26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

FEJETON: Ozval se Hyperloop

Zmínky o trubkovém dopravním systému se čas od času objevují i v našich médiích. Více se o něm psalo v lednu, kdy firma Hyperloop podepsala s vedením města Brna memorandum o porozumění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 23.11.2017 9:55

Re: Vo co go?

Mně osobně jako prostému občanovi nejde ani o inovace (leda že mě baví) ani o ziskovost výrobců (leda že upřímně chápu, že nemají důvod poskytnout mi něco zadarmo). Jde mi čistě a pouze o MOJI ziskovost: hyperloop použiju právě a jen tehdy, budu-li k tomu mít dostatek zisku: přesun mé osoby s ohledem na rychlost, peníze, příjemné svezení...

V. Halašta 23.11.2017 9:47

Realita

Co takhle se podívat na délku stavebního řízení v ČR a jinde (třeba podle Světové banky). A dolů z hrušky.

J. Jelínek 23.11.2017 9:47

Re: Komu: Josef Jelínek

Ale kdepak, inovovat, vynalézat, vymýšlet nové postupy - to může a musí dělat každý, pokud se chce nazývat člověkem. Elon Musk je dostatečně bohatý na to, aby mohl realizovat věci i velmi nákladné, ani při jeho obdivuhodném entuziasmu však nemyslím, že by šel do něčeho ekonomicky předem mrtvého. Ani Charles Babbage, jakkoli ne tolik bohatý jako Musk leč přesto žádný proletář, jistě nepředpokládal, že mu jeho počítač přinese jen ekonomické ztráty. Nicméně troufám si tvrdit, že bez něj a bez bezpočtu jiných nadšenců by svět byl jinde. Pořád však nechápu, jakého uspořádání světa je důkazem pan Musk? Vážím si ho, obdivuji ho a přeji mu úspěch, ale o "uspořádání světa" se už pokoušelo tolik zmetků a darmošlapů, že nevěřím tomu, že by se i on připojil mezi ty "filozofy, kteří svět doposud vykládali a nyní ho musí změnit".

I. Schlägel 23.11.2017 9:38

Re: Komu: Josef Jelínek

I Elon Musk chce vydělat. To je dobře.

M. Pivoda 23.11.2017 9:16

Jan Macků: "Třeba ho někdo zadotuje, třeba taky ne."

Vaše hodnocení současné ekonomické situace Elonova podnikání odpovídá realitě. (Elon spoléhal, že robotizací výroby zrychlí a slevní cenu svých automobilů Tesla, jenže se ukázalo, že ta robotizace výroby je mnohem tvrdší oříšek - a původní profesí programátora Elona Muska toto evidentně zaskočilo.)

V minulosti ale podobnou ekonomicky kritickou situaci Elon Musk již přežil, a díky tomu dnes může Ondřej Neff zde nadhazovat článek o hyperloopu v Česku.

J. Macků 23.11.2017 8:59

Re: Vo co go?

Zatím je pan Musk logicky spíše na krach, dluží, kam se podívá, nabubřelá cena Tesly (výrobce) se začíná blížit k reálu, soustavně klesá, z těch zálohovaných předražených tisíců aut se vyrobily spíš stovky. Třeba ho někdo zadotuje, třeba taky ne.

M. Pivoda 23.11.2017 8:59

Komu: Josef Jelínek

Všichni dobře víme, že český reálný socialismus defintivně prohrál v konkurenčním střetu s kapitalismem. Neměl šanci. O to zde ale nejde.

Chcete snad říci, že inovovat mají právo jen ti lidé (jenom tato podmnožina lidské populace), kteří již dostatečně zbohatli?

Elon Musk je živým důkazem toho, že svět lze uspořádat i jinak, než dle klasických učebnic ekonomie. A to je důležitejší poznatek než diskutovaný hyperloop v Česku.

J. Jelínek 23.11.2017 8:46

Re: Vo co go?

To je právě ten prožluklý kapitalismus, že inovace něco posune dopředu a tím zvedne zisk vydřiduchovi, který potom v honbě za ještě většími penězi vybuduje (např.) v Anglii první železniční síť na světě. Jestli je to "dobře" nebo "špatně", to bych neřešil, prostě to tak jea buďme rádi za to.

M. Pivoda 23.11.2017 8:18

Vo co go?

Oyval se hyperloop? Ozvali se ale i kritici stylu podnikání Elona Muska a jeden z nich (bývalý zástupce velké automobilky) předpovídá, že do roka a do dne zkrachuje Elonova automobilová firma Tesla.

Zatím Elon Musk vždy svá ekonomicky kritická období přežil. Jevilo se to ale jako ekonomický zázrak, pokud to Elonovo specifické inovační podnikání posuzujete dle klasicých učebnic ekonomie. Určitě přitom nezávidím Elonovi jeho maximálně vypjatý duševní stav - tyto uzážitky bych si s ním určitě v životě nechtěl vyměnit a ani sdílet. Musíme jen doufat, že Elon Musk ekonomické i psychické krize přežije a s ním i jeho projekt hyperloop (který vznikl jen jako vedlejší produkt Elonovy inovační aktivity).

Kritik Elona Muska nedávno napsal: "Inovovat (prostřednictvím elekromobilů) dokáží i ostatní výrobci automobilů, ale nedokáží při tom být ziskoví. A proto to nedělají." Hm. A jak to vidí prostí občané? Jde jim více o ty inovace (které lidstvo posouvají dopředu), nebo o ziskovost výrobců?

P. Dvořák 23.11.2017 3:03

Věřím tomu, že je to u nás možné.

Jistě by to byla státní zakázka, ale hlavní je, aby byla dostatečně dotována z EU. Jedině tak má šanci, protože se na ni přisají osoby tam již patřící nebo teprve toužící patřit do skupiny, kterou Kalousek nazývá "úspěšní".

Ti už si prosadí svoje, neboť jako vždy se peníze budou nabírat bagrem.