27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ÚSTAVA: Kde nechali čeští tesaři díru

Říká se, že ďábel vězí v detailech. Ano, a na současné politické situaci je to pěkně vidět. Ten detail se skrývá v ústavě a má podobu díry. Absence.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Klíma 7.11.2017 16:12

Měnit ústavu ad hoc chce každý bl.ec

P. Juránek 7.11.2017 15:44

Jsme právní stat?

Problémy by se měly řešit z hledisla uznávaných principů a ne podle toho, jak se to komu právě hodí. Takže pokud jsme právní stát, měli bychom dbát na to, aby zákony byly srozumitelné, aby se občané mohli spolehnout, že co je psáno, to platí. Jsou-li tedy v zákonech diry, je třeba je opravit a ne se vymlouvat na nějaké duchy (zákona) či nevyslovený úmysl/předpoklad zákonodárce. Konání (občana, politika, ...) je v souladu s textem zákona - nebo není. A o Ústavě to platí především. Není-li v Ústavě napsán termín do kdy se co má stát, nelze žádný termín vyžadovat. Komu se to (absence termínu) nelíbí (třeba mě), měl by vyžadovat změnu ústavy - což tímto činím.

A. Alda 7.11.2017 10:17

Kdyby taková věta v ústavě byla,

byli bychom už zase protektorátem. To je osud zemí bez vlády.

Do práva byste se, pane Mlejnku, míchat opravdu neměl.

J. Chaloupka 7.11.2017 10:14

Ještě že ústava není "posvátná kráva".

Před cca 30 lety jsme v ní měli zakotvenu vedoucí úlohu KSČ.

F. Navrátil 7.11.2017 10:13

Tři pilíře demokracie

Omyl pane Mlejnku. To by byl krok k parlamentní diktatuře. Pokud uznáváme, že demokracie stojí na třech pilířích, tedy moci zákonodárné, výkonné a soudní, byla by vaše vsuvka posílením jedné nohy. Naopak. Prezident má jmenovat vládu a parlament má mít právo kontroly a také odvolání vlády kvalifikovanou většinou 101 hlasů. Hledáte stabilitu politického systému na špatném místě.

F. Kusák 7.11.2017 12:16

Re: Tři pilíře demokracie

Chtěl jsem napsat něco podobného, ale vyjádřil jste to za mě. Souhlasím. A myslím, že role přímo voleného prezidenta, je mnohem významnější než dříve. A prezident patří do moci výkonné. Jsou to všechno mimořádně závažné a složité problémy, a při vší úctě k panu Mlejnkovi, ať to neřeší nebo ať to přenechá těm povolanějším.

J. Chaloupka 7.11.2017 10:12

Stačí, aby Zeman citoval ústavu, a už jsou všichni hore.

Jen si poslechněte, co Zeman řekl, to čeští prodavači emocí (dříve novináři) z toho hned udělají, že Zeman chce nechat vládnout Babiše bez důvěry.

J. Kočí 7.11.2017 9:18

Ústava je paskvil

Každé 2 roky vznikne situace, kterou ústava nezná, nepředpokládala a musí se sejít ústavní soud. Přitom tyto situace jsou ve všech zemích stejné a stále se opakují. Nejhorší je, že neumožňuje vznik efektivní vlády. Dává neuvěřitelnou moc trpasličím koaličním partnerům, které skoro nikdo nevolil. Viz KDU. A díky koalicím se vítězné strany snadno vyhýbají odpovědnosti za svůj program s poukazem na koaliční vyjednávání.

T. Major 7.11.2017 9:09

Ústava není návod jak vládnout

Článek je typický příklad, kdy si někdo představuje, že ústava bude návodem, manuálem jak vládnout. V Anglii nemají žádnou ústavu a funguje jim to tam myslím velice dobře.

Ǔstava je dle mého názoru zákon který mi má zajistit moje lidská a politická práva. Nic víc a nic méně.

Ostatní je jenom pro idioty ketří by se nejlépe cítili v sociku kde měli vše nalajnované a nemuseli se ale bohužel ani nemohli o něco starat. Autor článku zřejmě patří mezi takové.

B. Rameš 7.11.2017 11:07

Re: Ústava není návod jak vládnout

V názoru na Ústavu s Vámi souhlasím. Nicméně, jak se opakovaně ukazuje, nějaká norma přesně stanovující postup při změně Parlamentu a vlády by se hodila. Kdo se má na ty nechutné tahanice dívat.

M. Valenta 7.11.2017 8:57

Jinými slovy.

Se Zemanem se při psaní Ústavy jaksi nepočítalo.

M. Prokop 7.11.2017 9:26

Re: Jinými slovy.

Zato s Veškrnou až moc.

M. Šejna 7.11.2017 7:51

neřešmě nějaké ústavní detaily

podle místních pravicových "myslitelů", nemá údajně vláda skoro žádný vliv na cokoli. Proto prý ekonomika vzkvéta, navzdory strašným a neschopným levicovým vládám, a naproti tomu jde ekonomika do hajzlu navzdory mimořádně skvělým vládám pravicovým.

Z výše uvedeného je tedy úplně jedno, jestli tu bude vládnout levicová nebo pravicová vláda. Je jedno, jestli bude vládnout Babiš nebo Fialův pravo-levý koaliční slepenec.

M. Prokop 7.11.2017 9:27

Re: neřešmě nějaké ústavní detaily

Pravicová vláda zde ještě nevládla, to vám zas uklízečka něco nakecala.

Jen více, či trochu méně levicové.

J. Chaloupka 7.11.2017 10:16

Souhlasím, jakápak pravice, když i Klause

napadlo říci si o obecní byt. A to byl, jak on říká, obdivovatel Thacherové.

P. Rudolf 7.11.2017 7:28

Žádnou díru nenechali

V našem státním systému nemůže země fungovat bez vlády ani vteŕinu (pochopitelně vzato kegislativně, nikoliv anarchisticky fakticky). Proto by, v případě vašeho návrhu autore, cełou tu dobu vládla vláda odstupující, čili ta, kterou volič vlastně už poslal do kytek. Takže ti, kteří tvořili bývalou vládní koalici a volič jim už další důvěru nedal (v současnosti třeba takoví socani či lidovci) by logicky dělali vše proti tomu, aby vznikla nová vláda, které už se oni nejspíš nezúčastní. Což by teprve bylo proti duchu ústavy a i proti zdravému rozumu.

Ústava navíc není návod na fungování pračky.

P. Han 7.11.2017 7:40

Re: Žádnou díru nenechali

Ústava není návod na fungování pračky, ale návod na fungování státu. Možná byste uvítal pračku i s návodem takovou, aby fungovala i bez bezpečnostních pojistek. Třeba by mohla zůstat otevřená dvířka. Voda sice vyteče na podlahu, nic se nevypere, ale točit se to bude, to zas jo.

M. Šejna 7.11.2017 8:08

voliči současnou vládu do kytek neposlali

současná koalice má v nově vznikající sněmovně 103 mandátů. Mohla by tedy po určitých kosmetických změnách vládnout dál. Jenže socani a lidovci dál vládnout společně s ANO nechtějí. Proto Babiš hledá novou variantu vlády. Osobně se domnívám, že ze strany ČSSD a KDU je toto chování vůči bývalému koaličnímu partnerovi sebevražedné.

I. Schlägel 7.11.2017 10:07

Re: voliči současnou vládu do kytek neposlali

Já měl dojem, že sebevražedné bylo účinkování v dosavadní vládě s Burešem. Výsledky voleb to minimálně částečně ukazují. Další učinkování ve stejném kusu se stejným hlavním hrdinou a stejnou stafáží by již sebevražedné nebylo?

P. Rudolf 7.11.2017 17:32

Re: voliči současnou vládu do kytek neposlali

Cca. 7% ČSSD, 5% KDU, tak to jsou opravdu silné fundamenty pro pokračování ve stávající vládě. Ale máte pravdu, o jednoho z těch tří volič evidentně ve vládě stojí. Jenže socani a lidovci říkají neé. Tak tam budou jiní.

P. Dvořák 7.11.2017 2:00

Mlejnku, umíte postavit zeď, svařit koleje, nabrousit frézu?

Jestli ne, tak se neserte ani do ústavního práva.

S. Sedlák 7.11.2017 2:17

Re: Mlejnku, umíte postavit zeď, svařit koleje, nabrousit frézu?

Nechápu, jak by mohly vámi uvedené profese někoho kvalifikovat k návrhu změny Ústany. Navíc má pravdu.

P. Dvořák 7.11.2017 3:25

Re: Mlejnku, umíte postavit zeď, svařit koleje, nabrousit frézu?

Je to prosté. Do práce uvedených tří profesí by se nepustil, ale (nejen) ústavnímu právu tady rozumí kdejaký kávárečník (neplést si s kavárníkem), resp. kdekdo by rád realizoval svoje názory ze závěru předchozího večera.

S. Sedlák 7.11.2017 3:49

Re: Mlejnku, umíte postavit zeď, svařit koleje, nabrousit frézu?

Pokud by je uměl, tak by ho to stejně nijak neposouvalo v dovednostech.

Doufám, že Ústava bude modifikována, aby aktivističtí prezidenti netrpěli pokušením vykládat si ústavu jako cár papíru k libovolnému použití. Rozhodně považuji návrh autora za rozumnější, než to, co dělá současný obyvatel Hradu.

L. Bystrý 7.11.2017 1:22

Parlament je žvanírna, Vůdce je Vůdce!

Žurnalista Mlejnek jr. si zjevně neuvědomuje ZÁKLADNÍ věc: Tvůrcové české ústavy onu větu vynechali ZÁMĚRNĚ.

Ano, naši současnou ústavu tvořili – mimo havlistů-pravdoláskařů a bruselantů, i OPRAVDOVÍ ústavní právníci. Kupříkladu soudruh Jičínský tvořil již naši první socialistickou ústavu z r. 1960; o pravé marx-leninsko-stalinské kvalitě myšlení tohoto soudruha vypovídá jeho názor na socdemácké poskoky kapitalistů a demokratů: „reformisti s mozky ztuhlými parlamentním kretenismem“.

Ano, právě zkušenosti se zatuhlým parlamentním kretenismem vedly našeho prvního socialistického presidenta Dr. E. Beneše do Moskvy, velely mu vládnutí pomocí dekretů a vůbec CELÉ cílevědomé budování socialismu.

Tyto zkušenosti vedly s. Jičínského ke tvorbě i současné ústavy, díky níž náš národní Vůdce Miloš může VESELE DRTIT veškeré pokusy pravice o zpomalení naší cesty zpět do Západní Asie. Prostě: Opět porážíme kapitalisty a demokraty jejich vlastní zbraní - parlamentní demokracií.

Zanedlouho budeme – díky prozíravosti tvůrců ústavy, které jsme si sami zvolili - opět volit jednotnou kandidátku Národní fronty. Pak bude Národní shromáždění konečně znovu takový dělný orgán, jako bývalo před okupací naší vlasti silami EU a NATO: Bude 100% plnit svou pravou úlohu, bude SPOLEHLIVOU převodovou pákou Strany a národních Vůdců. Na shledanou v lepších časech!

O. Uživatel 7.11.2017 3:35

Uživatel požádal o vymazání
L. Písařík 7.11.2017 4:42

Re: Parlament je žvanírna, Vůdce je Vůdce!

Pane Bystrý, mám připomínku k vašemu zobrazení Beneše. Beneš byl velmi urážlivý člověk a hlavně nezapomínal příkoří, kterého se dopustily západní země podepsáním Mnichovské dohody. Choval se mírně do té doby, než jeho exilová vláda dosáhla oficielního uznání. Pak se rozhodl, že to západu ukáže a navázal kontakty v Moskvě. Výsledkem bylo Československo bez Podkarpatské Rusi a jako vazal CCCP. Možná, že k tomuto výsledku přispěla jeho nemoc, možná, že občas byl schopen anylýzy situace - o tom svědčí fakt, že několik dnů po Únoru odjel do Sezimova Ústí a na Hradě se už neukázal. Někteří novináři tvrdili, že stát neřídil Beneš, jako jeho žena, ale je to neprokázané. Něco málo lze najít v knize Prokopa Drtiny: Československo - můj osud.

L. Písařík 7.11.2017 4:58

Re: Parlament je žvanírna, Vůdce je Vůdce!

Pane Bystrý, vsadil bych se, že když odškrábnu kousek vaší kůže, určitě jste pod ní silně narudlý. Jak nás okupuje NATO a EU ? Vždyť jsme tam demokraticky vstoupili pomocí zastupitelské demokracie. O tom taky píše Ústava: občaně si volí zástupce = poslance a ti pak realizují jejich vůli. Kapišto?

P. Lenc 7.11.2017 9:42

Re: Parlament je žvanírna, Vůdce je Vůdce!

Pane Bystrý, něco tak "bystrého" bych čekal spíš od soudruha Filipa, neopisujte.

Z. Koutecký 7.11.2017 0:45

No ta jedna věta by asi nestačila,

protože to bychom se totiž asi vůbec žádné vlády po těchto volbách nedočkali. Ale stačila by jiná úprava. Že totiž prezident rozpustí sněmovnu, jestliže vláda ani napotřetí nezíská důvěru. Ne, že může rozpustit, ale musí rozpustit, stejně jako je to v dnešní ústavě stanoveno pro případ, že sněmovna navrhne usnesením své rozpuštění prezidentovi sama. Současná opozice má k tomu potřebnou třípětinovou většinu. Jenže ta to sama neudělá, protože řada poslanců má obavu, že by se po dalších volbách už taky nemusela do sněmovny dostat. Všichni čekají, že Babiš půjde před soud s pomocí zprávy OLAF a tím se ho zbaví. Pak se ledy pohnou. Do té doby budou dělat za nadstandardní platy mrtvého brouka. Ovšem možná jen do jara, pokud na Hrad přijde nový prezident.