19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

POLSKO: Dobrá změna k horšímu

Skoro před šesti lety, 28. listopadu 2011, pronesl tehdejší polský ministr zahraničí Radosław Sikorski v Berlíně projev, tehdy označovaný za přelomový, leč zároveň kritizovaný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 22.9.2017 23:04

Mlejnku, Mlejnku, to jsme zase vyplodili veledílo!

Německo je skvělé, EU je skvělá, EURO je skvělé a Polsko je špatné!

Jak jednoduché!

M. Mikulec 22.9.2017 23:31

Re: Mlejnku, Mlejnku, to jsme zase vyplodili veledílo!

Není to trochu moc Černobylé? :-)

M. Mikulec 22.9.2017 22:28

totalita?

O situaci v Polsku a Maďarsku nejsme férově informováni, protože se to probruselským masmediím nehodí. Asi abychom náhodou neudělali proletářskou revoluci nebo snad Czexit. Pěkně zůstaneme v tom žaláři národů, zvaném Evropská unie. Připadá mi to úplně stejné jako za bolševika, kdy jsme nesměli vědět, že existuje nějaká Solidarnošč a Lech Walensa. Že existuje propustná hranice a bezvízový styk mezi Maďarskem a Rakouskem. Nejméně informací máme o svých sousedech. Hlavně že vidíme fotky z Koreje nebo Barmy.

P. Rajman 22.9.2017 19:17

Jste šovinistický omezenec?

Ne, že bych si to nemyslel, ale raději se zeptám.

J. Štrobl 22.9.2017 12:10

Vy jste erohujer, pane Mlejnku?

Já se domnívám, že EU je nutno rozbít, abychom mohli postavit evropskou spolupráci na nových, rovnoprávných základech národních států.

P. Rajman 22.9.2017 19:21

Pane Mlejnku děkuji

Konečně se někdo na NP zastal meohroženě Unie před tou nebezpečnou bandou šovinistických nácků.

F. Kusák 22.9.2017 11:53

Takový jednoduchý článek,

on to pan Mlejnek vidí dost černobíle. Nevím, jak moc zná polskou náturu. Asi moc ne, když dokáže takto jednoduše myslet. A že se zajímá o historii, tak tomu už vůbec nerozumím. Měl by vědět, že Polsko je v kleštích, z jedné strany Němci a z druhé Rusové. Je zajímavé, že to byly v minulosti tyto dva národy, které Polákům velmi uškodily. Nedivím se, že mají k nim takový ambivalentní vztah, zvláště, když vidí, jak Německo-ruské vztahy docela dobře fungují (viz Nord stream nebo dodávky německého zboží do Ruska přes třetí země, je ho plná Moskva). O tak složitých věcech by měl psát někdo mnohem vzdělanější a moudřejší než je pan Mlejnek jr.

J. Schwarz 22.9.2017 11:46

Vy se evidentně

domníváte, že současná politika vedení EU ke stálému, desetiletí trvajícímu rozvoji v rámci jednotného trhu EU vede. Komický náhled.

R. Morava 22.9.2017 11:25

Snad ani s těmi hranicemi se nedá souhlasit

A článek je dost mimo. EU s Německem kope do Polska a chce je pokutovat za to, že se nenechají nutit do špatností (EU je v tom jako nacisté). Proto Poláci vytáhli protizbraň. Zase nás po 72 letech peskujete a pokutujete nás za odpor proti multi-kulti a socialism? Tak my Vám dame připomenout.

Problém jsou ale snad ty hranice. Němci by jako odvetu mohli zpochybnit hranice Polska. Udělá to ale země, která se nechá vydírat Arabáči - neudělá, jedině že by to prasklo a Němci se vrátili k tomu co před 72 lety nedokončili. Zdá se ale, že pak začnou u muslimských spoluobčanů. A nebo se sami stanou Muslimy, to by byl nejhorší zcénář. Pak by jim ale žádné hranice polska nestačily, byly by až za Uralem. Takže Polákům to může být jedno.

J. Schwarz 22.9.2017 11:49

Re: Snad ani s těmi hranicemi se nedá souhlasit

Němci dnes mají prachů že nevědí co s nima, ale nemají bojeschopnou armádu. Vybudovat ji a vycvičit by jim trvalo minimálně 10 let, zatímco Poláci armádu mají. i kdyby se Němci nakrásně chtěli "vrátit k tomu co před 72 lety nedokončili" už na to nemají kapacitu.

J. Pražák 22.9.2017 10:44

Bruselský poskok pomluvil

Ty slavné "dotace", kterými chválíte Brusel, činí pro Polsko 0,85 € na osobu a den hrubého. Když se odečte příspěvek Polska do rozpočtu EU a zbytečné náklady spojené s žádostmi o dotace, tak to vyjde na cca 0,3 € na osobu a den. A za to by mělo Polsko poslouchat bruselské zhovadilosti. Nedivím se, že je taková snaha tuto 4. EUroŘíši změnit, nebo z ní vystoupit.

A. Alda 22.9.2017 10:05

Jsem už dos starý na to,

abych to mohl změnit, ale mrzí mne, že jsem se v mládí nepřestěhoval do Polska, ačkoli jsem tu možnost měl.

Fakt mne to mrzí.

V. Klepetko 22.9.2017 9:28

Autor příspěvku je příliš optimistický, v té poslední větě..

Ve sporu mezi Bruselem a Polskem bych podpořil Českou Republiku!:-)

J. Mrázek 22.9.2017 9:09

Polsko si nezačalo !

Jako vždy začali skopčáci .

B. Brousková 22.9.2017 9:42

Re: Polsko si nezačalo !

"Jako vždy začali skopčáci" Druhou světovou opravdu začali skopčáci, ale ruku v ruce s nimi i 52 000 Slováků, kteří kvůlivá tomu dokonce museli vyhlásit před tím mobilizaci.V zápětí se k nim přidal i známý humanista soudruh Stálin.Dokonce ani Maďaři,či Bulhaři jako v osmašedesátém u této bratrské pomoci, včetně pomoci ozbrojenými silami u toho nebyli.

P. Remeš 22.9.2017 7:48

Být protektorátem

Hmmm ... v podstatě autor říká, že jediná správná cesta pro Polsko je být protektorátem Německa. Samozřejmě, říká to jinými slovy, slovy o izolaci na jedné straně a integraci na straně druhé, ale podstata je táž. Je přece docela legrační tvrdit, že "Brusel ... žádá pouze dodržování zásad právního státu", když víme, že Brusel je ve skutečnosti Merkelová (a do určité míry se tam cpe i Macron), a ti si pro Německo a Francii s dodržováním unijního práva žádnou hlavu nedělají. Tak maximálně když jde o Polsko, případně Česko či Maďarsko .... :o/

J. Schwarz 22.9.2017 11:52

Re: Být protektorátem

Když německo žádá jen "dodržování zásad právního státu" jde o další komickou vložku, protože si v posledních letech těmito "zásadami" zdatně vytíralo (_._).

J. Pospíšil 22.9.2017 2:22

Podkopávat základy evropské integrace?

Je práce budoucnost prospěšná. Jsou chatrné a EU je čím dál nestabilnější bez ohledu na to, co jde z úst evropských politiků. V žádném případě se tito politici nevrátí k základům, aby je vyspravili. Chtějí před nestabilitou základů uniknout další stavbou vyšších pater. Britský způsob je inspirující a přes skučení eurofilů správný.

Nelíbí se mi způsob, jakým to činí Poláci. Ale podkopávají fest. A jak je vidět z případu s letadlem, jsou i dost zarputilí.

Já bych byl pro to, odejít z nereformovatelné EU dřív, než nás ohrozí svým pádem. Ty trosky mohou být nebezpečné. Možná je ale ještě chvíli čas. Čím později bude referendum o odchodu u nás, tím jistější je, že dopadne pro odchod. Už Kazatel pravil, že každá věc má svůj čas. V podstatě jde jen o to, najít tu chvíli, kdy už to bude jasné velké většině a nebude to později než dva roky před tím zhroucením. Protože pak už by bylo zbytečné.

Ale i to umíme. Nakonec předchozí socanské seskupení jsme také opouštěli, až když už vlastně nebylo.

P. Kmoníček 22.9.2017 8:50

Re: Podkopávat základy evropské integrace?

Ekonome Pospíšile, a jak to udělat potom třeba s vývozními a dovozními cly? Až odpovíte, mám jiné otázky.

A. Alda 22.9.2017 10:08

Uvalení cla je projev moci státu.

Je to prostě zbojnická metoda, kdy se za přechod místa zbojníkem ovládaného zbojníkovi platí procenta z převáženého zboží. V opačném případě by zbojník mohl kupce zabít a zboží si přiivlastnit všechno. Takto to funguje od samého počátku dálkového obchodu.

P. Lenc 22.9.2017 10:13

Re: Podkopávat základy evropské integrace?

A vy si pane Kmoníčku myslíte, že třeba německé firmy a nejen ony etablované v ČR a nejen v ČR se odstěhují?Ty firmy, které pomáhají Německu k hospodářské stabilitě? Až odpovíte, mám jiné otázky.

B. Brousková 22.9.2017 11:20

Re: Podkopávat základy evropské integrace?

A vy opravdu věříte tomu, že kdyby u nás Němci po převratu neinvestovali, byla by u nich nezaměstnanost a životní úroveň jako je dnes v zemi milované gdě tak vóóllna dýšit čilavěk ?

J. Pospíšil 22.9.2017 18:11

Re: Podkopávat základy evropské integrace?

Pane Kmoníčku, nejsem ekonom. Cla jsou maličkost. Česká republika vybrala cla ve výši patnáct miliard korun, než vstoupila do EU. Tam se samozřejmě vybraná cla stala příjmem EU, který odváděl do ČR skoro třetinu zpět, za to, že české celní orgány cla pro EU vybírají.

Na světě existují víc jak sto států, co nejsou členy EU a se cly si umí poradit. Nakonec i ČR a předtím ČSFR to před vstupem uměla. Nepříjemné by bylo, kdyby se ze msty zbytková část už dnes se rozpadající EU mstila a nasadila na české zboží cla vysoká. Ale to by bylo nevýhodné i pro odběratele českých produktů v EU, zejména v Německu, takže by tamní dovozci nejspíš velmi rychle vyjednávající orgány na své straně umravnili.

Nakonec já nemám vůbec nic proti zachování bezcelní únie, cla považuji obecně za škodlivá.

Vaše otázka je dost zvláštní. Jak to dělají všechny státy v historii. Jak to dělal český stát za celou svou existenci. No dělal to různě, patřil do různých seskupení, ale vždy si lidé v jeho hranicích uměli poradit. Cla se obecně smlouvají. Existuje na to i spousta předem připravených šablon a obecnějších dohod o tom, jak se to dělá.