4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Apokalyptičtí Zelení

Taky patříte k těm, kdo na poslední chvíli žhaví mozkové závity a ne a ne se rozhodnout, které straně to tam zhruba za měsíc hodit? Možná jste se tak jako řada jiných rozhodli, že s velkými stranami už nechce mít nic společného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 25.9.2017 8:14

Re: Kdysi v Anglii dělníci rozbíjeli stroje...

Nějak jste pozapoměl, že "záchody" a další vymoženosti civilizační techniky nebylo svého času potřeba vůbec opravovat - a přesto prakticky nikdo s neměl nedořešený metabolický problém.

Při aproximaci i jen Vašich krátkodobých zkušeností se tedy může paradoxně snadno stát, že celou techniku a její důsledky už nikdo nikdy nestihne hrozícím škodám adekvátně opravit.

Psal jsem to už níže ale zkusím to vyjádřit ještě ekonomicky. Bylo by ekonomicky alespon únosné, pokud by dnes někdo recyklovatelně napravoval důsledky působení všeho odpadu co lidé technického věku vyprodukovali jakýmisi "záchody"?

S tohoto globálně a nedčasově ekonomického pohedu jednoznačně vychází, že by se likvidace mnohých strojů už dnes bohatě a dokonce zanedlouho vyplatila.

M. Šejna 25.9.2017 8:07

danit roboty je nesmysl, ale ...

... to nic nemění na tom, že robotické stroje v některých oborech opravdu berou lidem práci. To samo o sobě není nic špatného, pokud je možné lidi, kteří příšli díky robotizaci o práci (obživu) přesunout do jiných oborů. Jenže ono to není vždy možné.

Já si domnívám, že společnost se bude ubírat jiným směrem. Misto zdanění robotů příjde na přestřes minimální státem vyplácený příjem na hlavu. Pro stát je totiž důležité, aby každý měl prostředky na obživu a tedy i na na to, aby platil za vzrobené zboží. O to mají zajem i podnikatelé, protože pro ně je důležité nejen umět lacině (tedy pomocí robotizace) vyrábět, ale hlavně své produkty prodat. A roboti si jejich výrobky nekoupí. Ty nakupují jen lidé, ale jen ti lidé, kteří na to mají peníze.

J. Lukavsky 25.9.2017 8:02

naopak

"Ehm, víte, kolik práce vzaly lidem počítače, na kterých běžel software Microsoftu?" No je to přesně naopak! Kolik práce přibylo! Dříve jsem cesťák do Prahy vyplnil ručně za 5 minut vč. zprávy. Dnes se 3 dny pokouším dostat do systému, pak několikrát marně vyplnit dotazník... pak se jdu poradit... pak se zjistí, že momentálně je systém obsazen.... No za 3-4 dny občasného zkoušení a nadávání... huráááááááááááááááá.

J.L.

D. Polanský 25.9.2017 6:53

Re: Kdysi v Anglii dělníci rozbíjeli stroje,

Nebraly.

D. Polanský 25.9.2017 6:52

Kdysi v Anglii dělníci rozbíjeli stroje,

že prý jim berou práci. Nebrali. Pak měly brát práci počítače, ale neberou. Naopak celosvětově chybí miliony programátorů a lidí kolem PC. S roboty to bude podobné, řekl bych že ještě horší. A nakonec mezi námi, žádný robot vám záchod nikdy neopraví. Sedím ve veliké státní budově a záchody tu věčně zlobí. U vás doma jistě občas také.

P. Rada 25.9.2017 6:28

Re: Souhlas?

Souhlasím s Vámi, že "zákonodárci" jsou jaksi pitomci. Nikoliv však jen někteří a nikoliv jen s krátkodobého hlediska. Právě v tomto smyslu je ale i článek prostoupen dogmaty na téma, že člověk své okolí neovlivnuje a navíc bez ohledu na zákony které si za tím účelem tvoří.

Autorka např tvrdí: ... "Lidstvo první i druhou průmyslovou revoluci přežilo. Přežilo ji dokonce celkem bez úhony. Jenom se změnilo"...

Autorka právě příznačně jaksi nevidí co se s ní i okolím děje - lidově "která bije" a to i v článku kde už v nadpisu píše na téma apokalyptické.

V celé metabolismem na základě zeleného chlorofilu pojáněné biosféře totiž už začaly probíhat degradační až apokalyptické jevy jaoko na přelomech geologockých epoch a to prakticky nezávisle i na straně "Zeleni". Tyto jevy totiž začaly působit a příchodem právě průmyslové revoluce a gradují dnes kdy tato strana nemá na politiku zásadní vliv. Podstatou jevů jsou celoplanetárně zásadně odchýlené toky biogenních prvků jako je uhlík, fosfor, dusík + vznik sloučenin a dokonce prvků které se na palanetě dokonce vůbec nikdy nevyskytovaly ale dnes ovlvnují život v globálním měřítku - např freony, insekticidy, pesticidy...

Souhlasím v tom smyslu, že příčinou všech součastnách problémů je dokonce rozpor mezi zákonodárstvím lidí a přírodním. Začíná to zákonodárstvím finančním pokačuje přes majtkoprávní až třeba po zákonodárství v energetice. Člověk totiž poměřuje okolí virtuálními penězi... - ale příroda jednoznačně jouly ... Člověk si stanovil právo dědičné - v přírodě takové abstraktní výhody na celé generace při ovládání teritorií neplatí atd.

J. Kovaříček 25.9.2017 3:39

Souhlas

Dobrý článek, jako vždy od těchto autorů. Připodotknu, že někteří zákonodárci jsou vskutku pitomci. Ovšem zase jiní pitomci je volí. Takže začarovaný kruh! Jak se jeví, když Stvořitele napadlo stvořit lidstvo byl to pitomý nápad. A tak s tím teď na této planetě musíme žít. Nu uvidíme zdali to v příštím životě bude lepší nebo ještě horší. Přeji hezký den a dbejte hesla "Nás nedostanou?"