26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ZEMĚDĚLSTVÍ: Země neživitelka

Obyvatelé měst obvykle nemají dost odvahy, aby se nějak vyjadřovali ke stavu zemědělství. Přitom hraje dost podstatnou roli, že je nějaký venkov nezajímá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 28.8.2017 22:23

Re: Mák a chemie

Kukuřice asi neumožňuje růst máku a chrp už kvůli tomu, že jednoduše příliš vysoká.

Vlčí mák jsem viděl v řepkovém lánu nedaleko Hoříněvsi v nikoli nepatrném množství.

J. Vintr 28.8.2017 21:28

Re: Bože zase zemědělská politika,

Aby mohl fungovat trh, nesmělo by se zemědělství v celé Evropě dotovat. A hlavně by se musel zřušit ten podvod s dotovanými biopalivy.

J. Jurax 28.8.2017 20:45

Re: Polistopadoví svazáci přece vykřikovali,

No vidíte - celých deset procent! Smrt skotu a přestat těžit uhlí - zářná budoucnost lidstva globálně neotepleného za to stojí!

J. Jurax 28.8.2017 20:43

Re: Další rozdíly.

Ale houby, Pařížská dohoda to tak akorát vytrhne.

Naopak skutečnost neratifikace Pařížské dohody svědčí naší zemi ke cti. Poroučet větru dešti skrze snížení emisí zlobivého CO2 se nedá.

J. Jurax 28.8.2017 20:32

Re: Bože zase zemědělská politika,

No, zemědělská politika je po mém soudu důležitá věc. A výrazná potravinová nesoběstačnost je znamenité bezpečnostní riziko.

A protože zemědělství je dnes mj. i o dotacích, o nichž zjednodušeně řečeno rozhoduje vláda (a EU), tak vláda opravdu musí ... nebo by aspoň měla ...

D. Polanský 28.8.2017 18:51

Bože zase zemědělská politika,

vláda musí, proč to nenecháte na trh. Vypěstoval jste v životě alespoň mrkev?

L. Novák 28.8.2017 16:52

Řepka se nesází, autor blábolí, aby si vydělal na chleba

Škoda času číst takový nesmysl. Je jasné, že sedláci v Rakousku nebyli zlikvidováni komunistickým totalitním režimem a neproběhlo tam zestátnění výrobních prostředků včetně zemědělské půdy. U nás bolševici rozorali meze, nadělali velké lány, ale hospodařit se stejně nenaučili. Když komunistický režim padl, sedláci už neexistovali a neměl kdo na polích hospodařit, než stará bolševická JZD se soudruhy ve vedení. Majitelům restituované půdy (způsob, jakým byla při restitucích chráněna JZD, ani nemá smysl komentovat) nezbylo nic jiného, než to těm jézéďákům pronajmout napospas.

A jsme tam, kam nás socialismus přivedl, teď už i ten EUropejský.

Z. Frys 28.8.2017 16:26

Re: Za všechno můžou ty zk... dotace

Souhlasím, dotace zničí úplně všechno. Podívejme se například, jak dotace zničily skvělý charakter křištálově čistého komunisty a estébáka Bureše...

P. Rada 28.8.2017 15:35

Re: Polistopadoví svazáci přece vykřikovali,

Do metanu skrze vánoční nedostatek másla se navážíte dost hloupě. 80% ho totiž uniká s přírodních procesů a zbytek 10% antropogrnně při těžbě uhlí a 10% v souvislosti se skotem. Při rozpadu permafrostu jako kladná zpětná vazba ho ale může uniknout ještě násobně více než dnes.

http://climatemap.blogspot.cz/2013/03/klimaticka-zmena-v-arktide-prebieha.html

https://www.irz.cz/repository/latky/methan.pdf

http://www.geology.cz/aplikace/geohazardy/katalog/geohazard-18/

Hloupé je tedy to, že v důsledku GW a hlouposti lidské kterou pěkně ilustrujete, nemusí být do konce století pro mnohé vůbec co jíst. Např. s míst středomořských už dnes za potravou žene běžence hlad a války. Někdo tomu ale reději říká ekonomická migrace snad proto aby se původní příčina co možná zamaskovala a dalo se tak vyhnout odpovědnosti.

P. Rada 28.8.2017 15:10

Re: Mák a chemie

V lánech kukuřice či řepky jsem si vlčího máku ani chrpy v česku nevšimnul. Něco jiného jsou obiloviny.

Na souvislosti jeho šíření s těmi herbicidy ale něco bude. Např i v tom, že se tento plevel proti některým stává odolný.

http://uroda.cz/priciny-sireni-maku-vlciho/

P. Portwyn 28.8.2017 13:18

Re: Za všechno můžou ty zk... dotace

Možná se pohybujeme v jiných končinách země, ale já si všiml, že v lánech přibývá vlčího máku, a dokonce se objevuje i chrpa.

Podle biologů, kterých jsem se ptal, to má jediné vysvětlení: sype se méně "chemie".

J. Vintr 28.8.2017 11:06

Za všechno můžou ty zk... dotace

které naprosto deformují trh a vedou k tomu nejhoršímu možnému hospodaření s půdou. Nejhorší je pěstování plodin na biopaliva, které kvůli dotacím zřejmě nejvýnosnější. Je zřejmé natolik výnosné, že se při něm nemusí šetřit chemií, která usnadňuje agrotechnika a maximalizuje výnosy. Nejsou zde žádná omezení jako u pěstování plodin pro potravinářské účely, takže to tam velkopěstitelé sypou a stříkají co se dá. Výsledkem bude totálně zničená půda a spousta sajrajtů v životním prostředí.

J. Lepka 28.8.2017 9:16

Dobrá úvaha.

Problém je nejen v nesmyslné monokulturizaci, ale hlavně v setrvačnosti myšlení venkova. Již před nějakým čtvrt stoletím jsem vedl diskuzi s jedním zapáleným bolševikem, předsedou JZD, naštěstí už na penzi: " Nikdo nám neřekne co pěstovat, letos bylo brambor, že to nechtěli ani ve škrobárně!"

"Tak si je nechte jako sadbové a nasaďte na jaře víc než letos. Jako vy budou uvažovat všichni a napřesrok brambory nebudou!"

"Nesmysl, všichni si letos naběhli, do toho nepůjdou."

"Právě, brambory nebudou!"

NEBYLY, pochopitelně. A na podzim mi dědula oslovil :" Jak jste to věděl?"

J. Lepka 28.8.2017 9:06

Re: Polistopadoví svazáci přece vykřikovali,

Člověče, vy zpochybňujete zcela pozitivní vliv redukce skotu na (flatulentní) produkci metanu! Že na Vánoce nebude máslo? Co na tom, hlavně že omezíme ohřívání planety! A vůbec, na co hnůj, vzpomeňte jak to dopadlo v Cimrmanovi !

P. Rada 28.8.2017 7:23

Další rozdíly.

Spočívají v tom, že u nás je sice naprostá většina půdy formálně zprivatizována ale i na té privátní se s cca 80% hospodaří v nájmech. Důsledek je ten, že mnozí půdu neobdělávají ale jen využívají či spíše zneužívají. Na jižní moravě tak erozí při nevhodném obhospodařování místa nevratně zmizel až půletr dříve úrodné půdy který se vytvářel celá tisíciltí.

Zatím se toho ještě ve společnosti s agrárních důvodů tolik nedejě. Naprostou většinu populace totiž živí vjod průmyslové montovny a obchod. Ale jak dál a jak bez dovážených hnojiv kde klíčový bude zanedlouho celosvětově fosfor?

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

Autor naráží na jednání součastné vlády ale zřejmě s předvolebních důvodů nezminuje, že agrární politika je daleko dlouhodobější proces a do součastného stavu se stále klesající rozloha půdního fondu se stále klesající bonitou (dohání to hnojení a chemie) dostala po mnoha desetiletích devastace. Rostoucí roli začínají hrát i vlivy globální jako jsou sucha a častější přívalové deště. Toto v úhrnu už žádná jednotlivá jen pštiletkově taktovaná vláda nemůže obsáhnout. O tom, že jsme jednou s posledních zemí světa která doposud ani neratifikovala Pařížskou dohodu nemluvě. Krátkozrakost momentálního zisku má zřejmě doposud v agrární politice státu přes všechny prolamace přednost před udržitelností.

V. Kotas 28.8.2017 7:08

Polistopadoví svazáci přece vykřikovali,

všechno dovezem. Také slibovali, že zde bude zemědělství fungovat jako v Rakousku. Stalo se to, znali vůbec, jak to tam funguje ? Když se nechá vybít 2miliony kusů skotu, těžko může být dost hnoje na pole a zvlášť když se sláma spaluje v teplárnách, elektrárnách.