15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

VOLBY: Jen žádné novoty

S blížícími volbami se pravidelně vyrojí nápady na jejich zjednodušení. Třeba zvýšení účasti pomocí volby z mobilní aplikace. Důrazně před tím varuji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 15.10.2017 14:30

Re: Nesouhlasím

Jak často ZKUŠENÍ hlasovatelé v parlamentu sáhnou vedle? A to mají na výběr tři možnosti, ne skoro třicet plus několik set možných preferenčních hlasů.

Z. Lapil 15.10.2017 14:23

Re: mají mít váhu, tak ať jsou hmatatelné!

Přesně. Volby NEJSOU nezávazná hra.

Z. Lapil 15.10.2017 14:22

Re: Váš strach člena ODS

Piráti sem, ODS tam, volby prostřednictvím nových (počítačových, předpokládám) technik jsou mi podezřelé proto, že je lze hacknout z jednoho místa. Viz legenda o Putinovi a Trumpovi - pravdivá nebo nepravdivá, je holým faktem, že zakalila vodu; podobně Obamův rodný list: byl zveřejněn elektronicky a bylo to houby platné - dodnes si nikdo nemůže být zcela jist, že byl v pořádku. Fyzicky existující lístky, které člověk osobně přenese zpoza plenty do zapečetěné urny, veškeré další zpracování probíhá vzájemně se kontrolujícími lidmi a následně lze počty fyzicky zkontrolovat... ne že by to bylo úplně nemožné, ale nedovedu si moc představit, že by to někomu stálo za riziko. Protože by na to nutně potřeboval spíš stovky než desítky lidí a mluvíme o planetě, na které se vykecá i to, co není pravda.

Z. Lapil 15.10.2017 14:09

Re: Souhlas až na tu obálku v ruce.

Nemohlo by to být tím, že Piráti a spol. s tužkou a papírem neumějí zacházet :-)?

Bez legrace - připadá mi, že mnoho "jakoby problémů" má v základech nedostatečnou víru v lidskou... chtěl jsem psát inteligenci, ale možná je správnější sobectví. Viz volby a zapečetěné urny a místnosti. U pečetění i rozpečetění je vždycky skupina lidí, kteří sice mají zájem se ve výsledcích pošťourat ve vlastní prospěch, ale absolutně nemají zájem, aby se v tom podobně šťoural někdo jiný. Neboli každého potenciálního falešníka hlídá několik jiných.

Jak si někdo může myslet, že tohle lze ve významném rozsahu obejít? To jako vezmu několik set lupičů, vybavím je razítkem a budu doufat, že A/ nikdo nebude chycen B/ Nikomu nebude divné, že má někdo senzační výsledky?

Když jsem se tak pěkně rozjel: jaký je PODSTATNÝ rozdíl mezi "Zvolte mě, budete mít kanalizaci či větší důchod" a "Zvolte mě, tady máte stovku".

Š. Hašek 14.10.2017 19:52

Re: Souhlas až na tu obálku v ruce.

Přesně!

Začíná být tady nějak bojácno z voliče, který "zmizí" za plentou, když předtím nafasoval čisté volební lístky!

Vsaďte se, že Piráti internethlasování a sčítání budou mít za vyšší stupeň projevení názorů občanů. Kdepak občan a tužka za plentou!

Š. Hašek 14.10.2017 19:46

Když jsem sledoval,

jakou hrůzu měla ČSSD a Zelení z tajné (papírkové) volby presidenta při poslední parlamentní volbě - dovedu si představit, že na elegantní volbu papírovou, za plentou, sám a jediný volič, se "též něco ušije". Nebo najde. Nějak nám přibývá divných voleb a voličů, že??

"Už se těším" na tu "nenapadnutelnou, tajnou, samostatnou, ......... volbu" přes klávesnici!

Š. Hašek 14.10.2017 19:41

Re: No, i při obálkvé metodě není

Houby s octem!

Dominantní matka nejde za plentu!

Ostatně - v Německu za ty novohodnotové rodiny jdou často hlasovat právě jen muži. Právě proto, že "hlas dcery nejde vošéfovat". Nafasovat dvě obálky a dát tam připravené varianty za doma sedící dívenky!

Tajná papírková volba se stane noční můrou "novodemokratů", to si pište. Možná, že zkusí pověřit sčítáním jen jednoho člena komise, autorizovaného!

Š. Hašek 14.10.2017 19:36

Re: Nesouhlasím

Nesouhlasím.

Vhoď lístek vlastní rukou, tajně, sám. Lze zvládnout. A počítat. To už volič nemá čas jednou za čtyři roky? Nemusí volit.

Popovídejte si s někým od počitadel, kterak někdo klikne vlastní rukou, tajně, sám. A jak to potom z těch mašin někdo probere/zkontroluje, pardon, uteklo mi to.

J. Jurax 14.10.2017 0:28

Re: Váš strach člena ODS

"Tak totiž volí (by volili) převážně lidé mladí, inteligentní a vzdělaní. A ti by dnes to vaše Bratrstvo modré kočičí pracky tutově nevolili."

No, chytrý mobil - místy i chytřejší než jeho majitel - má dnes kdejaký blbec - i mladý, inteligentní a vzdělaný.

A mimoto inteligentní a vzdělaný volič dnes ODS může volit docela dobře. Jestli i mladý to neodhadnu - mládí je ztřeštěné a lehce ovlivnitelné extrémisty a módou; ono z toho vyroste - mládí je jediná choroba, která se léčí stárnutím.

M. Koutný 13.10.2017 21:11

Tak jsem si nějak vzpomněl

na krásnou legendu, jak Lanďák sežral volební lístek Gusty Fučíkový.

P. Han 13.10.2017 18:55

Re: Váš strach člena ODS

Zajímavé, že přesně vaše kavárenská partička vyprávěla, jak ruští hackeři zmanipulovali americké volby ve prospěch Trumpa. V Americe tomu věříme a u nás ne?

J. Kanioková 13.10.2017 17:15

Tou žlučí se jednou zalknete. Už aby to bylo..

P. Rudolf 13.10.2017 16:35

Váš strach člena ODS

z možností volit moderně, prostrednictvím nových technik, je mi plně pochopitelný. Tak totiž volí (by volili) převážně lidé mladí, inteligentní a vzdělaní. A ti by dnes to vaše Bratrstvo modré kočičí pracky tutově nevolili.

J. Kyselková 13.10.2017 16:31

Re: NAPROSTÝ SOUHLAS, pane.

přidávám se ! Postup při volbách musí být srozumitelný. I tak z toho máme hlavu zamotanou.

J. Šimek 13.10.2017 14:32

Spiknutí ala ODS ... pane jo :o)

Ś. Svobodová 13.10.2017 13:48

Nesouhlasím

Myslím, že bezpečnost elekronického hlasování se zajistit dá. Výhody by jistě převažovali nad marginálním nebezpečím zneužití. Viz Estonsko: http://e-politics.cz/elektronicke-volby-v-estonsku-2/

I. Novák 13.10.2017 13:40

Pravdu má, autor.

Vždycky mě velmi uklidnilo, když volební komise složená s členů které jsem znal když ještě s holým zadkem tahali za sebou kačera a se kterými se denně vídám, po pečlivém prozkoumání mého občanského průkazu uzná, že nejsem tajným ruským agentem s úmyslem ovlivnit naše demokratické volby.

V. Němec 13.10.2017 13:21

Také zajímavé:

https://www.email.cz/web-office/hdTesEfS77Q4PsIVAXTF1QR-DfLc-oGIIEKBLHnD5psTMpKEWLXsYo1glyoZbCM2lHivQiA/Topolanek_o_CIA1.doc

D. Stirský 13.10.2017 12:51

No, i při obálkvé metodě není

vyloučeno, že machistický otec či dominantní matka předem vybaví členy rodiny tou jedinou správnou kandidátkou. A budou dohlížet na to, aby rodina zvolila, jak je třeba. Myslím, že dříve či později volby "přes mobil" budou.

A. Alda 13.10.2017 12:03

NAPROSTÝ SOUHLAS, pane.

Od začátku až do konce s Vámi souhlasím.

Z. Lapil 13.10.2017 10:42

KAŽDÝ program má bezpečnostní díry

Jediné kritérium může být, jestli se tou dírou někomu vyplatí prolejzat.

Páně Malečkovo "řešení" s předvybraným lístkem je krásnou bezpečnostní dírou volby "fyzické". A já jsem zase takový paranoik, že zbylé lístky nosím domů a osobně pečlivě likviduji.

Dojemné je i zveřejňování počtu voličů v jednotlivých obvodech. Pražák z toho samozřejmě nic moc nepozná, ale u nás na vsi mají přes deset kousků dvě tři strany a jsou nad tím debaty stylu "Čtyři pro XYZ, hehehe, to jsou určitě všichni Vonáskovi - No jo, ale těch je pět - Jasně, ale kdo jinec by volil ZYX, než jejich mladej".

Z. Lapil 13.10.2017 10:34

Re: Souhlas až na tu obálku v ruce.

Do důsledku vzato: volič na svoji žádost nafasuje nové volební lístky, takže cokoliv mu kdo vnutí do ruky, může zahodit.

T. Hraj 13.10.2017 8:42

mají mít váhu, tak ať jsou hmatatelné!

Souhlas a ještě doplním. Nesnažme se udělat volby pohodlnějšími a bezkontaktnějšími. Volba by měla být aktivní vyjádření vůle. To, že musím vstát z kanape, slušně se obléci (na úřad), fyzicky se dostavit a fyzicky vhodit obálku je obřad, který mi dává alespoň minimálně pocítit váhu toho, co svou volbou činím. Nesnažme se to odříznout, jakožto nepotřebný balast.

P. Maleček 13.10.2017 7:32

Souhlas až na tu obálku v ruce.

Jediné místo kde je volič skutečně neovlivňovaný je stůl za plentou ve volební místnosti. Což ovšem padá, přijde-li tam s už vyplněným volebním lístkem v obálce.

To proto, že není jisté zda je nevyplnil pod tlakem či úplatkem. Příběhů, kdy tak volí celé snadno ovlivnitelné skupiny je celá řada. A to i z českých luhů a hájů, spíš tzv. vyloučených lokalit, či domů důchodců.

To samé platí o volbě od počítače či mobilu. Proto když už svobodné volby, tak za plentou ve volební místnosti a s až tam vyfasovanými volebními lístky.