22.4.2018 | Svátek má EvženieDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ÚVAHA: Když je politik psychopatŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 39, poslední: 30.6.2017 15:39, přehled diskusí

Re: Hehehe, autore, Zemanův fan-klub vám to spočítá...:
Autor: J. Malá 215 Datum: 30.6.2017 15:39

Nu, je mi vcelku jasné na které. Nejvíc bych ale tento článek aplikovala na jeho autora...

Re: Nemám takovéto ukvapené a rádoby :
Autor: P. Kmoníček Datum: 19.5.2017 22:59

Čermáku,jak jste přišel na to,že článek se týká Zemana?

Re: Hehehe, autore, Zemanův fan-klub vám to spočítá...:
Autor: P. Kmoníček Datum: 19.5.2017 22:57

Je zajímavé,že v článku nepadlo jediné jméno a většina čtenářůho aplikuje na dvě osoby.

Re: Osobnostní rysy a vlastnosti:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 19.5.2017 22:55

Pane Rado, neříkáte nic jiného než já. Nikdy jsem netvrdil, že nelze stanovit diagnozu psychopatie, s pomocí testu, klinického rozhovoru, pečlivou anamnézou, vlastním vyšetřením. Samozřejmě s tou nejistotou, o které píšete. Jako kdysi klinický psycholog ale vím, že testová baterie, zejména ta používaná na vyšetření řidičů k tomu nevede. (To je ale spíš pro toho přispívajícího před vámi.) Spíš bych se opíral v testové části šetření o třeba multifaktorové osobnostní dotazníky a projektivní metody typu Rorschachova testu.

Ale v politice prakticky není možnost politika nebo vysokého úředníka takto vyšetřit. Vesměs jsou tvrzení o psychopatii politiků založena na nálepkování bez jakéhokoli vyšetření a nejčastěji i bez vůbec nějakého osobního kontaktu, často i bez jakékoli odborné erudice nálepkovače.

Nemám ostatně vůbec rád, když se v politice a vůbec v životě etické poklesky a nemravnosti psychiatrizují a místo připadnějších slov na vyjádření nesouhlasu s morálkou politiků se používají psychiatrické diagnozy.

Pane Severo, nemám pocit, že bych já osobně někoho diskvalifikoval a hodnotil nebo nálepkoval a zcela jistě ne psychiatrickými diagnozami, většinou se vyjadřuji k tématu, nikoli k osobám diskutujících. Ale teď udělám výjimku. Pane Severo, že vy si mě pletete s jiným člověkem lautr stejného jména? Jsem o generaci starší než plzeňský Pospíšil, žiji v manželství a mám děti. Jsem heterosexuál, výrazný heterosexuál a byly doby, kdy jsem býval i úspěšný heterosexuál. (Poslední větu jsem si vypůjčil od jejího autora Pavlaty).

Jenom technická,:
Autor: F. Houžňák Datum: 19.5.2017 20:22

"nedovedu si sebe sama představit ... hovoře např, ..." - hovoříce je plurál, množné číslo, to byste takhle mohl použít jenom v případě, že byste byl zarytý a důsledný schizofrenik. Lidi přechodníky používají, neumějíce je.

Nemám tyto obecné soudy rád, ...:
Autor: J. Sever Datum: 19.5.2017 17:05

... už pro jejich záběr - čím širší, tím - snad samozřejmě - méně přesný. Všichni se domníváme, že přece víme, co je vzrostlý les. Ale zkuste se o tom začít bavit :-) Zejména pak zkuste o konkrétním stromě rozhodnout, zda do toho lesa patří, či nikoli :-)

Ale k článku samotnému: neumím si představit, že by si dobrovolně stoupnul před davy člověk, svázaný vědomím své nedovzdělanosti, že by dokázal pronést plamenný projev člověk, který kdy vážně zkusil svou ideu kriticky zkoumat, že by dokázal žít s diářem narvaným na půl roku dopředu člověk, který se potřebuje zabývat také svým nitrem, ...

Atd., atp. Ti lidé musí být nějak jiní - nedovedu si např. sebe sama představit jako účastníka několika schůzí a porad denně - hovoříce např. jen na třetině z nich. A adresněji, dovolíte-li - dovedete si například sebe sama představit jen jako jednoho z té stafáže, která mlčky stojí vedle řečníka a za ním a "tváří se" - jak je dnes zvykem???

Ti lidé musí být nějak jiní. Jiní než většina - ergo, jiní než já - prvek davu :-(

A také si nejsem jist, jestli je "normálnost" nějakým od Pánaboha extra darem.

Re: Osobnostní rysy a vlastnosti:
Autor: P. Rada Datum: 19.5.2017 16:42

K tvrzení:.."stanovit arbitrálně hranici, kdo je psychopat, vlastně vůbec nejde".

Jak si tedy vysvětlit, že psychotesty jsou součástí prověrek řidičú, letců, lékařů... či že máme justici jako součást právního řádu?

Naprosto přesně a jednoznačně to asi opravdu nelze. To ale přeci ještě neznamená, že se i na nejnižším stupni každý z nás podle svých schopností nepokouší odhadovat s kým se asi tak dostává do kontaktu. Troufám si navíc tvrdit, že profesionálně školení a zkušení mívají lepší rozpoznávací schopnosti jak průměr společnosti - tak proč se bát jich využívat?

Proto tedy na rozdíl od Vás spíše tvrdím, že skrze psychotesty jde sice o cestu obtížnou, né zcela jistou - ale pro některé typy povolání potřebnou až nezbytnou. Otázkou ve všech komplexních systémech je míra jistoty. Právě proto se ale zkoušky kombinují. Každý člověk je komplexním systémem a proto je i každý v jakémkoli arbitrálním řízení posuzován jen pravděpodobnostně. Justiční omyly o míře úspěšnosti vypovídají. Rušit fungující justici by ale bylo spíše krokem k asociálnosti a společenskému rozpadu - leda , že bychom všicni byli apriori svatí.

Re: Osobnostní rysy a vlastnosti:
Autor: J. Sever Datum: 19.5.2017 16:24

Tak, tak, pane Pospíšile! " Diagnostikovat lidi, které ani neznáme, nejsme schopni získat

spolehlivé údaje o nich, jejich činech a projevech chování v práci ani v

soukromí, nevyšetřovali jsme je klinicky ani testově. Nejde to a je to

hra pro historizující komentátory a spisovatele. A pro zhazovače

diskvalifikující prakticky každého zde." Pravdu díte. Opakujte si to.

Hehehe, autore, Zemanův fan-klub vám to spočítá...:
Autor: L. Novák 475 Datum: 19.5.2017 16:21

A pak přijde ten Babišův. :-P

Osobnostní rysy a vlastnosti:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 19.5.2017 15:11

jsou jedinečné a v různé síle, která nemá žádný předěl mezi tím, kdy už je psychopatická, kdy je jen akcentovaná a kdy je normální. Mimoto člověk nemá jen jednu vlastnost, způsoby, jak své vlastnosti projeví jsou také různé, a tak stanovit arbitrálně hranici, kdo je psychopat, vlastně vůbec nejde.

Je to jak u alkoholiků a jeden můj známý psychiatr to řešil jednoduše. Podle něj byl alkoholik člověk, který pije víc jak on.

Jo a navíc, když už máte někoho za psychopata, tak to vůbec neznamená, že se něčím podobá druhému, kterého máte taky za psychopata. Anetický psychopat nemusí být podobný člověku narcistickému, ten nemusí být takový jako histrion a ten se zase vůbec nemusí podobat schizoidnímu. A navíc máme lidi, kteří jsou akcentovaní v několika oblastech naráz.

Když to ještě promyslíte s ohledem na to, že postavení také plodí chování, že lidé v "úřadu" jakoby zchytří, že jejich banální řeči jsou považovány za mající hlubší obsah, že jsou interpretovány a amplifikovány, tak zjistíte, že třeba knihkupkyně šedivá se změní na předsedkyni parlamentu a hlas kdysi velké strany, že venkovská zpívající právnička je chvíli ministryní obrany a že nám to už ani není divné.

Proto si myslím, že jediným kriteriem, kterým bychom měli hodnotit manažery a politiky je to, co dělají, jejich skutečné činy, s časem i to, co změnili a neměli bychom se pokoušet je diagnostikovat jednou z nejošidnějších a nejméně spolehlivou kategorií psychiatrického názvosloví. Nálepkování má jasný smysl jako nástroj boje o to, co se má stát. Nástroj, jak změnit, nejčastěji snížit, pověst člověka, se kterým jsme v nesouladu. Hodí se do kuloárů politiky a do internetových diskusí na padlých webech. Diagnostikovat lidi, které ani neznáme, nejsme schopni získat spolehlivé údaje o nich, jejich činech a projevech chování v práci ani v soukromí, nevyšetřovali jsme je klinicky ani testově. Nejde to a je to hra pro historizující komentátory a spisovatele. A pro zhazovače diskvalifikující prakticky každého zde.

Re: Nemám takovéto ukvapené a rádoby :
Autor: V. Čermák 376 Datum: 19.5.2017 14:38

Docela mile jste mě překvapil. A o autora strach, že je taky psychopat , nemějte. Je to pouhý pisálek, jedoucí na protiZemanovské vlně....

Re: Kdo volí psychopata, je sám psychopat:
Autor: J. Tachovský Datum: 19.5.2017 13:38

To je pekne blbe tvrzeni. V clanku psali, ze psychopat se mnohdy ani nepozna.

Re: Nemám takovéto ukvapené a rádoby :
Autor: Ś. Svobodová Datum: 19.5.2017 12:11

Nápodobně :-)

No, on by o tom psal jenom úvahy,:
Autor: F. Houžňák Datum: 19.5.2017 11:56

to by nevadilo.

Co se psychiatrů týče, vyjádřil to už kdysi:
Autor: F. Houžňák Datum: 19.5.2017 11:55

pregnantně jeden z lékařských koryfejů (už nevím který) za císaře pána nebo za první republiky, když hovořil o vedoucím psychiatrovi (tuším) vídeňského blázince: es ist halt die mildeste Form der Internierung, neboli je to prostě ten nejmírnější způsob internace.

Nemám takovéto ukvapené a rádoby :
Autor: D. Stirský Datum: 19.5.2017 11:54

věcné soudy rád. Autor ví, že bude-li tvrdit, že v politice je mnoho psychopatů, získá tím přízeň davu - čtenářů. Ale co když on sám je psychopat? Mně už ta různá werichovská moudra o blbých lidech, politicích a pod. lezou krkem. Pokud negativně hodnotíme nějakou větší skupinu lidí, není ještě nikde psáno, že sami do této skupiny nepatříme. Možná se autor snaží čtenářstvu podsunout, že Klaus či Zeman jsou psychopaté. Já si to vůbec nemyslím, to že to jsou sebestřední a sebe milující jedinci, je asi pravdou. Leč to ještě neznamená, že musí být nutně asociálové, bez výčitek svědomí, jdoucí jen a jen za osobním prospěchem...

Na gynekologii ??:
Autor: P. Urban Datum: 19.5.2017 11:27

To chcete, abychom vymřeli?

Hrr na ně!:
Autor: V. Student Datum: 19.5.2017 11:21

50% psychopatů ve vedení velkých korporací? Nechci dělat nikomu advokáta, ale to, že je někdo úspěšný, neznamená že je psychopat! To se šlo na čarodějnice, na Židy,homosexuály,třídní nepřátele...takže teď se jde na psychopaty ve vedení korporací? To se nikdy nepoučíme? Až jich těch 50% (samozřejmě bez jediného omylu) vymýtíte, koho tam dáte místo nich? Ty, které vám psychologové a psychiatři doporučí? Já se nedivím, že by o takovou moc stáli, jen se divím, že jim jí chcete dát.

Re: Možná by bylo jednodušší a zajímavější,:
Autor: V. Student Datum: 19.5.2017 11:00

Docela bych odmítal používání psychiatrických diagnóz jako biče na lidi, s nimiž nesouhlasím. Autor článku se o to pokouší par excellence. A tahle je fakt drsná, je to moderní způsob ostrakizace, vyloučení ze společnosti. Dají se dohledat články, že tuhle diagnózu dávají v Číně "politickým" vězňům na cestu do kriminálu dosti často. Rozumím informaci, že psychopati jsou i v managementu velkých korporací, jen jsem se nikde nedočetl, kolik jich je např. (pozor, přijde velmi kacířská úvaha)mezi psychiatry...

Budiž...:
Autor: R. Dubravský Datum: 19.5.2017 10:53

...jen mám pocit, že s těmi procenty to pan autor popletl. Okolo 5% psychopatů, a 1% těžkých, je celkově ve společnosti. V politice a vedení korporací až 50%.

Zeptejte se skutečného psychiatra:
Autor: P. Urban Datum: 19.5.2017 10:49

Ten umí popsat nejen psychopaty, ale i halucinace.

Re: Možná by bylo jednodušší a zajímavější,:
Autor: M. Valenta Datum: 19.5.2017 10:49

No to aby to pochopila i ta, podle Zemana, ze 2/3 nesvéprávná část společnosti.

Problém?:
Autor: P. Urban Datum: 19.5.2017 10:31

Pokud někdo zjistil psychopatické rysy u Zemana až poté, co byl zvolen prezidentem, pak dotyčný volič trpí natolik špatnou pamětí, že je to taky případ pro psychiatra.

Kdo volí psychopata, je sám psychopat:
Autor: P. Urban Datum: 19.5.2017 10:27

To jako autor chce říct, že nemáme chodit k celostátním volbám?

Možná by bylo jednodušší a zajímavější,:
Autor: F. Houžňák Datum: 19.5.2017 10:19

kdyby se autor zaměřil jako lékař-amatér na jiné lékařské obory, třeba na endokrinologii nebo gynekologii, protože tohle mu zjevně moc nejde, jeho prvoplánový úmysl z toho čouhá jako kopyto.

Re: Ano, vcelku přesný popis:
Autor: P. Švejnoch Datum: 19.5.2017 10:19

KDE??? :-o

Re: Ano, vcelku přesný popis:
Autor: J. Štrobl Datum: 19.5.2017 10:03

No, že se některých z nich tak zastáváte, že?

Re: Ano, vcelku přesný popis:
Autor: P. Švejnoch Datum: 19.5.2017 10:02

Aha...

A mohl byste mi, milý pane Štroble, vysvětlit, jak s mými příspěvky zde (potažmo se mnou obecně) souvisí "potřeba ke svému životu mít Hitlera, Stalina, Babiše a Zemana"?

Re: Ano, vcelku přesný popis:
Autor: J. Štrobl Datum: 19.5.2017 9:55

To víte, lidé kteří potřebují ke svému životu Hitlera, Stalina nebo Babiše či Zemana to mají s evolučním vývojem na pováženou. Třeba vás pak několik zůstane v nějaké jeskyni pro budoucí výzkum.

Re: Ano, vcelku přesný popis:
Autor: P. Švejnoch Datum: 19.5.2017 9:32

Obávám se, že schopnost nechat se manipulovat nějakým amatérským psychológem není příliš velkou výsadou ani evoluční výhodou.

Proto jsem v tomto punktu rád, že mi není shůry dáno - zřejmě na rozdíl od Vás... :-).