26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nejbohatší bezdomovci světa

Pravdivý příběh. Zaměstnanec velké světové korporace, žádný uklízeč, ale dobře vydělávající softwarový inženýr, je bezdomovec. Muž známý v médiích pod křestním jménem Brandon přicestoval z rodného Massachusetts do San Franciska, aby získal nejprve stáž a později i lukrativní práci u společnosti Google (přesně řečeno u společnosti Alphabet Inc., která Google provozuje).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 9.7.2017 9:43

Tohle opravdu není dobrý příklad bezdomovců

Že by IT specialisté neměli na nájem slušného bytu? Ne, ne, v tom opravdu problém není. Problém je spíše v tom, že tito lidé, pokud nemají vlastní rodinu a žijí "single", prostě žádný byt v podstatě nepotřebují a nejspíš mají spočítáno, že přespáním v dodávce si brzy ušetří na dvě nové... :-D Můj známý, který v Kalifornii žije (s manželkou a dětmi) má spíš problém v dojíždění do práce, protože pronajatý komfortní dům je poměrně daleko (řád do 100 km) Jako IT má ale výhodu práce doma a dojíždí jenom když je to opravdu nutné být fyzicky na místě. Navíc, když chtěli mít kvalitní základní školu pro své děti, museli se kvůli tomu přestěhovat do blízkosti vybrané (podle kvality veřejně hodnocené) školy, protože tam to ani jinak nejde. Kvalitní vzdělání pro děti = nutnost bydliště v blízkosti vybrané školy. Ale to jen tak na okraj...

Za bydlení platí v přepočtu řádově 100 tis. Kč měsíčně, ale to je skutečně komfortní bydlení se společným bazénem a dalším relaxačním příslušenstvím společným pro obyvatele více domů v blízkosti.

"Bezdomovectví" mladých IT specialistů a nocování v dodávce vypovídí spíš o jejich životním stylu, protože zaměstnavatel jim poskytuje jídlo a pití bezplatně a mají možnost si během dne zdřímnout nebo se osprchovat apod přímo v areálu firmy. Na účtech v bance jim rozhodně narůstá velmi slušná hromádka peněz, z níž by rozhodně nebyl problém zaplatit si slušný byt. Ale proč, když by byl stejně jenom na přespání? Zbytek času stejně tráví prací a nebo si s dodávkou někam vyjedou... Jsou SVOBODNÍ! :-)

I. Mertl 9.7.2017 8:12

Tragedie

to žádná není. Ten člověk šetří, je svobodný a buduje si svou kariéru. Tímto způsobem. Zbytek dílka má podobnou hodnotu, blahopřeji podvodníkovi k tak kvalitnímu ekonomickému poradci.

Mimochodem, u nás absolvent má na koupi bytu hned po svém nástupu do první práce, milý ekonome?

S. Ševeček 9.7.2017 10:06

Re: Tragedie

Bylo tam o splácení studentské půjčky a hypotéky.

(to U Nás mají studenti i "studenti" studium nazadrmo)

P. Portwyn 9.7.2017 14:07

Re: Tragedie

No, článek byl především o tom, že cenová dostupnost bydlení by měla být zahrnuta do inflace a že by ji centrální banky měly brát v úvahu, když stanovují inflační cíle a opatření k jejich dosažení.

Samozřejmě Vám nikdo nebrání myslet si, že cena bydlení s inflací nesouvisí a že by ji centrální banky v úvahu brát neměly.

Z. Rychlý 9.7.2017 2:18

Božíčku, no tak

jsou ve Frisku byty drahé. Asi je jich málo a chtěl by tam bydlet kdekdo. Ono se to usadí samo, netřeba nic řešit na státní úrovni. Firma si zaměstnance buď považuje a něco mu zajistí, nebo tak důležitý není, a tak si zaměstnanec pořídí dodávku a bydlí v ní. Co je tu třeba řešit ??

R. Morava 8.7.2017 22:40

Podstatná otázka - drahé nemovitosti, ale odpověď?

Je jednak jen pro ekonomy, jednak se mi nezdá.Chápu to asi tak že spotřebitelský koš nezohledňuje cenu nemovitostí, které jsou přefouknuté (vyhnané nad reálnou hodnotu) takže máme přeúvěrovaný svět do nemovitostí.

S tím bych i souhlasil, jen bych řekl, že je problém není v bankovní politice, ale spíš v tom že malá skupina lidí má většinu peněz, tedy je schopna zkupovat nemovitosti, nebo půjčovat za vysoké úvěry. V každém případě je to špatně, jen nevím jak z toho ven.

Pravděpodobně však odstraňováním demokratického deficitu.. Vykašlat se na současné zákony a způsoby jak nám tu elita vládne a odkopat je od koryt. Je možná normální, že je skupina lidí s velkými majetky (tím spíš když mezi nimi je dost kteří mají k nabití majetku skutečné zásluhy) ale jsou jisté limity a způsoby jak je trošku držet u krku, ať už veřejným míněním, tak i zákony. Není možné aby třeba Hamé Babice vyráběli nám,ale zdaňovaly kdesi na Islandu, aby státní zakázky měly firmy podobně pochybných majitelů a aby boháči byli arogantní a jejich kapitál sloužil jen jejich mamonu.

B. Volarik 9.7.2017 8:11

Re: přefouknuté (vyhnané nad reálnou hodnotu)

Pane Morava, poněkud se mýlíte. Dovolte, abych vám přerecitoval definici tzv. fair market value pro nemovitosti (spravedlivá tržní cena), jak je vyučována v kurzech pro získání licence realitního agenta v Kalifornii: Přiměřená tržní hodnota je cena, kterou zaplatí informovaný kupec ochotnému prodejci. Mezi realitními agenty se traduje žertovné rčení: Hodnota nemovitosti je dána třemi faktory:

1)Lokace, 2) Lokace, 3)Lokace. Ta hromada dřeva, zvaná obydlí, se dá zbuldozerovat nebo někam odvézt......Jenže hlínu přestali vyrábět před pár miliony let. Takže adresa je jedním z hlavních faktorů. V San Franciscu si můžete koupit stoletý dřevěný baráček ve tvaru úzké nudle za miliónek....o pár mil za kopcem si můžete koupit větší domeček za polovičku.

B. Volarik 9.7.2017 8:13

Re: přefouknuté (vyhnané nad reálnou hodnotu)

Oj....tu formulaci jsem ošidil.... celé to má znít takto: Přiměřená tržní hodnota je cena, kterou zaplatí informovaný kupec ochotnému prodejci ve volném trhu.......Ten volný trh mi upadl pod stůl a přitom je to velmi důležitá složka hodnoty...

L. Novák 9.7.2017 9:54

Re: přefouknuté (vyhnané nad reálnou hodnotu)

Pozor, pro mnohé Čechy má slovo SVOBODNÝ (volný) TRH pořád nádech čehosi nepatřičného, špatného, divokého, neregulovaného, asociálního, nerovného, co jim neumožňuje uplatnit se a jsou závislí na státu.

Ostatně - socialistická propaganda vlády je všude kolem nás a komunistickou máme ještě všichni za totality narození v paměti. Mnozí se od té doby nic nového nenaučili a opakují své mantry pořád dokola. "Všem stejně, máme stejné žaludky!" ;-)

Z. Lapil 9.7.2017 9:35

Re: Podstatná otázka - drahé nemovitosti, ale odpověď?

Obávám se, že jediná odpověď na "jak z toho ven" je znárodnění, a to už tady bylo. Jak to dopadlo, víme oba.

Otázka možná zní, je-li, jak předpokládáte, kapitalista z definice padouch. Podle mě dobře ví, že bude-li poměr cena/kvalita tlačit za přijatelnou mez, spláče nad výdělkem (blbý byt draze nepronajmu ani neprodám). Krásně je to dnes vidět u supermarketů: jejich nehynoucí zásluhou je, že stlačily ceny potravin tak nízko, jak to šlo, v mnoha případech za cenu prachmizerné kvality. Když se dnes porozhlédnete, vidíte spoustu všelijakých farmářských trhů a prodejů přímo z farem (ne, nemusíte pro maso autem na venkov; zabloumejte po internetu a najdete někoho, kdo vám to přiveze do nejbližšího aspoň městečka; nebo i domů. ale to už může být dost drahá sranda), čili koupíte potraviny kvalitnější a ano - dražší. Máte na výběr, ne že ne.

Moje milovaná věta: "Staráme se jedni o druhé v nesmírně složitém systému zahrnujícím mimo jiné automaty na kokakolu u benzínových čerpadel". Jel jste někdy pozdě večer autem domů? A všiml jste si, kolik "zlotřilých" pumpařů platí člověka, kdybyste o půlnoci náhodou potřeboval záchod a kafe?

P. Portwyn 9.7.2017 14:14

Re: Podstatná otázka - drahé nemovitosti, ale odpověď?

Máte pravdu, od těch pumpařů je to hezké. Oni to dělají jen kvůli mně... Čirý altruismus.

(Jinak kapitalista není automaticky padouch, jen chce vydělat, což je úplně normální. Na druhou stranu je úplně normální také to, pokud se stát pokusí omezit útěk zdaňujících podnikatelů do daňových rájů. Přece jen podnikatel čerpá některé služby, které stát z daní financuje. Kde je rozumná míra zdanění, to už je na jinou diskuzi.)

Z. Lapil 9.7.2017 20:57

Re: Podstatná otázka - drahé nemovitosti, ale odpověď?

Ono to jako altruismus jen vypadá. Od těch pumpařů je to čiré sobectví: chtějí mě zkasírovat, co jen dokážou. Poezií kapitalismu čili volného trhu je to, že se jejich sobectví projeví jako altruismus.

P. Portwyn 10.7.2017 11:36

Re: Podstatná otázka - drahé nemovitosti, ale odpověď?

Tak smyslem podnikání je zisk, o tom žádná. A samozřejmě že je výhodné, když tohle usnadňuje lidem život.

Na druhou stranu je kapitalismus asi ženská, protože se chová někdy úplně nesmyslně - mám na mysli např. rušení výrobků či služeb, které se dobře prodávaly. To už mi - na rozdíl od té benzínky - tak pochopitelné není.

(Ano, vím, když se mi to nelíbí, mohu si založit 10 nebo 15 továren produkujících dané výrobky.)

Z. Lapil 10.7.2017 11:45

Re: Podstatná otázka - drahé nemovitosti, ale odpověď?

Přesně.

S tím rušením fungujícího to, podle mě, bude tím, že se příslušný kapitalista, obvykle zřejmě zastoupený marketingovým oddělením, bojí zdražit, tak to přejmenuje nebo rovnou zruší. Mně spíš ničejí "nové, ještě lepší receptury", většinou vedoucí k nepoživatelnosti.

A všiml jste si někdy, že perník zásadně vyrábějí firmy se sídlem v Pardubicích a Hořické trubičky v Hořici? Když někdy něco z toho v zoufalství koupím, říkám si, že kdekoliv jinde by to namíchali líp.

P. Portwyn 10.7.2017 12:01

Re: Podstatná otázka - drahé nemovitosti, ale odpověď?

...takže udělá, nový, lepší (a dražší) výrobek, který funguje hůře. Jo, to by mohlo být.

Trefná poznámka. Co se týče pardubického perníku z obchoďáku, tam mám silné pochybnosti, zda to Pardubicemi aspoň projelo v kamionu. Hořické trubičky... já jezdím přes Hořice dost často. "Hořické" trubičky z obchoďáku, to fakt ne.

M. Pivoda 8.7.2017 18:58

Další podnět k zamyšlení:Na co Neviditelná ruka trhu nestačí

Kohout: "A jdete-li do soudního sporu, vezmete si raději právníka, který má za sebou Harvard či Yale, kde platil tučné školné."

A pokud žijete v zemi s tzv. vysokým sociálním kapitálem, tzn. kde platí ústní dohody a spory se proto neřeší přes drahé právníky, pak v i méně vyspělé ekonomice na tom můžete být lépe, než v ekonomice ekonomicky vyspělejší.

Pro pamětníky: Václav Klaus tvrdil, že nejdříve je třeba v Česku spravit ekonomiku, a pak teprve lze pustit ke slovu snílka Václava Havla o občanské společnosti.

J. Kanioková 8.7.2017 20:52

Měl pravdu..

Z. Rychlý 8.7.2017 22:26

Re: Další podnět k zamyšlení:Na co Neviditelná ruka trhu nestačí

Pak tedy zřejmě nacházíte nejvyšší sociální kapitál mezi indiány v amazonském pralese. Tam opravdu stačí slovo. Ani psát a číst nemusí umět. Bravo.

M. Pivoda 8.7.2017 22:44

Rychlý zjednodušuje

Mylíte se. Jako obvykle.

Existují prý i technologicky vyspělejší komunity v nichž se ústní dohoda skutečně dodržuje (například izraelské komunity a čínské komunity v zahraničí).

V roce 1994 mne o těchto skutečnostech poučoval profesor Harvardské školy byznysu, Howard Stevenson. Učil nás v Evropě tehdy předmět Etika podnikání v rámci kurzu Dynamické podnikání.

Z. Rychlý 9.7.2017 2:01

Re: Rychlý zjednodušuje

Na to, jak se vyjadřujete o neviditelné ruce, bylo asi vaše studium zhola zbytečné vyhazování peněz. Zjevně z našich daní.

M. Pivoda 9.7.2017 9:51

Viditelná mafie

Tak jak já jsem poznal "vědce - české ekonomy" (po mém studijním pobytu v USA), pak jejich vzdělání bylo skutečně zbytečné vyhazování peněz.

Z. Rychlý 9.7.2017 15:51

Re: Viditelná mafie

Nestyďte se za "své".

Z. Koutecký 8.7.2017 11:11

Traduje se,

že kdysi Ford na otázku, proč platí svým dělníkům dvojnásobnou mzdu než jiní výrobci aut a snižuje si tak svůj zisk, odpověděl, že proto, aby si i jeho dělníci mohli koupit jeho auta. Dnes platí majitelé firem své dělníky tak, aby si, obrazně řečeno, sami mohli koupit třeba deset paláců a dělník bydlí jako bezdomovec. Označení "working poor" se týká několika desítek milionů pracujících v USA a nejen tam. Možná, že příčiny současných problémů spočívají spíše v nezřízené chamtivosti,neúnosném rozevírání příjmových nůžek a neproduktivním hromadění majetku v rukou malého procenta lidí, než v absenci nějakého cenového indexu.

B. Volarik 9.7.2017 8:16

Re: Traduje se,

To máte z Rudého Práva? Vy si ty noviny schováváte na půdě?

L. Novák 9.7.2017 10:02

Re: Traduje se,

:-D

Z. Koutecký 10.7.2017 0:38

Re: Traduje se,

Žádné Rudé právo, současný český tisk:

- Zhruba 160 tisíc lidí v Česku chodí do práce, má pravidelnou mzdu, a přesto každý měsíc zápasí se svým rozpočtem a statisticky spadá do kolonky chudý či ohrožený chudobou. Experti dokonce razí pro tyto lidi pojem „pracující chudoba“.

- Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) představuje příjmová nerovnost jedno z největších nebezpečí dnešní doby.

- Kapitál si bere na úkor práce, konstatuje lapidárně americký ekonom Paul Krugman. Kapitál tedy disponuje dostatečnou silou nad prací, aby si byl schopen brát větší část ze společně vytvořeného produktu navzdory tomu, že produktivita práce roste. Roste tedy disproporce mezi vývojem produktivity práce a průměrnými mzdami. ILO ve Wage Report 2012/2013 konstatuje, že v letech 1999–2011 rostla produktivita práce dvakrát rychleji než mzdy.

- Ve vyspělých zemích rychle roste tzv. pracující chudoba, výdělek neposkytuje dost zdrojů k obživě. V USA je na potravinových poukázkách závislých 48 milionů Američanů. Pro srovnání, v roce 2000 to bylo jen 17 milionů Američanů. atd. atd.

L. Novák 10.7.2017 16:36

Re: Traduje se,

Kontrolní otázka: Kdyby stát nerozdával potravinové poukázky, kolik lidí by na nich bylo závislých? ;-)

P. Rudolf 8.7.2017 9:03

Pohoda

říkají si nejspíš při čtení tohoto, běžnému voliči nepochopitelného článku, šéfové politických stran (snad kromě jedné). Pan Kohout takto radil už "svobodným" a dopadlo to tak, že se tito pohybují v oblasti statistické chyby. Jak myslíte, že to dopadne se stranou, které radí teď?

S. Ševeček 8.7.2017 9:14

Re: Pohoda

Vážený pane P., toto není článek o panu Kohoutovi, ale o mikroekonomice s přihlédnutím k makroeonomice.

L. Novák 9.7.2017 10:03

Re: Pohoda

Co proboha očekáváte jiného od bolševika P.Rudolfa než hloupé žvásty?