25.9.2018 | Svátek má ZlataDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VOLBY: Jen žádné novotyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 15.10.2017 14:30, přehled diskusí

Když jsem sledoval,:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.10.2017 19:46

jakou hrůzu měla ČSSD a Zelení z tajné (papírkové) volby presidenta při poslední parlamentní volbě - dovedu si představit, že na elegantní volbu papírovou, za plentou, sám a jediný volič, se "též něco ušije". Nebo najde. Nějak nám přibývá divných voleb a voličů, že??

"Už se těším" na tu "nenapadnutelnou, tajnou, samostatnou, ......... volbu" přes klávesnici!

Tak jsem si nějak vzpomněl:
Autor: M. Koutný Datum: 13.10.2017 21:11

na krásnou legendu, jak Lanďák sežral volební lístek Gusty Fučíkový.

Váš strach člena ODS:
Autor: P. Rudolf Datum: 13.10.2017 16:35

z možností volit moderně, prostrednictvím nových technik, je mi plně pochopitelný. Tak totiž volí (by volili) převážně lidé mladí, inteligentní a vzdělaní. A ti by dnes to vaše Bratrstvo modré kočičí pracky tutově nevolili.

Tou žlučí se jednou zalknete. Už aby to bylo..:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.10.2017 17:15

Re: Váš strach člena ODS:
Autor: P. Han Datum: 13.10.2017 18:55

Zajímavé, že přesně vaše kavárenská partička vyprávěla, jak ruští hackeři zmanipulovali americké volby ve prospěch Trumpa. V Americe tomu věříme a u nás ne?

Re: Váš strach člena ODS:
Autor: J. Jurax Datum: 14.10.2017 0:28

"Tak totiž volí (by volili) převážně lidé mladí, inteligentní a vzdělaní. A ti by dnes to vaše Bratrstvo modré kočičí pracky tutově nevolili."

No, chytrý mobil - místy i chytřejší než jeho majitel - má dnes kdejaký blbec - i mladý, inteligentní a vzdělaný.

A mimoto inteligentní a vzdělaný volič dnes ODS může volit docela dobře. Jestli i mladý to neodhadnu - mládí je ztřeštěné a lehce ovlivnitelné extrémisty a módou; ono z toho vyroste - mládí je jediná choroba, která se léčí stárnutím.

Re: Váš strach člena ODS:
Autor: Z. Lapil Datum: 15.10.2017 14:22

Piráti sem, ODS tam, volby prostřednictvím nových (počítačových, předpokládám) technik jsou mi podezřelé proto, že je lze hacknout z jednoho místa. Viz legenda o Putinovi a Trumpovi - pravdivá nebo nepravdivá, je holým faktem, že zakalila vodu; podobně Obamův rodný list: byl zveřejněn elektronicky a bylo to houby platné - dodnes si nikdo nemůže být zcela jist, že byl v pořádku. Fyzicky existující lístky, které člověk osobně přenese zpoza plenty do zapečetěné urny, veškeré další zpracování probíhá vzájemně se kontrolujícími lidmi a následně lze počty fyzicky zkontrolovat... ne že by to bylo úplně nemožné, ale nedovedu si moc představit, že by to někomu stálo za riziko. Protože by na to nutně potřeboval spíš stovky než desítky lidí a mluvíme o planetě, na které se vykecá i to, co není pravda.

Spiknutí ala ODS ... pane jo :o):
Autor: J. Šimek 066 Datum: 13.10.2017 14:32

Nesouhlasím:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 13.10.2017 13:48

Myslím, že bezpečnost elekronického hlasování se zajistit dá. Výhody by jistě převažovali nad marginálním nebezpečím zneužití. Viz Estonsko: http://e-politics.cz/elektronicke-volby-v-estonsku-2/

Re: Nesouhlasím:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.10.2017 19:36

Nesouhlasím.

Vhoď lístek vlastní rukou, tajně, sám. Lze zvládnout. A počítat. To už volič nemá čas jednou za čtyři roky? Nemusí volit.

Popovídejte si s někým od počitadel, kterak někdo klikne vlastní rukou, tajně, sám. A jak to potom z těch mašin někdo probere/zkontroluje, pardon, uteklo mi to.

Re: Nesouhlasím:
Autor: Z. Lapil Datum: 15.10.2017 14:30

Jak často ZKUŠENÍ hlasovatelé v parlamentu sáhnou vedle? A to mají na výběr tři možnosti, ne skoro třicet plus několik set možných preferenčních hlasů.

Pravdu má, autor.:
Autor: I. Novák 763 Datum: 13.10.2017 13:40

Vždycky mě velmi uklidnilo, když volební komise složená s členů které jsem znal když ještě s holým zadkem tahali za sebou kačera a se kterými se denně vídám, po pečlivém prozkoumání mého občanského průkazu uzná, že nejsem tajným ruským agentem s úmyslem ovlivnit naše demokratické volby.

Také zajímavé::
Autor: V. Němec Datum: 13.10.2017 13:21

https://www.email.cz/web-office/hdTesEfS77Q4PsIVAXTF1QR-DfLc-oGIIEKBLHnD5psTMpKEWLXsYo1glyoZbCM2lHivQiA/Topolanek_o_CIA1.doc

No, i při obálkvé metodě není:
Autor: D. Stirský Datum: 13.10.2017 12:51

vyloučeno, že machistický otec či dominantní matka předem vybaví členy rodiny tou jedinou správnou kandidátkou. A budou dohlížet na to, aby rodina zvolila, jak je třeba. Myslím, že dříve či později volby "přes mobil" budou.

Re: No, i při obálkvé metodě není:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.10.2017 19:41

Houby s octem!

Dominantní matka nejde za plentu!

Ostatně - v Německu za ty novohodnotové rodiny jdou často hlasovat právě jen muži. Právě proto, že "hlas dcery nejde vošéfovat". Nafasovat dvě obálky a dát tam připravené varianty za doma sedící dívenky!

Tajná papírková volba se stane noční můrou "novodemokratů", to si pište. Možná, že zkusí pověřit sčítáním jen jednoho člena komise, autorizovaného!

NAPROSTÝ SOUHLAS, pane.:
Autor: A. Alda Datum: 13.10.2017 12:03

Od začátku až do konce s Vámi souhlasím.

Re: NAPROSTÝ SOUHLAS, pane.:
Autor: J. Kyselková Datum: 13.10.2017 16:31

přidávám se ! Postup při volbách musí být srozumitelný. I tak z toho máme hlavu zamotanou.

KAŽDÝ program má bezpečnostní díry:
Autor: Z. Lapil Datum: 13.10.2017 10:42

Jediné kritérium může být, jestli se tou dírou někomu vyplatí prolejzat.

Páně Malečkovo "řešení" s předvybraným lístkem je krásnou bezpečnostní dírou volby "fyzické". A já jsem zase takový paranoik, že zbylé lístky nosím domů a osobně pečlivě likviduji.

Dojemné je i zveřejňování počtu voličů v jednotlivých obvodech. Pražák z toho samozřejmě nic moc nepozná, ale u nás na vsi mají přes deset kousků dvě tři strany a jsou nad tím debaty stylu "Čtyři pro XYZ, hehehe, to jsou určitě všichni Vonáskovi - No jo, ale těch je pět - Jasně, ale kdo jinec by volil ZYX, než jejich mladej".

mají mít váhu, tak ať jsou hmatatelné!:
Autor: T. Hraj Datum: 13.10.2017 8:42

Souhlas a ještě doplním. Nesnažme se udělat volby pohodlnějšími a bezkontaktnějšími. Volba by měla být aktivní vyjádření vůle. To, že musím vstát z kanape, slušně se obléci (na úřad), fyzicky se dostavit a fyzicky vhodit obálku je obřad, který mi dává alespoň minimálně pocítit váhu toho, co svou volbou činím. Nesnažme se to odříznout, jakožto nepotřebný balast.

Re: mají mít váhu, tak ať jsou hmatatelné!:
Autor: Z. Lapil Datum: 15.10.2017 14:23

Přesně. Volby NEJSOU nezávazná hra.

Souhlas až na tu obálku v ruce.:
Autor: P. Maleček Datum: 13.10.2017 7:32

Jediné místo kde je volič skutečně neovlivňovaný je stůl za plentou ve volební místnosti. Což ovšem padá, přijde-li tam s už vyplněným volebním lístkem v obálce.

To proto, že není jisté zda je nevyplnil pod tlakem či úplatkem. Příběhů, kdy tak volí celé snadno ovlivnitelné skupiny je celá řada. A to i z českých luhů a hájů, spíš tzv. vyloučených lokalit, či domů důchodců.

To samé platí o volbě od počítače či mobilu. Proto když už svobodné volby, tak za plentou ve volební místnosti a s až tam vyfasovanými volebními lístky.

Re: Souhlas až na tu obálku v ruce.:
Autor: Z. Lapil Datum: 13.10.2017 10:34

Do důsledku vzato: volič na svoji žádost nafasuje nové volební lístky, takže cokoliv mu kdo vnutí do ruky, může zahodit.

Re: Souhlas až na tu obálku v ruce.:
Autor: Š. Hašek Datum: 14.10.2017 19:52

Přesně!

Začíná být tady nějak bojácno z voliče, který "zmizí" za plentou, když předtím nafasoval čisté volební lístky!

Vsaďte se, že Piráti internethlasování a sčítání budou mít za vyšší stupeň projevení názorů občanů. Kdepak občan a tužka za plentou!

Re: Souhlas až na tu obálku v ruce.:
Autor: Z. Lapil Datum: 15.10.2017 14:09

Nemohlo by to být tím, že Piráti a spol. s tužkou a papírem neumějí zacházet :-)?

Bez legrace - připadá mi, že mnoho "jakoby problémů" má v základech nedostatečnou víru v lidskou... chtěl jsem psát inteligenci, ale možná je správnější sobectví. Viz volby a zapečetěné urny a místnosti. U pečetění i rozpečetění je vždycky skupina lidí, kteří sice mají zájem se ve výsledcích pošťourat ve vlastní prospěch, ale absolutně nemají zájem, aby se v tom podobně šťoural někdo jiný. Neboli každého potenciálního falešníka hlídá několik jiných.

Jak si někdo může myslet, že tohle lze ve významném rozsahu obejít? To jako vezmu několik set lupičů, vybavím je razítkem a budu doufat, že A/ nikdo nebude chycen B/ Nikomu nebude divné, že má někdo senzační výsledky?

Když jsem se tak pěkně rozjel: jaký je PODSTATNÝ rozdíl mezi "Zvolte mě, budete mít kanalizaci či větší důchod" a "Zvolte mě, tady máte stovku".