27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ASTRONOMIE: Polostín a hrdá ranní ptáčata

V září se planety Mars a Saturn, které spolu po celé léto dělaly společnost hvězdě Antares ze Štíra, rozprchnou. Saturn se z oblohy postupně vytratí. Země vrhne na Měsíc polostín a astronomické léto nás letos opustí předčasně už 22. září v 16:20 SELČ. Na konci září se objeví Merkur.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 6.9.2016 6:54

Mensina je to proto

ze, aspon kdyz je treba pozorovat rano, vetsina lidi nejsou tak casni ptaci. Na to je treba se cilene pripravit a lide krome nadsencu jsou na to lini.

A problem s vecernim pozorovanim jsou pro vetsinu lidi kopce v okoli, ktere omezuji vyhled na ten nizky horizont. Proste je to problematicke z kazdeho 'pohledu'/

Poridil jsem si 90 Casegrain (ted nevim, jestli to spravne pisi) a uzasnul jsem nad Saturnem, ktery vypadal jako hracka, jako 'kaca s usima'. To bylo v cervnu, ted bohuzel budu doma az zacatkem rijna. Zkusim se pripojit k te ctyrprocentni mensine.

Š. Hašek 5.9.2016 14:42

Budu se dívat.

Věk mě vyhnal ze stanu v horách (Carine, Komovi, Crna Gora) nad ránem ze stanu a naskytl se opět po několika měsících pohled na Orion - posla to zimy. Ale on zas bude mizet někdy v únoru (???), až vylezou sněženky.

Jak podle jízdního řádu.

Je nutno čučet na oblohu, televize je na h...............

P. Princ 5.9.2016 11:27

Pokaždé když spatřím Merkur

laicky žasnu nad přesností měření v devatenáctém a na počátku dvacátého století, kdy astronomům "chyběly" 43"/100 let z celkové hodnoty stáčení jeho perihelu. A jak tenhle miniaturní úhel souhlasí s odchylkou předpověděnou obecnou teorií relativity a jak tuto teorii potvrzuje. Díky za článek.