20.6.2018 | Svátek má KvětaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SOBOTNÍ CESTY: Stezka v oblacíchŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 45, poslední: 16.7.2017 22:58, přehled diskusí

Matyldo, užili jste si krásnou dovolenou:
Autor: D. Ruščáková Datum: 16.7.2017 21:15

a moc jste ji potřebovali:)) Já bych z podzemí a pevností zdaleka nadšená nebyla - ale není to pěkné, když jsme každý jiný?:))

Pokud jde o tu stavbu stezky v oblacích: my se teď vyhýbáme návštěvě hor, které máme za humny, právě kvůli to nové krkonošské. Chtěla jsem vzít Patrika na lanovku na Černou horu, ale holt to odložíme - nesnáším davy a ten první víkend, co to otevřeli, byly prý kolony k horám dlouhé 11 km - to je naprosto šílené.

Obecně mi přijdou "zážitky" v přírodě dost zbytečné, ale já jsem stará konzerva, které krásný les a voda stačí - hlavně, abych tam byla skoro sama:))

Ovšem chápu bídu opuštěných regionů, závislých na turistice (ani náš region není nic moc, pokud jde o práci - po pádu textilek) a tak říkám: pokud se tak činí citlivě k přírodě, tak proč ne. Samozřejmě to nikdy není bez vlivu na životní prostředí - lidé přijíždějí auty, potřebují sociální zařízení, chtějí jíst, spát, tankovat... Ale místní lidé, kteří krajinu oživují (a naše krásná tradiční krajina je ta obdělávaná, ne nepostupná divočina), také potřebují z něčeho žít - nelze si žádat romantický klid na jejich účet (a pak se vrátit do smradlavého, leč bohatého města). Takže jediné, co je slušné a správné, je stavět s citem pro krajinu... že to jde, je vidět na spoustě místech, stejně na jiných je vidět, jak se dá krajina zdevastovat.

Re: Matyldo, užili jste si krásnou dovolenou:
Autor: J. Hlavsová Datum: 16.7.2017 22:58

Naprosto souhlasím s kritickými příspěvky. Jsem z tohoto kraje a pamatuji Dolní Moravu před více jak 30 lety - nádhera. Turistika a rekreace byla, ale taková mírnější "nezážitková". Úžasná sjezdovka, zázemí minimální, ale nám šlo hlavně o lyžování, dál do lesa se smělo jen pěšky, o houby se zakopávalo, borůvek modro, k vidění jelení a srnčí zvěř. Na druhé straně řada prázdných opuštěných chalup (ráj pro zájemce o chalupu). Lidi zaměstnaní u lesů nebo státního statku. K šedesátinám jsem si mohla vybrat pobyt, vybrala jsem zdejší hotel Prométheus většina personálu nebyla z místních. Pro mě ale v říjnu pohádka. Pořád tam ráda jezdím, ale na Stezku se nechystám.

Dolní Morava, Mladkov, Těchonín a další zdejší vsi zkrátka doplatily na to, že jsme v Sudetech a teď i na uvedený problém zlikvidovaných textilek. Ale je tu krásně, přijeďte se podívat - třeba dopadne příští setkání v Pastvinách.

Uznávam:
Autor: Z. Verenka Datum: 16.7.2017 16:34

všetky argumenty v príspevkoch pre i proti.Je to ťažké,aj neničiť prírodu aj zabezpečiť obživu pre ľudí v regione.Mne osobne sa tá stezka hrozne nepáči.A ani som nikde v rakúskych alpách niečo podobne nevidela a tiež tam žijú ľudia a živia sa turizmom/ a asi im to stačí/

Matyldo,:
Autor: Z. Jenny Datum: 16.7.2017 9:42

taky se tam chystám.Mám ráda Jeseníky a je v nich stále dostatek míst, kde nepotkáš živáčka. Hotely všude v horách také dříve nestály anebo nebylo jich tolik.Krkonoše, to je vlastně Václavák i s módní vlnou a výstavou všech těch celebrit. Doba jde dál a je to tak jak to je,lidé si žádají pobytv horách a podnikatelé reagují na požadavky. Že to není leckdy v souladu s přírodou je pravda ale tam kde byly dříve louky a pole, lesíky, dnes stojí třeba rodinné domy, které tam také nepatří. V údolích kde tekly řeky lidé nastavěly také domy a teď se diví, když přijde záplava. Člověk tu ovlivňuje všechno kolem a všechno má na přírodu vliv. Až se ta monstra se stezkami přežijí, bude zase něco jiného, třeba se budeme vracet na stromy my. I když bydlení na stromě je teď taky docela in. Jen musíte mít svůj strom a penízky na stavbu. Tak třeba v Lelekovicích už to funguje a dokonce je na to česká firma.

Uvidíme, čeho se ještě dočkáme. Ty stezky v korunách stromů si myslím, že až tak škodlivé nejsou, spíše škodí dřevařské mafie a ti, kteří jim to jejich hospodaření umožňuji.

http://www.treehouses.cz/cz/rezervace

Re: Matyldo,:
Autor: Z. Matylda Datum: 16.7.2017 12:04

Hm, ono je taky problém v tom, že Jeseníky hodně žily ze zimní sezóny a tyhle atrakce jsou mimo jiné následek těch zim bez sněhu, kdy si místní nevydělali vůbec nic. Ano, obvykle jsou postavené z grantů ministerstva pro místní rozvoj. A jsou všude možně, to není jen Dolní Morava. My jsme spali v hotýlku v Loučné nad Desnou. A je tam postavený skatepark a velký park s prolízačkami. Takže jednak předpokládám, že to slouží i místním dětem, druhak je mi jasný, že bez grantů by to nepostavili nikdy, ale oni tam ty lidi musí dostat, když se tam nejezdí lyžovat a navíc spousta lidí jede radši do Alp.

Re: Matyldo,:
Autor: A. Lex Datum: 16.7.2017 12:17

Jenny, tak treehousy v lesích u Lelekovic a nejenom tam provozují Lesy města Brna. Ano, ten podnik, který by se měl starat o lesy, staví hamty, hamty atrakce. Zatím lesy nesmyslně devastují šílenou těžbou,(která být musí, ale s citem). Používají v těchle zbytcích lesů harvestory, které nadělají děsnou paseku s půdním krytem. Už tři roky fotím jejich "práci" v lese a "úpravy" svážnic. Výsadba po jejich těžbě je minimální. A když tak se sazenice neujmou. Minulý týden jsem na plácku osázeném modříny napočítala z deseti sazenic zatím živých jenom 4. Trošku pršelo, tak snad i toto malé procento přežije.

Po těžbě nechávají obrovské hromady z korun stromů na místě, to co se dřív sešrotovalo a vyčistilo. Prý je to užitečná masa pro les. Na té mase rostou lány invazivních plevelných rostlin, jako je třeba netýkavka

Přede dvěma lety jsme se starým pánem, bývalým místním revírním, načapali dělníky v červnu jak káceli duby a buky v zelených korunách. Chudák starý pán měl z toho málem smrt. Vždyť ty stromy byly v tuto dobu plné ptačích hnízd. Pánové zmizeli a na tuto lokalitu se nevrátili. Jenom zmizely i ty poražené kmeny. Koruny ještě dlouho ležely s uschlým plně vyvinutým listím.

Jenom chci vysvětlit, že lesních i zemědělských opravdových hospodářů je velmi, velmi málo, jinak je to "jenom" o penězích. Tady pramení ta moje averze ze všeho toho "pokroku" v krajině. Mám holt špatné příklady okolo sebe.

Uzavírám tuto polemiku, nedělá mi dobře. Může mi to být všechno vlastně úplně jedno. Jsem už stará, nemám ani děti, ani vnuky a ani pravnuky, kteří v tomto zničeném kousku budou muset žít. Ve změněném podnebí, se splachováky a se suchem. Ten původ toho všeho začíná u špatných hospodářů.

Re: Matyldo,:
Autor: Z. Lika Datum: 16.7.2017 12:27

Máš pravdu, Alex. Chtělo by to, aby takový šlendrián začala propírat média, nějaký televizní reportér...

Re: Matyldo,:
Autor: Z. Jenny Datum: 16.7.2017 13:23

U na na dědině zase jeden úžasně chytrý člověk nechal posekat travní porost na suchém poldru,hned za hrází rybníka, čímž zničil všechna hnízda i s vejci, jsem myslela, že mně omejou. Chodila jsem po tom chrástu a normálně jsem brečela, kdyby přišla velká voda, tak je to příroda, prosím ale takhle .....

No nic, zase se najedli dravci, do rána bylo všechno pryč. Dříve se sekalo až po odhnízdění. Staří hospodáři prostě vymírají.

Re: Matyldo,:
Autor: Z. Lika Datum: 16.7.2017 14:29

Třeba si dá pro příště říct...

Re: Matyldo,:
Autor: M. Beda Datum: 16.7.2017 19:33

strašné :-((((((((((((((

Vím, že jsem:
Autor: A. Lex Datum: 16.7.2017 9:22

se svým stanoviskem o ničení krás naší země dost extrémní. Ale bohužel já za těmito rádoby sociálními počiny vidím v naší společnosti osobní prospěchy. Bohužel naše země po válce prošla šíleností, která nemá obdoby a stále na ni doplácíme. A s tím souvisí i tyhle atrakce. Vidím v nich projekty pouze krátkodobé, než se lidé nabaží a než bude potřeba tato zařízení udržovat. Na to najednou peníze nebudou. Jsem přesvědčená, že tyto Bohem i lidmi zapomenuté kouty by mohly žít dál i bez těchto lunaparků, právě proto, že jsou krásné svou přírodou. Ano, z turistiky, ale ne takové, která zničí napřed kus kraje, aby z atrakce vydojila co se dá a po nás potopa. Z turistiky jakési "kulturní" s dobrým servisem pro lidi, kteří pojedou přírodu užívat.

No, vlastně asi máte pravdu, jsem velmi naivní, dnešní společnost se neumí bavit v "normální" přírodě, potřebuje zážitky. Pro většinu dětí už nestačí pochoďák po horách s nějakou tou lanovkou a bazénem. A na tohle tihle chytrolíni hrají.

Až se tato zařízení rozpadnou, tak ten vykácený les bude muset růst dalších sto let,aby se zacelily jizvy způsobující eroze půdy ....atd.

Re: Vím, že jsem:
Autor: Z. Iva Datum: 16.7.2017 9:41

Alex, mám na to úplně stejný názor. U Olomouce za dotace z EU zbudovali majitelé arboretum, restauraci, velkou prodejnu rostlin - tahali z Itálie vzrostlé stromy, kytky..., v areálu se konaly svatby, jezdily tam zájezdy, hlavně v době olomoucké Flory, měli cestovku. Ovšem jen do té doby, dokud nevyschly dotace z EU a majitelé by ten megalomanský projekt museli financovat sami. Už pár let je to zavřené, stejně to dopadlo s různými westernovými městečky, akvaparky, bazény.

Re: Vím, že jsem:
Autor: Z. Lika Datum: 16.7.2017 9:49

Alex, s tou turistikou v onom kraji je to začarovaný kruh. Dobrý servis tam najdeš pouze a jenom ve větších střediscích, čili u atrakcí. Jinak to jsou, až na máločetné výjimky, umakartové zbytky podnikových chat nebo sruby bez elektřiny a doslova tekoucí vodou. Za velmi pražské ceny, podotýkám. Tamější obyvatele celkem nic nenutí se více snažit. Takže zbývá jezdit k příbuzným, pokud tam nějací jsou, anebo právě do těch větších středisek. Moje zkušenosti jsou staré cca pět let. Je to těžké, co - a jestli vůbec - s tím něco "dělat". Představa krásné přírody s vlídnými penzionky co pár kilometrů je lákavá, ale ty stojí peníze. A taky práci, soustavnou práci.

O přírodu nemám strach, ta je schopna za dvacet let rozebrat betonové město. A eroze půdy a sucho... velké lány průmyslových plodin v řádcích po svážnici jsou podle mě horší.

Re: Vím, že jsem:
Autor: Z. Iva Datum: 16.7.2017 10:03

Ano, ty penzionky by museli postavit za své a do toho se asi moc nikomu nechce, když si spočítají náklady, návratnost, boj s byrokracií, nesmyslná nařízení a požadavky týkající se provozu restaurace, ubytování...

Re: Vím, že jsem:
Autor: A. Bytová Datum: 16.7.2017 10:48

Speciálně v Dolní Moravě je penzion v každé druhé chalupě. I s muškátama za oknem.

Re: Vím, že jsem:
Autor: Z. Lika Datum: 16.7.2017 11:01

Dolní Moravě blahopřeju a obyvatelé mají můj obdiv.

Re: Vím, že jsem:
Autor: Z. Janaba Datum: 16.7.2017 10:54

Alex, nejsi extrémní! Taková nesmyslná stavba v poutavé krajině! Ani technicky není líbivá. Nejhezčí na té ohavnosti je Matylda.

Re: Vím, že jsem:
Autor: A. Lex Datum: 16.7.2017 11:58

Jo, oběma to sluší i Mušketýrovi.

hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 16.7.2017 7:01

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o)

Včera (v deštích a bouřkách) jsme prochodili 27 kiláčků po hřebenech Jizerek. Psisko prokázalo svoji pověst kamzíka (Ptačí kupy a Holubník nejsou zrovna schůdný terén), rostly houby, kvetly rosnatky, suchopýr už byl jen v mokrých cárech (kvetoucí "pole s bavlnou" jsme letos nafotit nestihli), ptáci ořešníci, vodou naplněné potoky a rašeliniště, nikde nikdo - prostě nádhera.

Z promáchaných bot jsme měli totálně rozmáčené nohy a i ten neschůdný terén způsobil, že jsme oba dva dvojnožci chodili večer dost strnule... Psisko v pohodě.

Re: hezký den:
Autor: Z. Lika Datum: 16.7.2017 7:36

Bouřlivé výšiny :-) Moc pěkná procházka.

Dívala jsem se na údaje o té Stezce v oblacích a je z dílny Zdeňka Fránka z vaší Technické univerzity!

Re: hezký den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 16.7.2017 8:18

jojo - to je děkan architektury. On je Moravák...

Re: hezký den:
Autor: A. Lex Datum: 16.7.2017 9:25

Moc a moc přávidím, že se můžete "těch 27 kiláčků" po horách plahočit. Mně už by to složilo.

Matyldo :
Autor: T. Zana Datum: 15.7.2017 22:01

To je ohromně zajímavé! Už nějaký čas se do těchhle míst chystáme (přesně vzato Franta by rád vylezl na Kralický Sněžník), tohle vypadá vedle.

A lanovky taky oblibuju :-)

Re: Matyldo :
Autor: Z. Yga Datum: 16.7.2017 22:35

Kralický Sněžník doporučuju! My tam byli v květnu, z české strany nikde nikdo až po pramen Moravy, tam bylo pár lidí. Ovšem na Kraličáku plno Poláku, neb z polské strany tam vede pohodlná cesta. Přesto to stálo za to ... a voda z pramene jako křen, tu musí každý Moravák aspoň jednou za život okusit

Moc :
Autor: L. Bláža Datum: 15.7.2017 20:21

zajímavé, to by stálo za návštěvu. :) Díky za tip.

Jistě jste měli krásnou:
Autor: A. Lex Datum: 15.7.2017 19:35

dovolenou v Jeseníkách, protože ty byly krásné už za mých mladých let a věřím, že jste se zregenerovali a odpočali si. Ale mne tohle monstrum neoslovilo. Je to vlastně lunapark, ale uprostřed přírody. Chápu, že dnešní zážitková společnost tyhle věci vyžaduje, chápu, že je to jistě technický unikát, ale furt jsou to krásné hory a příroda a tohle podle mě osobně, do přírody nepatří. Ale co se divím. Společnost, která bez mrknutí oka povolí výstavbu sídla uhlobarona Bakaly uprostřed NP Šumava je už jistě nastavená na něco jiného. Nebo jsem už stará a nechápu dnešní svět.

Re: Jistě jste měli krásnou:
Autor: A. Bytová Datum: 15.7.2017 21:26

Alex, nechci se zastávat dotovaných cirkusů uprostřed přírody, ale tento ztracený kout to potřebuje. Stačí si zajet, či jen zajít jen přes kopec pár kilometrů a narazíš na mrtvé vesnice Mladkov, Bříza, atd., které se ani po desetiletích nevzpamatovaly z hrůz válečných a těsně poválečných. To ticho tam je přízračné a vesnice jsou vylidněné, život tam představuje jen pes, co leží před doteď pobořeným kostelem.

Někdo řekl, že je to kraj, na který je potřeba šifra, aby mohl být pochopen. Já ji nemám, jen radost z toho, že kousek z tohoto území zase žije.

Re: Jistě jste měli krásnou:
Autor: Z. Lika Datum: 16.7.2017 8:44

Viděla jsi film Alois Nebel? Je dokonale přesný.

Re: Jistě jste měli krásnou:
Autor: A. Bytová Datum: 16.7.2017 10:49

Autor je nepochybně rodák.

Na začátku července:
Autor: Z. Hanča Datum: 15.7.2017 17:00

se otevírala stezka nad korunami stromů u Janských Lázní a dychtiví návštěvníci prý způsobili dopravní kolaps. :-)) Zajímala jsem se o to, protože zítra jedeme do Krkonoš. Zatím nejsem rozhodnutá - i tady mají sice připravené kotce pro psy, ale Denis by v něm určitě neseděl rád. Jedině bychom se museli vystřídat. Výhled jistě bude stát za to.

Na Dolní Moravu jsem slyšela chválu už loni. A co kavalíří duo - čekaly holky v kotci nebo se neúčastnily výletu?