19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

VĚDA: Kudy na Mars?

Do roku 2030 budou platy učitelů vyšší než příjmy právníků. Že je to nesmysl? Proč? „Technicky“ to je možné hned, stačí přepsat čísla v tabulkách, chybí jen politická vůle poskytnout peníze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 19.1.2017 0:56

Re: Je to opravdu nereálné?

Ale kdepak, zeptejte si Pivody, ten vam vysvetli, jak ty automaty opravi zase automaty, s AI lepsi te lidske, ktera dle neho je jiste za dvacet tricet let jista.

Š. Hašek 18.1.2017 20:28

Re: Domnívám se,

Snad po příštích volbách nebude o jedno ministerstvo víc.

Š. Hašek 18.1.2017 20:27

Zajímavé počtení.

Děkuji.

Doufám jen, že pí ministryně Šlechtová ("místní rozvoj a čerpadla") už nemá zpracován územní rozvoj na Marsu. Není na to nějaká bruselšpidlakomise???

P. Lenc 18.1.2017 14:29

Domnívám se,

že dokud nebude kolonizovaný Měsíc, tak návštěva (nikoliv kolonizace) Marsu je utopií.

Z. Lapil 18.1.2017 12:50

Re: No, reálné to je

Obávám se, že spíš na výročí Velkého Maa, Konfucia nebo tak někoho. Ale v principu souhlas.

R. Gramblička 18.1.2017 11:21

Re: Neni duvod tam letet

dva důvody bych viděl: jednak je kolonizace vesmíru nutná pro přežití lidstva, třebaže žádné velké riziko v tomhle v dohledné době nehrozí (i když člověk nikdy neví). Ale zejména, náročnost dobývání vesmíru je spojena s mohutným vědeckotechnologickým pokrokem - vzpomeňte, za co všechno vděčíme vesmírnému programu v 60 až 70-letech.

R. Gramblička 18.1.2017 11:15

Re: Je to opravdu nereálné?

Používání automatů ale naráží na technické problémy, z nichž řadu nelze opravit na dálku. Nějakou skromnou posádku techniků by to opravdu chtělo. Nejlépe samotáře, bez závazků na zemi, kteří by byli ochotní tam trávit dlouhou dobu nebo zůstat na furt.

J. Tachovský 18.1.2017 11:12

Neni duvod tam letet

Snad jen pro tu prestiz. A jestli tam nekdo poleti, tak prvni budou Cinani. Je jich nejvic a muzou si dovolit klidne 10 neuspesnych pokusu.

R. Gramblička 18.1.2017 11:11

Re: No, reálné to je

Není se co divit. Za Obamy se z vesmírné agentury stal ouřad pro boj s klimatickou změnou :-P

R. Langer 18.1.2017 10:15

Re: Věřím, že Američané to zase dokážou.

Tak Rusáci si zatím nenamalovali ani kulisy Měsíce, že ano, soudruhu, a o ostatních ani nemluvě... :-D

P. Hlosta 18.1.2017 9:24

Re: Je to opravdu nereálné?

Proč ne s automaty? Já to vidím jako velmi pravděpodobné a nebudou to patrně jen USA rakety, co se poženou na Mars. Samotná přítomnost člověka na Marsu je zatím nereálná a daleko efektivnější je s pomocí robotů sondovat Mars i odtamtud se zase vracet s nákladem výzkumných materiálů. Není to o ničem špatném. Člověk v současnosti může být rád, že po lidské přítomnosti na Měsíci se rozjel kosmický průzkum s pomocí automatizace a rozvíjí se technologie dříve netušené. Pravda je, že kdyby se na kosmický průzkum věnovalo tolik, co na vývoj a výrobu zbraní i držení armád.... To je ale nereálné přání!

F. Lesniak 18.1.2017 8:19

Věřím, že Američané to zase dokážou.

Už teď se v Hollywoodu připravují kulisy.

J. Jurax 18.1.2017 1:27

No, reálné to je

ovšem do roku 2030 - to se Obama opičí po Kennedym a přitom zařízl program Constellation ...

Technické otázky jsou řešitelné v horizontu řekněme dvacetiletí, spíš i dřív. Podstatné ale je, že by to stálo opravdu veliké peníze, které nikdo není ochoten do toho vrazit.

Zatím není velký důvod se na Mars hnát ... boj o Měsíc kdysi hnala prestiž, tenhle stimul chybí, takže se nejspíš bude pokračovat uvážlivě a pomalu. Ale jednou tam lidi poletí, i tu základnu postaví - ke stému výročí Gagarina či Apolla 11 určitě ...

B. Uhlich 18.1.2017 0:41

Je to opravdu nereálné?

Já si myslím, že úplně ne, ale...je fakt, že stávající přešlapování, které média považují ve své tuposti za bouřlivý vývoj, asi fakt k reálné cestě na Mars nepovede. Jak správně poznamenal autor, cesta na Mars opravdu není jednoduchá a opravdu je tam víc technických otázek než odpovědí. Za pár let to bude 50 let co jsme udělali první povinný kosmický krůček a přistáli na Měsíci...jo kdo by si tenkrát představil, že na dalších 50 let už máme vybráno. Ale dlužno podoknout, že přistání na Marsu není jen trochu sofistifikovanejší přistání na Měsíci...bohužel nikoliv přistání..potažmo let na Mars je asi tak o 3..možná 4 řády technologicky někde úplně jinde. Navíc pokud se lidstvo jednoho dne opravdu k cestě na Mars rozhodne, rozhodně se nebude jednat o takový kompromis jako známe z programu Apollo...naopak, na Mars bude muset letět asi větší posádka, aby provedla výsadek na více místech naráz a na Marsu se bude muset pracovat několik let, aby se zas otevřelo okno k návratu na Zem. Ty lidi budou muset být opravdu vybavení jak technicky, tak lékařsky a hlavně co se týká veškerých zásob. Tedy představa, že na Mars přiletí jedna pidi posádka s minimálním vybavením a zásobami na pár týdnů je opravdu velmi infantilní. Naopak, pokud nemáme na to, abychom na Mars poslali alespoň 20...40 lidí včetně desítek tun zásob a dalších desítek tun technologie..tak bychom se měli na celou věc raději vykašlat, protože pokud tam nepošleme funkční týmy tak nemá smysl vůbec na Mars letět. Pak je to opět jen politické gesto ve stylu my dokážeme, že to dokážeme...což je sice pěkné, leč úplně k ničemu.

Osobně si myslím, že na to technicky máme - poslat tam takovou výpravu, šlo by jen o mobilizaci výrobních kapacit. Bohužel věc má i netechnický problém a to jsou některé nepříjemné biologické vlastnosti člověka jako takového, které mu..bohužel..mohou celou věc zhatit..což mě ovšem nakonec připadá, že bude asi nejpravděpodobnější, že se nakonec nikam nepoletí a budeme dál jen létat s automaty... :-(