26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 431

V sobotu jsem byl na tankovém dni v muzeu v Lešanech. Byl jsem tam poprvé. Nejsem odborníkem na tuto vojenskou techniku, ba dovolil bych si říct, že této vojenské technice vůbec nerozumím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 5.9.2017 17:32

Tak krásně to začínalo - tankama

a skončí to rajčatama :-)

Ještě že ty fotky nejsou od rajčat ... :-)

M. Krátký 5.9.2017 15:12

Re: K těm rajčatům

K těm rajčatům můj příspěvek pro oba pány nade mnou i pro pana Čecha ( čtu jej jako první věc každé úterý, jeho postřehy i způsoby literární o letadlech, autech i o životě mi stále dělají radost ) - zpět k rajčatům. Považuji se za dobrého pěstitele rajčat po celou moji životní dráhu ( rok 1943 ) a zvláště po absolvování 7 let služebně v Bulharsku. Pěstuji je po nezdařených odklonech od klasiky ( to je v kýblech či pytlích ) jen v řádných záhonech a převážně z vlastní sadby - výsevu až koncem března doma za oknem chaty na Sázavě a pak v klidu do záhonu až koncem května - vždy to bravůrně dohoní a mám vždy úspěch - 2x za sezónu postříkat kuprikolem a žádná plíseň - jen je třeba dodržet min ochranou lhůtu 7 dní po postřiku. Vloni 55 tyček a hroznej masakr - letos mi to žena zakázala a tak jen asi 40 kusů - 10 kupované F1 Tornádo, 15 ks BG gigantické odrůdy - až á 80 dkg - nádhera a teď jedou moje vlastní cherry Sázava - na kompostu vloni objevená odrůda - namnožená ze semínek a jede mi jich cca 25 kusů ve strašné plodnosti - nádherná chuť - až 60 drobných sladkých rajčat jako vějíře na jedné tyčce. Hezký den všem

J. Lepka 5.9.2017 12:32

Re: K těm rajčatům

Před lety jsem vyzkoušel a opustil. Víc problémů než přínosů, m.j. v současných letních vedrech nutnost cca 3x denně zalévat, nehledě na fakt, že se jen špatně odhaduje minimálmí velikost kbelíku (pytle). Já jsem letos aplikoval postup vyzkoušený na okurkách-použít šestiboké skládací kompostéry a s naprostým úspěchem. Výšku si vyberete podle typu pěstovaných rajčat ( keříčková x tyčková - pro ty je vhodnější nižší sestava, nebudete sklízet ze štaflí), substrát si navozíte přes zimu, kdy je na to dost času, navíc si ho namícháte podle svých představ. V neposlední řadě toto řešení umožňuje i protichladovou ochranu, podobně jako ve skleníku, řeším to takovou jako klimabuňkou z desek dutinkového polykarbonátu slepeného páskou, pozor, nezapomeňte větrat. Jelikož je tahle služba rajčatům nutná cca měsíc, polykarbonátové desky pak snadno na zbytek roku uklidíte. Jo a ještě zlepšuje zalévání, v té výšce můžete zalévat skutečně jen kořeny a nepotřísnit listy.

P.S. omlouvám se tohle patří spíš na zahradnický server, ale když se naskytla příležitost...

J. Hanzal 5.9.2017 9:32

K těm rajčatům

nevím, pane Čechu, kde je sázíte, ale měli jsme podobný problém, nerostla, samá plíseň (byla zasazena v záhonku). Pak nám teta mé ženy doporučila zasadit je do větších kýblů, postavit pod střechu na jižní stranu a ejhle rostou a plodí náramně.