27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SVĚT: Protiruskými sankcemi k třetí světové válce?

Z historie se lze poučit, že sankce proti nějakému státu se většinou míjí účinkem, někdy dokonce mají naopak pro toho, kdo je zavedl, velmi vážné následky. Za typický příklad neúčinných sankcí lze považovat Kubu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 25.7.2016 13:17

Re: To je překlad z ruštiny?

Nemyslí. Jen si upliv...

P. Mach 25.7.2016 21:06

Re: To je překlad z ruštiny?

... a při tom to mělo stokrát větší informační hodnotu než ty tvoje zvratky nováku.

B. Hudzieczek 25.7.2016 8:46

Protiruské sankce

spočívají v tom, že do Ruska se nesmí dodaávat nejvyspělejší technologie, které by mohly být použity ve zbrojním průmyslu. Pochopitelně to zasáhne i jiná odvětví hospodářství např. těžbu surovin. To je pochopitelné u země, která anektovala cizí území (Krym), vede ozbrojený konflikt proti sousední zemi (Ukrajina) a hrozí vojenským útokem sousedním zemím (Pobaltí). To sice poškozuje západní firmy, ale není asi rozumné obrazně řečeno "prodávat někomu provaz, na kterém se nás chystá oběsit", pokud použiji terminologii jistého Vladimíra Iljiče.

Putina nechce nikdo sesazovat, nevím kde k tomu autor došel, ale jde o to, aby přestal mít choutky obnovovat sféru vlivu, o kterou Rusko přišlo po prohrané studené válce, t. j. bývalý SSSR a jeho satelity ve východní Evropě.

V. Kain 25.7.2016 9:58

Re: Protiruské sankce

To jsem nevěděl,že syrečky a jiné mlékařské výrobky,masné výrobky,ovoce,zelenina patří mezi vyspělé technologie které by mohy být použity ve zbrojním průmyslu.Díky že jste mě otevřel oči.

B. Hudzieczek 25.7.2016 10:10

Re: Protiruské sankce

Ale to jsou na oplátku zase "protisankce" Vladimira Vladimiroviče Putina vůči EU. Trochu si v těch sankcích udělejte pořádek.

V. Novák 25.7.2016 13:28

Re: Protiruské sankce

Ale prd! - především se sankce týkají těžařského průmyslu, třeba vrtných hlavic. Tam, kde rusko potřebovalo nakupovat technologii pro voenské účely, třeba motory do vrtulníků nebo letecjé, už je nahradilo. Rusové kupovali z Ukrajiny, jenže Ukři zapomněli na to, že do UkrSSR byla výroba jen delimitována. Takže veškerá dokumentace je i v Rusku a Rusové mají i výrobní závody. A pak - dost bez ladu a skladu - se sankce týkají lidí, o nichž bylo usouzeno, že jsou blízcí Putinovi.

Též firem, které létají na Krym, podnikají na Krymu, provozovaly na Krymu mobilní spojení atd. A také Krymanů, kteří nesmějí dostat víza do sankcionujících zemí, čímž tyto země implicitně uznaly skutečnost, kterou se jinak snaží trapně zalhat - že totiž ona "anexe" byla se souhlasem a na přámí drtivé většiny Krymanů, jež je třena za ni potrestat..

Potrestáni jsou třeba i krymští Češi, jimž zamini kdysi posílalo české učitele - no a v rámci sankcí je zase odvolalo. - Ale můžou si za to sami, tihle krymští Češi! Neměli podporovat referendum, že... Nota bene vyslovit se proti banderovským kyjevským pučistům - nepotěšili Viktorku Nulandovic - ani Zaorálek je nepotěšil...

I. Schlägel 25.7.2016 8:16

Tak že ohledně

mírumilovného, moderního, demokratického Ruska radíte nedělat nic?

Š. Hašek 25.7.2016 10:55

Re: Tak že ohledně

Mírumilovný ve smyslu americkém? Moderní ve smyslu bruselském/lidskorovnoprávním? Demokratickém ve smyslu Lisabonské smlouvy? Rusko není Švýcarsko. A co??

Chápu, hodně jste zjednodušil a ironizujete. Já také přeháním. Prostě jen stále musí být cvrkot - Havel se "spokojil" Tibetem a Kosovem/bombardováním Srbska. Panáčkům se zachtělo Rusi - již jiní kádři si kdys vylámali zoubky. A potom plakali.

Že se nám ta Ukrajina "povedla", že pane Štětino a Schwarzenbergu? Souvisí s thematem.

I. Schlägel 25.7.2016 11:18

Re: Tak že ohledně

Panáčkům se zachtělo Rusi... Panáčkové mají starosti sami se sebou. Ještě si tak přivázat na krk postsovětský balvan.

Š. Hašek 25.7.2016 11:55

Re: Tak že ohledně

Ale zachtělo, co jinak to má všechno znamenat?

Někoho štve, že nedostane nikdy Čínu - tak zkouší Rusko. Podívejte se do mapy. Na tu plochu "k zaivestování". Člověk jim vidí až do žaludku.

I. Schlägel 25.7.2016 12:02

Re: Tak že ohledně

V tom případě nezbývá, než Vám pogratulovat k ostřížímu zraku. Jedna malá doplňující otázka. Kdo sundal Američanům dvojčata?

P. Švejnoch 25.7.2016 15:19

Re: Tak že ohledně

Putin, to přeci ví každej...!!!

I. Schlägel 25.7.2016 15:35

Re: Tak že ohledně

Smekám před Vaším přehledem. Pěkný den.

P. Rada 25.7.2016 7:43

Spíše nedůslednost sankcí se míjí účinkem.

Autor sivybral některé typy sankcí, popsal je povrchně a udělal si s toho závěr který mu vyhovuje.

Historickou pravdou je totiž spíše to, že různé typy sankcí jsou a byly součástí vstahů všech kultůr a civilizací co je dějiny pamatují. S celé této škály řevnivostí až obchodních válek si pak lze vybrat a polovičatě nebo popsat ty které posléze přerostly ve války otevřené a z nich pak třeba války údajně vítězné atd.

Pro překrucování až demagogické interpretace dopadů sociální agresivity dává historie dost podkladů a děravá pamět navíc umožnuje jejich kýženou intrpretaci.

P. Vaňura 25.7.2016 19:55

Máte pravdu

Ale kromě sankcí možno zmínit různé druhy protekcionismu, které třeba druhá strana vnímala podobně jako sankce, viz např. Navigační akta, celou filosofii merkantilismu apod.

P. Maleček 25.7.2016 6:00

Sankce jako důkaz slabosti či vychytralosti

Sankce je řešení slabochů bojících se potrestání agresora či naopak vychytralců utužujícího si tak svou moc. To druhé praktikovali USA elity s Kubou jako odstrašující příklad hrůzy komunismu pro USA občanstvo. Což už samozřejmě nepotřebuje polokomouš (ve zbytku islamista) Obama.

Protiruské sankce jsou příkladem toho prvního. Strachu západních elit tvrdě, tedy vojensky potrestat agresora okupujícího části sousedských států. Že to povede jen k další esklaci ruských, krvavě zlodějských choutek je nad slunce jasné.

J. Kerner 25.7.2016 6:57

Re: Sankce jako důkaz slabosti či vychytralosti

Vojensky potrestat... Vojensky potrestat stát vlastnící jaderné zbraně které mohou šestkrát (nebo vlastně kolikrát?!!!) zničit celou planetu není zas tak jednoduchý úkol.

Je to velmi riskantní podnik a Západ do riskantních akcí nechodí.

B. Volarik 25.7.2016 7:48

Re: Sankce jako důkaz slabosti či vychytralosti

Myslíte, že jsou Rusové ochotni do jednoho chcípnout v nukleárním pekle kvůli nějakému Krymu nebo Donbasu? Komunistický CCCP se rozhodně nehnal do přetvoření studené války v opravdickou, komunisté ani současní ruští velikášové nemají "morální" odhodlání jako muslimové. Zatím se zdá, že jediní opravdu ochotní umírat za svou ideologii jsou právě slimáci.

M. Prokop 25.7.2016 9:19

Re: Sankce jako důkaz slabosti či vychytralosti

Jestli "do jednoho" nevím, ale určitě víc, než lidi na Západě. Tam mají více věcí, o které by mohli přijít.

P. Urban 25.7.2016 15:42

Snaha tvrdě potrestat Rusko už tu byla

Dokonce dvakrát.

Poprvé se o to pokusil Napoleon. Podruhé Hitler. V obou případech byli potrestáni neslaboši a Rusko naopak posílilo.

Možná, že dnes je vojenská převaha Západu nad Ruskem výraznější, jen nám to vystrašené západní elity opomněly sdělit. Pokud ovšem někdo přirovnává dobytí Ruska k dobytí Kuby, pak budu asi raději věřit těm vystrašeným elitám.

Š. Hašek 25.7.2016 0:21

Fakta.

Spojené státy s nositelem Nobelovy ceny míru v čele. S muslimem po otci v čele. Mezi nositeli té mírové ceny jsou pěkná kvítka.

Dějí se věci, hlavně doufat v brusel a Jourovou.

J. Mrázek 25.7.2016 12:10

Odporný realisto ! :-)

Ona se nám už hroutí Itálie a po Řecku bude potřebovat pomoc o velikosti desetinásobku Řecka.... už to trápení dlouho nepotrvá ....

J. Mrázek 25.7.2016 16:56

Pamatujete 1,5 dolaru za euro?

Haha...Měna Nás. Nákup / Buy Prodej / Sell

valuta EUREUR 1 26,93 27,25

valuta USDUSD 1 24,57 24,89

Po Itálii z eura zbydou jen plíšky...