20.5.2019 | Svátek má ZbyšekDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Jak komunikovat s mimozemšťany?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 49, poslední: 10.12. 2016 11:52, přehled diskusí

Test:
Autor: M. Pivoda Datum: 10.12.2016 11:52

Test

Re: Komunikovat po libovůli není už s principu jednoduché. :
Autor: I. Patta 677 Datum: 9.12.2016 10:41

Jistě narážíte na Paroubka a jeho Marťany. Dobré! Kvituji, že jste si přečetl odkaz.

Re: Komunikovat po libovůli není už s principu jednoduché. :
Autor: P. Rada Datum: 8.12.2016 22:47

Asi má reakce skoro zbytečná byla.

Aby né tak docela, dám si vůči Vám víc pozor abych příště nereagoval na Vaše osobní potíže v komunikaci s "mimozemštany".

Re: Komunikovat po libovůli není už s principu jednoduché. :
Autor: I. Patta 677 Datum: 8.12.2016 22:10

Pane Rada, děláte ze sebe zbytečně rozumbradu. Já jsem si dopisoval s panem premiérem Jiřím Paroubkem a čtyři a půl roku si dopisuji s Andrejem Babišem (sociologie.netstranky.cz/19-cast-ministr-a-dite.html). Žádné oddělení pro styk s veřejností k tomu nepotřebujeme. To je specialita pana premiéra.

Re: Pokud by...?:
Autor: P. Rada Datum: 8.12.2016 18:49

Kdyby jste si alespon pročetl na co reagujete - psal jsem, že jde asi o omyl a proč - nemuselo by to nálepkování co zde předvádíte jako svou schopnost něco k tématu podotknout, vyznívat tak hloupě. Co nadělám - Váš text je Vaše vizitka.

Nevím, nevím, zda na podobné projekty :
Autor: D. Polanský Datum: 8.12.2016 17:56

budou love, když západní civiliazci ovládnou islamisté. Buď šmik hlavička, nebo budeš ctít Alláha, kamaráde.

Re: Film jsem jeste nevidel:
Autor: V. Vaclavik Datum: 8.12.2016 17:48

... Nietzschovsky fakt, ze Buh je mrtvy, neznamena, ze moralka neni, ze vse je dovoleno.

Protoze ale jsme tu svetskou moralku jeste nenalezli (krome par jedincu, ale ti jako ta jedna vlastovka, vek rozumu a svetske moralky neprinaseji), je evidentni, ze obrazne zijeme ve veku pubertalnich 'nactiletych, kteri rebeluji proti rodicovske prikazove moralce (bozskeho prikazani), ale kteri objektivne urcenou svetskou moralku dospelych jedincu jeste nenalezli, protoze jeste nedospeli do veku dospelosti a tedy samostatnosti - veku, kdy clovek je schopen stat na vlastnich nohou, tedy mit rozum a byt schopny diky jemu na teto zemi uspesne prezivat, aniz by byl ostatnim pritezi.

Odtud pak ta uvaha, ze dnesni Zapadni spolecnost si ten svuj dnesni vedecky pokrok moralne nezasluhuje, protoze se proti nemu zproneveruje, a proto se da rici, ze tento dalece predbehl svou dobu. Anebo ze my se navracime do nasich minulych dob primitivismu, kolektivismu, a ty nase vedecko-technologicke uspechy uz jen setrvacnosti dobihaji, nemame na ne svym zpusobem zivota moralni pravo, ze tyto prinalezi do uplne jineho veku, veku rozumu, veku svetskeho, nikoli veku iracionalnich emoci, veku viry, veku otrokarskeho kolektivismu.

Re: Film jsem jeste nevidel:
Autor: V. Vaclavik Datum: 8.12.2016 17:47

Na svet se da divat i objektivne, nikoli jen relativne, jak si zjevne myslite. Neposuzuji tedy nasi civilizaci podle nejake vyspelejsi, ale primo podle jejiho vlastniho vyvoje.

Kdybychom byli, coby lid zapadni civilizace, rovni nasim vedecko-technologickym uspechum, nepodkopavali bychom je tim nasim 'dnesnim' koketovanim s kolektivismem hluboke a primitivni lidske minulosti.

To 'dnesnim' je v uvozovkach, protoze jim minim nejake dvou az tri sta lete obdobi, behem ktereho Anglie potratila kapitalismus, ktery se ale ujal v Americe, kde ovsem jej take zprznili za poslednich cirka dve ste let k nepoznani. A ty kapsicky relativni svobody nam daly ty technologie, kterych my, nase Zapadni spolecnost, tim nasim spolecenskym vyvojem smerem k tomu kolektivismu davne lidske primitivni minulosti nejsme hodni.

Vira v nadprirozeno v nasi kulture oproti minulym staletim sice hodne opadla, ale primitivni moralka viry - moralka viny za cloveku prirozeny egoismus, tedy otrocka moralka altruismu - ktera nam rika, ze ostatnim dluzime co mame a co oni nemaji... v nas i nadale zustala. A odtud ten nas 'vek falesne solidarity', vek vynuceneho prerozdelovani, nikoli nejakym tyranem zavedeneho, ale nami samymi - lidovym hlasovanim posvecenym zpusobem spolecenskeho zivota.

A tento zpusob rizeni spolecnosti neni ten, ktery nam dal ty technologie, ale naopak prinalezi pred-technologickemu veku nasi primitivni minulosti, kterou se dnes ve spolecnosti snazime vzkrisit (v podstate kmenovy zpusob rizeni spolecnosti, kdy kolektiv je vsechno a jedinec neni nic - a vse co ziska nepatri jemu, ale celemu kolektivu, se kterym se ma rozdelit a kdyz nebude chtit, je k tomu rozdeleni kolektivem prinuceny silou).

Zijeme ve veku, kdy okovy viry, detskeho modu videni sveta formou prikazu (desatera 'rodicovskych' prikazani), jsme odhodili, ale jeste jsme nepobrali dost rozumu na to, abychom pochopili, ze vse neni relativni, ze svet sam nam dava a naopak, vyzaduje od nas jistou moralku. Nietzschovsky fakt, ze Bu

Re: Film jsem jeste nevidel:
Autor: V. Vaclavik Datum: 8.12.2016 16:16

Lisi se jen v konkretnim obrazu, plasansky a vypravecsky je to uplne stejne jako ta vymyslena monstra nasich dedecku a pradedecku.

Re: Komunikovat po libovůli není už s principu jednoduché. :
Autor: P. Rada Datum: 8.12.2016 16:10

Pokud by měl jakýkoli premiér země oboustranně "odpovědně" a "rovnoprávně" komunikovat s kdekým s milionů obyvatel své země, nelze to fakticky udělat jinak než strukturalizací systému a třeba i systémovým filtrem "vzetí na vědomí" a to už ještě dříve v dotyčném sekretariátu. Tím nevylučuji, že některé informace projdou i dál a dokonce mohou vyvolat reakci.

Vy sám by jste si troufl takto všeobecně komunikovat s tisíci a tisíci jedinců? Zkuste to odhadnout alespon podle propustnosti třeba tomto foru.

Možná Vám s absencí takového pokusu unikla míra schopnosti komunikací obsáhnout nějakou větší skupinu. Ani u nejnadanějších lidí totiž toto číslo nepřevyšuje počet 150 jedinců. Obvykle je ale až o řád menší. Běžné jsou proto skupinky žáků jen do 20 až 30. Každý civilizační systém proto musí být hierarchizován tak aby toto číslo nebylo přesaženo jinak příliš roste chybovost a systém se až samovolně pro ztráty vazeb rozpadá.

Docela jiný pohled je ten egocentrický, který jen s tohoto uměle předpokládá, že má nárok na pozornost ode všech které si sám kdy vyvolí. Ego přitom nekorektně pomíjí základní fakt, že jeho nositel je členem širokého uskupení a že samo má paradoxně velmi omezené komunikační možnosti podobně jak okolí.

Re: Už 50 let jednostranně komunikujeme.:
Autor: P. Rada Datum: 8.12.2016 15:37

Pane Langere nekonečnost je veličina délková kterou lze poměřovat odlehlost - kdežto vlnočet je s docela něco jiného - to je vlastností stavu na odlehlostech nezávislých. Právě proto sice na konec vesmíru nedohlédneme ale tam kam až dohlédneme tak tam zřejmě platí stejné fzikální principy. Právě proto je celá řada frekvencí obecně pro komunikaci vhodná a jiná nikoliv: ......"Experti tvrdí, že pokud nějaká vesmírná civilizace vysílá signály s výkonem,

který je analogický alespoň výkonu konvenční letounové radarové stanice

z jedné z tisíce hvězd, které jsou nejblíže k Zemi, pak je

radioteleskopy použité v projektu mohou zachytit..."

http://c4-isr.blogspot.cz/2015/08/mala-kosmologicka-hlidka-novy-impuls.html

Komunikovat s mimozemšťany je možná jednodušší, :
Autor: I. Patta 677 Datum: 8.12.2016 15:34

než komunikovat s premiérem B. Sobotkou. Oddělení pro styk s veřejností je účinnější, než vzdálenosti ve vesmíru. Na každý dopis dostanu jednu a tutéž odpověď: Pan premiér vzal Váš dopis na (bez)vědomí.

Re: Už 50 let jednostranně komunikujeme.:
Autor: R. Langer Datum: 8.12.2016 14:45

Jelikož je vesmír nekonečný. ;-)

Re: opět ta nesmyslnost ve sci-fi:
Autor: R. Langer Datum: 8.12.2016 14:44

A klingonsky už myslím Google translator dokonce umí, jestli se nepletu... :-D

Re: Už 50 let jednostranně komunikujeme.:
Autor: R. Langer Datum: 8.12.2016 14:41

Žádná "vesmírně neobvyklá frekvence" neexistuje.

Re: Komunikace s mimozemšťany:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.12.2016 14:40

Taky mě to napadlo, ale zamítl jsem. Problém s uprchlíky je v tom, že jsou nám natolik podobní, že je máme za stejné. A naopak, samozřejmě.

I když je otázka, jestli nám nebude příšera s vyvalenýma očima a zelenými tykadly připadat podobná taky.

Re: Já doteď myslela, že budou mluvit anglicky.:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.12.2016 14:35

Protože Mark Stone? http://www.legie.info/serie/35-mark-stone-kapitan-sluzby-pro-dohled-nad-primitivnimi-planetami. Jestli Vám to připadá jako brak, odhadla jste to přesně.

Tohle téma zajímalo a snad ještě zajímá dost lidí a je o tom spousta textů, a jelikož je jich spousta, nejsou zdaleka všechny brakové - viz legendární Clarkeova 2001: Vesmírná odyssea ("Toto všechno je pouhý produkt fantazie. Skutečnost bude, jako vždy, mnohem podivnější"). Nebo setkání s Rámou, taky Clarke. A trochu z jiného konce: na youtube je spousta načtených povídek. Hledejte Bradbury Mluvené slovo.

Re: Nejlépe to asi vystihují bratři Strugačtí :
Autor: Z. Lapil Datum: 8.12.2016 14:18

Dětská verze: Krtek a žvýkačka

Re: Když pominu?:
Autor: R. Gramblička Datum: 8.12.2016 14:18

právě proto, že vesmír je takový jaký je: třírozměrný, zakřiven nejen v čase ale minim. v jednom dalším prostorovém rozměru, nemá smysl na něj aplikovat pojem STŘED v původním smyslu slova. Lepší mi přijde tvrzení, že vesmír žádný střed nemá

Nebezpečný frajer:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.12.2016 14:18

Přistáli takhle ufoni tajně na zemi a po čtrnácti dnech zkoumání dosli k závěru, že dominantním druhem na Zemi jsou stroje. Řekli si, že na nějakém odlehlejším místě zkusí navázat kontakt. Záblesk světla, a na pouštní silnici u benzínové pumpy stojí ufon. Dojde na pár metrů k jednomu stojanu a povídá vysokým synteticky znějícím hlasem v lámané angličtině: "Doveď mne ke svému veliteli."

Stojan samozřejmě neodpověděl, tak to ufon zkusil znovu, trochu hlasitěji: "Doveď mne ke svému veliteli!"

Stojan zase nic, tak ufon rozepnul pouzdro u opasku, vytáhl paprskomet, odjistil ho a zařval: "Doveď mne ke svému veliteli!!!"

Stojan byl bezpochyby vyděšen k smrti, ale neřekl ani slovo. Tak ufon zmáčknul spoušť a z jeho paprskometu model 8A vyrazil paprsek. Celá pumpa během vteřiny zmizela, výbuch odhodil ufona několik stovek metrů daleko do pouště.

Po chvíli poblíž přistála kosmická loď a ufona naložila. Když se probral, velitel mu říká: "Vidíš, já jsem ti říkal, aby sis nezahrával s frajerem, kterej si omotá péro kolem hlavy a strčí si ho do ucha...

Mimozemšťané: snědí nás?:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.12.2016 14:15

Viz workshop O. Neffa, taky už letitý. Základní stránka je: http://www.hyena.cz/workshop/. Přes odkaz se musí dál.

Úvahy jsou vážné i nevážné. Zaujalo mě (mnoho kontaktních skupin): Teroristé budou zmateně vyčkávat, až se vše uklidní a jejich akcím se opět dostane zasloužené publicity. Bulvární plátky vyškrábnou nejpikantnější věci ze života členů kontaktních skupin a vystaví je na svých stránkách jako válečné trofeje, ty nejbulvárnější vyškrábnou pikantnosti i ze života mimozemšťanů. Jako naprostá bomba pak zapůsobí zveřejnění prvních fotografií mimozemského přirození. Tak takto nějak budou vypadat první týdny a měsíce Kontaktu na bohatém západě. Na východě se budou všichni modlit, na jihu stále hladovět a na severu mrznout.

Re: Už 50 let jednostranně komunikujeme.:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.12.2016 14:09

Bylo mi tvrzeno, že televizní vysílání má "vesmírně neobvyklou" frekvenci (příklad: modré světlo v záplavě červeného, jestli jsem se nevyjádřil jasně). Pokles intenzity záření s druhou mocninou je mi znám, ale nikdy jsem se nepokusil odhadnout Zemí vyzařovaný výkon.

Re: Film jsem jeste nevidel:
Autor: R. Gramblička Datum: 8.12.2016 14:08

naše spekulace ohledně mimozemšťanů se od lidí 19. stol liší, vzhledem k daleko větší sumě znalostí z oborů biologie, chemie, medicíny, psychologie a sociologie. Takže opět jen vaše domněnka

Re: Film jsem jeste nevidel:
Autor: R. Gramblička Datum: 8.12.2016 14:05

to by mně zajímalo, podle čeho soudíte na naši rozumovou vyspělost. Pokud podle sebe, tak to bych pochopil. A tvrzení, že technologicky jsme výrazně předběhli náš rozum je na vodě stojící blábol, už jen proto, že to nemáte s čím srovnat. Platit to může o arabech, indiánech, afričanech..., kteří k našim poznatkům a technologiím přišli jak slepý k houslím

film jsem viděl, :
Autor: R. Gramblička Datum: 8.12.2016 14:00

ale z kina jsem rovněž odcházel v rozpacích. Žádná akce, a děj takový .... divný

Re: Pokud by k nám přiletěli mimozemšťani:
Autor: Z. Lapil Datum: 8.12.2016 14:00

Existují nejméně dvě opačné povídky, obě české.

V té první kde se vezme, tu se vezme, přiletí létající talíř. Nekomunikuje, jen si tak letí. Je zkoumán, rentgenován, i zjistí se, že je plný vody a uvnitř, zkoumej jak zkoumej, kapři. A protože je autor Čech, pointa zní: nejlepší jsou smažení.

Ta druhá je prostý kuchařský návod na přípravu létajícího talíře s původním obsahem.

Re: Film jsem jeste nevidel:
Autor: V. Vaclavik Datum: 8.12.2016 13:44

... jak se prezentuje v tech scifi dilech, protoze konec koncu autori tech del z lidu sami pochazeji.

Takze jestli sem bytosti odjinud prileti, nenaplni to nase divoke sny, asi jako se nenaplnily ty nasich dedecku o tech priserach zijicich v hlubinach oceanu.

Ze stejneho soudku je i ta hyperbola, ze oproti nam budou tak vyspeli, ze na nas lidi budou pohlizet stejne jako my pohlizime na zvirata a daji s nas k obedu.

Film jsem jeste nevidel:
Autor: V. Vaclavik Datum: 8.12.2016 13:44

ale rekl bych, ze ohledne mozneho setkani s mimozemskou civilizaci se nase spekulace nikterak nelisi treba od lidi devatenacteho stoleti a casnejsich, kteri blouznili o obrovskych priserach zijicich v hlubinach ocenanu a dnes, kdyz jsou ty hlubiny vice mene prozkoumane, nenalezame nic co by se nejak vymykalo nasemu chapani, byt zivocichove tam nalezeni jsou podivuhodni. Ty pohadky se proste nenaplnily, i kdyz jsou lide, kteri dodnes veri na Yetiho a Lochneskou priseru...

Az najdeme nejake stopy zivota na jinych planetach (ci jejich obeznicich) nasi soustavy, urcite se v principu nebude lisit od toho na Zemi, a to same v pripade ziskani vzorku z asteroidu a komet... vysledky zkoumani prozaicke vedy nejaka fantaskni ocekavani lidu odkojeneho nasimi scifisty vubec nenaplni.

Lidstvo, to lepsi te nasi civilizace (o zbytku zaostaleho sveta ani nemluve), je rozumove nekde na urovni 'nactiletych' pubertalnich vyrostku (odtud ten nas hodnotovy relativismus, ztrata naivni detske viry a jeste nenalezeni rozumu), a technologicky jsme vyrazne predbehli tu nasi rozumovou vyspelost - protoze vzdy jsou tvorive vyjimky, lide kteri predbehli svou praci svou dobu (a to nase koketovani s kapitalismem, spolecenskym systemem budoucnosti, dalo tem lidem sanci, jako jinak nikdy predtim nedostali) a ti nam dali ty dnesni technologie, na ktere ale vetsina lidi mentalne nema, jsme vice mene prevazne v roli opic jezdici na kole v cirkuse, kdyz pouzivame tu dnesni technologii, ktera dava i divochum nekde v Africe v chysich ale s tv pristrojem na hlinene podlaze mylny, falesny pocit vyspelosti, podobne jako nam s mobily u ucha... protoze od te minority a toho systemu, ktere nam ty mobily daly, jsme ve sve vetsine vzdaleni, byt ne tak vzdaleni, jako ti divosi v tech jejich chysich s mobily a tv pristroji.

Tvurci scifi jsou samozrejme z rad lidu a proto se v jejich dilech snoubi lidsky primitivismus s technologickou vyspelosti. Lid ve sve vetsine ma nahled na svet v principu stejny, jak se prezentuje

opět ta nesmyslnost ve sci-fi:
Autor: T. Hraj Datum: 8.12.2016 13:41

Celá zápletka filmu je v době různých google translator nesmyslná. Stačilo by přeci, aby si z google play nebo appstore (předpokládám, že windows bude mít jen okolo 2% z nich) stáhli příslušnou aplikaci do svých smartphonů - civilizace schopná mezihvězdných letů je jistě bude mít (přeci nebudou mít tlačítkové!).

Pokud by navíc přilétli nyní před vánocemi, možná by stihli dárkový datový balíček zdarma od O2.

Re: Už 50 let jednostranně komunikujeme.:
Autor: R. Langer Datum: 8.12.2016 12:57

Prima, to musí být fakt chytrá věda co pokládá televizní vysílač na

úroveň záření sluncí. Taky je zajímavá ta myšlenka, že čím víc něco

zakóduju, tak to bude srozumitelnější na větší vzdálenost, to je taky

třída. Škoda jenom, že tomu rozumíš asi jako koza petrželi. :-D

Myslíte si, že je fakt možné se rozumně bavit s tímhle šílencem?