18.7.2018 | Svátek má DrahomíraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Proč nás postihla národní máselná katastrofaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 117, poslední: 29.9.2017 8:46, přehled diskusí

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: B. Jelínek Datum: 29.9.2017 8:46

No kdyby blbost nadnášela tak budete létat Vy.

Cena na trhu souvisí s jeho vzácností (a je úplně jedno co za tím je, jak Čína, z jakého mléka se dá co udělat apod. :-)). Co by se stalo, kdyby Ferrari nařídili prodávat ho za 0,5 mega jako Ochcávku? Protože prodejce má nechutnou marži?

Takže obchodník s cenou nedělá to, že chce mít 100% marži ale při nějaké poptávce reguluje cenu vs. možnosti dodávek, aktuálního stavu zásob, konkurence atd. Všichni vidí nějakého viníka - nejlépe toho na konci ale, že to byly politické zásahy na počátku, vidí jen málokdo.

Takže pokud politika systematicky likviduje trh a zemědělství je těžce postižené regulacemi, dotacemi a dalšími zvrhlostmi, tak máme co máme. Čím více zásahů, tím více problémů. Howgh!

Sobotka může pověřovat Pilného a Jurečku čím chce a je to všechno jen a jen na dvě věci. Welcome to communism again!

Re: BBB:
Autor: Z. Lapil Datum: 28.9.2017 8:24

Píšete to přesně. Život není jednoduchý ani s penězi, natož bez nich.

Fajn na kapitalismu je, že kolem sebe máte spoustu lidí - úplně cizích sebestředných sobců, kteří se jen třesou na to, aby vám udělali tak moc dobře, aby z vás vyrazili nějaký ten peníz; třeba vám dojeli pro to máslo. A vy jim ho dávat NEMUSÍTE. Jak napsal někdy v 70. letech Thomas Lewis (nebo Lewis Thomas? Nikdy nevím), kupodivu biolog, nikoliv ekonom: Staráme se jedni o druhé v nesmírně složitém systému, zahrnujícím mimo jiné automaty na coca-coulu u benzínových čerpadel.

Někdy je dobré si uvědomit, říkám už já, že jsme spolu mohli prohodit slovo mj. díky nějakému úplně cizímu chlapovi, co někde v Polsku nebo kde rube uhlí, aby nám pomohl rozpohybovat ty trpaslíky, co přenášejí písmenka z počítače do počítače.

Re: BBB:
Autor: L. Vrána Datum: 28.9.2017 7:49

Já jsem to od Vás pochopil, že si můžu zajet do Německa pro máslo. To je fakt,to skutečně můžu. Akorát by bylo tam a zpátky pro mě 300 km. I kdybych si toho tam nakoupil fůru za levno, tak tím strávím celý den a pohonné hmoty mi budou stát 500-600 Kč. To by se asi vyplatilo, kdybych nakoupil pro hafo příbuzných a sousedů, jinak ne.

Pracovat mimo dosah bydliště nemohou všichni. Máme také různé rodinné závazky a povinnosti. Každý nemůže zmizet na měsíc, na půl roku někam do ciziny a nechat tady třeba seniora s demencí, nebo chronicky nemocnou manželku, atd.

Přeji pěkný den a slunce v duši.

Re: BBB:
Autor: Z. Lapil Datum: 27.9.2017 22:28

Jak, hraběcí rady? Koukněte do regálů, půlka ne-li tři čtvrtiny potravin jsou ze zahraničí. Proč by ausgerechnet máslo bylo výjimkou?

A jezdit za prací do zahraničí - koukněte na stavbu, za pokladnu supermarketu, do potravinářské večerky - o Čecha nezavadíte. Koukněte na páteční dálnici z Německa do Prahy a dál do Polska, uvidíte desítky polských minibusů a v každém několik dělňasů. Máte dojem, že jsme méně schopní než Slováci, Ukrajinci, Vietnamci, ti Poláci?

Mimochodem nikomu neradím, jen odhaduji, kam se vývoj vydá.

Re: BBB:
Autor: L. Vrána Datum: 27.9.2017 21:16

To jsou nejapné hraběcí rady.

Re: Kouzlo nechtěného:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 11:48

Nejsou to osminky? Protože Globus Pardubice minulý týden večer prázdný regál 69,90,-.

Re: BBB:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 11:43

Což je ve skutečnosti dobrá zpráva: DRAŽŠÍ už máslo nebude, protože kdyby bylo, bude se pro něj jezdit do Německa.

Mimochodem - proti EU mám kdeco, ale Schengen mimo jiné znamená, že vám ani nikomu jinému NIKDO (ne nic, to není totéž) nebrání být zaměstnán v Německu.

Re: Stolní máslo:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 11:36

Máslo si do mrazáku klidně dejte.

Vím, že za socialismu bylo ke koupi "Čerstvé máslo" (10,- Kč) čili rovnou z mlékárny do obchodu a "Stolní máslo" (9,- Kč), které prošlo - nejspíš zmrazené, ale nevím to - strategickými(?) zásobami.

Myslím, že dnes v obchodě najdete "Čerstvé máslo" a "Máslo".

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: R. Chodovsky Datum: 26.9.2017 11:28

To je právě otázka.

Dle paní Václavíkové je mléka dostatek.... bohužel z tohoto mléka se máslo udělat nedá. Proč se udělat nedá? No protože se už udělalo.

Vy, pane Juraxi jste ten problém odhalil (a bůh ví, že jsem o Vás nepochyboval). Nyní ještě, aby pochopila pí. Václavíková, ale zde si iluze nedělám.

Re: maloobchodní ceny :
Autor: J. Jurax Datum: 26.9.2017 11:13

To ani ne - leda tak v Makru ... :-)

Ale proč by se na boomu nepřiživili? Obchod není charita ...

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: J. Jurax Datum: 26.9.2017 11:10

Proč by měli do Číny vozit vodu, jíž je podle Wiki v mléku průměrně 87,6 procent, když mají zájem jen o tuk, jehož je tam cca 4 procenta?

Re: jo, kreténe Prokope:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 11:06

To bych se hádal, ale je možné, že ke zdražení došlo už dřív než před rokem. Navíc sejra zdražoval (zdražuje?) postupně.

A možná bude klíč zakopaný v "kvalitním" sýru - kolik sýra za 30 korun deset deka se asi tak prodá? Nejsme nijak chudí ale takový (pravda - spíš dražší) si vzájemně kupujeme jednou za čas "k narozeninám". Rozhodně 300g eidamu 30% stávalo relativně nedávno 30,- Kč, dnes je ke 45,-. Lučina zdražila tuším z 25,- na 35,-. Poznámky si nedělám, ale nevěřím, že ta čísla jsou podstatně chybná.

Re: tak znovu:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 10:53

S těmi plnými regály to není tak úplně pravda, minulý týden večer v Globusu (ani už nevím, kterém) byl totálně prázdný regál - máslo Tatra za 69,90,- a žádná použitelná (= máslo bez příměsi a bez příchuti) náhrada; kecám, vedle se bála jedna osamocená osminka snad přes 40,. korun. Ale uznávám, že nejspíš už byl na cestě kamión a k večeři... vlastně už nevím, co jsem měl k večeři :-).

A Vám i panu Chodovskému poklona, jak jste se dokázali hádat a zároveň spolu laškovat. Bylo příjemné to číst.

Re: Počátkem r. 1993, když probíhala měnová odluka,:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 10:42

Máte to blbě. Cena másla vyletěla ve svobodné tvorbě cen jak raketa. Náklaďáky se opravdu objevily, včetně velkomlékárenských mimochodem, leč prodávaly LEVNĚJI než kamenné obchody a cena se postupně ustálila někde v polovině.

Zdá se mi obecně platné tvrzení, že cena čehokoliv v regálu je zhruba stabilní, zatímco náklady polehoučku stoupají, až někdo - obvykle velký hráč - vyměkne a podstatně zdraží. Někdy bez viditelné příčiny, někdy - nejnověji restaurace začátkem roku, to má nějakou spíš záminku než příčinu (aneb proti EET cokoliv vás napadne, ale o 10-15% jídlo v hospodách nezdražila, tomu nevěřím). Občas - momentálně máslo - je průvodním jevem přechodný nedostatek

Re: Je nebo není máslo drahé?:
Autor: Z. Lapil Datum: 26.9.2017 10:28

Jenže to jsou ti komunisti. Důchodce sice nejsem doteď, ale neměl jsem byt ani státní ani družstevní a dokonce ani ten, který komunisti našim (mým prarodičům) sebrali. Nicméně z peněz, které jsem vydělal, jsem přispíval lidem na státní byty. A chraň mě pámbu říct něco proti Vaší mámě, taková byla doba a ty, kteří normálně nezdrhli, prostě semlela tak, že jim to ani nepřišlo divný. Mě vlastně taky, aby nedošlo k omylu. Někteří jsou nejspíš semletí dodnes, když koukám na volební průzkumy.

Je tu odkaz na Krylova Důchodce, dovolím si tedy přidat o něco modernějšího Wabiho Daňka o bytové krizi: http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/danek-wabi/nevadi-26917.

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: J. Jurax Datum: 26.9.2017 10:28

Každý netriviální problém má nejméně jedno jednoduché, každému pochopitelné - chcete-li polopatické - avšak špatné vysvětlení.

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: R. Chodovsky Datum: 26.9.2017 2:10

Proč Číňané nakupují drahé máslo, když by mohli koupit levné mléko a z něj udělat máslo?

Re: Kouzlo nechtěného:
Autor: R. Chodovsky Datum: 26.9.2017 1:41

To víte že jo.... A čecháčci jsou tak hloupí, že nikoho z nich nenapadne v té levné Francii koupit deset vagónů, přivézt do Čech a prodávat levněji než v řetězcích a přesto s velkým ziskem.

Vy jste prostě další srandistka.

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: R. Chodovsky Datum: 26.9.2017 1:34

Ne! Nevysvětlila jste to polopaticky. Vysvětlila jste to nesmyslně. Vaše vysvětlení nedává logický smysl. Takže se vznášíte vysoko nad hlavami, doslova jako holubice.

Re: Kouzlo nechtěného:
Autor: J. Václavíková Datum: 26.9.2017 1:26

Tady musíte vysvětlit, co je to kilo másla :-)

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: J. Václavíková Datum: 26.9.2017 1:18

Myslela jsem, že jsem vysvětlila dostatečně polopaticky, že ,,to" není o redukci stád, jestliže mléka je dostatek a levného. Je vidět, že na Psa nic není dosti polopatického.

Re: Na opatření přemoudré EU, která snižovala produkci mléka:
Autor: J. Jurax Datum: 26.9.2017 0:59

Kolik bakterií na čtvereční centimetr podlahy v mlékárně smí být podle normy? :-) Jaké obklady a kde musí být podle normy?

Re: Jedna z cen, kterou si dobře pamatuju :
Autor: J. Jurax Datum: 26.9.2017 0:56

Ano. Kolik dnes platíte denně za vodu z vodovodu? Já devět korun.

Re: Kouzlo nechtěného:
Autor: J. Jurax Datum: 26.9.2017 0:50

V akci. A polské nebo německé.

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: J. Jurax Datum: 26.9.2017 0:49

Není.

To je o tom, že byla redukována stáda. A Vy jste nepochopila ironii, totiž že redukci stád ale opravdu nezapříčinila BSE.

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: J. Václavíková Datum: 26.9.2017 0:06

Vy jste evidentně spadl z jahody na znak. A jste zcela mimo mísu. Tohle není o BSE.

Re: Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: P. Dvořák Datum: 25.9.2017 23:57

Evidentně jste přesvědčena, že desetitisíce kusů hovězího bylo před lety "popraveno" z důvodu nemoci šílených krav. Pokud vím, na nemoc šílených krav za celou dobu v Evropě zemřeli tři lidé, některé prameny uvádí že dokonce pět!

Srovnejte to se statistikou zemřelých na chřipku, pobodání včelami, utonulých je jen v ČR kolem 200 ročně a pod. Raději ani nemyslet na zavražděné při teroristických akcích nebo při dopravních nehodách.

Re: maloobchodní ceny :
Autor: M. Pressl Datum: 25.9.2017 23:02

Vietnamci nakupujou většinou v řetězcích.

Kdyby blbost nadnášela .........:
Autor: J. Václavíková Datum: 25.9.2017 22:55

eurofobové by lítali jak holubičky.

Mléka je dost, másla málo. Chce to trochu přemýšlet a trochu se zajímat. Po mléčném tuku je evidentně větší poptávka než po polotučném mléku. Kromě toho, že se zvýšila spotřeba mléka plnotučného (psím diskutérům polopaticky- pak nelze z mléka tuk, tedy máslo, odebrat), je v létě větší spotřeba na zmrzliny a, tu máš čerte kropáč, máslo začali poptávat Číňané a další. Suma sumárum, rostou světové ceny. Přesto psí diskutéři za tím vidí EU, jež pomáhala snížit nadprodukci mléka. Svatá boží prostoto :-))))

Pozdě bycha:
Autor: D. Nowodny Datum: 25.9.2017 22:17

honit, pozavirali jsme mlékárny, cukrovary atd. a ted jsme na pospas EU, především Německu !