4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Uctívači Koněva

Pomník maršála Koněva v Dejvicích nestojí na exponovaném místě. Ještě před týdnem o něm možná dost Pražanů ani nevědělo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Veleman 28.11.2017 19:55

Koněv...

...je vrah a Stalinův vlezdoprdelka.V patách podobných"hrdinů" v "osvobozených"zemích kráčeli vrazi z NKVD a odvlekli do gulagů emigranty co utekli před bolševiky.

P. Rudolf 28.11.2017 19:26

Sochy vrahů

a ponižovatelů českého lidu do veřejného prostoru nepatří, jsou výsměchem Čechů. Ty těch ruskejch byzantskejch okupantskejch šmejdů především.

J. Jurax 28.11.2017 19:11

Souhlas

Historie je historie.

Bolševici v Plzni odstranili pomník US Army, a my - demokraté - odstraníme pomníky rudoarmějců? I Koněva či ten historicky vzácný tank, blbečky lakovaný do růžova? Proč?

Vzdělaní lidé vědí, jak to bylo, a chápou dějiny v souvislostech - a nevzdělaní hlupcí periodicky kácejí pomníky - maršála Radeckého, Masaryka ... jedině sochy Gottvalda a Lenina mají zmizet do depozitářů ...

M. Prokop 28.11.2017 21:52

Re: Souhlas

Dovolím si podotknout, že ten tank nijak historicky vzácný nebyl. Je jich po světě spousta a ani ten jeden konkrétní nebyl z těch, které "osvobozovaly" již osvobozenou Prahu, ale pozdější model.

J. Jurax 28.11.2017 22:22

Re: Souhlas

No, tanků IS-2m po světě spousta není . mimo Rusko co vím snad pět šest a ani v tom Rusku jich nebude moc ...

Ovšem máte pravdu, tenhle tank do Prahy nedojel - byl dodán ještě v květnu 45 jako zcela nový ze záloh frontu jako symbol - prý na pomník nepatří šrot podstřeleného tanku. Ono je o tom tanku T-34 s věžovým číslem 23 celkem obsáhlá literatura v detailech si odporující - tank byl zničen zásahem německé samohybky, patrně Hetzeru snad někde na Klárově; někde je psáno, že tam byl zničen tank s věžovým číslem 24 (na Wiki třeba) etc. - viz třeba http://forum.valka.cz/topic/view/39230/Jak-to-bylo-s-tankem-c-24

Š. Apolen 29.11.2017 23:52

Re: Souhlas

Čím byl historicky vzácný tank č. 23 ? Proč ? S barvením na růžovo jsem také nikdy nesouhlasil. Třeba jsem nepochopil záměr těch "barvičů". Podle mne by byla lepší diskuse o smyslu, proč tam stojí. Ani to nebyl originální tank č. 23. Třeba bychom dosáhli toho, že by si ho okupanti odvezli domů.

J. Jurax 30.11.2017 11:42

Re: Souhlas

Onen tank byl vzácný tím, že jde o IS-2m, jehož exemplářů je po Evropě tak co vím nanejvýš pět šest a v Rusku jich nebude víc. Prostě muzejní exemplář. Bylo by pošetilé chtít, aby si jej okupanti odvezli zpátky domů.

V NTM je třeba Mercedes Benz 540 K německého SS-obergruppenführera K. H. Franka - a nikoho zatím nenapadlo jej natřít na třeba bledě fialovo jen proto, že je spjat s osobností reprezentující režim pro nás mnohem nebezpečnější než ten bolševický. Je to prostě muzejní exemplář a bylo by pošetilé chtít, aby si jej příslušní okupanti odvezli zpátky domů.

A. Bytová 28.11.2017 17:58

Kácením

pomníků téměž vždy nastupuje další totalita, snažící se pozměnit dějiny ve svůj prospěch.

Dík za článek.

V. Student 28.11.2017 13:33

To je jako s naším prvním kosmonautem.

Instalování Remka do této stranické úlohy poznamenalo i náš skeptický postoj k "našemu prvnímu kosmonautovi". A doposud jedinému. Jenže my máme cit na manipulaci, takže žádné ovace. Možná až umře. Těch hraných si užil dost. Taky jste museli "na Remka"? Stál jsem v páté řadě od silnice, bylo nás tam asi sto tisíc. Projel kolem s Husákem.

A "osvobození naší vlasti sovětskou armádou"? Ano. K tomu došlo,protože se tak vítězné mocnosti dohodly. Američani tady mohli být o dva dny dřív,takže se poslední poprava v Terezíně už nemusela uskutečnit. Kolik bylo tehdy popraveno lidí si může každý vygůglit. O dva dny dřív jsme mohli být svobodní.

Takže pro mě sousloví "osvobození naší vlasti sovětskou armádou" znamená nedostatek. Chybu. Něco špatného. Něco neopravdového, nespontánního. Byl to výsledek manipulace a snahy o sociální inženýrství vítězných mocností. FUJ! Nevidím nejmenší důvod, proč má na tom pomníku stát Koněv!

P. Dvořák 28.11.2017 14:06

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

Nic není tak jednoduché, jak se zdá víc jak sedmdesát let poté od klávesnice. Nikdo nebude gůglit pár popravených koncem války, která stála minimálně padesát milionů životů. Také dva dny svobody jsou jako argument směšné.

Faktem byla demarkační linie a vojenské plány pohybu armád. Umíte si představit, co by se asi stalo, kdyby se Američané u Plzně nezastavili, ale šli dál, smíchali se s ustupující Schörnerovou armádou a současně se dostali do pásma, kam utočily 1., 2, a 4. ukrajinské fronty, od jihu postupovaly přes České Budějovice další oddíly Rudé armády. Do toho se k Praze hnaly tanky 3. gardové tankové armády maršála Rybalka . . . a najednou proti nim cizí armáda - předpokládaně Schörnerova . . .

To by byl masakr. Mohl byste gůglit mrtvé celé dva "svobodné" dny.

M. Prokop 28.11.2017 15:09

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

Ale nebyl, žádný masakr. Pokud by ho ovšem někdo nechtěl.

Z východu nepostupoval nikdo široko daleko, ze severu Koněv, ale opožděně.

V. Student 28.11.2017 15:18

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

Přesně tak, díky.

Š. Apolen 30.11.2017 0:30

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

Měli jsme štěstí, že sověti netlačili Schörnera z východu. Protože jako "všechny cesty vedou do Říma", tak u nás vedly a vedou všechny cesty do Prahy.

Š. Apolen 30.11.2017 0:16

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

Podobně se vymlouval maršál Montgomerry když chtěl generál Patton uzavřít Fallaiskou kapsu. Nakonec ji stejně uzavřeli, ale až když z ní uniklo asi 800 000 vojáků i s technikou. Já osobně nepovažuji maršála Montgomerryho za kdovíjakého osvoboditele. Spíš nadělal spoustu problémů lepším taktikům. Při operaci Market-Garden sice nemusel vědět o nově přisunuté tankové divizi, ale to, že má jedinou silnici pro tanky a další těžké zbraně na podporu výsadku přehlédl jak Montgomerry, tak Eisenhauer. Navíc nezměnili druhý výsadek, když Němci sestřelili letadlo s důstojníkem, který měl u sebe doklady o něm. Potom výsadkáři padali na zem zastřelení.

Š. Apolen 30.11.2017 0:38

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

S prvním a druhým ukrajinským frontem by se nesmíchali, protože ten postupoval po severu Polska u pobřeží. Jen Koněvův 4. ukrajinský front postupoval přes Breslau, dnes polská Vroclav Kterou pouze obklíčil a pokračoval v závodě do Berlína. Potom od Berlína hnal bez přestávky unavené tankisty do Prahy, aby se v Praze prezentovali jako osvoboditelé.

J. Jurax 28.11.2017 19:31

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

Inu - " Američani tady mohli být o dva dny dřív, takže se poslední poprava v Terezíně už nemusela uskutečnit."

No jak kde tady - celé Slovensko a kus Moravy byl už od Němců osvobozeno, když se Patton podle smluv zastavil za Plzní.

18. dubna 1945 vstoupily americké jednotky 3. americké Pattonovy armády na území předmnichovské československé republiky někde u Aše, 25. osvobodily Cheb, 5. května osvobodily Plzeň.

4. dubna osvobodily jednotky sovětské 7. gardové armády Bratislavu, 7. dubna překročily sovětské jednotky řeku Moravu a 13. dubna osvobodily Hodonín a přilehlé obce; jednotky sovětské 40. armády a 4. rumunské armády, které postupovaly za hlavními jednotkami 2. ukrajinského frontu, osvobodily 27. dubna Uherský Brod, 29. dubna Bučovice, 1. května Vyškov, 2. května Uherské Hradiště a Napajedla, 3. května Zlín, 5. května Kroměříž a 8. května pak jednotky 7. gardové armády osvobodily Znojmo. Na začátku května tak frontová linie na jižní Moravě vedla přibližně po trase Mikulov - Ivančice - obloukem okolo Brna - Vyškov - Prostějov - Kroměříž. Na severu 22. dubna osvobodila vojska 60. armády Opavu, 29. dubna dosáhla sovětská vojska čáry Tísek–Zbyslavice–Svinov; 30. dubna osvobodila Ostravu.

Ono jsou to obecně známé skutečnosti, zde je jen připomínám, protože dnes se jaksi a celkem pochopitelně neakcentují.

M. Prokop 28.11.2017 21:56

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

Mně by jen zajímalo, jestli si někdy Eisenhower president někdy uvědomil, že co Eisenhower generál učunil politickou chybu, když Pattona "nepustil" do Prahy. Protože to byl velký politický úlet. Má omluvu v tom, že v USA nebyli politizující generálové moc oblíbeni. Napadá mne to jen v souvislosti s tím, že se později stal politikem.

J. Jurax 28.11.2017 22:09

Re: To je jako s naším prvním kosmonautem.

To učunil je úklep velmi případný ... :-)

Nevím. Řekl bych, že tenhle problém malé zemičky kdesi v Evropě byl pod jeho rozlišovací úroveň co presidenta velmoci. Mimoto i kdyby pustil Pattona do Prahy, tak existovaly už dohody o sférách vlivu a sověti už podstatnou část republiky obsadili. Navíc Američané velice stáli o to, aby sověti vystoupili proti Japonsku - prostě politický kšeft.

A. Alda 28.11.2017 10:20

Koněv byl svině.

O tom žádná.

Ale na pomníky se plivat nemá a kulturní národ nechá pomníky co připomínku minulosti na pokoji.

A. Alda 28.11.2017 10:21

Sprejeři měli raději oficiálně navrhnout zastupitelstvu

Hlavního města Prahy a zastupitelství příslušné městské části, aby k pomínku byla připojena životopisná cedulka, v níž by byl uveden jeho podíl na potlačení maďarského povstání, výstavbě berlínské zdi i přípravě okupace Československa v roce 1968.

M. Prokop 28.11.2017 11:53

Re: Sprejeři měli raději oficiálně navrhnout zastupitelstvu

To už je dávno navrženo a kvůli tomu Rusáci tak řvou.

M. Prokop 28.11.2017 11:52

Re: Koněv byl svině.

I ten Stalin se mohl tyčit na Letné ... :-P

J. Vavruška 28.11.2017 12:01

Re: Koněv byl svině.

Obnovení pomníků Stalina se ještě časem dočkáme. To se budeme divit :-) Na Letné to ale nebude. Teda asi. :-)

J. Vintr 28.11.2017 13:46

Re: Koněv byl svině.

Taky by se nic nestalo. Měli bychom aspoň lákavou turistickou atrakcí. Kamenný Stalin už nikomu škodit nemůže.

M. Prokop 28.11.2017 15:09

Re: Koněv byl svině.

Nic moc, pravda, ale osobně jsem rád, že tam není.

K. Pavlik 28.11.2017 15:04

Re: Koněv byl svině.

Mimochodem Izrael ma stejny problem. Historie vzniku statu Izralele se nehodi do dnesni doby nebot rusaci hodne pomohli k vzniku a USA byly, v nejlepsim velice optimistickem pohledu, neutralni.

Tedy to je vzdy problem kdyz zaporny clovek provede dobry skutek.

M. Prokop 28.11.2017 15:10

Re: Koněv byl svině.

Spíš my, než Rusáci (ale s jejich přivolením, to jo).

F. Houžňák 28.11.2017 9:36

Ano, ano, lépe se nechat umlátit či pověsit

v německém koncentráku či se nechat otrávit v německé plynové komoře s celou rodinou než se nechat osvobodit proradným Rusem. Ať žije Německo, náš vzor a největší přítel, a jím vedená Evropská Únie.

S. Netzer 28.11.2017 9:50

Re: Ano, ano, lépe se nechat umlátit či pověsit

Snažíte si vysloužit nějakou extra prémii za vaši nenávistnou agitaci proti Německu a EU, kremlobote?

F. Houžňák 28.11.2017 11:05

"Ať žije Německo" není přece nenávistná

agitace, naopak, je to Aufruf k nerozbornému přátelství, oder?