5.8.2020 | Svátek má Kristián


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kam jde ten kouř z výfuku?

Ta zářivá budoucnost by se podle představ environmentalistů měla zaskvět v Norsku a v Holandsku už v roce 2025, v Německu teprve roku 2030. Zakázala by se totiž výroba vozidel se spalovacími motory.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 4.11.2016 10:21

Re: Nevěřte expertům.

Až budete mít nějaký ten zdravotní problém, zavolejte, já Vám určitě něco vhodného naordinuji, nejsem totiž expert. Jo a problémy s vytápěním Vašeho bytu nechť vyřeší psychiatr nebo sociolog, a v koncertní síni budete poslouchat hudební těleso složené z místních instalatérů (nic proti nim). Už toho nechám, Váš názor je nehorázná hloupost. Zkuste tím selským rozumem pochopit třeba kvantovou fyziku.

J. Macků 4.11.2016 9:56

Nevěřte expertům.

Hlavně nevěřte expertům. Ví úplně stejně kulový, jako kdokoli jiný, ale dovedou to působivě prodat. Zachovejte si zdravý selský rozum a nenechte se oblbovat. Všichni experti jsou ekonomicky závislí na tom co hlásají, tak se nedivte tomu, že nás o něčem přesvědčují, i když pro to nemají skoro žádné hodnověrné argumenty.

S. Rehulka 4.11.2016 9:29

Re: hm

Zdravím pane Lepko !

Problem není tolik ve vzdělání a inteligenci pana Rady, ba právě naopak, ta z něj úplně prýští, ale v tom, že nerozumí srandě !

P. Rada 4.11.2016 9:06

Re: hm

Uvádím odkazy, kontexty.... ale "hlupáci od lopaty" je příznačně ignorují.

P. Rada 4.11.2016 9:04

Re: A víte určitě, že se jedná o elektromobilitu ?

Enviromalistika popisuje interakci člověka a ekosystémů.

Něco jiného je nálepkování člověka člověkem skrze nějaký pojem a fantazírování o autíčkách na dopravním hřišti když se to celosvětové dostává do "dopravní zácpy" která hrozí kolapsem.

http://cestovani.idnes.cz/premiera-dokumentu-je-s-nami-konec-na-serveru-idnes-cz-pf2-/kolem-sveta.aspx?c=A161026_212357_kolem-sveta_hig

P. Rada 4.11.2016 9:03

Re: Autorova fantazie či blud?

Naučte se pečlivěji číst a možná pochopíte kdo plácá nesmysly. Celostátní průměr srážek je dnes v zemědělsky nejproduktivnějších oblastech kolem 600mm ročně. Za poslední půlstoletí už zde teplota vzrostla o 1 stupen a země prožívá desetiletí trvající mírné sucho. Do konce století hrozí růst minimálně o dva další stupně. Zimní srážky přitom pravdelněji jen odtečou a ty letní zas v přívalových deštích. Více o hrozícím such v čechách třeba zde:

http://www.intersucho.cz/cz/?map=4

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/SUCHO/New_vvk_20.html

J. Lepka 4.11.2016 8:59

Re: hm

Tak vám to napíšu po lopatě : neopisujte argumenty, které bez širšího kontextu jsou nesmyslné, jste pak za hlupáka.

J. Lepka 4.11.2016 8:57

Re: Demagogické narábanie s faktami

Tak to vy jste jim navrtal chladící věž ? Vskutku logický argument, jak protestovat proti modernizaci elektrárny. A vůbec, jak to, že používáte počítač, víte co ten sežere elektřiny a ještě z té fuj jaderky. Máte aspoň doma filtry, které k vám pustí jen tu hodnou elektřinu z větru? A jak fungujete v noci, to nejen Sluníčko u nás nemaká, ale ani nefouká, to máte šlapací dynamo ?

P. Rada 4.11.2016 8:53

Re: hm

Filosof který promlčí svůj život byl jen mrtvým filozofem.

Lepka který nemá argumenty se příznačně k těm mrtvým o pomoc obrací.

J. Lepka 4.11.2016 8:49

A víte určitě, že se jedná o elektromobilitu ?

Nabývám dojmu, že environmentalisté rozhodují o šlapacích autíčkách na dopravním hřišti.

J. Lepka 4.11.2016 8:40

Re: hm

Si tacuisses, philosophus mansisses. – „Kdybys byl mlčel, zůstal bys filosofem“

V. Javora 4.11.2016 8:32

Re: Autorova fantazie či blud?

Tak o 100 mm vyšší odpar a z toho plynoucí dvojnásobný deficit srážek. Pane Rado, co to pletete dohromady? Vy sám jste profesionální demagog a v té své hlavě máte zafixovány nejrůznější čísla, která pak sypete z rukávu jak na běžícím pásu, ovšem bez jakéhokoli smyslu, protože jim už od počátku nerozumíte. Ovšem, to vám nevadí. Účel světí prostředky a účelem je hlavně přesvědčit spoluobčany, aby sáhli do kapsy pro další peníze. Fuj, pane Rado!

P. Rada 4.11.2016 7:13

Re: Demagogické narábanie s faktami

Ano účinnost těch moderních je sice takto vysoká - ale věc má podstatné háčky které právě pan T.M demagogicky zatajil. Předně se celosvětově doposud používají technologie zastaralé a to proto , že jsou nejlevnější. I naše české Chvaletice co už s tohoto důvodu měli být brzo odstaveny se majitel uhlobaron nehodlá při jen 30% účinnosti zbavit ve vládou předtím stanoveném termínu a fixlem s údajnou modernizací obchází legislativu. Takto není na světě ale naprosto osamocen - ba naopak! Daleko horší je pak situace třeba v Indii které tak zoufale chybí energie na vaření, čerpání vody.... že masivně provozuje a doposud dál staví další a další ještě horší tepené elektrárny na uhlí a opět bez jakéhokoli typu kogenerace jen aby se tamní měli co nejdříve dostali spotřebou/životní úrovní tam kde jsme byli my před mnoha desetiletími. Podobně špatná je situace v dnes největším paliči energií - tedy v Číně kde se sice OZE rozvíjejí nejrychleji ale přesto doposud celkové externality nejrychleji rostou. I mnohé vyspělé země jako USA ale drancují při těžbě obrovská území s enormními dopady jen aby si zachovali své lokální pohodlíčko.

Např. v deníku referendum nedávno vyšel překlad Monbiotova článku z Guardianu.

http://denikreferendum.cz/clanek/23814-ukonceme-frakovani-vrtani-a-tezbu-je-to-jediny-zpusob-jak-zachranit-planetu

Studie, na kterou se článek odkazuje:

http://priceofoil.org/content/uploads/2016/09/OCI_the_skys_limit_2016_FINAL_2.pdf

P. Rada 4.11.2016 6:54

Re: hm

Pokud to nevíte protože jste byl třeba už ve škole zrovna "mimo" a škola života Vám nestačí, ... zkuste si někdy dojít třeba do sauny nebo až na poušt... - a pobýt tam dlouhodobě a bez vody. Možná Vás pak ješte včas napadne, že řada procesů má své optimum.

Máte ale kus pravdy v tom, že nástupu další odby ledové se už lidsvo s největší pravděpodobností vyhlo a geologicky zanedlouho ho čeká relativně celosvětově velmi stabilní klima podobné tomu, jaké na planetě panovalo před nástupem čtvrtohor. Věc má ale háček geologicky bezprecedentní rychlosti této změny. Tu totiž nejspíš neustojí biosféra kde jsme ale fakticky jen křehkou nadstavbou protože celosvětové HDP nám v úhrnu přináší násobně menší prostředky jak ty co si doposud bereme s přírodního prostředí zdarma a zdoposud prakticky zdarma. Když pak nezaprší - nebo zaprší moc už to ždná lidská moc nezpraví. Biosféra také likviduje naše externality. Ten kontejner odpadů ale už začíná být přeplněný a navíc se otepluje tak rychle, že to sotva které dlouhověké porosty vůkol ustojí. Zato smradu ze všeho odumírajícího začne ryhle přibývat. Namísto té sauny si taky můžete zkusit vzít v letních vederech kontejner do obýváku, pořádně utěsnit okna a otevřít si ho tam aby jste si dosyta užil všech výhod náhlé změny a co nejdříve.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

http://www.ipcc.ch/report/graphics/images/Assessment%20Reports/AR5%20-%20WG1/Chapter%2005/Fig5-07.jpg

J. Strakoš 4.11.2016 5:58

Re: Demagogické narábanie s faktami

Dopady na prostředí budou podle mne nakonec závislé hlavně na bateriích, jejich výrobě a následné likvidaci/recyklaci. Všechno ostatní IMHO bude zanedbatelné a porovnatelné s dosavadním stavem.

Jeden cenový negativní dopad hromadného zavedení elektromobilu bych však viděl - zvýšení ceny elektřiny nebo jiných daní. V současnosti je velká část ceny benzínu dána daní a kdyby stát nedostal tyto peníze, musel by si je vzít jinde (myšlence, že by začal šetřit a bez peněz se obešel moc nevěřím). A rozlišovat elektřinu na pohonnou a svítící moc nejde.

R. Szewczyk 4.11.2016 5:16

hm

oteplování je sqvělé, páč by se mi na zahrádce urodily banány a brosqfe , rajčátka a zemáčky čtyrykrát do roka,i tej žlutej řepky by bylo víc, nemusel bych topit ruským plynem, teplou vodu by zařídil nějaký solární panýlek, domky be se nestavěly z kamene po ruském vzoru, ale s papndeklu po vzoru americkém,nemohly by se pořádat liberecké lyžařské orgie, naopak, v teple chodící méně oblečené fertilní ženy by jistě zaručilo zvýšení žádoucí populace, no prostě samé pozitiva a socialní jistoty, tak nevím ,co kdo má proti oteplování,

T. Menyhért 4.11.2016 1:58

Demagogické narábanie s faktami

Účinnosť moderných tepelných elektráreň je 40%. Ak sa uvolnené teplo využije na kúrenie či dodávku teplej vody, celková účinnosť stúne takmer k osemdesiatim percentám. Paroplynový cyklus dosahuje účinnsť 75-90%. Kým pri elektrine autor berie do úvahy aj náklady na distribúciu, pri benzínových a naftových motoroch spomína iba ich účinnosť, ale už pri výrobe benzínu a nafty sú energetické náklady o distribučných nákladoch nehovoriac. Vo svetle týchto faktov bude elekttomobilita v budúcnosti výrazne energeticky účinnejšia než spaľovacie motory a aj ekologické dopady budú výrazne nižšie.

P. Rada 4.11.2016 1:39

Autorova fantazie či blud?

Tkví v nedoloženém původu věty: .."by údajně pomohla zvrátit změny klimatu tak, abychom měli počasíčko, na jaké jsme si zvykli"... Předně nejde tolik o "počasíčko" - jako o úrodu a tedy o jídlo mizející s příliš rychlou změnou podnebích pásem už víc jak 10x dynamičtější ja v koncích dob ledovách. Nejde také ani o to nač jsme si zvykli ale o zabránění zkáze při dalším oteplování nad 2C. Jeden stupínek dělá např. u nás odpar vody vyšší o cca 100mm a tak další dva by leckde znamenaly už dvojnásobný deficit srážek a tím nástup např plopouštní vegetace v místě des úrodné jižní Moravy. Jnde by ale situace asi byla ještě horší a to iniciuje masivní migraci atd. I kdyby se dnes všichni dohodli a hned přepnuli ekonomiku na nulové imise - na což technologie neexistuje - teplota by stejně dál rostla - i když pomaleji ale ještě do konce století!

Jednak skrze zpětnovazební prvky ale hlavně pro vyrovnávání tepla kterého bylo doposud přes 90% pohlceného oceánem. Pokud by zároven došlo k zastavení imisí aerosolů - tak to by teplotu dál postrčilo nahoru. Muskovu vizi elektromobility také vnímám jako fantazii zalženou na brzském mnohonásobném poklesu nákladovosti této technologie a navozeném jen s nárůstem sériovosti. Centrům měst i decentralizaci a vzniku chytrých sítí... by ale s dýchatelností i stabilitou přesto mohla velmi pomoci i částečná elektromotoririzace. V městech bude totiž v konci století žít nadpoloviční množství lidstva a např. Paříž už efektivní sít elektromobilů provozuje.

http://byznys.ihned.cz/c1-63621370-pujcovne-elektromobilu-se-v-parizi-dari-nyni-ve-velkem-miri-do-londyna

http://cestovani.idnes.cz/premiera-dokumentu-je-s-nami-konec-na-serveru-idnes-cz-pf2-/kolem-sveta.aspx?c=A161026_212357_kolem-sveta_hig

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg