16.10.2018 | Svátek má HavelDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Jak zmenšit počet zákonů...Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 10, poslední: 16.3.2017 23:23, přehled diskusí

A co vy, Svobodní ...?:
Autor: S. Ševeček Datum: 16.3.2017 23:23

Já to Hodím prvnímu, kdo bude chtít Czexit.

Legislativní směrnice JCM Marie Theresie von Habsburg, 1772::
Autor: A. Alda Datum: 16.3.2017 13:22

1. Zákoník se nemá směšovat s učebnicí a má se tedy vypustit vše, co náleží ad cathedram a nikoli do úst zákonodárcových.

2. Vše jest sepsati stručně, pokud se tím nepadne do nejasností, a casus rariores mají se vynechati.

3. Sluší se vyhnouti se dvojsmyslnostem a nejasnostem, sluší však zachovati míru co do jasnosti a nesluší se tedy pod záminkou jasnosti pouštěti se do zbytečných opakování a výkladů tam, kde pro rozumného člověka nemůže býti pochybností.

4. Nesluší se vázati se na právo římské a všude jest se opírati o přirozenou slušnost.

5. Zákony jest třeba pokud možno smplifikovati a nesluší se proto je bez zbytečné potřeby rozmnožovati a tedy v případech, které jsou v podstatě stjené, pro nějakou subtibilitu odlištovati.

Ostatní politici jsou na tom stejně, :
Autor: D. Polanský Datum: 16.3.2017 11:05

jenom Bělobrádek se prozradil.

Kdo zvedne ruku za zákon, který nečetl, je zločinec.:
Autor: A. Alda Datum: 16.3.2017 13:18

Když podepíšu nějakou smlouvu, aniž bych si ji přečetl, jsem hlupák - ale ohrozit tím mohu jen sebe a svou rodinu, jiných se to netýká.

Když ale zvednu ruku pro přijetí zákona, který jsem nečetl, jsem lumpl a zločinec, protože uvaluji břemeno na jiné, aniž bych však věděl jaké.

Podle toho, :
Autor: P. Lenc Datum: 16.3.2017 9:44

jaké paskvily jsou zákonodárci schopni schválit je a některé poté pracně "upravovat", tak většinu navrhovaných zákonů nečtou ani příslušné parlamentní komise.Při té smršti naprosto zbytečných, často občanu nebezpečných zákonů to přečíst ani není v lidských možnostech.V tom má Bělobrádek pravdu.Ale od toho je poslancem, aby se vzepřel inflaci zbytečností, což on ani jiní poslanci nečiní.A to je ten největší problém a v podstatě jistý druh alibismu.

Myslím, že existuje dobrá rada.:
Autor: J. Štrobl Datum: 16.3.2017 7:33

Je to pravidlo 1:2. To znamená, když se přijme 1 zákon, musí se zároveň dva staré zrušit. Mám dojem, že to takto funguje v některých státech USA.

Re: Myslím, že existuje dobrá rada.:
Autor: I. Mertl Datum: 16.3.2017 8:44

Jistě, jako volební heslo.

částečné řešení:
Autor: M. Čihák Datum: 16.3.2017 6:43

navrhuje Babiš: zmenšit počet poslanců. Tím by se mohl (snad) zmenšit i počet jejich poradců, kteří jim ty blbosti radí a lobistů, kteří je za to uplácejí.

Re: částečné řešení:
Autor: J. Vintr Datum: 16.3.2017 15:15

Je úplně jedno, kolik je poslanců. Problém je v zásadě v tom, že u nás chybí nadřazené pravidlo, které by striktně vymezovala meze, čeho se zákonné regulace mohou týkat a jejich formu, aby byly dostatečně srozumitelné pro všechny.

Pravděpodobnost,:
Autor: J. Vintr Datum: 16.3.2017 1:42

že se politici někdy pokusí zmenšit tu neustále narůstající horu zákonů, vyhlášek a předpisů, je prakticky nulová. To by musela přijít nějaká obrovská katastrofa. Ona se tedy jedna docela zřetelně rýsuje na nedalekém obzoru - šaríja je o několik řádů jednodušší, než náš "právní systém".

Jinak si lze těžko představit větší obludnost než tvrzení že "neznalost zákona neomlouvá" v porovnání s tou horou slovních zvratků, kterou představují všechny zákony regulující všechny oblasti našeho života. Navrhoval bych takovou malou úpravu, která by zabránila tomu, aby byly přijímány zákony, aniž by je volení zástupci lidu četli a aby byla formulace zákonů pochopitelná i normálnímu člověku. Před každým hlasováním by každý poslanec musel zpaměti odříkat přesné znění zákona, o němž se chystá hlasovat ...