19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Hrozí rozpad vzrostlého lesa?

Naší veřejnosti je nepochybně dobře známo, že téma: kácet (a hubit kůrovce) nebo nekácet (a nechat les „bezzásahový“) je stejně staré jako sám Národní park Šumava. Jednou vítězí TI, jindy ONI, jedno je ale jisté: ubývá zde starých lesů nebo lépe řečeno lesů s věkovitými stromy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 2.2.2016 10:54

Re: ???

Naopak. Základy ekonomie by měli povinně projít všichni studenti, aby později neplácali nesmysly jako vy, "Rado". :-P

B. Rybák 1.2.2016 23:43

Šumavská příroda

Je výsledkem dlouhodobé symbiózy přírody s člověkem! Ta je současnými materiálně zainteresovanými ekologisty smrtelně ohrožena!

Bezzásahovostí může vzniknout jenom smetiště kulturní krajiny na němž se kromě vyschlých "pouští" prosadí pouze její agresivní a proto všudypřítomný, bezcenný odpad!

Vzácné druhy šly ve stopách člověka a skuteční ochránci přírody dnes používají i těžkou vojenskou techniku pro jejich záchranu!

V. Říha 1.2.2016 22:58

Sázení příčinu neřeší,

pouze by mohlo trochu napomoci řešení následků. Příčinou odumření lesa v NPŠ je extremistická ideologie "opravdové přírody", což Vy jako její vytrvalý propagátor možná víte. Píši "možná víte", protože pokud bych napsal "určitě víte", musel bych Vás považovat za lotra.

M. Prokop 1.2.2016 21:38

Re: Milí zastánci bezzásahovosti,

Já se konejším (a bavím) vy se excitujete.

P. Rada 1.2.2016 19:10

Re: pH popílku - zásaditý nebo kyselý?

Podívat se lze na další odkazy a nepochybuji, že i kyselé popílky lze nalést:

http://www.arsm.cz/dok/sbor_rec_2005/138_Sokolar.pdf

Zkuste si ale udělat malý pokus. Špetku popela, s různých ohništ rozpustte jej ve vodě a otestuje si to na kyselost. Mě to zatím vždy vyšlo zásaditě. Odpovídá to tomu co po zbytcích spálení lze v popelu očekávat. Mrzí mě, že tu práci která popisuje kyselou a zásaditou depozici na našem území a kde se o převážně kompenzačním vlivu popílku pasal neumím hned najít. Bylo sto vydáno ČHMU v souvislosti s kyselými dešti dříve a dnes.

J. Lepka 1.2.2016 18:55

Re: hezký článek

Ale to je pro "zelené" typické, vlastně pro všechny fundamentalisty, vyberou si část argumentů, z nich udělají božskou pravdu a do roztrhání těla ji budou obhajovat.

Ovšem podle definice: " Blud je nepravdivé a nevývratné přesvědčení založené na nesprávném odvození závěru ze zevní reality."

J. Lepka 1.2.2016 18:48

Re: Milí zastánci bezzásahovosti,

To nebyl jen kousek lenosti, pane Rado, to vcelku přesně odhaluje váš přístup k problému : od klávesnice se to hezky kritizuje.

Mimochodem, suché léto postihlo všechny. I moje thůje trpěly suchem, naštěstí mám cca 150, možná 200 metrů nádrž s dešťovkou, nachytanou přes zimu. Tak jsem i 4x denně cválal s dvoukolákem a se 150 litry vody do kopečka zalévat a stromy i roští zachránil. Jen si to představte, přes poledne jsem tlačil káru s vodou, přestože mám vodovod. To se nechci chlubit, jen konstatuji rozdíl mezi vaším a mým přístupem.

A pokud tohle má být argument pro holoseč šumavských hvozdů, tak se obávám, že porucha je na vaší straně.

L. Novák 1.2.2016 17:51

Re: Víra tvá tě uzdraví :-))

:-D Přesně! :-D

L. Novák 1.2.2016 17:48

Re: "Rada" a jeho trolling

"Rado", nezapomeňte se stavit na kontrolu k MUDr. Chocholouškovi. Zdá se, že už jste u něj zase dlouho nebyl a došly vám prášky. :-P

L. Novák 1.2.2016 17:44

Re: hezký článek

Vypadá to, že "Rada" je nejspíš nějakým způsobem "na palici". Podívejte se na jeho příspěvek a tvrzení o kyselosti / zásaditosti popílku. On zveřejní odkaz na studentskou práci, v níž je informace, z níž si pro sebe vybere jenom tu část, která se hodí do jeho zmatených třesků-plesků ("Popílek je bazický materiál pH 7.5 až 10."). Tu druhou, důležitější (naše hnědouhelné popílky jsou kyselé), jakoby "přehlédne". A pak dodá: "Udivuje mě, že o tom pochybujete."

S takovým člověkem nemá smysl diskutovat, protože je BLB. :-)

L. Novák 1.2.2016 17:27

Re: pH popílku - zásaditý nebo kyselý?

Rado, vy jste vážně pitomec. Naschvál jsem se podíval do té vámi odkázané práce studenta a co nevidím:

"...Po chemické stránce je popílek bazický materiál s pH 7,0-10,5, je dobře zásoben vápníkem a přiměřeně draslíkem, má určité množství fosfátů. Existují však popílky, především naše hnědouhelné, jejichž charakter je zcela jiný. Jsou kyselé, obsahují velmi málo draslíku, fosforu, vápníku a hořčíku. ..."

Jak už jsem si všiml dávno, vy se do těch vašich odkazů ani nepodíváte... :-P

P. Rada 1.2.2016 16:13

Re: Milí zastánci bezzásahovosti,

Neustále se klima opravdu mění - což o to - ale geohistoricky je dnes jeho gradient už dokonce ŘÁDOVĚ větší jak v době PETM. S hlediska jen lidského nadhledu přes jedno/ dvě desetiletí se o tom můžeme u pivečka v té či oné hospůdce střídavě na několika koncích světa s úspěchem přít - a o to mnohým asi jde - jen nenést následky...

Ten autorův článek byl ale o lese a v něm stromy rostou staletí, biom se ustáluje tisíciletí podobně jak půda - ale půda, les ... nemají schopnost se přesunout za několik desetiletí ani o pár kilometrů dál.

Dnešní kontinentální změně u nás o 1.5C např. odpovídá změna klimatu mezi Prahou a Libercem. Kdo kdy stoupal na hory tak si mohl všimnout, že hranice lesa/kleče leží vrstevnicovitě v určité výšce. Těm 1.5C pak zhruba odpovídá 200m výšky. Na horách takto vystoupáte snadno - v rovinách to ale může dělat stovky kilometrů a to pomíjím změnu chodu srážek. Budeli trend pokračovat pak globálně hrozí víc jak 4C - tedy kontinentálně už 8C a to ani v tak diverzifikované krajině jako je ta naše sotva který hominid pro svou náročnost na potravu při dnešní četnosti přežije. Zatím se ale můžete pokrytecky konejšit nekonkrétním výrokem "klima se vždy měnilo".

P. Rada 1.2.2016 15:46

Re: Milí zastánci bezzásahovosti,

Pane Hruško kousek lenosti v tom tehdy taky mohlo být - nejsem už tím co kdysi. Mohl jsem sice zkusit "chodit s vědrem" do několik kilometrů vzdálené řeky a zpět několikrát denně v třicetistupnových vedrech ... ale fondy už na to dnes nemám - tak jsem to vzdal a byl jsem rád, že jsem to alespon sám ve zdraví přečkal. Trochu se za to ale doposud stydím. Stydím se jaksi potichu jak to starší dělávají, než se o své vidění světa přestanou dělíit i třeba někde na foru.

Kdyby jste ale byl býlal po ruce nebo šel kolem a usychající zalil... Nebo přišel s nápadem co s tím? Tak ta zelen, která plní vzlášt ve městech pozitivní roli asi pro všechny snížením prašnosti... by mohla funkčností poděkovat. Vyprahlá byla v té době celá zem - tak jste tu příležitost nejspíše měl taky. Kdo pracuje jen pod klimatizovanou střechou, jí a baví se tamtéž, nejezdí jen metrem, autem... má asi docela jinou životní zkušenost - než ten který se stará alespon občas o kousek zeleně, zahrádky, pole...Těch "klimatizovaných je ale dnes asi většina. Okolí vystavené externalitám takového stylu pak časem vypadá podle toho.

M. Prokop 1.2.2016 15:16

Re: Víra tvá tě uzdraví :-))

Tohohle neuzdraví ani Chocholoušek.

M. Prokop 1.2.2016 15:14

Re: Milí zastánci bezzásahovosti,

A co je příčina, NEUSTÁLE se měnící zemské klima?

J. Hruška 1.2.2016 14:41

Re: Milí zastánci bezzásahovosti,

Tak se nám pan Rada odhalil. Ochrana přírody znamená ochranu jeho zahrádky a co má nebo nemá cenu určuje lenost. Čúús.

K. Frauknecht 1.2.2016 14:08

Re: Víra tvá tě uzdraví :-))

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/nedotazeny-odklon-od-jadra-nemecku-rostou-emise-co2-1141532

P. Rada 1.2.2016 13:44

Re: ???

Jo může být - proč né? :D

Zajímavější by ale mohlo být zavést ekologii na ekonomické vysoké školy jako stěžejní předmět. Více jak násobek celosvětového HDP totiž činí ekosystémové služby. Do té doby pokud jsme je přijímali jaksi samozřejmě se s jejich vyčíslováním málo kdo zabýval ale když nezaprší nebo zaprší moc... tak může být všechno jinak.:

http://www.enviwiki.cz/wiki/Ekosyst%C3%A9mov%C3%A9_slu%C5%BEby

http://kfrserver.natur.cuni.cz/studium/anatomie/ZS2012/natr/laudatio.pdf

P. Rada 1.2.2016 13:36

Re: ???

Při věcné diskusi či zdravém oponentním jednání, které je ve vědě součástí kritického myšlení by neměly tituly hrát podstatnou roli.

Pána Boha už s toho raději úplně vynechte - i když i ten skrze svého zástupce na zemi možná hovoří velmi kriticky:

http://www.paulinky.cz/Knihovnicka/Encyklika-Laudato-si

.............

Německý model výroby energií patří ve světě k nejprogresívnějším. Imise CO2 tam nevzrostly - ba naopak. Když už němci spouštějí uhelku pracuje s vysokou dynamikou umožnující vykrývání OZE a s vysokou účinností. Podařilo se jim dokonce kompenzovat odstavy JE. Spolu s vyšší efektivitou při produkci HDP vzhledem k energetické náročnosti je to pro nás skutečně k zamyšlení - v tom souhlas.

P. Rada 1.2.2016 13:23

Re: Milí zastánci bezzásahovosti,

To prosté sázení je zdánlivě prospěšné. Řeší však příčinu?

Např. po lonské neobvykle horké letní periodě mi uschla celá řada tůjí oddělujících zahradu od silnice ... Některé se snad po zimě vzpamatují - některé budu asi muset vysázet znovu. Vydržely do lonska a bez zálivky půlstoletí. Kladu si dnes však otázku zdali má cenu tento druh nyní vysazovat - či jak jim zajistit doposud přírodou dodávanou vláhu?

Čtveřice potoků v mém okolí vloni vyschla a pitné vody také nebylo nadbytek. I klimatologové se přiznali, že to ještě nečekali. Co asi může následovat v zahradě našeho společného domova?

http://www.novinky.cz/domaci/390430-srazek-bylo-letos-nejmene-za-55-let-a-bude-zrejme-hur.html

http://www.novinky.cz/domaci/376891-klima-se-meni-rychleji-nez-jsme-ocekavali-rika-expert.html

P. Rada 1.2.2016 13:10

Re: hezký článek?

Popílek je bazický materiál pH 7.5 až 10. Udivuje mě, že o tom pochybujete.

http://www.sevi.wz.cz/PUPN/popilek.pdf

Tu zásadní věc jednodruhovosti neignoruji - nepodsouvejte mi to!

Jednodruhovost vznikla po rozsáhlé větrné kalamitě R 1870 kdy se znovuzalesnění provedlo svezením sazeniček s celého tehdejšího mocnářství. Netýkalo se to ale dnešních prvých zon a právě tam je konflikt s těžaři pro vzláštní vlastnosti dřeva i původnost porostů nejextrémnější. Malá ucelenost a rozloha chráněnách území snižuje potenciál stability i biodiverity prostředí. To je ale legislativně řešitelné.

Lesníci v roce 1870 pochopitelně netušili jak komplikované podmínky jednou nastanou budoucím okyselení krajiny a od změn klimatu. Pře rokem 1950 MĚLO černé jezoro pH vyšší jak 6. Už v roce 1960 však vymřel pro překyselení v Černém jezeře pstuh a o desetiletí později i odolnější siven. V roce 1980 tam kyselost dosáhla jen 4.5 a dodnes je na 5! Dodnes se proto nepodařilo znovuzarybnění. Překyselenost je ale stresujícím faktorem celé oblasti Šumavy a odpar vyšší o cca 150mm i teplota v průměru o +1.5C ročně nahrává kůrovci v potenciálu vícegeneračního množení... Pak stačí málo - malý větrný polom ... a hrozí vážná kalamita. Tu poslední nezastavila chemie ani kácení - ale až letní neobvykle chladné a deštové počasí. V něm se rozmohlá plísen ničící kůrovce. Někdo si možná pamatuje jak policie tehdy v závěru kalamity potupně vláčela prodemonstrnaty proti kácení tamním rozbahněním od deštviva. Pak vše utichlo - stabilitu nastolila nenápadná plísen.

J. Lepka 1.2.2016 12:44

Re: ???

Nový obor na přírodovědných fakultách : ekostopař!

A. Alda 1.2.2016 12:44

A nejchytřejí je ten Bláha z Hnutí Duha.

Nevzdělaná pakáž, co se chytla někde nějaké hypotézy a představuje ji jako svatou pravdu, jen aby z toho káply prachy. Hlavně Brňáci to dělají.

A. Alda 1.2.2016 12:42

Aspoň jeden rozumný člověk z Brna.

Ovšem jak známo, v Sodomě a Gomoře vyžadoval Hospodin aspoň 10 spravedlivých. Jeden je prostě málo.

J. Lepka 1.2.2016 12:42

Milí zastánci bezzásahovosti,

co takhle vzít motyčku a zasadit pár buků a jedlí, aby se docílilo rovnováhy dřív, než zestárnou vaše vnoučata ???

Ne ? Chápu, ono plamenně hlásat svou pravdu od klávesnice je pohodlnější.

J. Lepka 1.2.2016 12:37

Re: hezký článek

"Mýlit se je lidské, setrvávat v bludu však pošetilé", řekl by klasik. Já dodávám ještě nebezpečné. Konkretně vy, pane Rado, patříte mezi substrukturu lidí terorizující většinu například fanatickým odsuzováním GMO, obhajující se principem "předběžné opatrnosti" a přitom bez skrupulí tentýž princip v případě bezzásahových zón porušujete. Bez ohledu na možné následky obhajujete jen tu svou pravdu, stejně fanaticky jako všichni náboženští fundamentalisté.Připomínáte mi "ochránce zvířat" z Velké pardubické : "V roce 1992 obsadili na protest proti množství koní zahynuvších při závodu ochránci zvířat startovní prostor a pokusili se zabránit zahájení dostihu. Následoval tvrdý policejní zákrok, který vedl k jejich rozehnání. Následný chaos způsobil, že na Taxisově příkopu spadlo osm koní včetně obhájce prvenství Železníka"

Když pak jednoho z těch blbečků konfrontovali s realitou, že někteří z těch koní museli být utraceni, zmohl je jen na ubohé: " Ale to jsme nechtěli".

Bohužel to se vám nestane, protože až lidstvo pochopí, co jste za škodiče, vy už nebudete mít možnost na tu otázku odpovědět.

K. Frauknecht 1.2.2016 11:29

Re: ???

Ehmm? Vy chcete ponechávat stranou dosažené vzdělání v oboru? A odebírat dosažené tituly, když se tomu nějakým nedoukům zachce? No Pán Bůh s námi!!!

Nad "ekostopou" (na kterou zvysoka :-)) se zamyslete např. v souvislosti s německým modelem výroby el. energie!!!

V. Šťastný 1.2.2016 11:06

Re: hezký článek

vy ignorujete jednu zcela zásadní věc: Jedná se o produkční, takřka jednodruhový les, a s jako takovým se s ním musí zacházet. Nedělat nic a čekat na sukces je naprosto naivní, kůrovce nic nezastaví, protože má pořád na dosah další a další stromy, jejichž lýkem se živí. A jak jste přišel na to, že elektrárenský popílek je zásadotvorný?

P. Rada 1.2.2016 10:50

Re: it's clear! :-))))

Pane K.F. ponechme stranou zdali je kdo a v čem "vědec", kdo za co a proč, kde dostává tituly, proč nejdou už celoživotně odejmout i kdyby dál jen blábolil....

S tou banánovou republikou jste se ale vlastně docela trefil. Máme totiž na naprosté většině území podoně monokulturní krajinu jak banánovou plantáž kam až oko dohlédne ale s místní soběstačností jsme na tom ještě hůře protože suroviny pro průmysl vozíme už přes půlku planety. Ekostopu svou náročností přitom překračujeme i násobně víc jak je tomu v běžných banánovách republikách.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

Tak to i s naší stabilitou může být na pováženou asi tak jako když se na horní palubě Titaniku ještě tančí. Někteří ale i za této situace ještě chtějí vytěžit co se dá... - a po nás potopení?

P. Rada 1.2.2016 10:33

Re: hezký článek

Jaké typ pravdy jste tam našel? Autor spíš používá polopravdy a navíc nepřímo vyzývá k odtěžení. Evidentně mu vadí bezzásahovost. Zásahem pak bývá těžba a to už je ve vzrostlém lese pravidelně o momentálnním výnosu s těžby - tedy o penězích. Lidé na to nakonec ve své doposud neukojené chtivosti přeci čekali celé století od poslední výsadby - že?!

Po odtěžení ale dojde k několika nepříznivým dopadům zároven. S odvezenou dřevinou zmizí tolik zhruba minerálních látek jaký deficit dnes ještě způsobují stále vydatné kyselé deště. S odsířením elektráren totiž šlo ruku v ruce odpopílkování a ten byl při dopadu na zem zásadotvorný. Navíc rostou deepozice dusíkatých látek. Tam kde je hlubohý půdní profil - jako v níže položených rovinatých oblastech - to ještě nevadí tolik, jako ve svahu a na vrcholových partiích kde je vrstva půdy minimální. Tam hrozí holiny.

Po oděžení je totiž půda náhle vystavena větrné a vodní erozi a semenáčky navíc podstatně zvýšenému kolísání teplot a vlhkosti. I kdyby byl hned a úspěšně velkoplošně vysázen nový les který se uchytí - bude stejnověký - tedy zas náchylnější na kalamitní jevy. Rozrůznění do přirozeného stavu s umělé monokultury hold trvá dlouho i bez nepřímo pokračujících antropogrních vlivů.

V produkčním lese lze toto ustát ale zásadní problém NP je ochrana všeho živého - nejen lesa a tuto podstatnou pravdu autor ignoruje!