Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Jak komunikovat s mimozemšťany?

diskuse (49)

Film Příchozí (Arrival) rozproudil téma komunikace s mimozemšťany. Jak by probíhala?

Sympatická odbornice na jazyky všeho druhu se pokouší komunikovat s mimozemšťany, kteří přistáli se svými loděmi na dvanácti místech planety...

Film Arrival určitě doporučuji, i když jsem z něj odcházel se smíšenými pocity – dosud přesně nevím proč.

Četl jsem komentáře, podle kterých je film založený na nesmyslné myšlence. Pokud by mimozemšťané přiletěli, určitě by se předem připravili a náš jazyk si osvojili. Nejspíše je to o nepochopení filmu, protože cílem mimozemské návštěvy bylo, abychom se naučili jejich jazyk.

Ale film je film a realita bude vypadat jinak. Spousta vědců se shodne, že osobní kontakt s mimozemšťany je spíše méně pravděpodobnou variantou. Reálnější je kontakt na dálku nebo setkání se zástupci mimozemské civilizace – roboty.

Komunikace na dálku je ve vesmíru nesmírně depresivní záležitostí. Vždyť nejbližší hvězdná soustava je od nás vzdálená přes čtyři světelné roky. Většina blízkých hvězd je ale ještě mnohem dál. Představte si, že byste do zprávy pro naše vesmírné partnery poslali i ukázku písně od Beatles, protože právě tato skupina je nyní tou nejpopulárnější.... a odpověď přišla zpět teprve v těchto dnech. To je příklad komunikace s civilizací 25 světelných let od nás.

V roce 1960 byla založena Mezinárodní astronautická akademie a její součástí je také stálá komise SETI. V rámci komise funguje již dlouhá léta postdetekční pracovní skupina. Jejím úkolem je připravit postupy pro případ objevení mimozemské civilizace.

Protokoly jsou dost zastaralé, takže se nyní diskutuje o jejich aktualizaci pro éru internetu a sociálních sítí. Cílem je nejen informovat korektně a transparentně, ale také se připravit na přetížené weby nebo ochranu objevitelů před mediální štvanicí... a možná nejen mediální.

Posloucháme, vysíláme

Už téměř šedesát let nasloucháme vesmíru, ale zatím se nikdo neozval. Existuje však také opačný přístup. Na některé sondy byly instalovány „kosmické láhve“ pro případné nálezce a bezpočet nejrůznějších vzkazů bylo odesláno také prostřednictvím radioteleskopů.

Píseň Across the Universe od zmíněných Beatles byla vyslána vstříc Polárce při příležitosti padesátého výročí založení NASA (2008).

Ve stejném roce byla do vesmíru odeslána první reklama. Celých šest hodin vysílaly radioteleskopy reklamu na tortilla chipsy Doritos. Jako cíl reklamy byla vybrána hvězda 47 Ursae Majoris.

Nejslavnější vzkaz ale pochází zřejmě z roku 1974, kdy došlo k odeslání „Zprávy z Areciba“. Pokud by někdo zprávu dekódoval, nalezl by několik jednoduchých obrázků o nás a planetě Zemi. Zpráva byla vyslána pouze jednou, a to směrem ke kulové hvězdokupě M13, kam by měla dorazit v roce 26 974.

Arecibo

Slavný radioteleskop Arecibo (Portoriko). Jeho průměr je 305 m. Proslavil se mimo jiné jako objevitel první exoplanety u pulsaru a v současné době je zdrojem dat pro projekt SETI.

Vysílání zpráv do vesmíru je velmi kontroverzním tématem. Existují celkem pochopitelné obavy, protože neznáme úmysly druhé strany.

Všemu, co se mimozemské komunikace týče, se věnuje organizace METI International (Messaging Extraterrestrial Intelligence).

Připravit se na způsob, jakým budeme s mimozemšťany komunikovat, je samozřejmě velmi obtížné. Nevíme, zda vůbec existují, a pokud ano, tak jakým způsobem komunikují.

Nápadů a návrhů lze najít velké množství – od matematiky až po zvuky nebo obrázky. Nizozemský matematik Hans Freudenthal v roce 1960 přišel s jazykem zvaným Lincos(lingua cosmica), který měl být určený pro komunikaci na dálku pomoci rádiových vln.

Komunikace měla mít několik fází a být založena na matematice. Mimozemšťany by naučil nejdříve čísla a znaky (plus, mínus, menší, větší,..). Druhá část se věnuje času, třetí chování a čtvrtá prostoru, pohybu, hmotnosti.

Na Freudenthala navázal o desítky let později Alexander Ollongren z Leiden University, který využil intuicionistickou logiku. Zajímavým pokračováním Lincosu je ComisOS.

www.exoplanety.cz

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Po poměrně turbulentním bouřkovém období do Česka přichází klidné letní počasí. V následujících...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz