25.6.2019 | Svátek má IvanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Kam jde ten kouř z výfuku?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 48, poslední: 5.11. 2016 11:00, přehled diskusí

Zpátky k výbuchům...?:
Autor: I. Hil Datum: 5.11.2016 11:00

http://www.autoforum.cz/bleskovky/tesla-model-s-tezce-havarovala-v-indianapolis-baterie-explodovaly-videa/

No, někde jsem četl:
Autor: J. Jurax Datum: 5.11.2016 1:09

že výfuk elektromobilu je v komíně elektrárny.

Re: Autorova fantazie či blud?:
Autor: P. Rada Datum: 4.11.2016 22:54

V zásadě asi máte pravdu jen ohledně vyššího odparu. Nikoliv už v tom, že voda nutně musí zkondensovat až do velkých kapek padajících zpět tam kde se odpařila. Daleko častěji ji vzdučné proudění odnese a záleží ma mnoha faktorech od orografie po výšku troposféry přes zeměpisné souřadnice, roční období až po even sopečnou činnost... kde nejčastěji odpařená voda spadne. Průměrná doba setrvání vodní páry v atmosféře se udává kolem deseti dní.

V realitě je to dnes o tom, že srážek u nás zůstává zhruba stejně jak dříve a roste hlavně celkový odpar. Mění se ale i zimí charakter ze sněhovvých na deštové co snadněji stečou. Vyšší četnost srážek se posouvá víc k severu - hlavne do Skandinávie. Navíc přibývají ty letní s přívalových deštů co rovněž spíše jen stečou a nižší retenční schopnost krajiny se rovněž podepíše negativně.

Naopak jižněji a hlavně v oblasti Středozemního moře všeobecně srážek ubývá. Na tento trend odpovídají klimatické modely. Podstatné navíc totiž je jak se s vývojem klimatu mění četnost a poloha řídících tlakových útvarů. Bouřky s horka se sice také vyskytují ale většinu vody přinášejí frontální systémy a ty souvisí se sinoptickou situací - tedy se změnami globální cirkulace vzdušných mas.

Pěkně je atmosférická cirklace popsána třeba zde:

https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/pedf/ps14/fyz_geogr/web/pages/04-cirkulace.html

Re: V naší republice máme plno expertů na všechno.:
Autor: F. Lesniak Datum: 4.11.2016 22:06

No jistě, že to byli meteorologové.

Re: autorovy omyly:
Autor: B. Uhlich Datum: 4.11.2016 21:25

už mě ani nezaráží, pro jaké lidi je Musk vizionář... :-)))

Re: hm:
Autor: B. Uhlich Datum: 4.11.2016 21:22

Myslím, že hlavním problémem diskuzí kde se projevuje Rada je v tom, že spousta lidí nevyužívá možnost na něj nereagovat... Výhodou jsou sociální sítě, kde lze takové "rady" banovat a jejích duševní poluce se nezobrazují... Oni samozřejmě mohou psát dál... tedy svoboda průjevu zůstává... :-)

Kam asi patří odborný článek Vladimíra Kříže v roce 2016 ? :
Autor: M. Pivoda Datum: 4.11.2016 20:00

Autor nechtěně odpověděl sám sobě. Cituji:

"... Všichni zajásali: „No přece do prdele, Vojto!“ ..."

Re: autorovy omyly:
Autor: I. Dekyský Datum: 4.11.2016 17:35

Autem budou jezdit do mešity a pro podporu vždy jen ten první půlrok :-)

Re: autorovy omyly:
Autor: M. Prokop Datum: 4.11.2016 16:53

A taky za kolik.

Jedině na jihu s tím honit klimatizaci.

Re: pane Rado:
Autor: M. Prokop Datum: 4.11.2016 16:52

U Rady? Má češtinu jak hotentot.

O obsahu ani nepíšu, to jsou samé zelenorudé agitky.

Re: pane Rado:
Autor: J. Semrád Datum: 4.11.2016 16:37

Oprava - významného-

Re: pane Rado:
Autor: J. Semrád Datum: 4.11.2016 16:36

Pane Bartle, zajímalo by mě, co významaného máte proti faktické stránce článku. Pokud jde o gramatiku, nejsem expert, ale zásadní prohřešky jsem nezaznamenal.

Re: autorovy omyly:
Autor: j. Macků Datum: 4.11.2016 16:02

Akumulace sluneční elektrické energie je skvělá myšlenka, hlavně na jihu, ale nevím, jak naakumulují seveřani za půlrok slunečních dnů energii na druhý půlrok, kdy je tam tma, nebo skoro.

pane Rado:
Autor: V. Bartl Datum: 4.11.2016 15:59

jste Čech? Gramatika zoufalá. A fakta o nic lepší. Zanechte zápolení.

Re: hm:
Autor: M. Prokop Datum: 4.11.2016 14:43

Za hlupáka je vždy a všude.

Re: autorovy omyly:
Autor: M. Prokop Datum: 4.11.2016 14:41

I ten zákaz prodeje nových je taková šejnovská pitomost. Pokud budou elektromobily lepší, není zákaz potřeba. Pokud budou horší, s horšími vlastnostmi a dražší, pak je zákaz zločin.

Re: Máte představu, jak skladovat kapalný vodík????:
Autor: Z. Lapil Datum: 4.11.2016 14:15

Ne jen Apollo.

Přiznávám, že o "vodíkové" energii vím pramálo, ale hned dva různé vodíkové zdroje zcela jistě jsou na střeše T-Mobile v Praze. Od r. 2011 tam běží testovací hybridní elektrárna slunce - vítr - vodík v bombách - vodík s metanolem. A samozřejmě to pro jistotu vede do zásuvky. Teoreticky zbytečně, ale přeci jen je to dost složitá a testovací sestava. Jestli a jak moc si to opravdu přicucává z Temelína, netuším.

Re: Nevěřte expertům.:
Autor: Z. Lapil Datum: 4.11.2016 14:05

Instalatérské hudební těleso je z těch méně nesmyslných, neboť instalatéři koneckonců pracují s trubkami. Například trubka od splachovací nádržky do záchoda se dá dost dobře použít jako didgeridoo a kdo viděl a slyšel, co dokáže s trubkou - obalenou dírou Jiří Stivín, ten už si nikdy neumyje ruce bez duševního pohnutí :-).

Re: Dva chybné přepoklady:
Autor: P. Rada Datum: 4.11.2016 12:55

Pane Kavalíre "jakýkoli-blb" asi nepochopí... ale typuji, že Vy by jste pochopit mohl v tom jak se hluboce mýlíte ohledně interpretací jaderné energie.....1. Na jaderné energii totiž závisí život na planetě už odjakživa. Její vnitřní na rozpadových reakcích těžkých radionuklidů, které udržují tektoniku a s ní recyklaci živin, tvorbu rudných koncentrátů i existenci ochranného mag pole a pod.

2. Dokonalý jaderně-fůzní Sluneční reaktor ale na kvantové bázi - (na rozdíl od pozemských pokusů typu tokamak... co jsou doposud jen propadlištěm ekonomiky...) - pak popohání celou biosféru s ideální vzdálenosti. Na něj dnes navozuje řada OZE s efektivitami sice nízkými ale přesto využitelnými.

3. To co v oboru JE zatím předvedla lidská tvořivost s hlediska životaschopnosti biologických systémů je naopak faktické FIASKO! Všechny dnes licencované JE mají energetickou návratnost v celém úhrnu nákladovosti na spodní hranici nebo iníže od toho co je nezbytné pro dominantní civilizační zdroj dneška. Už století přitom klesá efektivita a roste jen masivnost. https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Tolo vše údajně prespektivní ale fakticky technologicky nedořešené se i ekonomicky vymyká možnostem a to přesto, že do toho není započítáno 400tis let následného nuceného skladování odděleně od biosféry. Na světě tak zatím nefunguje ani jediné trvalé úložiště oněch prakticky 99% ze země vytěženého uranu které ho je právě pro neefektivitu sotva na století i při současné spotřebě. Toto vše vzniklo za víc jak půlstoletí mamutích vojenských investic odvislých k neopakovatelné surovinové drancovačce.

4. Lidský naopak jen dokázal postavit zbraně umožnující mnohomásobné zničení biosféry. To, že návdavkem bylo slibováno mocichtivými i civilní využití které tyto rizika vyváží se stalo v dnešním světě už scifi, kterému lidé jako Vy nekriticky věří - ba ho propagují - a naopak s kritického okolí se snaží bezpodkladů a důkazů udělat např. "ekoblby". Připouštím ale, že jako autosugesce to může fungovat.

autorovy omyly:
Autor: M. Šejna Datum: 4.11.2016 12:41

od roku 2025 bude zakázan prodej nových vozů se spalovacími motory. Nebude ale zakázán provoz těch starších. Takže chudina bude moci dál jezdit v tom, v čem se jezdí dnes. Bohatí si budou kupovat elektromobily nebo auta s jiným ekologickým pohonem.

Pokud jde o náklady na distribuci energie, tak dnes je velkým tématem vizionáře Muska a dokonce i českých vynálezců systém domácí výroby a akumulace elektrické energie. Musk má představu, že si každá domácnost bude umět pomocí solárů vyrobit elektřinu pro vlastní potřebu bez nutnosti být zcela závislý na distributorech elektřiny.

Máte představu, jak skladovat kapalný vodík????:
Autor: P. Vaňura Datum: 4.11.2016 12:24

A jak ho chcete dopravovat?

Zatím měly kysliko-vodikové palivové články využití jen u projektu Apollo. A i tam jim ta nádrž jednou bouchla.

Elektromobil na baterky je slepá ulička:
Autor: P. Selinger Datum: 4.11.2016 12:17

Nadějí jsou palivové články kyslík-vodík, vyráběné s využitím solární a větrné energie k elektrolyze vody přímo u moře, bez složitého přenosu elektříny po drátech. Skladování v kapalné formě se dnes běžně používá u zkapalněného dusíku.

Re: V naší republice máme plno expertů na všechno.:
Autor: J. Kavalír Datum: 4.11.2016 11:53

Jednalo se o věštce nebo o meteorology? Ono je to vcelku jedno, předpovědět počasí na měsíce dopředu neumí nikdo. V minulých letech byly zimy spíš teplé, takže ve větší pravděpodobnost že teplá bude i ta následující, ale co když se trochu změní tryskové proudění?

Dva chybné přepoklady:
Autor: J. Kavalír Datum: 4.11.2016 11:47

Autorem uváděná účinnost spalovacího motoru platí možná pro pro motor pracující ve stabilním režimu, nokoli pro jedoucí auto. Vyřadíte rychlost, motor běží na volnoběh s nulovou účinností. Druhým omylem autora je, že nepočítá s jadernou energií. I ten nejzatvrzelejší ekoblb dojde časem k názoru, že bez ní to nepůjde. Elektromobily ve dne jezdí a nabíjí se v noci, když FV elektrárny nefungují a uhlí není z hlediska emisí řešení.

Mimo to, ropy je při dnešní spotřebě údajně maximálně na 60 let a to včetně dosud neobjevených ložisek. Není to tak, že by za 60 let náhle došla, bude se těžit jistě i za 200 let, ale docházet bude postupně, jak se budou těžená ložiska vyčerpávat a nebudou již nová, která by je nahradla.

Re: hm:
Autor: J. Heincl Datum: 4.11.2016 11:45

Molière velmi výstižně napsal: Studovaný hlupák je větší hlupák než hlupák nevzdělaný.

V naší republice máme plno expertů na všechno.:
Autor: F. Lesniak Datum: 4.11.2016 11:42

Asi před měsícem jsem četl od expertů na počasí, že bude zima, jakou jsme dlouho nepamatovali, aby stejní experti za měsíc prohlásili, že zima bude nad očekávání teplá.

Re: Nevěřte expertům.:
Autor: P. Rada Datum: 4.11.2016 11:38

Na té nedůvěře k expertům přeci jen něco může být. Pěkně o tom vypráví např Václav Cílek:

http://media.rozhlas.cz/_audio/00699039.mp3

Lze se ale i tochu pozorněji zadívat kolem na to jak se vyvíjejí naše lesy. Častěji jak dřív už lze bez vzláštní statistiky vypozorovat, že krajina dlouhodobě usychá a narůstá početu od létních veder uschlých stromů.

Většinu národa ale zatím živí průmysl a služby, žijeme klimatizovaně .... a tak není divu, že při všem spěchu navíc přehlédnem třeba i to, že biosféra, kde jsme ale dlouhodobě jen nadstavbou, už začala svou proměnu až odumírání. 50% zničených mořských korálů na kterých je rybolovem závislá miliarda lidí je vážným mementem a nikoli jediným.

Re: hm:
Autor: P. Rada Datum: 4.11.2016 11:27

Problém vnímám nejen s mého pohledu a např vyplývá i s výše uvedeného dokumentu DiCapri naopak v tom, že: .. "sranda už začíná končit".

Leckdo - jak pěkně předvádí pan Lepka - o tom ještě neví přesto, že jde o téma dlouhodobě probírané jak ve vědě, v OSN tak i dalších světových organizacích. Někdo tedy kupodivu nechce vědět a jiní naopak na tom zřejmě chtějí vidělat dokud to vůbec jde .... a "po nás všech potopa"?

Re: Autorova fantazie či blud?:
Autor: M. Klas Datum: 4.11.2016 10:40

Jen doplňující dotaz: vyšší odpar znamená vyšší vlhkost vzduchu. Ta voda tam ale pravděpodobně nezůstane, nebo ano? Já bych předpokládal, že ve vyšších výškách (při nižší teplotě) zkondenzuje a spadne. Mýlím se?

Re: Nevěřte expertům.:
Autor: j. Macků Datum: 4.11.2016 10:29

Nemám problém s vytápěním bytu, používám selský rozum, k běžnému životu kvantovou fyziku nepotřebuji, v opačném případě něco nastuduji, od muzikantů neočekávám, že budou experti na hudbu, stačí, když budou umět hrát. Nevím jste-li na něco expert, pokud ne, je to o ničem, pokud ano, rád se nechám od Vás přesvědčit, že máte pravdu, ale nejsem ochoten akceptovat Váš názor bez věrohodných argumentů.