26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Zápas mezi vědou a náboženstvím

Svět antického Středomoří oplýval množstvím božstev a nejrůznějších kultů, avšak toto nikterak podstatně neovlivňovalo tehdejší oblast rodící se vědy. Řekové byli výbornými pozorovateli, navázali na vědění svých předchůdců a vytvořili základy vědeckého poznání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 12.10.2017 10:02

Re: Vysvětlení lze hledat

Hm, až na to, že ta Církev Svatá si s Marxem a PŠM dvakrát nezadala. Mám pocit, že toho od ní dost převzal. :-D

R. Langer 12.10.2017 9:58

Re: Víra vědu zcela poráží.

Ano, pro spoustu jedinců je mnohem snadnější věřit na zázraky, než se snažit o racionální pochopení čehokoliv. Je to snadný život v jistotě.

R. Langer 12.10.2017 9:56

Ano,

to je velmi dobrý článek, který ukazuje, jak to ve skutečnosti bylo s tou křesťanskou "podporou" vědy a učení. Ano, křesťanství sice podporovalo vzdělanost a školství, ale pouze takové, jaké se jim hodilo do krámu (jako ostatně každá totalitní ideologie). Všechno ostatní bylo kacířství a rouhání. A o tom to je. Nevěřte tomu, že se křesťanství nějak liší od podobných monoteických náboženství. A k tomu rozkvětu vědy a techniky, ke vzniku moderní západní společnosti došlo křesťanství NAVZDORY, až tehdy, kdy se víra přestala plést do světských věcí (osvícenství), nikoliv díky němu. Ale každý věřící vám bude tvrdit pravý opak.

V. Novák 12.10.2017 9:48

Re: Je to myslím trochu jinak

Nejsem si jistý, co míníte svou poznámkou o Teorii relativity. Z přece byla postavena na empirii - na Michelsonově-Morleyově pokusu.

V. Novák 12.10.2017 9:46

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Vyvracejte!

Na rozdíl od PŠM tu možnost máte. A ani nedostanete směnu mimo pořadí...

P. Remeš 12.10.2017 9:44

Je to myslím trochu jinak

Autor se poněkud mýlí, když hovoří o konfliktu racionality s iracionalitou. Ve skutečnosti i v jím uváděných příkladech jde spíše o konflikt mezi racionalitou a empiričností. Moderní věda stojí na empiričnosti a k racionalitě se odvolávají spíše její kritici. Konec konců aristotelismus a z něj vycházející scholastika velmi dbali na logiku a vypracovávali dokonalé postupy, jak v myšlenkových úvahách držet bezrozpornou racionalitu. Proto také aristotelismus a scholastika se řadí do proudu tzv. racionalistické filozofie. Co se ale týče konfliktu mezi empiričností a racionalitou, jde o věčný konflikt a někdy je pravda na straně logiky a racionality proti vší empiričnosti (tak třeba musela být vnímána teorie relativity, když s ní přišel Einstein), někdy na straně právě té empiričnosti (a zdravého rozumu), což se asi spíš týká oblasti společenských věd ...

V. Novák 12.10.2017 9:44

Re: Vysvětlení lze hledat

Velmi často hlavně likvidovaly staré vědění.

Někdy (naštěstí) nedokonale - např. Archimedovy Metody zachoval byzantský mnich jen díky své lenosti - vzal pro něj nesrozumitelný a tedy nedůležitý spisek, odstranil původní text (naštěstí špatně) a přepsal ho sbírkou modliteb - tedy věcí zajisté velmi podstatnou.

Kdyby byl spisek dostupný odborníkům a kdyby nebyla zlikvidována i matematika na úroveň počtů, tedy kdyby nějací odborníci byli, mohla se věda vyvíjet úplně jiným směrem - Archimedés předběhl Newtona a Leibnitze s infinitesimálním počtem cca o 2000 let...

F. Houžňák 12.10.2017 9:40

To je pravda, je to pleonasmus,

ale říká se to tak, protože "PŠM" se osamostatnilo jako svébytný výraz, a slovní interpretace zkratky se vytratila. Takže spojení "školení PŠM" je z hlediska používání řeči OK. To je jako když Jungmann kritizoval, že se říká "šmahem" a ne "smahem". Proti živé řeči se nedá moc argumentovat logikou.

F. Houžňák 12.10.2017 9:36

No, k "vyvražďování původního obyvatelstva"

vyzývali všichni bohové všech národů na Středním Východě té doby, a Adonai byl holt ten nejsilnější, takže Židi vyhráli, zaplať pámbu. To je stará protikřesťanská písnička, za to se nemají Židi potažmo my křesťané co stydět. O tom ostatním škoda mluvit, vy děláte, jako byste tam byl, ale argumentujete pouze propagandistickými, tisíckrát přežvýkanými a změněnými výroky. Vy jste historik specializovaný na starý Řím, že jste se tak rozjel?

J. Sova 12.10.2017 9:32

Víra vědu zcela poráží.

Mt 10,7 "Jděte a kažte, že se přiblížilo království nebeské. Nemocné uzdravujte, mrtvé probouzejte k životu, malomocné očisťujte, démony vymítejte.“ Již 500 mrtvých bylo vzkříšeno ve jménu Ježíše Krista:

https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=627051

Taky přirostla amputované noha.

http://web.katolik.cz/feeling/noha.htm

A tisíce dalších zázraků.

M. Drašner 12.10.2017 9:13

Re: Vysvětlení lze hledat

Mluvíte o něčem, o čem zjevně víte jako Marx o klasické řečtině. Jména jako Ockham, Buridan, Nicolas d ́Oresme vám zjevně nic neříkají. Albertus Magnus či Roger Bacon rovněž ne. Takže bych si poznámky nechal na témata, o nichž něco víte, protože tady opravdu slyším ohlasy PŠM.

J. Kavalír 12.10.2017 9:08

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Zřejmě máte raděli PŠM v kostele, že?

J. Kavalír 12.10.2017 9:05

Re: Jo, zase jedna agitka, co má "dokázat", jací

Přečtěte si článek ještě lednou. Ta evropská civilizace se začala rozvíjet "k blahobytu" až poté, co se vymanila z 1000 let křesťanského tmářství. A nyní nám hrozí nástup nové náboženské totality od muslimů. Jako kesťan jistě věříte v jediného boha, tedy toho, který "ústy proroků" vyzýval Izraelity aby vavražďovali původní obyvatelstvo v "zaslíbené zemi". Který slibem "rajských slastí" držel na uzdě římské (a později i středověké) otroky a chudinu aby se nebouřili proti vrchnosti. Boha, který nadrženým muslimům slibuje 72 panen v ráji, když "v boji za víru" položí život.

P. Zinga 12.10.2017 8:42

Vysvětlení lze hledat

v "preambuli" křesťanství:"Mé království není z tohoto světa", z čehož lze dovodit, že pozemská existence je přechodná a nedůležitá. Ne nadarmo se stoletím po zániku Říma říká "doba temna". A když o křesťanských klášterech slyším, že to byly nositeli vědění, tak se otvírá kudla v kapse. Exkluzivně opisovaly staré a bádaly, kolik much potřebuje ďábel k obživě...

F. Houžňák 12.10.2017 8:36

Jo, zase jedna agitka, co má "dokázat", jací

jsou ti "křesťanští náboženští tmáři" hlupci a všichni ostatní vzory vědění. Třeba muslimové, že ano, u muslimů panuje všude blahobyt a svoboda. Otrokovi v pokrokovém antickém Řecku byla trigonometrie taky docela na houby. A autor agitky požívá blahobytu a svobody, který pro něj vytvořila KŘESŤANSKÁ evropská civilizace, a žádná jiná.

P. Dvořák 12.10.2017 8:15

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Nebuďte detailista. Také to může být "politické školení mužstva PŠM" nebo "kompaktní CD disk".

:-))

P. Švejnoch 12.10.2017 7:31

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Není mi sice jasné proč si připadáte jako na PŠM, ani to nehodlám příliš zkoumat.

Jen bych podotkl, že "školení PŠM" je stejná hloupost jako "CD disk".

J. Fridrich 12.10.2017 7:16

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Že jde lidský vývoj lineárně - a stále nahoru, tedy k " lepšímu si mysleli komunisti. Není tomu tak, jsou to období " nahoru, ale i dolů " tedy v sinusoidách....

P. Dvořák 12.10.2017 6:53

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Máte pravdu. I když se na cimrách přes den netopilo, tam bylo vždycky teploučko. Lepší v teple napolo poslouchat blbosti, než jako blbec naplno dupat na buzeráku nebo se podesáté v časovém limitu pokoušet obléct do atombordelu.

:-))

J. Krásenský 12.10.2017 5:57

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Také jsem si při čtení připadal jako na pšm. Je naivní se domnívat, že antice vládl rozum, věda a svoboda. To spíš korupce a násilí. Práce byla pro otroky a nerovnoprávné řemeslníky, Už před nastolením císařství si patriciové hýčkali populus k udržení moci. Heslo "chléb a hry" nepatřilo ke křesťanství. Zlatá éra antické filosofie, skončila dříve, než se narodil Ježíš Kristus. Technické vynálezy a pomůcky, jako vámi zmiňovaný astroláb, vznikly pár století před křesťanstvím, hračka na principu parního stroje taktéž, aniž by došlo k praktickému využití a rozvoji. Žací stroj sestrojili měli Keltové, nikoliv Římané. A Řím nezahynul na křesťanství, ale na korupci a lenost. Zákony, velmi restriktivní zákony k výběru daní, byly zničující. Povolání výběrčího daní, celníka, bylo trestem a za trest. Nespravedlnost a nevymahatelnost práva. Na konci své éry už nebyl nikdo, kdo by ho bránil. Copak by dvě stě tisíc germánů (včetně žen, dětí a starců) dokázalo vyvrátit impérium? No jo, jen ať si hýčkají své představy o antice. Podobnost s dnešním světem není čistě náhodná. A koho chtějí bohové zničit, připraví jej o rozum.

J. Babička 12.10.2017 5:28

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Já to školení měl rád, bylo to leší, než nějaká buserace na cvičáku. Ale vykládaly se tam često neuvěřitelné blbosti, tedy asi správně věci iracionální.

P. Dvořák 12.10.2017 5:07

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Byl jsem na vojně, také jsem povinně prodělával PŠM, ale marně si vzpomínám, že by tam někdy hovořili o tom, že "že klasy a stromy na druhé straně země visí dolů", nebo že "Země je (není) čtvercová, na délku čtyř set dní cesty od východu na západ a na šířku od severu na jich polovic dní."

Dokonce ani o "biblické představě, podle níž nemohly být jiné druhy zvířat než ty, které byly stvořeny při stvoření světa, což se mělo stát před 6000 lety." Dokonce tam nebyla řeč ani o tom, "jak rychle dokáže člověk opustit racionalitu, logiku a přiklonit se od rozumu k bludům a iracionalitě."

Tak nevím, sloužili jsme ve stejné armádě?

J. Brunner 12.10.2017 2:16

Re: Docela trapné postkomunistické řeči,

Z Vaší poznámky je vidět, že jste moc inteligence nepobral.

J. Vintr 12.10.2017 2:11

Pro příklady se nemusí chodit do minulosti

Dnes na naší planetě vládne kult globálního oteplování způsobeného kysličníkem uhličitým, který svou činností produkuje člověk. Také ignoruje zdravý rozum a objektivní poznání ...

A to máme k dispozici, na rozdíl od těch pošetilých lidi v minulosti, kteří byli odkázáni jen na své smysly a omezené zkušenosti, k dispozici obrovské množství nástrojů ke zkoumání světa kolem nás.

P. Maleček 12.10.2017 1:05

EU zhroucení Západořímské říše kopírující.

Autor píše - "Děsivá je však skutečnost, jak rychle dokáže člověk opustit racionalitu, logiku a přiklonit se od rozumu k bludům a iracionalitě. Takový zlom spadající do posledních let Západořímské říše je až nepochopitelný. Někdo by se dokonce mohl nad těmi blázny, kteří se nechali hloupými a drzými „opicemi“ zotročit, usmát".

Autor své poselství dnešku má mezi řádky, ale neškodí ho zdůraznit tím, že stejně si budou na čelo klepat ti, co budou za +- 2 000 let kroutit hlavou nad tím, jak se mohla během pár desítek let zhroutit tak vyspělá civilizace, která si těsně před svým koncem říkala EU.

Předpokládám, že těmito dvěma zhrouceními poučení naši následovnící, hned v počátku nekompromisně zatočí s těmi co tyhle dvě vyspělé civilizace rozvrátili - tedy s panovačnými kazateli absolutního dobra a rovnosti. Tehdy to byli křesťané, dnes kazatelé všeobecných lidských práv, tedy gender, multikulti či inkluzo pošuci.

Ostatně i my máme ještě čas na tyhle pošuky vzít klacek.

S. Kalužík 12.10.2017 1:01

Docela trapné postkomunistické řeči,

prakticky si připadám, jako na školení PŠM.