17.7.2018 | Svátek má MartinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


KLIMA: Náš člověk v klimatické bažiněŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 43, poslední: 15.2.2017 22:53, přehled diskusí

kostička:
Autor: Z. Opatrný Datum: 15.2.2017 10:55

Pane Rado, z nedostatku úsilí by Vás mohl podezírat leda naiva. Ale zkuste to ještě jednou, třebas se Váš PC nestrefil. Já tu kostičku našel na první pokus a to jsem ajťák hanba mluvit.

Re: kostička:
Autor: P. Rada Datum: 15.2.2017 22:53

Profil pana Drábka tam mám obratem - ele dotyčný tex kupodivu ne - místo něj asi jen bílou plochu. Asi tedy chybuji já, či mů comp nebo oba. Povolám nějakého opraváře. Možná to má souvislost s blokováním souborů které se jeví jako "reklama".

Vám každopádně děkuji za reakci a nápovědu. Jste jeden z mála který reaguje věcně a navíc důsledněji.

Pěkně se štěkáte:
Autor: K. Drábek Datum: 14.2.2017 19:53

Tak já vám, vážení diskutující, hodím kostičku:

http://drabek.bigbloger.lidovky.cz/c/205425/Zavinili-dobu-ledovou-lide.html

Re: Pěkně se štěkáte?:
Autor: P. Rada Datum: 15.2.2017 7:28

Zkratkovitosti, "Štěky" a smailíky... jsou jedním s příznaků projevu počítačové demence. Prostě zlozvyku "zaplácnout" pocit/afektivitu zas "plácnutím" a vyhnout se tak hlubším úvahám co zaberou čas energii a stojí tak nějaké úsilí.

"Kostičku" jste k takovému účelu ale předhodil jaksi "ohlodanou". Text o "zavinění doby ledové lidmi" jsem tam totiž nenašel. Nebo projevuji málo úsilí?

Hele, Rada:
Autor: C. Hulka Datum: 14.2.2017 14:26

tady si něco přečtou a sklapnou:

National Review - A Top Climate Scientist Blows the Whistle on Shoddy Climate Science

To jsou stejný data kterejma se tady furt oháněj. Věřím, že to dělaj z blbosti a nikoliv ze slé vůle.

Hele, Rada:
Autor: C. Hulka Datum: 14.2.2017 14:23

běž masturbovat někam jinam, ty tvoje bludy co sem valíš jsou vylhané a únavné,

Re: Hele, Rada:
Autor: P. Rada Datum: 14.2.2017 18:15

Argumentace kterou předvádíte je paradoxně i poučná.

Ukazuje totiž na malou šanci, že se společnost semkne a něco zásadního s klimatickým problémem udělá - pokud k tomu totiž ještě vůbec má nějaké prostředky a čas. Spíše to tedy vypadá, že je s námi nezávisle na míře vulgarity jedinců jako je C.Hulka konec:

https://www.seberizeni.cz/je-s-nami-konec/

Vzducholoď nebo balón:
Autor: A. Alda Datum: 14.2.2017 13:20

lze použít k přepravě velkých kusů ledovce z Antarktidy do Austrálie. V Austrálii je lze uložit do středu kontinentu nebo kdekoli jinam do míst zvláště suchých. Tím se zajistí voda i ochlazení ovzduší a změna klimatu pro celou Austrálii. V Antarktidě pak do prostor po odebraných ledových kusech nasněží a sníh se časem změní v nové ledovce.

Re: Vzducholoď nebo balón:
Autor: L. Metelka Datum: 14.2.2017 14:09

:-)

Je vidět, že máte smysl pro humor...

No, funkčnější by bylo na to vycvičit:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.2.2017 18:52

čučňáky, kteří by ten ledovec postrkovali od Antarktidy až k Austrálii, poháněni ledními medvědy, za tím účelem importovanými ze Sibiře. Akorát jak pak ukecat ty klokany, aby ho na hřbetech přenesli do vnitrozemí, klokan je tupé zvíře a těžko mu něco vysvětlovat. Ale myšlenka je to dobrá.

Re: No, funkčnější by bylo na to vycvičit?:
Autor: P. Rada Datum: 15.2.2017 7:42

Od Antarktidy se začala odělovat kra 6000km2 velká a ta se možná vydá na cestu směrem možná i k Austrálii dokonce sama.

Přitom typuji, že dřív roztaje dokonce Antarktida celá, než by z ní Ada či Houžnák svými metodami cokoli kamkoli do té doby dopravili.

Hloupé na tom je, že cizí lenivá hloupost mě už dlouho nebaví a sotva se dá využít alespon metodou brainstormingu.

https://www.online.muni.cz/vite/8688-hrozici-odlomeni-ledovce-v-antarktide-je-pro-vedce-prekvapive

No, zatím z vás při vašem brainstormingu:
Autor: F. Houžňák Datum: 15.2.2017 8:24

ještě nikdy nic nevypadlo, jenom opisování. Není divu, kde nic není, ani čert nebere.

:
Autor: Z. Opatrný Datum: 14.2.2017 11:12

jsem samozřejmě očekával živou diskusi na dané téma, její struktura mne těší i leká. Nezklamal mne svoji rozsáhlou argumentací pan Rada (klobouk dolů před jeho poznatkovou databází), opakovaně mne ale netěší skluz jím vyvolaným dialogům k osobním invektivám.

Vřele vítám upozornění pana Šejny, že už v tom zřejmě dávno lítáme,brzkého návratu (kam ?) současným přeléváním moře cedníkem asi nedosáhneme a hleďme tedy raději věnovat úsilí, energii, intelekt, peníze atp strategii adaptací. Kolega Ač je dle mé osobní zkušenosti jistě drobet demagog (kdo nejsme), ale naslouchající i argumentům oponenta,byť již mírně (?) gerontního. Což velmi oceňuji i vzhledem k jeho blízkému ekosystému, který produkuje převážně názory typu zásadních a jedině platných norem.

Re: Ač:
Autor: P. Rada Datum: 14.2.2017 12:06

Návrt nejspíše nebude možný. Změny jsou totiž v mnoha ohledech nevratné. Mnohé ložisko nerostů je vytěženo... - jinde externality nezvládá odbourávat biosféra. Na druhou stranu se zřejmě v horizontu desetitisíciletí už nedostaví v pleistocénu pravidelně se opakující doba ledová. Jak se toale jeví tak k tomu dokonce stačilo obohacení atmosféry CO2 a CH4 způsobené už bezděčně našimi předky ještě před průmyslovou revolucí. Tím tato epocha zřejmě dnes s tuplovanou jistotou končí a hovoří se o nástupu Antropocénu kterému by asi nezabránil ani výbuch supervulkánu typu Toba nebo Yelowstone.

Možné snad ještě je omezit následky našich podnětů nedotěžením většiny fosilních, zejména uhelných zásob (problém pohledu Austrálie..) a tím získat čas na biologický, technologický ale i duševní rozvoj. Jako druh jsme totiž také s geohistorického pohledu v neobvyčejně dynamickém vývoji. Ten by ale musel přinést zásadní změnu životního stylu civilizace. Míra našich možností však také závisí na míře přírodní kladné zpětné vazby uvolnující uhlík s pod permafrostu, s vysychající půdy... kde je ho uloženo několika řádově více než lidstvo ročně vypouští využitím (zneužitím?) koncentrovaných ložisek. Naneštěstí pro člověka je ale prvků ovlivnujících biosféru nestabilitou více a člověk je doposud tvor převážně intuitivní - nikoli dominantně racionální jak si často nalouváme.

Pravděpodobné scénáře klimatu budoucna popsal v překladu prací Clarka právě na svém blogu Vámi připomenutý Ač.:

https://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Co je možné reálně dělat shrnul nedávno v komentáři klimatolog Pecho. Komu se ale dobrovolně chce změnit trend v reklamou tuplovaně vyšponovaném konzumním světě? Zateplování domů je ale jeden s příkladů, že optimalizací procesů lze leckde dosáhnout omezení úhrné dlouhodobé spotřeby.: http://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pecho-klima-se-meni-kvuli-nasi-spotrebe-musime-se-naucit-zit-skromneji

Celkem sympatický článek:
Autor: M. Šejna Datum: 14.2.2017 8:27

Autor celkem vtipně popisuje názorový střet klimaskeptiků a alarmistů. Každopádně globální teploty celkem dost rapidně rostou, což mnoho klimaskeptiků popírá. A alarmisté by si zas mohli uvedomit, že hranice pro návrat globálních teplot k předindustriální úrovni už byla dávno překročena, takže teď je potřeba se venovat adaptování se na teplé klima, které nás nepochybně čeká, a nikoli se věnovat boji proti klimatu. Klima se totiž zpět k nižším teplotám jen tak nevrátí.

Re: Celkem sympatický článek:
Autor: P. Rada Datum: 14.2.2017 9:25

"Boj proti klimatu" považuji za v přeneseném slova smyslu "boj s lidskou stereotypností/stupiditou ve smyslu jak ji popisuke Koukolík: ..."Klameme sebe i ostatní, abychom na světě nemuseli pokud možno nic měnit. Zdroj:

http://technet.idnes.cz/jak-si-zamilovat-system-0sw-/veda.aspx?c=A121204_153944_veda_mla"...

Cítím se právě v tomto smyslu alarmistou - podobně jak Cílek - když tvrdím, že nejobtížnější je pohnout - chceteli "bojovat" s přesměrováním lidské mysli od konzumního momentálního přístupu k udržitelnosti - tedy k jednání s nadhledem. To i pro velmi vzdělané, kteří podobně jak jejich okolí raději často strkají hlavu do písku než aby rizkovali vůči němu jen rozladěnost:

https://echo24.cz/a/iTUm9/proc-strkame-hlavu-do-pisku-kdyz-je-nebezpeci-tak-zjevne

"Boj proti klimatu":
Autor: M. Prokop Datum: 14.2.2017 10:17

boj za naše peníze přesměrované do kapes ekoteroristů.

Nic více, nic méně.

Re: "Boj proti klimatu":
Autor: P. Rada Datum: 14.2.2017 11:09

"Nic více"? - nic méně ale právě příznačně nic neupřesnujete. Je to jakési Vaše TABU zaklínadlo či všelék na už evidentní problémy v okolí.

Ani toho toho údajného ekoteroristu ani způsob jeho "boje" a hlavně ani to jak Vám osobně sahá na peníze které jste si zdánlivě "poctivě" - jak ostatně většina společnosti - ale s hlediska budoucích doposud fakticky NAKRADL na fosilní dluh.

Výrazem této celospolečenské drancovačky přírodních zdrojů je např. už o 40% zvýšená koncentrace CO2 ve vzduchu který dýcháme včetně ostatního všichni a ktrý ovlivnuje i to klima, dokonce dvojnásobný obsah aktivního dusíku na planetě za celou dobu její existence který mění situaci v oceánech i zásoby nalezišt fosforu jen do konce století hrozící hladem .... Jednotlivci se od tohoto pravidelně a pohříchu distancují. Takto náš druh ale v úhrnu pozměnil toky dokonce právě těch zásadních biogenních prvků v celém planetárním systému. Biodiverzita také proto už klesá tempy odpovídajícími velkým vymíráním na pomezích geologických epoch. Druh homo to ale zejména ústy V.Klause a jemu narcisticky podobných, usilovně dementuje.

Re: "Boj proti klimatu":
Autor: C. Hulka Datum: 14.2.2017 14:21

Nejhorsi je, ze tomu sam věříš, dědečku.

Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.2.2017 6:57

se projevoval jako demagog a příležitostný lhář, totiž když se ocitl v argumentační nouzi. Něco jako Metelka. Je pořád takový?

Re: Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,:
Autor: P. Rada Datum: 14.2.2017 8:45

Demagogii příznačně pane Houžnáku předvádíte Vy!

To proto, že svá kategorická tvrzení typu ..."se projevoval jako demagog a příležitostný lhář" ... nikterak nedokládáte. Naopak Ač má články doposud plné odkazů - viz jeho Blog:

https://ac.blog.sme.sk/

Podobně se ale trefujete do Metelky, který je pravidelně také velmi věcný - tj své postoje dokládá nezávisle ověřitelnými argumenty.

Co Vám brání si takovýto ověřitelný více postoj zkusit realizovat?

Re: Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,:
Autor: K. Drábek Datum: 14.2.2017 9:09

Jenom pro upřesnění - ozdrojovaný článek neznamená, že autor má pravdu, ale obvykle jen to, že se protiargumenty neráčil zabývat.

Re: Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,:
Autor: P. Rada Datum: 14.2.2017 9:36

Ozdrojovaný článek je pro mě příležitostí si zdroje rychleji dohledat. Někoho ale pro urychlení hold "stupidně" zajímají jen výsledky.

Mnozí se žel "neráčí zabývat" ani touto úrovní argumentace - podobně jak pan Houžnák.

Může být přitom příznačné, že Vy jste přímo na něj nereagoval. Připoměl jste jste tak, že o argumenty - poměřování ověřitelného - Vám možná ani Vám nejde.

Re: Kolega Ač, jak si ho tady ještě pamatujeme z diskusí,:
Autor: L. Metelka Datum: 14.2.2017 9:22

Pokud něčemu nerozumíte, ještě to neznamená, že je to lež... :-)

No, ale já tomu rozumím, a tak můžu posoudit,:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.2.2017 9:24

že je to lež. Vy jste taky takový, to už víme řadu let. Zase nemáte co na práci?

Re: No, ale já tomu rozumím, a tak můžu posoudit,:
Autor: L. Metelka Datum: 14.2.2017 9:26

Rozumíte klimatologii... :-)

Tak teď ještě tu o Karkulce...

To já vím, že jste chytrej jak tři vopice,:
Autor: F. Houžňák Datum: 14.2.2017 9:29

proto jste taky tenkrát odmítl zúčastnit se té bohatě finančně dotované matematické soutěže, která by ukázala, že jste mizerný matematik, i když se svojí matematikou profesionálně chlubíte. Holt so ein Maulheld, jak říkají Němci.

Re: To já vím, že jste chytrej jak tři vopice,:
Autor: L. Metelka Datum: 14.2.2017 9:31

Pěkně to motáte dohromady. Bavili jsme se tenkrát o fyzice. A pokud jde o fyziku atmosféry, klidně si to s Vámi rozdám...

Pobavilo:
Autor: K. Wágner Datum: 14.2.2017 6:40

"Ta ovšem ještě neměla svoji současnou janusovskou pověst, byla to prostě slušná věda o vztahu živých organizmů a prostředí."

Dobře jste to vystihl. Pobavilo...

Re: Pobavilo?:
Autor: P. Rada Datum: 14.2.2017 10:00

Co je to asi za depku, že je nutná náplast zábavou? Už sám pojem "slušná věda" přeci není o ověřitelnosti vědění - je příznačně o suběktivitě. Tu autor presentuje právě umělým výběrem jednotlivostí a následně navíc i s věcně nekorektním nastinováním komplexního následku. Vyvozuje tedy úvahu o komplexním dopadu, s odkazy na minulé zkratkovité zkušenosti a tedy s naprosto neúplného souboru. To je na pováženou.

K zamyšlení je ale takový podnět možný. Většinově totiž bývá společnost sestavna s navzájem si notujících - chtěji si hlavně příjemě pokecat, pofoukat si bolístky, podrbat kde to svědí..., kde se ale někteří nadsamci už zas chtějí presentovat až servat co možná ve volné aréně.

Ti co se v takovém prostředí snaží o věcný popis reality - která zavedené "taky-klima" nabourává - nutně a často velmi narážejí.