22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


GLOSA: Skutečně hloupá smrtŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 48, poslední: 24.4. 2017 20:30, přehled diskusí

Ozobávat diskutující :) :
Autor: P. Kolar Datum: 24.4.2017 20:30

To je krásná definice. A ještě příliš slušná pro ten "Skanzen blbů". Což je taky pěkně výstižné.

Re: SNADNÉ !:
Autor: J. Sever Datum: 24.4.2017 12:54

Kouzelné, pane Habino!!!!!!!! ̈

:-)

Re: Dobrý informativní článek.:
Autor: J. Sever Datum: 24.4.2017 12:50

AD :"Tady v diskusi každý kritizuje jak autora, tak jiné diskutující - to už je asi národní zvyk :-)".

Mluvíte mi z duše. To procento blbů, co sem nechodí s názorem, nýbrž ozobávat diskutující, to nemůže být náhoda. Vaculík před cca 50 lety napsal "Skanzen blbů v srdci Evropy". Tehdy jsem mu to měl za zlé, emigrantovi jednomu :-)

V naší vlasti je možné všechno, ...:
Autor: J. Sever Datum: 24.4.2017 12:42

... ale nějak dálkově spekulovat "co a jak", resp. "co by, kdyby", mi připadá jako plýtvání intelektem i časem spekulujících. Ona konec-konců mohla jedna omdlít vedrem a druhá po utržení kliky leknutím. To se možná vysvětlí,l možná také ne. Snad jediné, na čem se rád shodnu, že KLIKA VŮBEC na sauně je cosi, co je idiotské i na náš obecný mentální průměr.

Každopádně má zase náš a bruselský parlement o čem žvandat (sec. J.Werich).

Snad to přišlo všechno tak rychle, že alespoň netrpěly, říkám si.

Základní chyba:
Autor: J. Pleva Datum: 23.4.2017 23:07

byla, že dveře měly kliku. Nikde ve Finsku nebo Švédsku neuvidíte u sauny dveře s klikou, a vysvětlení je zcela pochopitelné pro všechny s IQ přes 60: V sauně je teplo(!) a koho přepadne nevolnost musí se bez problému SÁM jednoduše dostat ven! Klika je tam naprosto zbytečná, ba jak vidět, nebezpečná! Kdyby se byl konstruktér podíval, jak vypadají sauny ve Finsku nebo kdekoli, tak se to nemohlo stát. Ale to by asi nesměl být Čech se zlatýma českýma rukama (pardon)...o hlavě nemluvě.

No,:
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2017 22:35

autor má pravdu až na to, že znám muže, kteří by byli schopni za popsaných okolností zpanikařit a zahynout taky. A nepochybně jsou i dámy, které by se ze sauny dostaly ven v řádu minut.

Ono je to spíš o člověku než o tom, jakého je pohlaví. Každý může zpanikařit a panika v mezních situacích celkem spolehlivě zabíjí.

Dobrý informativní článek.:
Autor: P. Kolar Datum: 23.4.2017 21:03

Tady v diskusi každý kritizuje jak autora, tak jiné diskutující - to už je asi národní zvyk :-)

Přitom má autor úplně pravdu. Mnohým ženám by velice prospělo naučit se řešit praktické životní problémy, místo obecného sebeujišťování jak jsou mužům rovnocené.

Minimálně by ti kritizující chytrolíni mohli dát tento článek přečíst ženám, dcerám, synům - a zeptat se: "Uměli byste se z té sauny dostat?". A nebo lépe, popsat situaci a pak se zeptat.

Což plánuju udělat na své rodině :-)

Autorovi dík za podnět a inspiraci.

Už delší dobu žijeme ve světě :
Autor: J. Vintr Datum: 23.4.2017 20:14

kde se kdekdo stará, aby všechno, co je kolem nás bylo bezpečné a nemohli jsme si tím ublížit. Díky tomu lidé do značné míry ztratili přirozené instinkty, které nás mají chránit v případě nebezpečí.

Re: Autor má v popisu pravdu,:
Autor: J. Krásenský Datum: 23.4.2017 17:36

Musím se přiznat, že nemám nadání žádného slavného k vyšetřování zločinů ani ke shodě podmětu s přísudkem.

Re: O čem? Pro pana Husáka:
Autor: I. Mertl Datum: 23.4.2017 9:17

Co víme, co kdo potřebuje či nepotřebuje? Ne, nepotřebuji, nejlépe Psa už nečíst. Ale zvyk je železná košile, víme? Bohužel, opravdu, mezi několika infozdroji, které sleduji, je NP už ten nejpokleslejší. ALe k pánům Husákovi (a Vlčkovi), že nevěcná reakce. Primární byla nevěcná - přečtu a zakroutím hlavou - ten Husák je ale ... A pak onen Vlček... Dodatečně tedy, co je na té zdánlivě humorné anekdotce o ženské nedostatečností, projevu běžného mužského šovinismu, tak odporné? Ten "autor" si přece dělá srandu z reálné lidské tragedie. Ano, odporné!

Re: Kliky ve dveřích:
Autor: V. Vaclavik Datum: 23.4.2017 9:02

Vyborna poznamka o zpusobu (smeru) montovani klik. Ale dodnes se clovek setka i s dvermi u verejnych zarizeni otevirajici se smerem do mistnosti.

Re: To se to radí, když tam nejste a nejde vám o život...:
Autor: V. Vaclavik Datum: 23.4.2017 8:58

panikari i muzi, i kdyz nejspis asi, ci proste zpravidla mene, nez zeny. Ten rozdilny pristup k zivotu proste neokecate.

A na horke predmety zpravidla mate v saune rucnik, ktery muzete pouzit jako 'rukavici', popripade mate neco na sobe, co muzete pouzit. Navic sauna miva uvnitr kbelik se studenou vodou.

A uz jsem napsal, jaka je to zhovadilost jakkoli dvere do takoveho zarizeni zabezpecovat, krome tedy kdyz ma nekdo saunu v nejake zahrakarske kolonii, jak me nekdo upozornil. Dvere sauny se maji otevirat prostym zatlacenim na ne a to jen mirnym a pak neni co resit. Jen hlupaci si daji na saunu zapadku - a kdyz ji tedy musi nekdo zamykat, ma mit jen nejakou petlici na visaci zamek zvenci, ktera nemuze sama nejak zapadnout.

Re: Husáku, toť odporné. Tykání si plně zasloužíš.:
Autor: L. Novák 475 Datum: 23.4.2017 8:26

ANO! :-D

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,:
Autor: L. Novák 475 Datum: 23.4.2017 8:24

To si pletete s poleniem. Polonium je polský patent! :-P

To se to radí, když tam nejste a nejde vám o život...:
Autor: L. Novák 475 Datum: 23.4.2017 8:16

Všechny kovové předměty v sauně v ruce pálí, protože jsou vyhřáté na vysokou teplotu vzduchu, pokud nemají rukojeť z plastu nebo dřeva, mohl to být důvod...

Podstatný je ovšem faktor psychologický, kdy se člověk vyděsí a (navíc v přehřátém prostoru) není schopen logicky přemýšlet v situaci, kdy si uvědomí, že mu jde o život. Kdysi dávno se mi stalo, že jsem vlezl do nákladního prostoru malého pick-upu s nástavbou, a vítr mi zanouchl zadní dveře, které zevnitř neměly žádnou kliku, nic, co by se dalo použít k otevření. K vytvoření "krizového stavu" v mé hlavě stačilo, že se mi strašně, ale opravdu hodně chtělo čůrat a co s tím, když jste uvězněni a nikdo v okolí, kdo by vám otevřel...

Po chvílích, kdy jsem zažil jakýsi "záchvat klaustrofobie", kdy člověk se začne chovat chaoticky a za každou cenu se násilím pokouší dostat ven z uzavřeného prostoru, jsem se zastavil a začal přemýšlet, "kam s tím". Naštěstí jsem měl v jedné krabici plastový kbelík, který vyřešil můj problém s obsahem močového měchýře, a pak jsem se s pomocí nářadí a montážního otvoru ve dveřích dostal z auta ven.

Tato příhoda, která se po letech zdá být úsměvnou, mohla ale v jiné variantě (viz dvě ženy v sauně) vést k tragickému konci. Rozhodně by samotné dveře sauny měly být konstruovány tak, aby (zejména v komerčním zařízení) v podobné krizové situaci byl znám jednoduchý postup, jak dveře otevřít, příp. i krizové signalizační zařízení, které přivolá pomoc zvnějšku. A protože nevíme, co se dělo před tím, než obě ženy zemřely, považoval bych za zcela nevhodné hledat příčinu v jejich (ne)schopnosti přemýšlet racionálně nebo v nedostatku kreativity při řešení problému, jak se dostat ven ze sauny...

Pane Schwarz, ta dáma se jmenovala Marie Curie-Slodowska:
Autor: P. Vaňura Datum: 22.4.2017 17:44

a opravdu nalezla ve zbytcích po zpracování smolince na uranové barvy dva dosud neznámé prvky, polonium a radium (r. 1898). Polonium je přirozeným prvkem, meziproduktem radioaktivních rozpadů 238U, 235U a 232Th, kde jsou výsledkem izotopy olova.

Pravdu máte v tom, že prakticky se polonium skutečně dnes připravuje uměle.

Re: kovová lopatka v sauně?:
Autor: V. Husák Datum: 22.4.2017 17:22

Překvapení!!! Měla dřevěnou rukojeť !!!

kovová lopatka v sauně?:
Autor: T. Kočí Datum: 22.4.2017 16:41

bude mít 100 st.C!!!

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,:
Autor: D. Habina Datum: 22.4.2017 16:32

Polonium rote normálně na poli. Proto se jmenuje polonium vy nedouku ;-)

Re: SNADNÉ !:
Autor: D. Habina Datum: 22.4.2017 16:22

Do kterého otvoru, je snad jasné ...

SNADNÉ !:
Autor: D. Habina Datum: 22.4.2017 16:06

Jednoduše je třeba nejprve prostisměrným pohybem vysunout hřebík, pomocí vhodné mezery jej ohnete do souměrného tavru, povytažením drátu z osvětlení zapojíte hřebík do obvodu místo žárovky a po jeho rozžhavení mírnými údery vytvarujete do požadovaného tvaru. Protože vám běží čas musíte jej schladit počůráním, poté vyjmete další hřebík s jehož pomocí vyrobíte snadno madlo kliky z kousku odlomeného dřeva, poté opatrně vsunete do otvoru a hotovo: Váš MacGyver !

Re: Hlavně u toho nikdo z nás nebyl.:
Autor: D. Habina Datum: 22.4.2017 15:48

Prd platné, když utažené víčko nepovolí a nepovolí ;-)

Re: Autor má sice v tomto případě pravdu,:
Autor: Z. Rychlý Datum: 22.4.2017 15:30

No měla to být madame Curie, ale jistotu nemám, to je fakt. V každém případě to byla chytrá, cílevědomá žena, kterou nelze než obdivovat.

Pripomelo me to tv kriminalni serial:
Autor: V. Vaclavik Datum: 22.4.2017 15:16

s tim komisarem Berghamrem, tu epizodu z lecebny, kde komisar zjisti, ze rovnez nemuze otevrit dvere 'sauny' v nejakem ozdravnem centru. Dle meho nazoru pekna hovadina, ze v takovem zarizeni by mela byt moznost tu saunu uzavrit, aby neslo otevrit dvere. A kdyz Nemci jsou schopni takoveho hoveziho uvazovani a navic ve verejnem, soukromem sanatoriu, co pak nejaky cesky zahradkar, ze ano.

Re: Klika u sauny?:
Autor: V. Vaclavik Datum: 22.4.2017 15:12

Tak ja cernou kroniku malokdy ctu, rovnez o tomto pripad mam informace jen z tohoto clanku zde na NP.

Je to sice divne co pisete, ale zrejme to jistou logiku pak ma, i kdyz...

Re: O čem?:
Autor: J. Hejna Datum: 22.4.2017 12:51

Pane Mertle,

to snad nepotřebujete.

Nebo potřebujete?

Re: O čem?:
Autor: I. Mertl Datum: 22.4.2017 12:39

Vida, hlídač ideové čistoty webu, snad jako vrchol celoživotní praxe! Ale, milý pane Vlčku, sleduji NP od jeho vzniku, kdy to bývalo inteligentní čtení i příležitost k racionální diskuzi. Obojí je pryč, články překypují nenávistí ke všemu nebo hloupostí. Jako tento pana Husáka, kterého považuji za prototyp dnešních pravidelných autorů Psa. Je mi líto, ale žádné potěšeníčko. Ale klidně pokračujte ve své bohulibé činnosti. Blíží se režim, ve kterém se zase plně uplatníte. Žijte blaze.

Re: Kliky ve dveřích:
Autor: A. Nový 840 Datum: 22.4.2017 12:33

Vy máte v kadibudce splachovací záchod? :-)

Re: Autor má v popisu pravdu,:
Autor: P. Válek Datum: 22.4.2017 12:08

Teda Vy šibale,nasadil jste mi brouka do hlavy. Snad jen ještě kdo z toho mohl mít prospěch? Latinsky bych to asi zkomolil.

Hlavně u toho nikdo z nás nebyl.:
Autor: D. Stirský Datum: 22.4.2017 11:20

Proto mně může ranit mrtvice, když lidé jako Husák dodatečně trousí svá moudra. Vůbec si nemyslím, že by ženské byly "technicky" méně zdatné. Moje babička, narozená na r. 1909 statku, uměla řadu věcí, které by chlap nezvládnul. Posekala kosou zahradu, stáhla králíka, drobné opravy v domku zvládla sama, štípala dříví, pletla nádherné svetry zkracovala mně a sestře džíny... A k tomu jen tak mimochodem přečetla Svět podle Garpa, Sophiinu volbu a Kmotra a líbil se jí třeba Amadeus.