento výklad zákona

"aby seznam kandidátů nebyl zaplevelen všemožnými exhobicionisty" - teď už jen zbývá rozhodnout kdo určí zda některý kandidát je či není exhibicionista. Asi bude lepší zapracovat na příslušných pravidlech a zákonech. V televizi se chtějí ukázat všichni jak vidno při TV přenosech jednání parlamentu, to chybí jen poslanci ležící na operačním stole či se smrtí na jazyku.

J. Karlík 9.12.2017 16:00

Re: Okecat se da všecko,

Je to tak, podpis jednoho občana nemůže mít stejnou váhu, jako podpis poslance n. senátora. Jsou sice jedni z nás, ale protože občanů se musí podepsat 50000 a pouze 10 či 20 zástupců, je zřejmá jejich větší odpovědnost. Ale oni to tak asi nevidí.

M. Zikmund 9.12.2017 11:31

Tento výklad zákona

a sice možnost kohokoliv se podepsat pod vícero návrhů na uchazeče o prezidenstký post mi příjde jako korektní a správné. Je nutné si uvědomit, že pokud někdo podepisuje kandidátní listinu nějakého uchazeče, tak to automaticky neznamená, že ten, kdo na ni připojuje svůj podpis se ho rozhodl skutečně volit, ale že se mu dotyčný člověk jeví jako smysluplný kandidát na prezidentský post. V tom je přece smysl těchto nutných podpisů - aby seznam kandidátů nebyl zaplevelen všemožnými exhobicionisty, kteří se jen chtějí ukázat v televizi, ale že jde o uchazeče schopné oslovit občany a získat procento voličských hlasů, které se neblíží limitně nule. Zda skutečně poslanci či senátory certifikový kandidát nakonec dostatečně osloví voliče je pochopitelně věc druhá.

M. Drašner 9.12.2017 8:26

Re: Okecat se da všecko,

ale je tu ještě jedna věc: takový "zvolenec" může a také dokáže za své volební období napáchat mnohem více škod, než jakýkoli jednotlivý občan, a to včetně Kmotra Mrázka neblahé paměti. Poslední ukázkou bylo zablokování změny o nošení zbraní v rámci ústavního zákona- četl jsem důvody, proč je kdo proti tomu a získal jsem dojem, že rozumového je tam jen málo, resp. že si nikdo ani tu změnu ani zdůvodnění nepřečetl. A takové si volíme.

P. Rudolf 9.12.2017 7:37

Takže

když fotbalista vstřelí gól rukou, tak rozhodčí by ho měl uznat, neb "svoboda musí zvítězit nad přepjatým formalismem!"

Jste-li autore opravdu právník, běžte okamžitě vrátit diplom (je-li však z Plzně, toto mé doporučení klidně ignorujte).

J. Karlík 9.12.2017 7:30

Okecat se da všecko,

ale srovnat právo vice podpisů pro ruzne skupiny 20 poslanců či 10 senátorů s právem vice podpisů pro občana, to už chce hodně silný žaludek.